7 A tüdőrák jelzései és tünetei
7 A tüdőrák jelzései és tünetei
A tüdőrákos betegek körülbelül 25% -a nem mutat tüneteket, mielőtt diagnosztizálnák őket. A rákot gyakran diagnosztizálják rutin mellkasröntgenből vagy más okból végzett CT vizsgálatból. De a legtöbb, akinek diagnosztizált tüdőrákja van, a betegség jelei és tünetei. Itt vannak a leggyakoribbak.
Sípolás – egy füttyentő hang, amikor valaki szűkített levegővel kilélegzik -, tünete a számos tüdőbetegségnek, köztük a tüdőráknak. A rákos betegeknél a légzés során a légzõnyomással tumor okozhat légzõt
Nehézség lenyelése
Ha a tüdőrák betört a páciens nyelőcsőjében, akkor fájdalmat vagy nehézséget okozhat a nyelés során. Ez a tünet, a dysphagia, súlyosan befolyásolhatja az életminőséget. Egy 391 tüdõrákos vizsgálatban kimutatták, hogy azok, akik a legtöbb fájdalmat jelentik a lenyeléssel, nagyobb esélyük volt a betegség elhalálozására. В
Fájdalom a vállon és a karon kívül
Az idegsejtek által behatolt tüdőrák Pancoast-szindrómának nevezett állapotot okozhat. Ez egyfajta vállfájdalom, amely a beteg karjának külső részében sugárzik.
Tüdőrák
Tüdőrák Gyors áttekintés
A tüdőrák olyan betegségek csoportja, melyet a tüdőben elkezdett rendellenes növekedések (rákos megbetegedések) jellemeznek.
A tüdőrák a nők és férfiak rákos halálozásának vezető oka az Egyesült Államokban és az egész világon. A tüdőrák az elmúlt 25 év során a mellrákot a nők körében a rákos halálesetek legfőbb okaivá tette. Az Egyesült Államokban több haláleset fordul elő a tüdőrák miatt, mint a kettőspontból és a végbélrákból, a mellből és a prosztatarákból származó halálesetek száma.
Ha a tüdőrákot korai stádiumban találják meg, akkor az ilyen betegek legalább fele életben marad, és öt évvel később nem lesz visszatérő rák. Miután a tüdőrák metasztázissá vált, vagyis más távoli szervekre terjedt át, az ötéves teljes túlélés kevesebb, mint 5%.
A rák akkor fordul elő, amikor a normál sejtek olyan transzformáción mennek keresztül, amely abnormális növekedést eredményez, és kontroll nélkül, és a test más részeire terjed. A sejtek tömegt vagy tumort képeznek, amely eltér a környező szövetektől, ahonnan keletkezik. A rákokat malignus daganatoknak is nevezik. Az ilyen daganatok veszélyesek, mert oxigént, tápanyagokat és helyet foglalnak el az egészséges sejtektől, és azért, mert betörtek, elpusztítják vagy csökkentik a normális szövetek működésének képességét.
A legtöbb tüdőrák rosszindulatú. Ez azt jelenti, hogy betörtek és megsemmisítik az egészséges szöveteket körülöttük, és elterjedhetnek az egész testben. A tüdő rossz hely a rák kialakulásához, mert mindkettőben nagyon gazdag vérellátási hálózatot és nyirokcsatornákat tartalmaz, amelyeken keresztül a rákos sejtek terjedhetnek.
- A daganatok a közeli nyirokcsomókban vagy a véráramon át terjedhetnek más szervekbe. Ezt a terjedési folyamatot metasztázisnak nevezik.
- Amikor a tüdőrák áttétet képez, a tüdőben lévő daganatot elsődleges tumornak nevezik, és a test más részeiben lévő daganatokat másodlagos vagy metasztatikus daganatoknak nevezik.
Néhány daganat a tüdőben áttétes a rákos megbetegedésekből a szervezetben. A tüdő a metasztázis közös helyszíne. Ha ez a helyzet, a rák nem tekinthető tüdőráknak. Például, ha a prosztatarák a véráramon keresztül terjed a tüdőbe, metasztatikus prosztatarák (másodlagos rák) a tüdőben, és nem nevezik tüdőráknak.
A tüdőrák különböző típusú daganatok csoportját tartalmazza. A tüdőrák általában két fő csoportra oszlik, amelyek az esetek mintegy 95% -át teszik ki.
- A csoportba sorolás a rákot alkotó sejtek típusán alapul.
- A tüdõrák két fõ típusát a tumor sejtmérete és sejtje jellemzi, amikor a mikroszkóp alatt nézzük. Ezeket kissejtes tüdőráknak (SCLC) és nem kissejtes tüdőráknak (NSCLC) nevezik. Az NSCLC a tumorok több altípusát tartalmazza.
- Az SCLC-k kevésbé gyakoriak, de gyorsabban nőnek és nagyobb valószínűséggel metasztázzanak, mint az NSCLC-k. Gyakran előfordul, hogy az SCLC már a test más részeire is kiterjedt, amikor diagnosztizálják a rákot.
- A tüdőrák körülbelül 5% -a ritka sejttípusú, beleértve a carcinoid tumort, lymphomát és mások.
Az elsődleges tüdőrák speciális típusai a következők:
- Az adenokarcinóma (NSCLC) a leggyakoribb tüdőrák, ami az esetek 30-40% -át teszi ki. Az adenokarcinóma egyik altípusát bronchoalveoláris sejtes karcinóma nevezik, ami tüdőgyulladásos megjelenést okoz a mellkas röntgensugarakban.
- A squamous cell carcinoma (NSCLC) a tüdőrák második leggyakoribb típusa, amely az esetek mintegy 30% -át teszi ki.
- A nagysejtes rák (egy másik NSCLC) az esetek 10% -át teszi ki.
- Az SCLC az összes eset 20% -át teszi ki.
- A karcinoid tumorok az esetek 1% -át teszik ki.
Lung Cancer Slideshow Képek
Tudja a tüdőrák tényeit?
Kvíz: 10 tüdőrák tények
Tüdőrák okozza
A cigaretta dohányzás a tüdőrák legfontosabb oka. Az 1950-es évek kutatásai egyértelműen meghatározták ezt a kapcsolatot.
- A cigarettafüst több mint 4000 vegyszert tartalmaz, amelyek közül sokan rákot okoznak.
- Az a személy, aki egynél több cigarettacsomagot dohányzik naponta, 20-25-szer nagyobb kockázatot jelent a tüdőrák kialakulására, mint valaki, aki soha nem füstölt.
- Amikor egy személy kilép a dohányzásból, a tüdőrák kockázatát fokozatosan csökkenti. A kilépést követő 15 év elteltével a tüdőrák kockázata csökken a valaha, aki soha nem füstölte.
- A szivar és a dohányzás növeli a tüdőrák kockázatát, de nem annyira, mint a dohányzás.
A dohányzás miatt a tüdőrák mintegy 90% -aa. A tüdőrák kialakulásának kockázata a következő tényezőkhöz kapcsolódik:
- A cigaretták száma füstölt
- Az a kor, amikor egy személy elkezdte a dohányzást
- Mennyi ideig volt füstölt (vagy füstölt a leállítás előtt)
A tüdőrák egyéb okai, beleértve a dohányzók tüdõrákának okait is, tartalmazzák a következõket:
- A passzív dohányzás vagy a másodlagos dohányzás új kockázatot jelent a tüdőrák tekintetében. Az Amerikai Egyesült Államokban évente becslések szerint 3 000 tüdőrák hal meg, amelyek a passzív dohányzásnak tulajdoníthatók.
- A gépjárművek, gyárak és egyéb források okozta légszennyezés valószínűleg növeli a tüdőrák kockázatát, és sok szakértő úgy véli, hogy a szennyezett levegő hosszú ideig tartó kitettsége hasonló ahhoz, hogy a tüdőrák kialakulásának kockázatával párhuzamosan a passzív dohányzásnak is kitett.
- Az azbeszt expozíció kilencszer növeli a tüdőrák kockázatát. Az azbeszt-expozíció és a dohányzás kombinációja 50-szeresére növeli a kockázatot. Egy másik, mesothelioma néven ismert rák is erősen összefügg az azbesztnek való kitettséggel (a mellkasi bélés belső rétegének rákja és a tüdő külső bélése, amelyet a mellhártya vagy a peritoneum nevű hasiüreg bélésének neveznek).
- A tüdőbetegségek, például a tuberkulózis (TB) és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) szintén kockázatot jelentenek a tüdőrák tekintetében. A COPD-ben szenvedő személynek 4-6-szor nagyobb a tüdőrák kockázata, még akkor is, ha kizárják a dohányzás hatását.
- A radon expozíció újabb kockázatot jelent.
- A radon a természetben előforduló radium mellékterméke, amely urán termék.
- A radon a beltéri és a kültéri levegőben található.
- A tüdőrák kockázata a radon jelentős hosszú távú expozíciójával nő, bár senki sem tudja a pontos kockázatot. A tüdőrákos halálesetek becslések szerint 12% -a radon gáznak tulajdonítható, vagyis évente mintegy 21 000 tüdőrákkal összefüggő haláleset az Egyesült Államokban. A radon gáz a második legfőbb oka a tüdőráknak az Egyesült Államokban a dohányzás után. Az azbeszt expozícióhoz hasonlóan, a dohányzás nagymértékben növeli a tüdőrák kockázatát radon expozícióval.
- Egyes foglalkozások, ahol az arzén, a króm, a nikkel, az aromás szénhidrogének és az éterek expozíciója előfordulhat, növelheti a tüdőrák kockázatát.
- Az a személy, aki tüdőrákban szenvedett, nagyobb valószínűséggel alakul ki egy második tüdőrák, mint az átlagos személynél az első tüdőrák kialakulása.
Tünetek és jelek a IV. Stádiumú tüdőrákban ALK átrendeződéssel
A IV. Stádiumú tüdőrák tünetei és tünetei az ALK-val lényegében megegyeznek a nem kissejtes tüdőrákokkal. A tünetek és jelek közé tartozik
- köhögés,
- nehéz légzés,
- köhögés vagy köhögés vér,
- mellkasi fájdalom,
- rekedtség, vagy
- nyelési problémák.
A széleskörű (metasztatikus) betegségek tünetei és tünetei lehetnek fejfájás vagy görcsök, csontfájdalom és fogyás.
MÉG SZINTÉN KEDVELHETED
Tüdőrák Tünetek és jelek
A tüdőrákos betegek egynegyede nem tüneteket mutat, ha a rákot diagnosztizálják. Ezeket a rákokat általában véletlenszerűen azonosítják, amikor mellkasi röntgent végeznek egy másik okból. Az emberek többsége azonban tüneteket okoz. A tünetek az elsődleges daganat közvetlen hatásainak, a metasztatikus daganatoknak a test más részein jelentkező hatásai, vagy a rák által okozott hormonok, vérek vagy egyéb rendellenességek következményei.
Az elsődleges tüdőrák tünetei közé tartozik a köhögés, a vér köhögése, a mellkasi fájdalom és a légszomj.
- Egy új köhögés egy dohányosnál vagy egy korábbi dohányosnál fel kell hívnia a figyelmet a tüdőrákra.
- Az egészségügyi szakembernek értékelnie kell azt a köhögést, amely nem távozik, vagy rosszabbodik az idő múlásával.
- A vér köhögése (hemoptysis) jelentős számú, tüdőrákos betegségben fordul elő. A köhögött vér minden mennyisége aggodalomra ad okot.
- A mellkasi fájdalom tünetegyüttes a tüdőrákos betegek egynegyedében. A fájdalom tompa, fájdalmas és tartós.
- A légszomj általában a tüdő egy részében a levegő áramlásának blokkolódása, a tüdő körül keringő folyadék (pleurális folyadékgyülem) vagy a tumor terjedése a tüdőben.
- A zihálás vagy a rekedtség a tüdőben elzáródást vagy gyulladást jelezhet, ami együtt járhat a rákkal.
- Ismételt légúti fertőzések, például bronchitis vagy tüdőgyulladás, tünetegyüttesek lehetnek a tüdőrákban.
Az áttétes tüdőrák tünetei a helytől és a mérettől függenek. A tüdõrákban szenvedõk mintegy 30-40% -ánál bizonyos tünetek vagy metasztatikus betegség jelei vannak.
- A tüdőrák leggyakrabban a májra, a mellékvesékre, a csontokra és az agyra terjed.
- A metasztatikus tüdőrák a májban étvágytalanságot okozhat, érezhetően korán fogyasztható, és egyébként megmagyarázhatatlan fogyás.
- A metasztatikus tüdőrák a mellékvesékben szintén tipikusan nem okoz tüneteket.
- A csontok metasztázisa a leggyakoribb a kissejtes daganatos megbetegedéseknél, de más tüdőrák típusok esetén is előfordul. A csontba metasztatizált tüdőrák csontfájdalmat okoz, általában a gerincoszlopban (csigolyákban), a comb nagy combjain (combcsontjain), a medencecsontokon és a bordákon.
- Az agyban terjedő tüdőrák nehézségeket okozhat a látás, a test egyik oldalán fellépő gyengeség és / vagy görcsök ellen.
A paraneoplasztikus szindrómák olyan rák távoli, közvetett hatásai, amelyek nem kapcsolódnak egy szerv közvetlen duzzanatsejt-inváziójához. Gyakran előfordulnak a rákos megbetegedésekből származó vegyi anyagok. A tünetek a következők:
- Az ujjak összezárása – az extra szövetek a körmök alá helyezése
- Új csontképződés – az alsó lábakon vagy karokon
- A vérrögök fokozott kockázata a karokban, lábakban vagy tüdőkben
- Alacsony nátriumszint
- Magas kalciumszint
- Alacsony káliumszint
- Az idegrendszer degeneratív állapota egyébként megmagyarázhatatlan.
Lung Cancer Slideshow Képek
Tudja a tüdőrák tényeit?
Kvíz: 10 tüdőrák tények
Mikor kell az embereket látni a tüdőrák egészségügyi szakembere számára?
A lehető leghamarabb nézze meg az egészségügyi szolgáltatót, ha az alábbiak közül bármelyik fejlődik ki:
- A tüdőrák bármely tünete
- Új köhögés vagy változás egy meglévő köhögésben
- Hemoptysis (köhögés során a köpet köhögése)
- Megmagyarázhatatlan fogyás
- Megmagyarázatlan tartós fáradtság
- Megmagyarázhatatlan mély fájdalom vagy fájdalom
Menjen azonnal a legközelebbi kórház sürgősségi osztályába, ha az alábbiak bármelyike bekövetkezik:
- Nagy mennyiségű vért köhögve
- Hirtelen légszomj
- Hirtelen gyengeség
- Hirtelen látásproblémák
- Tartós mellkasi fájdalom
Rossz hibák és harapásuk
Sex Drive Killers
Rákos daganatok
Szklerózis multiplex
Felnőtt bőrproblémák
Azok a szokások, amelyek roncsozzák a fogait
A cukorbetegség kezelése 10 perc alatt
Merevedési zavar
2. típusú cukorbetegség figyelmeztető jelek
A szexi egészséghez kapcsolódó előnyök
Fejbőr, haj és körmök
ADHD tünetei a gyermekekben?
Tüdőrák diagnózis
A tünetekről szóló meghallgatás után az egészségügyi szolgáltató összeállítja a lehetséges diagnózisok listáját. Az orvos kérdéseket tesz fel a tünetekkel, az orvosi és a sebészi történelemmel, a dohányzással és a munkanélküliséggel kapcsolatban, valamint az életmódról, általános egészségről és gyógyszerekről.
Hacsak súlyos hemoptysis nem fordul elő, a mellkasi röntgensugár valószínűleg először a légzőszervi tünetek okának feltárására irányul.
- A röntgensugár rendellenes lehet vagy nem mutathat.
- A tüdőrákban megfigyelt rendellenességek közé tartozik egy kis csomó vagy csomó vagy nagy tömeg.
- A mellkasi röntgensugáron nem minden rendellenességet észleltek. Például egyes embereknél hegek és kalcium lerakódások alakulnak ki a tüdejében, ami daganatosnak tűnhet a mellkas röntgensugárán.
A legtöbb esetben a mellkas CT vagy MRI határozza meg a problémát.
- Ha a tünetek súlyosak, akkor a röntgen átugorható, és CT vagy MRI lehet azonnal elvégezni.
- A CT és MRI előnyei az, hogy sokkal nagyobb részletességgel mutatnak be, mint a röntgensugarak, és képesek három dimenzióban megjeleníteni a tüdőt.
- Ezek a vizsgálatok segítenek meghatározni a rák stádiumát a daganat vagy daganatok méretének megmutatásával.
- Segítenek továbbá azonosítani a rák terjedését a közeli nyirokcsomókban vagy bizonyos más szervekben.
Ha egy személy mellkas röntgen vagy szkennelés azt sugallja, hogy a daganat jelen van, akkor diagnózisra kerül. A diagnózis olyan sejtek vagy szövetek elemzését igényli, amelyek a rák diagnózisának bizonyosságával elégségesek.
- Ez az eljárás magában foglalja a köpet összegyűjtését, a daganatos szövet kis darabjának eltávolítását (biopszia) vagy kis mennyiségű folyadékot a zsákból a tüdő körül.
- A visszanyert sejteket mikroszkóp alatt vizsgálják olyan orvos, aki a betegség diagnosztizálására különféle sejt- és szövettípusokat (patológus) vizsgál.
- Számos különböző módszer létezik ezeknek a sejteknek a megszerzésére.
Sputum tesztelés: Ez egy egyszerű teszt, amelyet néha a tüdőben lévő rák kimutatására használnak.
- A köpet a vastag nyálkahártya, amely a köhögés során előállítható.
- A köpetben lévő sejteket meg lehet vizsgálni annak megállapítására, hogy rákosak-e. Ezt hívják citológiai vizsgálatnak.
- Ez nem teljesen megbízható teszt. Ha negatív, akkor a megállapításokat általában további teszteléssel kell megerősíteni.
Bronchoszkópia: Ez egy endoszkópos vizsgálat, ami azt jelenti, hogy egy vékony, rugalmas, megvilágított cső egy apró kamerával a végén használják, hogy megtekintse a szerveket a test belsejében.
- A bronchoszkópia a tüdő endoszkópiája. A bronchoszkópot a szájon vagy az orrán keresztül és a légcsövön keresztül kell behelyezni. Innen a cső behelyezhető a tüdő légutakba (hörgőkbe).
- Egy apró kamera továbbítja a képeket egy videomonitorra.
- A bronchoszkóp működtető orvos kereshet a daganatokról és mintavételezheti a feltételezett tumorok mintáit.
- A daganat terjedelmét általában bronchoszkópiával lehet meghatározni.
- Az eljárás kényelmetlen. Helyi érzéstelenítőt adnak a szájnak és a toroknak, valamint a szedációnak, hogy a bronchoszkópia tolerálható legyen.
- A bronchoszkópiának van némi kockázata, és ehhez szakember szükséges az eljárás végrehajtásában.
Lung Cancer Slideshow Képek
Tudja a tüdőrák tényeit?
Kvíz: 10 tüdőrák tények
További vizsgálatok a tüdőrák diagnózisára
Tű biopszia: Ha a tumor a tüdő perifériáján helyezkedik el, általában nem látható bronchoszkópiával. Ehelyett egy biopsziát viszünk át a mellkas falán keresztül beültetett tűn és a daganatba.
- Tipikusan a mellkas röntgensugár vagy CT szkennelést használják a tű irányításához.
- Ez az eljárás biztonságos és hatékony ahhoz, hogy elegendő szöveget kapjunk a diagnózis számára. Miután a mellkas felületét megtisztítják és előkészítik, a bőr és a mellkas fáradt.
- Ennek az eljárásnak a legsúlyosabb kockázata az, hogy a tűszúrás levegőt szivároghat a tüdőből (pneumothorax). Ez a légszivárgás az esetek 3% -5% -ában fordul elő. Bár ez a feltétel veszélyes lehet, szinte mindig gyorsan felismerik és súlyos következmények nélkül kezelik.
- A bronchoszkópia idején elvégezhető az endoszkópos ultrahang, amely egy rendellenes tömeget vagy nyirokcsomó finom tűs aspirációját végzi.
Thoracentesis: Ez egy olyan eljárás, amely eltávolítja a folyadék mintáját a tüdő körül fekvő pleurális üregből. Az elsődleges és metasztatikus tüdőrákok okozhatnak folyadékot a tüdőt körülvevő zsákban. Ezt a folyadékot pleurális folyadéknak nevezik.
- A folyadék általában a rákból származó sejteket tartalmaz.
- A folyadék mintavételezése megerősítheti a rák jelenlétét a tüdőben.
- A folyadékmintát tűvel távolítjuk el a tűbiopsziához hasonló eljárással.
- A thoracentesis fontos lehet mind a stádium, mind a diagnózis szempontjából.
Thoracotomia: Néha a tüdőrákos daganat nem érhető el bronchoscopiával vagy tűvel végzett eljárásokkal.
- Ezekben az esetekben a biopszia megszerzésének egyetlen módja egy művelet végrehajtása.
- A mellkas megnyitása (thoracotomia), és a lehető legtöbb daganat sebészi eltávolításra kerül. Az eltávolított tumort mikroszkóposan vizsgáljuk.
- Sajnálatos módon ez a művelet lehet, hogy nem sikerül eltávolítani az összes tumorsejtet, ha a daganat nagy vagy a tüdőn kívüli nyirokcsomókra terjed.
- A Thoracotomy egy jelentős kórházi művelet.
Mediastinoszkópia: ez egy újabb endoszkópos eljárás. Elvégzi annak meghatározását, hogy a rák milyen mértékben terjedt el a mellkas területére a tüdő (a mediastinum) között.
- A nyak alsó részét a mellbimbó (szegycsont) fölött egy kis bemetszéssel látják el. A változat a mellkasi bemetszés.
- A mellkason mögött a bronchoszkóphoz hasonló mediastinoszkóp található.
- A nyirokcsomók mintáit a rákos sejtek értékelésére alkalmazzák.
- A mediastinoszkópia nagyon fontos lépés annak eldöntésére, hogy a tumor műtéti úton eltávolítható-e vagy sem.
A staging az a folyamat, amikor a diagnózis létrejöttét követően megállapítják a rák terjedelmét, hogy megfelelő kezelést lehessen tervezni.
Az összes diagnosztikai teszt és eljárás eredményeit felül kell vizsgálni annak megállapítására, hogy milyen információkra lehet szükség a páciens pontosságának megteremtéséhez.
A PET-vizsgálat pontosan meghatározza a távoli metasztázisok jelenlétét vagy hiányát. Ha bármilyen kérdése merül fel a páciens neurológiai státuszával kapcsolatban, az agy MRI-je lehet. A mellkasi hasáb és a medence kontrasztos CT-vizsgálatai valószínűleg a PET-szkenneléssel való összefüggéshez kötődnek. Egyéb vizsgálatok lehetnek a következők:
- A légzőképesség mérésére szolgáló tüdőfunkciós vizsgálatok
- Vérvizsgálatok a kémiai egyensúlyhiányok, vérképzési rendellenességek vagy egyéb problémák kezelésére
- A csontvizsgálat meg tudja határozni, hogy a rák terjedt-e a csontokra.
- A csontvizsgálat és a csont-röntgensugarak, különösen a PET-vizsgálat rendelkezésre állásának hiányában, meghatározhatják, hogy a rák terjedt-e a csontokra.
- A rákos szövetek molekuláris vizsgálata segíthet meghatározni a kezelésre vonatkozó különféle lehetőségekre való jogosultságot.
A beavatkozási rendszerek a beteg állapotát a befejezett értékelés eredménye alapján osztályozzák.
Staging: Staging egy módszer a tumor osztályozására a kezelés tervezéséhez.
- A staging a daganat mérete, a daganat helye és a daganat metasztázisának mértéke (ha van ilyen).
- A kezelést személyre szabják a tumor állapotának megfelelően.
- A tumoros állapot kapcsolódik a gyógyulás és a túlélés (prognózis) kilátásaihoz. Minél magasabb a tumor, annál kevésbé valószínű, hogy a betegség gyógyul.
- A lépcsővel ellentétben a tüdőrák “osztályozása” magában foglalja a tumorsejtek mikroszkópos osztályozását. A rák minősége a rákos sejtek normál sejtekhez viszonyított rendellenességeinek mértéke. A magas fokú daganatok nagyon rendellenes megjelenésűek és gyorsan nőnek.
Tüdőrák Kezelés
A tüdőrákban alkalmazott kezelési döntések elsősorban attól függenek, hogy SCLC vagy NSCLC jelen van-e. A kezelés a daganattól függ. Az NSCLC-ben a beteg teljesítményállapota kulcsfontosságú tényező a kezelés előnyeinek valószínűségében. A teljesítmény állapota összehasonlítja a páciens funkcionális státuszát – milyen jól teljesítenek a napi aktivitás előtti betegségi szintjéhez viszonyítva. A mellékhatások és szövődmények kockázata nő, és a juttatás esélye csökken a teljesítmény csökkenésével. Az SCLC-ben a kezelésre adott gyors reagálás gyakran elég ahhoz, hogy megoldja ezt a problémát.
A tüdőrák leggyakrabban alkalmazott kezelései közé tartozik a műtét, a sugárterápia, a kemoterápia és a célzott terápiák.
Lung Cancer Slideshow Képek
Tudja a tüdőrák tényeit?
Kvíz: 10 tüdőrák tények
Tüdőrákos orvosi kezelés
Az SCLC-ben (kissejtes tüdőrák) a betegség korlátozott betegségben szenvedő betegeket (az egyik tüdőre és regionális nyirokcsomóira korlátozódott betegség) különböznek a kiterjedt stádiumú betegségektől, amelyek magukban foglalják az összes olyan esetet, amelyek nem minősülnek korlátozottnak. A sugárzással és kemoterápiával kezelt korai stádiumú betegség (ideértve a megelőző vagy megelőző, agyi sugárterápiát) gyakran megmutatja a betegség bizonyítékainak egy ideig történő eltűnését, és azt mondják, hogy remissziót kell adni. Körülbelül 80% vissza fog térni 2 éven belül, de akár 10% és 15% között is 5 vagy több éve maradhat fenn.
A kiterjedt SCLC fokozatban a kemoterápiára és a palliatív sugárzásra adott válasz ritkábban fordul elő, és a 2 évnél hosszabb túlélés ritka. A túlélés mediánja körülbelül 13 hónap.
Az NSCLC-ben nem kissejtes tüdőrákban az orvosilag inoperábilisnak tekintett betegek gyógykezelési szándékkal kezelhetők 5 éves túlélési sugárterápiával a korai stádiumú betegségben 10% és 25% között.
A fejlett szakaszban, a nem működőképes IIIB és IV NSCLC szakaszokban a kezelés nem gyógyító, de a palliatív sugárterápia és a kemoterápia értelmes tünetek javulását és az élet meghosszabbítását jelentheti, csak a támogató ellátáshoz képest.
A célzott terápiák használata az NSCLC-ben egyre nagyobb jelentőséggel bír, különösen a tüdő adenokarcinóma során. Olyan szereket azonosítottak, amelyeknél a toxicitás és a hatásosság legalább olyan jó, mint a kemoterápia, amelyek hasznosíthatók olyan betegeknél, akiknek ráksejtjei specifikus gének mutációit mutatják. Ezenkívül kifejlesztették a tüdőrák egyéb jellemzőire, így a tumor faktorokra kifejtett, a növekedésüket támogató erek felkutatására szolgáló szereket, és bizonyítottan előnyösek az NSCLC palliatív kezelésében.
A sugárterápia mellékhatásai a kezelendő terület, a beadandó dózis és a sugárzási technika és az alkalmazott berendezés típusai között változhatnak.
A kemoterápia mellékhatásai változóak lehetnek a gyógyszerrel, az alkalmazott dózissal és a páciens egyedülálló érzékenységével a kiválasztott kemoterápia típusára vonatkozóan. A kemoterápiák és a célzott szerek széles választéka van ebben az esetben.
Végül a megelőző vagy adjuváns kemoterápiát az NSCLC működőképes stádiumaiban alkalmazták annak érdekében, hogy felszámolhassák a mûtét elõtt elszaladt mikroszkópos, rejtett tüdõrákot, és mostanáig kimutathatatlan marad, de késõbb visszaesést okoz, ha nem ölték meg. Noha nem bizonyítottan alkalmazták az I. fázisú NSCLC-ben, úgy tűnik, hogy potenciálisan előnyös a II. És IIIA.
Tüdőrák-műtét
A korai stádiumú NSCLC-ben szenvedő betegeknél a sebészet az előnyben részesített kezelés. Sajnos a betegek többségének előrehaladott vagy metasztatikus betegsége van, és nem alkalmas a műtéti beavatkozásra a beavatkozás elvégzése után.
- Azok a betegek, akik nem terjedtek el az NSCLC-vel, képesek tolerálni a műtétet, feltéve, hogy megfelelő tüdőfunkcióval rendelkeznek.
- A lebeny, a teljes lebeny vagy az egész tüdő egy része eltávolítható. Az eltávolítás mértéke függ a daganat méretétől, helyétől és mértéke terjedésétől.
- A tüdő szélén a kisméretű rákos megbetegedések aránya körülbelül 80%.
- A teljes sebészi eltávolítás ellenére sok korai stádiumú daganatos beteg esetében a rák megismétlődése és a belőlük történő elváltozás akár lokális kiújulás, távoli metasztázisok, akár mindkettő miatt következett be.
A műtétet nem széles körben használják az SCLC-ben. Mivel az SCLC széles körben és gyorsan terjed a szervezeten keresztül, a műtéttel való eltávolítás általában lehetetlen.
A tüdőrákban végzett műtét nagy műtét. Sokan fájdalmat, gyengeséget, fáradtságot és légszomjat tapasztalnak a műtét után. A legtöbb embernek problémái vannak a költözéssel, köhögéssel és mély lélegzéssel. A gyógyulási idő több hét vagy akár hónap is lehet.
Lung Cancer Slideshow Képek
Tudja a tüdőrák tényeit?
Kvíz: 10 tüdőrák tények
Tüdőrák nyomon követése
A működő tüdőrákos esetek műtéti beavatkozása után megnövekedett a kockázata egy második elsődleges tüdőrák kialakulásának kockázatára, valamint annak veszélyére, hogy az eredeti tumor visszatér.
- Sok tüdőrák visszatér a kezelést követő első 2 évben.
- Rendszeres vizsgálatot kell végezni, hogy az esetleges megismétlődés a lehető leghamarabb azonosítható legyen.
- A műtéten átesett személyt a terápiás csoport ajánlásainak megfelelően a betegek után kell elvégezni.
Palliatív és hospice gondozás
A palliatív ellátás a betegellátás specialitására utal, amelynek célja a betegnek a kezelésre vonatkozó lehetőségeinek megértése, a fizikai, a pszichés, a szociális, a pénzügyi és más potenciális stresszorok és tünetek kezelése, valamint az előzetes irányelvek kezelése címezve. Ez nem ugyanaz, mint a hospice ellátás. Mind a gyógykezelés, mind az olyan időszakokban szükséges, amikor a kezelés várhatóan nem gyógyhatású. A szokásos nem gyógyító kemoterápiával és a fejlett tüdõrákkal kapcsolatos sugárkezeléssel összefüggõ palliatív ellátással kapcsolatos konzultáció összefüggésbe hozható a hosszabb medián túléléssel, mint a kemoterápia és a sugárzás önmagában.
A hospice ellátás olyan gondozásra utal, amely a tünetek ellenőrzésének optimalizálására szolgál, amikor minden más kezelés nem sikerült, vagy elutasításra került. A beteg és a családja otthoni látogatásokon, felszerelésen, tanácsadáson és gyógyításon, valamint az ellátás összehangolásán alapul, hogy fenntartsák az életminőség e betegségben való életminőségét. Ez például azt jelenti, hogy a páciens otthon tartja, nem pedig a páciensnek a terminális tünetek kezelésére történő átvételét, amelyet otthoni szakellátással lehet biztosítani.
- A páciens, családja és az orvos valószínűleg felismeri, ha a páciens elérte azt a pontot, hogy a hospice ellátás szükséges.
- Ha lehetséges, előzetesen meg kell tervezni a hospice ellátáshoz való átmenetet.
- A tervezést a beteg, a páciens képviselõje (ha túl beteg a részvételért) és az egészségügyi szakember között háromoldalú beszélgetéssel kezdheti.
- Ezen megbeszélések során valószínű kimenetelűek, orvosi kérdések, és minden félelem vagy bizonytalanság megbeszélhető.
A hospice ellátás otthoni, kórházi ellátásban történhet, ha otthoni ápolás nem lehetséges, vagy hospice létesítményben.
- A légzést oxigénnel és gyógyszerekkel kezelik, mint például az opioidok, amelyek kábítószerek, például fentanil, morfin, kodein, metadon, oxikodon és dilaudid.
- A fájdalomcsillapítás magában foglalja a gyulladásgátló gyógyszereket és az opioidokat. A beteget arra ösztönzik, hogy részt vegyen a fájdalomcsillapítás dózisainak meghatározásában, mivel a fájdalom megszüntetéséhez szükséges mennyiség napról napra változik.
- Más tüneteket, például szorongást, alváshiányt és depressziót megfelelő gyógyszerekkel és bizonyos esetekben komplementer terápiákkal kezelnek.
Tüdőrák megelőzése és szűrése
A megelőzés elsősorban a dohányzásról való leszokást célozza.
Azok a dohányosok, akik szeretnének kilépni, sokféle stratégiát élvezhetnek, beleértve a nikotinpótló terápiát tapasszal vagy rágóval, vareniklin (Chantix), tanácsadással és támogató csoportokkal. Azok a dohányosok, akik nem akarnak kilépni, de azt mondják nekik, hogy gyakran kell visszatérniük, ha bármikor kiléphetnek.
A passzív dohányfüst mint másodlagos füst a tüdőrák előfordulási gyakoriságához járul hozzá, és el kell kerülni.
Ajánljuk a radon detektáló készleteket az otthoni és munkahelyi teszteléshez. A radon expozíció évente több mint 10 000 tüdőrákos haláleset okozója világszerte, és a dohányosok tüdőrákának egyik vezető oka.
A szűrési ajánlások e közelmúltbeli változásokon mentek keresztül e jelentős egészségügyi probléma miatt. Az Egyesült Államok Preventive Services Task Force (USPSTF) ajánlotta, és a Centers for Medicare és a Medicaid Services (CMS) a következő ajánlást erősítette meg és erősítette meg:
- 55 és 77 év közötti felnőttek, akiknél legalább 30 évnyi dohányzás alatt vagy jelenleg dohányzik, vagy akik az elmúlt 15 évben lemondtak, és akik megvitatták a CT szűrés kockázatát és előnyeit a rendeléses orvossal és a dokumentált dohányzásról való leszokással kapcsolatos tanácsadást évente alacsony dózisú CT vizsgálatnak kell alávetni.
Az ilyen vizsgálatok kimutatták, hogy csökkentik a tüdőrákból való halálozás kockázatát 15% -kal 20% -kal, mint azok, akik csak egy éves mellkasröntgenet kapnak.
Tüdőrák prognózisa
Összességében (a tüdőrák minden típusát és stádiumát tekintve) a tüdőrákos betegek 18% -a él legalább 5 évig. A túlélési arányok általában alacsonyak a vastagbélrák 65% -os 5 éves túlélési arányához, a mellrák 91% -ához és a prosztatarák 99% -áig.
- Azok a személyek, akik korai stádiumban (I. stádiumú) NSCLC-vel rendelkeznek és tüdős műtéten mennek át, 60-70% -os esélyt kapnak a túlélésre 5 évig.
- A kiterjedt, nem operábilis tüdőrákban az átlagos túlélési időtartam 9 hónap vagy annál kevesebb.
- A korlátozott SCLC-vel rendelkezők, akik kemoterápiát kapnak, 2 éves túlélési arányuk 20% és 30% között van, és az 5 éves túlélési arány 10-15%.
- Az extenzív stádiumú SCLC (kissejtes rákos betegek) kevesebb mint 5% -a él 2 év után, átlagosan 8-13 hónapig.