Wofulo

A hasnyálmirigy-központ

A hasnyálmirigy-központ

Hasnyálmirigy-diagnosztika, megelőzés és kezelés

Mit várhatunk egy művelet után?

Mint minden nagyobb művelethez, a hasnyálmirigy-sebészeti beavatkozásból időbe telik. A teljes helyreállítás átlagosan két hónapot igényel. A helyreállítást különböző szakaszokra lehet felosztani, amelyek mindegyike eltérő elvárásokat tartalmaz. Azonban fontos megjegyezni, hogy minden betegnél a gyógyulás különböző, még a betegek is pontosan ugyanolyan módon járnak el.

Kórházi helyreállítás

A betegek átlagosan 3-10 napot töltenek a kórházban a hasnyálmirigy-műtét után. Amíg kórházban tartózkodik, napjainkban az egészségügyi dolgozók számos tagja ellenőrzi Önt naponta. A házon belüli csapata rezidensekből, orvosokból, ápolókból és sebészekből áll. A csapat szorosan figyelemmel kíséri a folyamatot az Ön tartózkodása alatt. Naponta többször naponta meglátogatják a lakosok és a nővérek, valamint a sebész és / vagy a hasnyálmirigy-központ egyik sebésze naponta legalább egyszer.

A hasnyálmirigy-műtét után normális a fájdalom. A kórházban a fájdalmat intravénás fájdalomcsillapítással kezelheti. Ha otthon vagy, akkor kezelheti a fájdalmat az egészségügyi szakemberek által előírt gyógyszerekkel.

A műtét után Önnek olyan tűzőkapcsok és különleges kötszerek vannak, amelyeknél a beavatkozás során a vágásokat elvégezték. Lehet, hogy van néhány műtéti elvezető cső is a hasában. A csapat rendszeresen ellenőrizni fogja a kötszereket annak biztosítása érdekében, hogy jól gyógyuljon és figyeljen minden csövet a megfelelő vízelvezetés érdekében. Normális, hogy otthont adnak a műtéti elvezető csövek még mindig a helyén, ezért ne aggódj a gyógyulás, ha ez történik veled. Pontos utasításokat fog kapni arról, hogyan kell gondoskodni mind a vízelvezető csövekről, mind a műtéti kötszerről, mielőtt kiürítenék őket a kórházból; mindkettő eltávolításra kerül a Pancreas Center egyik posztoperatív látogatása során.

A “gyomor-ileus” néven ismert állapot vagy a gyomor átmeneti bénulása miatt a műtét után sok napig nem fog megenni. Amíg kórházban tartózkodik, az egészségügyi szakembergárdája biztosítja, hogy megfelelő hidratációt kapjon intravénásan. Nem lehet megjósolni, hogy a gyomra milyen gyorsan fogja visszanyerni teljes működését egy műtét után, és a betegeknek meg kell próbálni a hibafolyamatot, miközben megpróbálják folytatni a normális táplálkozást. Bár ez a folyamat bosszantó lehet, teljesen normális is. Nem szabad kiengesztelni a kórházból, amíg el nem képes elviselni az ételt és a folyadékot, azonban még néhány héttel az emésztőrendszer visszatérése után “normális” állapotba kerülhet.

Sokan szívesen lemondanak a kórházról a műtét után, és egészségügyi szakembere mindent megtesz, hogy visszatérjen az otthoni életébe. Mielőtt azonban lemondhatnánk, bizonyos követelményeknek meg kell felelned. Neked kellene:

  • Nincs megoldatlan orvosi vagy sebészeti probléma
  • Tartson állandó hőmérsékletet, és ne mutassa a lázas jeleit
  • Légy segítség nélkül járni
  • Képes legyen elviselni az ételeket és a folyadékot
  • Legyen képes a mindennapi élet alapvető tevékenységeinek elvégzésére, mint a fogmosás és a hajmosás

Ha eleget tesz ezeknek a követelményeknek, felmentést kap. Bizonyos esetekben, különösen idős betegek esetében, javasoljuk, hogy tartózkodás előtt szakképzett ápolási vagy rehabilitációs létesítményben tartózkodjon. A nagy műtét, például a hasnyálmirigy-műtét visszaszerzése nehéz lehet, és segít a képzett szakembereknek segíteni a gyógyulásban. Ezt az opciót kezelheti a preoperatív értékelés során, de gyakran közvetlenül meghatározható a műtét után.

A feltöltés után

Amíg néhány nap vagy hét múlva elhagyhatja a kórházat, ne feledje, hogy a hasnyálmirigy-műtét teljes helyreállítása két vagy több hónapig tarthat. Az első két hónapban arra kérjük Önt, hogy a műtét utáni értékelésekhez kéthetente lépjen be a Pancreas Center klinikai irodájába. Az első posztoperatív látogatáskor találkozik a sebészével és / vagy a szakápolóval, aki át fogja vizsgálni a patológiáját és a sebészeti jelentéseket. A bemetszéseket megvizsgáljuk, és a tűzőkapcsokat és a csöveket eltávolítjuk. Ebben, és a későbbi posztoperatív értékelések során a csapat beszélni fog Önnel az étrendről, a bélműködésről és a fájdalomcsillapításról annak érdekében, hogy helyreálljon. Segíthet abban, hogy naplót tartson arról, hogy mit eszik és iszik, mennyit fogyaszt, és mikor tudsz enni. Ez nemcsak a posztoperatív látogatások során segít az Ön egészségügyi csoportjával folytatott beszélgetésében, hanem segít megérteni, hogy milyen élelmiszereket tolerál. Ha az étrenddel kapcsolatos problémák merülnek fel, orvosa / ápolója a klinikai táplálkozási szakembereinkhez fordulhat, hogy segítsen az Ön igényeinek.

A Pancreas Center műtéti csoportjának nagyon rendszeres posztoperatív értékelésének első két hónapja után a nyomonkövetési értékek gyakorisága minden 3-6 hónapra csökken. A reszekció típusától és az abból eredő patológiától függően kérjük, hogy rendszeres képalkotó vizsgálatokat végezzenek, például MRI vagy CT, hogy ellenőrizzék a rák megismétlődését. Rendszeres vérvizsgálatokat is végzünk, hogy fontos mutatókat, mint a tumor markerek és a májfunkciós tesztek a normál tartományon belül maradjanak.

A hasnyálmirigyrákos műtéten átesett betegek többsége kemoterápiás kezelést igényel a műtét után, amit adjuváns kemoterápiának neveznek. A sebész egy Pancreas Center onkológusra utal, vagy egy otthoni közeli szakemberrel koordinálja. Mivel a kemoterápia időnként rendszeres kezelést igényel, fontos, hogy terápiáját az Ön számára megfelelő helyen kapja meg. Az adjuváns kezelés általában a műtét után hat-nyolc hétig kezdődik.

Üzemeltetés utáni táplálkozási irányelvek

A hasnyálmirigy-műtét után normális a hasi étvágytalanság, a hányinger, hányás vagy gyomorégés. Ezeket a tüneteket a “gyomoriléusz” néven ismert állapot vagy a gyomor átmeneti bénulása okozza. Lehet, hogy az emésztőrendszerünk bárhol néhány héten át néhány hónapig visszatér normális állapotba. Nem lehet megjósolni, hogy a gyomra milyen gyorsan fog visszanyerni a teljes funkciót, és a betegeknek kísérleti és hibás folyamatot kell végrehajtaniuk, mivel megpróbálják újraindítani a normális táplálkozást. Bizonyos esetekben a betegek úgy találják, hogy folyamatosan változtatniuk kell az étrendjükben a hasmenés, a gáz és a gyomorfájás enyhítése érdekében. Azokban a helyzetekben, amikor a gyomor-ileusz továbbra is fennáll, egy kiegészítő táplálócső és / vagy egy különleges IV, amelyet PICC-vonalnak hívnak, segíthet annak biztosításában, hogy a beteg megfelelő tápanyagot kapjon.

Általánosságban, ha a hasnyálmirigy-mûtétbõl kilábalunk, a cél az, hogy három óránként enyhítsünk kicsi, gyakori ételeket / rágcsálnivalókat. Egy ételt tartalmazó fehérjét először étkezés közben először étkezzen, hogy minimálisra csökkentse az elveszett izomtömeg mennyiségét. Fontos megjegyezni, hogy az étkezés közti folyadékot a hidratált állapot elérése érdekében inni kell. A klinikai táplálkozási szakembereink elkészítették a kiadványt, amely segít előre jelezni, hogy mit várhat a műtét után, beleértve az élelmezési ajánlásokat és néhány hasznos tippet a gasztrointesztinális idegesség minimalizálására.

Hasnyálmirigyrák

Francis W. Nugent, MD

Dr. F. W. Nugent egy olyan orvosi onkológus, aki speciálisan a hasnyálmirigyrákra specializálódott. Dr. Nugent a Middlebury Főiskolán diplomázott a valláson, mielőtt az Albany Medical College-ból diplomázott. Jelenleg a Massachusetts Massachusetts-i Burlyton-i Lahey Klinikán az orvosi onkológia alelnöke.

Keith E. Stuart, MD

Dr. Keith E. Stuart egy olyan orvosi onkológus, aki a májban szenvedő daganatokra különös figyelmet fordít a rákos megbetegedések kezelésére és kezelésére. A Harvard Egyetemen (Magna cum laude) és az Albert Einstein Orvosi Főiskolán tanult, és orvosi képzésben részesült a New England Deaconess Kórházban.

Charles Patrick Davis, PhD

Dr. Charles “Pat” Davis, MD, PhD, egy fedélzeten hiteles Emergency Medicine orvos, aki jelenleg a kórházak tanácsadójaként és alkalmazottjaként dolgozik. PhD-je a mikrobiológiában (UT Austinban) és az MD (Univ. Texas Medical Branch, Galveston). A San Antonio-i UT Egészségtudományi Centrum Sürgősségi Orvostudományi Klinika professzora (nyugdíjas), az UT Orvosi Kar és a UTHSCSA vezetője, több mint 250 publikációval.

Jay W. Marks, MD

Jay W. Marks, MD, tábori képzett internist és gasztroenterológus. A Yalei Egyetem Orvostudományi Doktori Iskolájában végzett és a Los Angeles-i UCLA / Cedars-Sinai Orvosi Központban belső orvostudományi és gasztroenterológiai képzést végzett.

A hasnyálmirigyrák tényei

  • A hasban található hasnyálmirigy sejtjeinek endokrin (hormonális) és exokrin (emésztő) funkciói vannak; a rákos sejtek mindkét típusú funkcionális sejtből kialakulhatnak.
  • A legtöbb hasnyálmirigyrák adenocarcinoma.
  • Néhány, hasnyálmirigyrákos betegnek azonosítható kockázati tényezője van.
  • A hasnyálmirigyrák nagyon halálos, mert gyorsan növekszik és terjed és gyakran diagnosztizálható késői szakaszában.
  • A genetikai analízis a közelmúltban négy hasnyálmirigy-altípusot (plasztikus, hasnyálmirigy-progenitor, aberrantly differenciált endokrin exocrin (ADEX) és immunogén) azonosított.
  • A hasnyálmirigyrákot nehéz diagnosztizálni addig, amíg későn nem jár. A hasnyálmirigy-rák tünetei és jelei a késői stádiumban közé tartoznak a fogyás és a hátfájás. Bizonyos esetekben a fájdalommentes sárgaság a korai hasnyálmirigyrák tünete lehet, amelyet műtéttel lehet gyógyítani.
  • Az egyetlen gyógykezelés az összes rák műtéti eltávolítása, esetenként a teljes hasnyálmirigy eltávolítása és hasnyálmirigy-transzplantáció; azonban kevés beteg jogosult a hasnyálmirigy-transzplantációra.
  • A sebészeti beavatkozás utáni kemoterápia csökkentheti a rák visszatérési esélyeit.
  • A metasztatikus hasnyálmirigyrák kemoterápiája meghosszabbíthatja az életet és javíthatja az életminőséget, de ritkán gyógyítja a beteget.
  • A hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált betegeket arra ösztönzik, hogy olyan klinikai vizsgálatokat keressenek, amelyek végül javítják a hasnyálmirigyrák kezelését.
  • Számos szervezet létezik, hogy segítséget nyújtson a betegek és a hasnyálmirigyrák elleni küzdelemben részt vevő családok számára.

Rövid útmutató a Hasnyálmirigy-rák tünetei, okai és kezelése

Hasnyálmirigyrák tünetei

A hasnyálmirigyrák jellemzően nem okoz tüneteket, amíg nem nőtt, ezért leggyakrabban előrehaladott állapotban diagnosztizálják, nem pedig a betegség korai szakaszában. Bizonyos esetekben a sárgaság (a bőr sárgás elszíneződése és a szemek fehérje) fájdalom nélkül lehet a hasnyálmirigyrák korai jele. A fejlettebb betegségekkel járó egyéb tünetek a következők:

  • hányinger,
  • hányás,
  • fogyás,
  • viszkető bőr, és
  • csökkent étvágyat.

Látható lehet halvány széklet, hátfájás, hasi fájdalom, sötét vizelet, hasi puffadás, hasmenés és nyaki nyirokcsomók.

Mit csinál a hasnyálmirigy?

A hasnyálmirigy olyan hasi szerv, amely a gerinc előtt helyezkedik el a hasnyál szint fölé. Két fő funkciót lát el:

  • először az inzulint, a vércukorszintet szabályozó hormont (endokrin funkciót); és
  • Másodszor, a bél emésztő enzimjeibe alakul ki és titkosítja, amelyek segítik az étkezési fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat (exokrin funkció).

Az enzimek segítik az emésztést úgy, hogy a fehérjéket, zsírokat és szénhidráteket apróbb részekre vágják, hogy könnyebben felszívódjanak a szervezetből, és építőelemekként használják fel a szövetek és az energia számára. Az enzimek elhagyják a hasnyálmirigyet egy olyan csőrendszeren keresztül, amelyet “csatornáknak” neveznek, és amelyek összekapcsolják a hasnyálmirigyet a belekben, ahol az enzimek elfogyasztott táplálékkal keverednek.

A hasnyálmirigy mélyen a hasba ül, és számos fontos struktúra közelében van, mint a vékonybél (a duodenum) és az epevezetékek, valamint fontos vérerek és idegek.

Hasnyálmirigy-daganatos képek

Hasnyálmirigyrák tumorok

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

Mi a rák?

A testünk minden napján minden másodpercben súlyos megsemmisítési és javítási folyamat zajlik le. Az emberi test milliárd sejtekből áll, és naponta milliárd sejtek elhasználódnak vagy megsemmisülnek. Minden alkalommal, amikor a test új sejtet hoz létre, hogy ki tudja cserélni az egyiket, a test megpróbálja tökéletes másolatot készíteni a celláról, amely általában elhagyja a sejteket, általában úgy, hogy hasonló, egészséges sejteket két sejtbe oszt, mert ez a haldokló sejt munkát végzett , és az újonnan létrehozott cellának képesnek kell lennie ugyanarra a funkcióra. Annak ellenére, hogy rendkívül elegáns rendszerek vannak a hibák szerkesztésére ebben a folyamatban, a szervezet naponta több tízezer hibát tesz napi normál sejtosztódásban, akár véletlenszerű hibák, akár környezeti terhelés miatt. A hibák többségét kijavítják, vagy a hiba az újonnan létrehozott sejt halálához vezet, és újabb új cellát hoznak létre. Néha egy hiba történik, hogy ahelyett, hogy gátolja a sejt növekedési és túlélési képességét, lehetővé teszi az újonnan előállított sejtek növekedését szabályozatlan módon. Ha ez megtörténik, akkor a sejt olyan rákos sejt lesz, amely független a kontrolloktól és az egyenlőtlenségektől, amelyek szabályozzák a normál sejtosztódást. A ráksejtek megszaporodnak, és rákos vagy rosszindulatú daganat alakul ki.

A tumorok két kategóriába sorolhatók: “jóindulatú” tumorok és “rosszindulatú”, vagy rákos daganatok. Tehát mi a különbség? A válasz az, hogy egy jóindulatú daganat csak a szövetben keletkezik, ahonnan keletkezik. A jóindulatú daganatok néha igen nagyok, vagy gyorsan nőnek és súlyos tüneteket okoznak. Például egy nőstény méhben lévő fibroidok vérzést vagy fájdalmat okozhatnak, de soha nem fognak elutazni a méhen kívül, behatolni a környező szövetekbe, vagy új testként tumorként növekedni (metasztatizálni). A fibroidok, mint minden jóindulatú daganatok, nincsenek képesek arra, hogy a sejteket a vérbe és a nyirokrendszerbe bocsássák, és nem tudnak a test többi helyére eljutni és növekedni. A rák azonban más sejteket is képes eltávolítani az eredeti daganatokból, amelyek a véráramban vagy nyirokcsomókon keresztül lebeghetnek, mint a pitypangmagot a szélben, a daganat távolabbi szöveteiben, a test más részein új tumorokká fejlődnek. Ez a metasztázis, a rákos daganat meghatározó jellemzője. A hasnyálmirigy-rák, sajnos, ez a folyamat különösen jó modell. A hasnyálmirigyrák régebben metasztatizál más szervekre ilyen módon. A szomszédos struktúrák közvetlenül is növekedhetnek és elterjedhetnek, gyakran lehetetlenné teszik a tumor sebészeti eltávolítását.

A rákokat olyan szövetek nevezik el, amelyekből az elsődleges daganat keletkezik. Ezért a májba juttatott tüdőrák nem “májrák”, hanem metasztatikus tüdőrákként írják le, és az agyra terjedő mellrákos beteg nem írja le, hogy “agydaganatos” metasztatikus emlőrák.

Mi a hasnyálmirigyrák? Milyen típusúak a hasnyálmirigyrák?

A hasnyálmirigyben kialakuló rákok két fő kategóriába sorolhatók: (1) az endokrin hasnyálmirigy (az inzulint és más hormonokat előidéző ​​rákot) “szigetsejtek” vagy “hasnyálmirigy neuroendokrin tumorok vagy PNET-k” nevezik, és (2) az exokrin hasnyálmirigy (az enzimeket előidéző ​​rész). A szigetsejtek rákja ritka és tipikusan lassan nő az exokrin hasnyálmirigyrákhoz képest. A szigetsejt-daganatok gyakran hormonokat bocsátanak ki a véráramba, és az általuk termelt hormonok (inzulin, glukagon, gasztrin és más hormonok) jellemzik. Az exokrin hasnyálmirigy (exocrine tumorok) rákjai olyan sejtekből fejlődnek ki, amelyek az enzimeket a vékonybélbe juttató csatornák rendszerét alkotják, és amelyeket általában pankreatikus adenokarcinómáknak neveznek. Squamous cell hasnyálmirigyrák ritka. A hasnyálmirigy adenokarcinóma a legtöbb hasnyálmirigy duktális rákot tartalmazza, és ez a felülvizsgálat fő témája.

Az exokrin hasnyálmirigyben lévő csatornákhoz tartozó sejtek sokkal gyorsabban oszlanak el, mint az őket körülvevő szövetek. Azért, amit nem értünk, ezek a sejtek hibát követhetnek el, amikor átmásolják a DNS-jüket, ahogy osztják őket más haldokló sejtek helyettesítésére. Ily módon abnormális sejtet lehet előállítani. Ha egy rendellenes duktális sejt szabályozatlanul kezd megosztani, akkor növekedés alakulhat ki, amely abnormális látszó és működő sejtekből áll. A mikroszkóp alatt felismerhető kóros eltéréseket “dysplasia” -nak nevezik. Gyakran előfordul, hogy a diszpláziás sejtek további DNS-hibákon mennek keresztül az idő múlásával, és még abnormálisabbá válhatnak. Amikor ezek a diszpláziás sejtek behatolnak a csatornák falain keresztül, ahonnan a környező szövetekbe merülnek fel, a dysplasia rákká válik.

Egy 2016-ban közzétett tanulmányban a kutatók beszámoltak a gének elemzéséről 456 hasnyálmirigy duktális adenokarcinómában. Ezeknek az adenokarcinómáknak a későbbi kifejeződése lehetővé tette számukra, hogy négy altípusba sorolják őket. Ezeket az altípusokat korábban nem észlelték. Az altípusok a következők:

  • A pikkelyes: Ezek a tumorok TP53 és KDMA mutációkat dúsították.
  • Hasnyálmirigy-progenitor: Ezek a daganatok expresszálják a hasnyálmirigy-gyulladásban részt vevő géneket, mint a FOXA2 / 3, PDX1 és MNX1.
  • Aberránsan differenciált endokrin exocrin (ADEX): Ezek a tumorok a gének (KRAS) és az exokrin (NR5A2 és RBPJL) valamint endokrin (NEUROD1 és NKX2-2) differenciálódást mutatják.
  • immunogén: Ezek a tumorok tartalmaznak olyan útvonalakat, amelyek szerepet játszanak a szerzett immunszuppresszióban.

Ezek az új megállapítások lehetõvé teszik, hogy a jövõbeli betegeket specifikusabban kezeljék altípustól és remélhetõen hatékonyabban. Például az immunogén altípus esetleg reagálhat a terápiára, ahol az immunrendszert újraszervezik, hogy megtámadják az ilyen típusú rákos sejteket.

A hasnyálmirigyrákot nem szabad összekeverni a pancreatitis kifejezéssel. A hasnyálmirigy-gyulladást egyszerűen a hasnyálmirigy gyulladásaként definiálják, és főleg az alkoholfogyasztás és / vagy az epekőképződés (kb. 80-90%) okozza. Mindazonáltal a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás társul a hasnyálmirigyrákhoz.

Hasnyálmirigy-daganatos képek

Hasnyálmirigyrák tumorok

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

Mit jelentenek a hasnyálmirigyrák és kockázati tényezők?

Az Egyesült Államokban évente körülbelül 53.670 hasnyálmirigy-rák jelentkezik. A hasnyálmirigy-rák kialakulásának legtöbbje hajlamos kockázati tényezők nélkül. Azonban talán a legnagyobb kockázati tényező az életkor növekedése; ha 60 évesnél idősebb ember nagyobb kockázatot jelent. Ritkán előfordulhatnak családi vagy örökletes genetikai szindrómák, amelyek a családokba tartozó genetikai mutációkból származnak, és nagyobb kockázatot jelentenek a betegek, például a BRCA-2 és kisebb mértékben a BRCA-1 génmutációk. A családi szindrómák szokatlanok, de fontos, hogy tájékoztassák az orvost arról, hogy a család más tagjait diagnosztizálták-e a rák, különösen a hasnyálmirigyrák. Ezenkívül bizonyos viselkedéseket vagy feltételeket feltételeznek, hogy enyhén növelik az egyén kockázatát a hasnyálmirigyrák kialakulásához. Például az afro-amerikaiak nagyobb kockázatot jelenthetnek, mint azok a családtagok, akiknél korábban diagnosztizálták a hasnyálmirigyrákot. Egyéb olyan viselkedések vagy körülmények, amelyek veszélyeztethetik az embereket: dohányzás, elhízás, ülő életmód, cukorbetegség, krónikus hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) és zsíros (vagy nyugati) étrend. A korábbi gyomor sebészet mérsékelten növelheti az ember kockázatát, mivel bizonyos krónikus fertőzések, például a hepatitis B és a H. pylori (a gyomor bélésének bakteriális fertőzése). Bizonyos gyógyszerek (szitagliptin [Januvia] és metformin és szitagliptin [Janumet]) kapcsolódtak a hasnyálmirigyrák kialakulásához. A hasnyálmirigy-ciszták bizonyos típusai feltehetik az egyéneknek a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát. Amikor a hasnyálmirigy-rák elkezdődik, általában a sejtekből indul ki, amelyek a hasnyálmirigy csatornáit vonják be hasnyálmirigy adenokarcinóma vagy hasnyálmirigy exokrin rák. A fent említett kapcsolódó kockázatok ellenére a legtöbb hasnyálmirigy-rákos betegben nem találhatók azonosítható okok.

Rövid útmutató a Hasnyálmirigy-rák tünetei, okai és kezelése

Mit jelent a hasnyálmirigyrák? tünetek és jelek?

Mivel a hasnyálmirigy mélyen fekszik a hasban a gerinc előtt, a hasnyálmirigyrák gyakran hónapokig némán növekszik, mielőtt felfedeznék. A korai tünetek és / vagy az első jelek hiányozhatnak vagy nagyon finomak lehetnek. A könnyebben azonosítható tünetek akkor alakulnak ki, ha a tumor elég nagy ahhoz, hogy más közeli struktúrákra, például fájdalmat okozó idegekre, a belekre (ami befolyásolja az étvágyat, émelygést és súlycsökkenést okoz), vagy az epevezetékeket vagy a bőr sárgulása, és étvágycsökkenést és viszketést okozhat). A nők tünetei ritkán különböznek a férfiak tüneteitől. Miután a tumor a rákos sejteket a vérben és a nyirokrendszerbe fekteti, és áttéteket végez, további tünetek jelentkeznek, a metasztázis helyétől függően. A hasnyálmirigyrák gyakori metasztázisai közé tartoznak a máj, a nyirokcsomók és a hasüreg bélése (a peritoneumnak nevezik). Sajnos a legtöbb hasnyálmirigyrákot a rák kialakulása után vagy a hasnyálmirigyt meghaladó vagy más helyeken metasztatizálták.

Általánosságban elmondható, hogy a hasnyálmirigy-rák jelenségei és tünetei exokrin vagy endokrin ráksejtekből állíthatók elő. Az exokrin hasnyálmirigyrák számos jelét és tüneteit a csatorna elzáródása okozza, amely a hasnyálmirigyből a májból az epével és a bélbe jut. Az exokrin hasnyálmirigy-rák tünetei közé tartoznak

Az endokrin hasnyálmirigy daganatok jelei és tünetei gyakran összefüggenek az általuk termelt felesleges hormonokkal és következésképpen számos különböző tünethez. Ezek a tünetek a hormonokkal kapcsolatosak, és a következők:

  • Insulinomák: Az inzulintermelő daganatok, amelyek csökkentik a vércukorszintet (cukorszintet), alacsony vércukorszintet okozhatnak, ami gyengeséget, zavartságot, kómát és akár halált okozhat.
  • Glucagonomas: A glukagontermelő tumorok fokozhatják a glükózszintet és a cukorbetegség tüneteit (szomjúság, megnövekedett vizelés, hasmenés és bőrelváltozások, különösen egy jellegzetes kiütés, nevezett necrolytikus migrációs erythema).
  • Gasztronómák: A gasztrin-termelő tumorok a gyomrot kiváltják, hogy túl sok savat termeljenek, ami fekélyeket, fekete szálkás székleteket és vérszegénységet okoz.
  • Szomatosztatinok: A szomatosztatin termelő tumorok túlszabályoznak más hormonokat, és cukorbetegség, hasmenés, hasi fájdalom, sárgaság, esetleg egyéb problémák jelentkeznek.
  • VIPomas: Ezek a tumorok vasoaktív bél peptid (VIP) nevű anyagot termelnek, amely súlyos vizes hasmenést és emésztési problémákat okozhat magas vércukorszint mellett.
  • PPomák: Ezek a tumorok hasnyálmirigy-polipeptidet (PP) termelnek, amely mind az endokrin, mind az exokrin funkciókat érinti, ami hasi fájdalmat, megnagyobbodott májat és vizes hasmenést okoz.
  • Carcinoid tumorok: Ezek a tumorok a szerotonin vagy annak prekurzora, az 5-HTP, és okozhatják a carcinoid szindrómát a bőr öblítésével, hasmenéssel, sípolással és gyors epizódokkal járó tünetekkel; végül szívrohamot, légszomjat és gyengeség alakul ki a szívbillentyűk károsodása miatt.

A nem működőképes neuroendokrin daganatok nem termelnek felesleges hormonokat, de terjedhetnek és terjedhetnek a hasnyálmirigyből. A tünetek tehát olyanok lehetnek, mint a fent leírt endokrin hasnyálmirigyrák.

Hasnyálmirigy-daganatos képek

Hasnyálmirigyrák tumorok

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

Hogyan történik a hasnyálmirigyrák diagnózisa?

A legtöbb embernek nem kell szűrni a hasnyálmirigyrákot, és a szűréshez rendelkezésre álló vizsgálatok összetettek, kockázatosak, drágák vagy érzéketlenek a rák korai szakaszában. Azok, akik jogosultak lehetnek, általában olyan tényezőket tartalmaznak, amelyek növelik a hasnyálmirigyrák, például a hasnyálmirigy-ciszták, az első fokú hasnyálmirigyrákos rokonok vagy a hasnyálmirigyrákkal kapcsolatos genetikai szindrómák történetét. A legtöbb szűrővizsgálat CT-vizsgálatokat, ultrahangokat, mágneses rezonancia-kolangiopancreatográfiát (MRCP), endoszkópos retrográd cholangiopancreatográfiát (ERCP) vagy endoszkópos ultrahangokat tartalmaz.

A legtöbb hasnyálmirigyrákos ember először az elsődleges orvoshoz fordul, aki nemspecifikus tüneteket panaszkodik (lásd a fenti tüneteket). Néhány figyelmeztető tünet a fájdalom, a gyomor-bélrendszeri tünetek, a fogyás, a fáradtság és a megnövekedett hasi folyadék. Ezek a panaszok gyakran egy fizikai vizsgálatot (általában normális), vérvizsgálatot, röntgenfelvételt és ultrahangot tartalmaznak. Ha hasnyálmirigy-rák van jelen, az ultrahang valószínűsége a hasnyálmirigyben 75% -ot jelent. Ha egy probléma azonosítható vagy gyanítható, gyakran az értékelés során a számítógépes tomográfiás (CT) szkennelést végzik el; egyes orvosok inkább MRI-t preferálnak. Ha egy hasnyálmirigy-testet találunk, ez megemeli a hasnyálmirigy-gyulladás gyanúját, és orvos elvégzi a biopsziát, hogy diagnosztizáljon.

Különböző stratégiákat lehet alkalmazni a gyanított rák biopsziájának elvégzésére. Gyakran használják a májpajzson keresztül történő májpiopsziás biopsziát (perkután májbiopszia), ha úgy tűnik, hogy a májban elterjedt a rák. Ha a daganat a hasnyálmirigyre lokalizálódik, a hasnyálmirigy biopsziáját közvetlenül egy CT segítségével végezzük. Közvetlen biopszia is elvégezhető egy endoszkóppal, amely a torokba és a belekbe kerül. Az endoszkóp csúcsán lévő fényképezőgép lehetővé teszi az endoszkóp számára, hogy elősegítse az endoszkópot a belekben. Az endoszkóp csúcsán lévő ultrahangos eszköz a hasnyálmirigy területét biopsziásan lokalizálja, és egy biopsziás tűt egy endoszkóp munkacsatornáján keresztül vezetnek be, hogy szövetet nyerjenek a feltételezett rákból. Végül, a szöveti diagnózis az egyetlen módja annak, hogy a diagnózist biztosíthassuk, és az orvosok csoportja a lehető legkönnyebben beszerezheti a szöveti diagnózist.

A radiológiai vizsgálatokon túl a hasnyálmirigy-rák gyanúja a “tumor marker” emelkedéséből adódhat, amely a hasnyálmirigy-rákban szenvedő betegeknél abnormálisan magas vérvizsgálat lehet. A hasnyálmirigyrák leggyakrabban társuló tumormarkert a CA 19-9-nek nevezzük. A hasnyálmirigy rákos sejtjei gyakran felszabadulnak a véráramba, és előfordulhatnak olyan betegeknél, akiknek újonnan kialakult hasnyálmirigy-rákja van. Sajnos, bár a CA 19-9 teszt rákkal kapcsolatos, nem specifikus a hasnyálmirigyrákra. Más rákos megbetegedések, valamint jóindulatú állapotok miatt a CA 19-9 fokozódhat. Néha (kb. 20% -át) a CA 19-9 a vérben normális szinten lesz jelen a hasnyálmirigyrák megerősített diagnózisa ellenére, így a tumormarker nem tökéletes. Mindazonáltal hasznos lehet a betegség során követni, mivel emelkedése és csökkenése összefügghet a rák növekedésével, és segít a megfelelő terápiás kezelésben.

Rövid útmutató a Hasnyálmirigy-rák tünetei, okai és kezelése

Hogyan határozzák meg az egészségügyi szakemberek színpad a hasnyálmirigyrák?

Miután a hasnyálmirigyrákot diagnosztizálták, “színpadra” kerül. A hasnyálmirigyrák négy szakaszba van bontva, az első szakasz pedig a legkorábbi szakasz (a 0. stádium nem számít) és a IV. Stádium a legfejlettebb (metasztatikus betegség). A következőkben a hasnyálmirigy-rák szakaszai a Nemzeti Rákkutató Intézet szerint:

0 szakasz: A rák csak a hasnyálmirigy-csatornák bélésében található meg. A 0. stádiumot karcinóma in situ is nevezik.

I. szakasz: A rák kialakult és csak a hasnyálmirigyben található.

  • IA: A daganat 2 centiméter vagy kisebb.
  • IB szakasz: A daganat nagyobb, mint 2 centiméter.

II: A rák terjedése vagy előrehaladása a közeli szövetekbe, szervekbe és nyirokcsomókba a hasnyálmirigy közelében.

  • IIA: A rák a közeli szövetekre és szervekre terjedt ki, de nem terjedt el a közeli nyirokcsomókban.
  • IIB szakasz: A rák a közeli nyirokcsomókra terjedt el, és terjedhet más közeli szövetekre és szervekre is.

III. Szakasz: A rák terjedése vagy előrehaladása a hasnyálmirigy közelében jelentkező nagyobb vérerekbe, és a közeli nyirokcsomókban terjedt.

IV: A rák bármilyen méretű lehet és elterjedt a távoli szervekbe, például a májra, a tüdőbe és a peritoneális üregbe. A hasnyálmirigy vagy a nyirokcsomók közelében lévő szervekre és szövetekre is terjedhet. Ezt a stádiumot végstádiumú hasnyálmirigyráknak is nevezik.

A rákos megbetegedésekkel ellentétben azonban a hasnyálmirigyrákos betegek tipikusan három kategóriába sorolhatók: a helyi betegséggel rendelkezők, a helyileg előrehaladott, nem resectable betegségben szenvedők és az áttétes betegségben szenvedők. A kezdeti terápia gyakran különbözik a három csoportban.

Úgy gondolják, hogy az I. és II. Stádiumú daganatos betegek helyi vagy “resectable” rákot (rákot, amely teljesen eltávolítható egy műtéttel). A III. Stádiumú rákos betegek “lokálisan előrehaladott, nem észlelhető” betegségben szenvednek. Ebben a helyzetben a gyógyítás lehetősége elveszett, de a helyi kezelések, például a sugárzás továbbra is lehetőségeket jelentenek. A IV. Stádiumú hasnyálmirigyrákos betegeknél a leggyakrabban ajánlott kemoterápia, mint a rákkal kapcsolatos tünetek és az élet meghosszabbítása. Az alábbiakban a hasnyálmirigy-rákok három csoportjára (reszekálható, helyileg előrehaladhatatlan, nem metasztatikus hasnyálmirigy-rák) kezelünk.

Mi a kezelés a reszekálható hasnyálmirigyrákra?

Ha egy hasnyálmirigy-rák korai stádiumban van (I. és II. Stádium), és lokálisan a hasnyálmirigyen belül vagy annak környékén található, műtét javasolt (reszekálható hasnyálmirigyrák). A műtét az egyetlen potenciálisan gyógyító kezelés a hasnyálmirigyrák számára. A hasnyálmirigy-rák eltávolítására leggyakrabban alkalmazott sebészeti beavatkozás Whipple eljárás (pancreatoduodenectomy vagy pancreaticoduodenectomy). Gyakran a gyomor, a duodenum (a vékonybél első része), a hasnyálmirigy, a fő epevezeték, a nyirokcsomók és az epehólyag egy részét távolítja el. Fontos értékelni egy olyan kórházban, ahol sok tapasztalat áll fenn a hasnyálmirigyrákos műtéten, mert a műtét nagy, és a bizonyítékok azt mutatják, hogy tapasztalt sebészek jobban választják ki az embereket, akik biztonságosan át tudják menni a műtétet, és jobban megítélhetik, ki valószínűleg a műveletből. Tapasztalt kezekben a műtét halálozása kevesebb mint 4%.

A Whipple-műtét után a betegek általában körülbelül egy hetet töltenek a kórházban, amely kilép a műtétből. A műtétek szövődményei lehetnek a vérveszteség (anémia), az újracsatlakoztatott belek vagy csatornák szivárgása vagy a bélműködés lassú visszatérése. A presurgiai egészség visszanyerése gyakran több hónapig tarthat.

Miután a betegek a hasnyálmirigyrákból származó Whipple-eljárásból kigyógyulnak, a szokásos ajánlás a kezelés annak érdekében, hogy csökkentse a daganatok visszatérését. Ez a kezelés, az úgynevezett “adjuváns terápia (kemoterápia)” bizonyította, hogy csökkenti a visszatérő rák kockázatát. Tipikusan 6 hónap adjuváns kemoterápia ajánlott, néha a kezelési tervbe beépített sugárzással.

Sajnos csak 100 olyan emberről számoltak be, akiknél 100 hasnyálmirigy-rákot diagnosztizáltak, és a sebészi reszekcióra alkalmas daganattal rendelkeznek. A többi daganatok olyan lokálisan előrehaladott daganatokkal rendelkeznek, amelyek teljesen eltávolítják vagy áttételesen elterjednek a diagnózis idején. Még azoknál a betegeknél is, akiknek a daganatos megbetegedése a műtéthez igazodik, statisztikai adatok arra utalnak, hogy csak 20% él 5 év. A legtöbb hasnyálmirigyrákos beteg a fejlett betegsége miatt nem részesülhet hasnyálmirigy-transzplantációban; a legtöbb hasnyálmirigy-transzplantációt olyan cukorbetegeknél végzik, akik a hasnyálmirigy endokrin részének eltávolításából származnak, és nem a hasnyálmirigyrákra.

Mi a kezelés a lokálisan előrehaladhatatlan nemkívánatos hasnyálmirigyrákra?

Ha egy hasnyálmirigy-rákot találnak, amikor fontos helyi struktúrákká fejlődött, de még nem terjedt el a távoli helyekről, ezt helyileg előrehaladott, nem kimutatható (működőképes) hasnyálmirigyrákként írják le (III. Az Egyesült Államokban a helyileg előrehaladott rák kezelésére vonatkozó standard az alacsony dózisú kemoterápia kombinációja, amelyet a hasnyálmirigy és a környező szövetek sugárkezelésével egyidejűleg adnak. A sugárkezelést úgy tervezték, hogy csökkentse a rák helyi növekedésének kockázatát, ezáltal minimalizálva a helyi progresszió okozta tüneteket (hát- vagy hasfájás, émelygés, étvágytalanság, bélelzáródás, sárgaság). A sugárkezelést jellemzően hétfőtől péntekig körülbelül 5 hétig adják. Az egyidejűleg adott kemoterápia (egy időben) javíthatja a sugárzás hatékonyságát, és csökkentheti a sugárterhelés kockázatát a sugárzás helyén kívül. Amikor a sugárzás befejeződik, és a páciens helyreállt, gyakoribb kemoterápia javasolt. A közelmúltban a helyileg előrehaladott hasnyálmirigy-rákban különböző mértékű sugárkezelést (sztereotaktikus sugársebészeti beavatkozást, gamma-kés-sugárzást, cyber-késes sugárzást) alkalmaztak, de ezek a kezelések mérgezőbbek lehetnek, és mostanra nagyrészt kísérleti jellegűek.

Mi a metasztatikus hasnyálmirigyrák-kezelés?

Miután a hasnyálmirigy-rák a hasnyálmirigy túloldalán elterjedt, és más szervekkel jár együtt, a rendszeren keresztül problémát jelentett. Ennek eredményeképpen a szisztémás kezelés a legmegfelelőbb és a kemoterápia (például a protein-kötött paclitaxel [Abraxane] gemcitabinnal (Gemzar) kombinációban) ajánlott. A kemoterápia a véráramon keresztül halad, és bárhová megy, a vér áramlik, és mint ilyen, a test nagy részét kezeli. Meg tud támadni egy olyan rákot, amely átterjedt a testen, bárhol megtalálható. Metasztatikus hasnyálmirigyrák esetén a kemoterápia ajánlott olyan személyek számára, akik egészségesek ahhoz, hogy megkaphassák. Bizonyították, hogy a hasnyálmirigyrákos betegek életét meghosszabbítják, és javítják életminőségüket. Ezeket az előnyöket dokumentálták, de sajnos a hasnyálmirigyrákos kezelésekből származó kemoterápia általános előnyei szerények és a kemoterápia csak néhány hónapon keresztül meghosszabbítja az életet az átlagos beteg számára. A hasnyálmirigy-rákban szenvedő betegek kemoterápiás lehetőségei a kemoterápiás szerrel végzett kezeléstől a három együtt adott kemoterápiás szer együttes kezelésétől függnek. A kezelés agresszivitását a rákos orvos (orvosi onkológus) és az egyes betegek egészségi állapota és ereje határozza meg.

Milyen mellékhatásai vannak a hasnyálmirigyrák kezelésében?

A hasnyálmirigyrák kezelésének mellékhatásai a kezelés típusától függően változnak. Például a sugárterápia (amely helyi kezelés) mellékhatásai általában a sugárkezelés során felhalmozódnak, és közéjük tartozik a fáradtság, hányinger és hasmenés. A kemoterápia mellékhatásai az adott kemoterápia típusától függenek (a kevésbé agresszív kemoterápiás kezelések általában kevesebb mellékhatást okoznak, míg az agresszívabb kombinációs kezelések sokkal toxikusabbak), és lehetnek fáradtság, étvágytalanság, ízváltozás, hajhullás (bár általában nem) és az immunrendszer csökkentése a fertőzések kockázatával (immunszuppresszió). Bár ezek a mellékhatások listája aggasztónak tűnhet, a sugárzásellenes orvosok (sugárzás onkológusok) és az orvosi onkológusok sokkal jobb szupportív gyógyszerekkel rendelkeznek, mint a múltban tapasztalt hányinger, fájdalom, hasmenés vagy a kezeléssel összefüggő immunszuppresszió ellen. A hasnyálmirigyrák kezelésével kapcsolatos kockázatokat mérlegelni kell az ellenőrizetlen hasnyálmirigyrákkal járó elkerülhetetlen és pusztító kockázatokkal szemben, és ha a kezelések a rák progresszióját szabályozzák, a legtöbb beteg jobban érzi magát a kezelésben, mint másképp.

Mi a túlélési arány hasnyálmirigy-rákkal?

A hasnyálmirigyrák egy nehéz betegség. Még a műtéti úton megváltoztatható (és ezáltal potenciálisan gyógyítható) tumorok esetében is fennáll a rákkiemelkedés és a későbbi halálozás kockázata. Következésképpen a hasnyálmirigyrák prognózisa általában a méltányostól a szegényig terjed. A potenciálisan gyógyítható hasnyálmirigyrákra vonatkozó Whipple-eljárásban résztvevő betegek mindössze 20% -a él öt éven át, a többiek átlagosan kevesebb mint két évig élnek. A gyógyíthatatlan (lokálisan nem előrehaladhatatlan vagy metasztatikus) hasnyálmirigyrákos betegek esetében a túlélés még rövidebb; tipikusan hónapokban mérik. Metasztatikus betegség (IV. Stádium) esetén az átlagos túlélés csaknem hat hónapot meghalad. Az American Cancer Society statisztikái szerint a hasnyálmirigy-rák összes stádiumában az egyéves túlélési arány 20%, a halálozási arány 80%, míg az ötéves túlélési arány 6%, a halálozási arány 94%. Ezek az arányok főként 1985 és 2004 között diagnosztizált betegeken alapulnak, és reprezentatívak az Amerikai Rákbetegség Társaság (ACS) szerint. Ezek az adatokon alapuló túlélési arányok jelenleg rendelkezésre állnak, de csak becslések, és nem prediktívak, hogy mi történhet minden egyes emberrel. Jelenleg az ACS azt tanácsolja a betegeknek, hogy megbeszéljék az egyéni helyzetüket és prognózisukat az orvosok kezelési csoportjával. Az orvosok szerte a világon továbbra is tanulmányozzák a hasnyálmirigyrákot, és törekednek a kezelések javítására, de a haladás nehézségekbe ütközött.

Milyen kutatásokat végeznek a hasnyálmirigyrákról?

Az orvosok és a kutatók az egész világon keményen dolgoznak, és javítják a hasnyálmirigyrák jobb kezelését. Az országban és más országokban a kiválósági központok által vezetett kooperatív rákkutatás naponta folyamatosan új sebészeti technikákat, sugárzási stratégiákat, kemoterápiás szereket és alternatív terápiákat tesztel az ellátás javítása érdekében. Tekintettel az elmúlt negyed évszázad során tapasztalt lassú fejlődésre, sok orvos úgy érzi, hogy minden, a hasnyálmirigyrákos, jogosult pácienst be kell vonni egy kutatási kísérletbe. A klinikai vizsgálatok során új gyógyszerek citotoxikus kombinációit próbálják kipróbálni. Például a Folfirinox, egy új kombinációs kezelés, amely négy különböző vegyszerből áll, a klinikai vizsgálatok során a betegek túlélési idejének növekedését mutatta. Emellett a vakcinák, a GVAX és a CRS-207 egyikének beadása esetén a túlélési idő megduplázódását mutatták azokhoz a betegekhez képest, akik nem kaptak vakcinát; ez a vakcina protokoll még mindig klinikai vizsgálatok alatt áll. A hasnyálmirigyrákos kezelés klinikai vizsgálatainak teljes listáját a http://www.cancer.gov címen találja meg.

Ingyenes vagy alternatív gyógyászat hatékony a hasnyálmirigyrák kezelésében?

Az ingyenes vagy alternatív gyógyászatban a hasnyálmirigyrákos kezelés nem egyértelmű. Nincs külön ingyenes vagy alternatív terápia előnyösnek bizonyult, de számos kiegészítő kezelést kipróbált. Az olyan vegyületek, mint a kurkumin, a kurkuma fő összetevője hatékonynak bizonyultak a nem humán kutatásban, és a hasnyálmirigyrákban végzett klinikai vizsgálatokban vizsgálják. A kemoterápiából és a betegségből származó sugárzásból származó szerény előnyök miatt a hasnyálmirigy-daganatok kezelésének alternatív módszerei a (helyett a standard kezelés helyett) indokoltak.

Lehetőség van a hasnyálmirigyrák megelőzésére?

Jelenleg nincs ismert felügyeleti stratégia a hasnyálmirigyrák kockázatának csökkentésére az általános lakosság számára. Az évente csak 48.900 új diagnózissal, vérvizsgálatok vagy röntgenfelvételek szűrése soha nem bizonyult költséghatékonynak vagy előnyösnek. Emellett az orvosok nem rutinszerűen szűrik a pancreas rákos megbetegedéssel rendelkező családtagokat azokon a ritka eseteken kívül, ahol ismert genetikai kockázati tényező van jelen.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!