A kezelés kiválasztása a Vesekárosodás szakaszában
Az orvos által ajánlott kezelés (ek) típusa függ a rák állapotától és az egészségi állapotától. Ez a rész összefoglalja azokat a lehetőségeket, amelyeket rendszerint a vese rák minden egyes szakaszában figyelembe vesznek.
I., II. Vagy III. Szakasz
Az I. és II. Fázisú rákok még mindig a vese belsejében találhatók. A III. Fázisú rákos megbetegedések vagy a közeli nagy vénákba nőttek, vagy a közeli nyirokcsomókra terjedtek.
Ezeket a rákokat rendszerint eltávolítják műtéttel, ha lehetséges. Két közös megközelítés létezik:
- Részleges nephrectomia (a vese egy részét eltávolítja). Gyakran ez a kezelés a legfeljebb 7 cm-es (legfeljebb 3 cm-es) daganatok kezelésében lehetséges, ha ez megtörténhet.
- Radikális nephrectomia (az egész vese eltávolítása).
A vese közelében lévő nyirokcsomók is eltávolíthatók, különösen akkor, ha kibővültek.
Ha a rák a közeli vénákba nőtt (mint a III. Stádiumú rákos megbetegedéseknél), a sebésznek esetleg le kell vágnia ezeket a vénákat, hogy eltávolítsa az összes rákot. Ez megkövetelheti a bypass (szív-tüdő gép) elhelyezését, hogy a szív rövid ideig leállítható legyen, hogy eltávolítsa a rákot a nagy vénából, amely a szívhez vezet.
A sebészi beavatkozás után a rák visszaszorításának magas kockázatával rendelkező embereket segítheti a célzott szunitinib (Sutent) szedése kb. Egy évig, ami segíthet csökkenteni ezt a kockázatot. A műtét után adott kezelést ismerik adjuváns terápia. A Sunitinibnek mellékhatásai lehetnek, ezért fontos, hogy beszéljen orvosával az előnyökről és a kockázatokról. A klinikai vizsgálatok a vese rákkal kapcsolatos egyéb adjuváns kezelést is vizsgálják. Kérdezze meg orvosát, ha többet szeretne megtudni a klinikai vizsgálatok során vizsgált adjuváns terápiákról.
Ha más súlyos egészségügyi problémák miatt nem lehet vese műtét, akkor más helyi kezelésekből, mint például a krioterápia, a rádiófrekvenciás abláció vagy az artériás embolizáció is előfordulhat. A sugárkezelés lehet egy másik lehetőség. Ezek a kezelések általában csak akkor alkalmazhatók, ha a műtétet nem lehet elvégezni. Bár ezeknek a kezeléseknek hasonló eredményei lehetnek a műtétre, amennyiben a rák esélyei a test más részeire terjednek ki, egyes tanulmányok szerint a rák valószínűleg visszatér ugyanazon a területen.
Az aktív megfigyelés egy másik lehetőség egy kis vesebetegek számára. Aktív megfigyeléssel a tumort szorosan figyelik (CT vagy ultrahanggal), és csak akkor kezelik, ha nő.
A IV. Stádiumú vese rák azt jelenti, hogy a rák a vese felett nőtt, vagy a test más részeire, például a távoli nyirokcsomókra vagy más szervekre terjedt el.
A IV. Stádiumú vese rák kezelése attól függ, hogy mennyire kiterjedt a rák és az ember általános egészségi állapota. Bizonyos esetekben a műtét még mindig része lehet a kezelésnek.
Ritka esetekben, ahol a legfontosabb daganat eltávolíthatónak tűnik, és a rák csak egy másik területre terjedt ki (pl. Egy vagy néhány folt a tüdőben), a vese és a metasztázis eltávolítására irányuló műtét (a rák külső területe elterjedés) lehet egy lehetőség, ha egy személy elég jó egészségben van. Ellenkező esetben a célzott terápiák egyike általában az első lehetőség.
Ha a fő daganat eltávolítható, de a rák széles körben elterjedt máshol, a vese eltávolítása még mindig hasznos lehet. Ezt valószínűleg szisztémás terápia követné, amely a célzott terápiák egyikéből vagy immunterápiából (interleukin-2) állhat. A gyakrabban célzott terápiát használják először. Nem világos, hogy a célzott terápiák bármelyike vagy bármelyik szekvencia jobb-e a másiknál, bár a temszirolimusz a legkedvezőbbnek tűnik olyan veseelégtelenségben szenvedőknek, akiknek rosszabb prognózisa van (kilátások).
A rákos megbetegedéseknél, amelyek nem távolíthatók el műtéttel (a daganat vagy az egészség egészségi állapota miatt), az első vonalbeli kezelés valószínűleg a célzott terápiák vagy a citokinterápia egyikének minősül.
Mivel a fejlett vese rák nagyon kemény gyógyulni, a célzott terápiák új kombinációinak, az immunterápiának vagy más új kezeléseknek a klinikai vizsgálata is lehet.
Néhány ember számára a legkedvezőbb lehet a palliatív kezelések, például embolizáció vagy sugárterápia. A sugárkezelés speciális formája sztereotaktikus radiokirurgia nagyon hatásos lehet egyetlen agyi áttétek kezelésében. A műtét vagy a sugárterápia más olyan helyeken, mint például a csontok esetében is segíthet a fájdalom vagy egyéb metasztázis tüneteinek csökkentésében. A palliatív (támogató) ellátásban vagy a fejlett rákban, a metasztatikus rákban és a csont metasztázisában elért palliatív kezelésről bővebben olvashat.
A fájdalomcsillapítás segít fenntartani életminőségét. A fájdalomcsillapítással járó gyógyszerek nem befolyásolják a más kezeléseket, és a fájdalomcsillapítás gyakran segít aktívabbnak, és folytatja a mindennapi tevékenységeket.
Újra visszatérő rák
A rákot hívják visszatérő amikor a kezelés után visszatér. Az ismétlődés lehet helyi (a kiindulási tumor területe közelében), vagy távoli szervekben lehet. A kezdeti kezelés után visszatérő (visszatérő) vesebetegség kezelése attól függ, hogy hol fordul elő, milyen kezelésekkel, valamint az ember egészségével és további kezelésre vonatkozó kívánságaival.
Helyreállítás
A kezdeti műtétet követően visszatérő rákos megbetegedések esetén lehetőség nyílik a műtétre. Ellenkező esetben célzott terápiás vagy immunterápiás kezelés javasolt. Az új kezelések klinikai kísérletei is lehetnek.
Távolsági megismétlődés
A test távoli részében fellépő vese rákot úgy kezeljük mint a IV. Stádiumú rák. Az Ön lehetőségei attól függnek, hogy a rák előfordulása előtt milyen gyógyszereket kaptak, és mennyi idővel kaptál őket, valamint az egészségedre.
A célzott terápiás vagy citokinterápiás kezelés során előrehaladott (tovább növekvő vagy elterjedt) rákos megbetegedések esetén hasznos lehet egy másik célzott terápia vagy immunterápia is. Ha ezek nem működnek, a kemoterápiát kipróbálhatják, különösen olyan betegeknél, akiknél nem vesznek részt vesecella rákban. A visszatérő rákokat néha nehéz kezelni, ezért kérdezze meg orvosát az újabb kezelések klinikai vizsgálatai iránt.
Egyes visszatérő vesekárosodásban szenvedőknél a legkedvezőbb lehet a palliatív kezelések, például embolizáció vagy sugárterápia. A tünetek, például a fájdalom szabályozása a kezelés egyik fontos része a betegség bármely szakaszában.
Az itt megadott kezelési információ nem az American Cancer Society hivatalos politikája, és nem orvosi tanácsot jelent, hogy helyettesíti a rákellenes csapatának szakértelmet és megítélését. Célja, hogy Ön és családja tájékozott döntéseket hozhasson orvosával együtt. A kezelőorvosnak oka lehet az általános kezelési lehetőségektől eltérő kezelést javasolni. Ne habozzon kérdezni a kezelési lehetőségeiről.
Vese-sejtes rák
Vese-sejtes karcinóma tünetek
A vesék egy pár olyan szervek, amelyek közvetlenül a bélvonal szintje alatt helyezkednek el a szövetek mögött, és csak a gerinc vagy a gerince mindkét oldalán. A vesék feladata a felesleges víz és hulladéktermékek szűrése a vérből. A vizet és a hulladékot ezután minden vénából elvezetik egy hüvelyben uretret tartalmazó csövön keresztül, és a testből vizeletként a húgycsövön keresztül eltávolítják őket. A vesék olyan anyagokat is termelnek, amelyek segítik a vérnyomást és a vörösvértestek képződését.
Többféle rák alakulhat ki a vesében. A vese vesesejtes karcinóma, más néven vese-sejt karcinóma, egyértelműen a leggyakoribb vesebetegség a felnőttek körében. Renes a latin szó a vese. Vese-sejtes karcinóma a legtöbb vese által okozott rákról számol be. Vese-sejtes karcinóma alakul ki a vese tubulusában. A tubulusok a szűrőrendszer részét képezik.
A rák akkor fordul elő, amikor a normál sejtek átalakulnak. Ennek az átalakulásnak köszönhetően a sejtek növekedése és szaporodása normál kontrollok nélkül károsíthatja a szomszédos szöveteket, és terjedhet vagy metasztatizálhatja a test más részeire.
- A ráksejtek abnormálisnak tűnnek.
- Mivel a rákos sejtek továbbra is szaporodnak, rákos vagy rosszindulatú daganatnak nevezett kóros sejtek tömegét alkotják. (A daganatok nem mindig rák, mivel egyesek jóindulatúak. A cikkben tárgyalt vese tumorokról szóló információk rákos daganatokra vonatkoznak.)
- A tumorok elnyomják a környező szöveteket azáltal, hogy megtámadják helyüket, és oxigént és tápanyagot vesznek, amire szükségük van a túléléshez és működéshez.
- A daganatok rákosak, ha azt mondják, hogy rosszindulatúak. Ez azt jelenti, hogy ellenőrizetlen növekedésük miatt a daganatok mind a szomszédos szöveteket, mind a szomszédos szerveket – például a májat, a vastagbél- vagy hasnyálmirigyet – behatolják.
- A rákos sejtek a véráramban vagy a nyirokrendszeren keresztül is eljuthatnak a távoli szervekbe (az immunrendszer nagy része olyan szervekből és nyirokerekből, csatornákból és csomópontokból áll, amelyek a nyirokcsomókat a véráramon keresztül szállítják).
- A más szervek behatolásának és elterjedésének folyamatát metasztázisnak nevezik. A vese-sejtes karcinóma valószínűleg metasztatizálja a szomszédos nyirokcsomókat, a tüdőt, a májat, a csontokat vagy az agyat.
A legtöbb vesekáros karcinóma az 50-70 év közötti emberekben fordul elő, de a betegség bármely életkorban előfordulhat. Körülbelül kétszer annyi férfi, mint a nők fejlesztik ezt a rákot, és ez minden fajban és etnikai csoportban előfordul.
Mint majdnem minden rákos megbetegedésnél, a vese-sejtes rákos megbetegedések valószínűleg sikeresen kezelhetők, ha korán megtalálják.
Milyen okok és kockázati tényezők vannak a vese-sejt karcinómában?
A vesejtumor pontos okait nem határozták meg. Úgy tűnik, számos különböző tényező járul hozzá a vesesejtes rákhoz. Ezek a kockázati tényezők a következők:
- A cigánygyártás megduplázza a vese sejtrák kockázatát, és hozzájárul az esetek akár egyharmadához. Minél több ember dohányzik, annál nagyobb a kockázata annak a személynek, aki vese-sejtes rákot fejleszt.
- Az elhízás kockázati tényező. Ahogy a testtömeg emelkedik, ugyanúgy fennáll a vesekárosodás kialakulásának kockázata. Ez különösen igaz a nőknél.
- A kőolajtermékekre, a nehézfémekre, az oldószerekre, a kokszolaj-kibocsátásra vagy az azbesztre gyakorolt munkahelyi kitettség
- Krónikus (hosszú távú) veseelégtelenséghez társuló cisztás vesebetegség
- Cisztás változások a vesében és a vese dialízisben
- Gümős szklerózis
- Von Hippel-Lindau (VHL) betegség, amely számos rákhoz társult örökletes betegség
- Örökletes vesebetegség
- Társult malignitás, például limfóma
Milyenek a vese-sejtes karcinóma? Tünetek és jelek?
Korai stádiumában a vesesejtes rák általában nem okoz észrevehető tüneteket. A tünetek csak akkor fordulhatnak elő, ha a rák nő, és elkezdi nyomni a környező szöveteket, vagy elterjedt a test más részeire. A tünetek személyenként változóak. Néhány ember soha nem alakul ki semmilyen tünet a betegség felfedezése előtt; a rák akkor jelenik meg, ha képalkotó vizsgálatokon, például CT-vizsgálaton mennek keresztül, egy másik okból. Egy tanulmányban a Journal of Urology, a lokális vese-sejtes karcinóma emberének körülbelül 53% -a nem tüneteket mutatott.
A vesesejtes rák jelei és tünetei a következők lehetnek:
- Hematuria (vér a vizeletben)
- Alsó hátfájás vagy fájdalom a derékban (oldallal vagy háttal a derék felett), amely nem megy el
- Jelentős csomó a lapon
- Fogyás
- Fáradtság (fáradtságérzés)
- Étvágytalanság
- Láz
- Éjjeli izzadás
- Malaise (érzés “blah”)
- Anémia (“alacsony vér” a vörösvértestek abnormálisan alacsony száma miatt)
A tünetek, mint például a testben tapasztalt tömeg, a vese régió fájdalma vagy a testsúlycsökkenés általában a fejlett rák jelei. A korai vesebetegségek általában tünetmentesek, és egyébként más betegség tesztelése során esetleg észlelhetők, vagy azért, mert a vizeletben megtalálható vér jelenik meg, vagy esetleg nem látható a beteg számára.
Egyéb tünetek a csontokban, tüdőkben vagy másutt előforduló metasztatikus vesesejt-rák kialakulásához vezethetnek. Ha a betegség megtámadja a csontokat, például csontfájdalmat okozhat, ami mély és mély.
A vesesejtes rák számos olyan állapotot is okozhat, amelyet paraneoplasztikus szindrómának neveznek. Ezek a problémák okozzák a tumort, amikor felszabadítja a citokineket (vegyi anyagok az immunrendszer) vagy a hormonok. A citokinek tüneteket okozhatnak vagy nem okozhatnak, és egy személy tudatlanul rendelkezik az alábbi tünetek közül egyet vagy többel.
- Magas vérnyomás
- Hypercalcaemia (magas kalciumszint a vérben)
- Polycythemia (“magas vér” abnormálisan magas vörösvérsejtszám miatt)
- Máj rendellenességek
- Izomgyengeség
- Neuropátia (zsibbadás, bizsergés vagy égő fájdalom egy vagy több területen)
- Amiloidózis (rendellenes fehérje-lerakódás a szervezetben)
Mikor keres valakit a vese-sejtes karcinóma kezelésére?
Ha az alábbi tünetek valamelyike fordul elő, forduljon egészségügyi szolgáltatóhoz:
- Vér a vizeletben
- Fájdalom az oldalán, amely nem megy el
- Egy csomó az oldalán vagy a hasán
- Megmagyarázhatatlan fevérek
- Fogyás
- Éjjeli izzadás
Ha a megmagyarázhatatlan tünetek több mint néhány napig tartanak, vagy ha egy személy csak “nem érzi helyesnek”, hívjon össze egy egészségügyi szakemberrel.
Ne hagyja figyelmen kívül ezeket a tüneteket, vagy csak remélje, hogy csak akkor távoznak, ha tartósak vagy romlanak. Lehet, hogy nem rák, de ha igen, a korai diagnózis jobb. Minél előbb diagnosztizálják és kezelik a rákot, annál jobb az esélye, hogy teljes gyógyulást érjenek el.
Milyen vizsgálatok és tesztek diagnosztizálják a vese-sejt karcinómát?
A vese-sejtes rákos betegek 10% -ánál a klasszikus sajátos tünetek, mint például a vér a vizeletben, vagy a csomó vagy fájdalom az oldalon. Más embereknek nincsenek tünetei vagy csak homályos, nem specifikus tünetei, mint például a fáradtság vagy csak nem jól érzik magukat. Mégis másoknak nincsenek tüneteik. Az egészségügyi szolgáltató számos különböző információt gyűjt össze a diagnózis felállításához. Ez a folyamat kizárja a hasonló tüneteket okozó feltételeket. Ha húgyúti tünetek jelentkeznek, szükségessé válhat egy urológus (a húgyúti betegségekre szakosodott sebész orvos).
Az alábbi lépéseket lehet tenni az egészségügyi szolgáltató számára a helyes diagnózis érdekében:
- Orvosi interjú vagy történelem: Az egészségügyi szakember kérdéseket tesz fel a tünetekkel és a beindulásukkal kapcsolatban, az aktuális és az előző orvosi problémákról, a gyógyszerekről, a családtörténetről, a munka és az utazás történetéről, valamint a szokásokról és az életmódról.
- Fizikai vizsga: Ezt a vizsgát azért végezzük, hogy olyan tüneteket kiváltó rendellenességeket keressünk, amelyek a tünetek okaira utalnak.
- Röntgenfelvételeket, CT-t, MRI-t és laboratóriumi vizsgálatokat: Ezeket a vizsgálatokat általában az interjú és a fizikai vizsgálat után végzik el. Ha az eredmények arra utalnak, hogy vese-sejtrák vagy más rák jelen lehet, a sebészre, radiológushoz és / vagy onkológushoz (orvoshoz, aki rákra specializálódott) fordulhat.
- Biopszia: A biopszia magában foglalja a daganat kis mintájának kivételét. A mintát általában egy nagy tűvel behelyezzük a tumorba. A mintát egy patológus (egy orvos, aki a szövetekben és testnedvekben lévő betegségek diagnosztizálására specializálódott) vizsgálta. A rákos sejtek a biopsziás mintában megerősítik a rák diagnózisát. Ha a vese rák diagnózisát röntgen- / CT-vizsgálatok alapján erősen gyanítják, a vese biopsziája nem mindig történik a vérzés veszélye miatt. A vesebetegség végleges diagnózisát a műtét idején a vese eltávolítására (nephrectomy) végezzük.
- Staging: A képalkotó vizsgálatok és laboratóriumi tesztek egy másik sorozatát végezzük, hogy több részletet megtudjunk a rákról és arról, hogy terjedt-e a test más részeire. A gondos bejárat rendkívül fontos a kezelés megtervezéséhez és a betegség lefolyásának előrejelzéséhez.
Imaging tanulmányok
Számos képalkotó vizsgálatot alkalmaznak a veseművek értékelésére és a stádiumra.
- Intravénás pyelogram (IVP): Ezt a vizsgálatot excretory urography-nak is nevezik. A vese, a húgyhólyag és a húgyhólyag sorozatos röntgensugarakat vesznek be, miután a festéket vénán keresztül injektálják a véráramba. A festék sokkal tisztább és részletesebb képet ad ezekről a szervekről, mint a rendszeres röntgen. Ez a tanulmány kevesebb részletet mutat be, mint az újabb vizsgálatok, mint például a CT és az MRI.
- Arteriográfia / venográfia: Ez a tanulmány a vese és a körüli vérerek röntgensugara egy sor ártalmatlan festék bejuttatása a véráramba. Az IVP-hez hasonlóan ez a tanulmány kevésbé részletez, mint a CT-vizsgálatok és az MRI-k.
- Ultrahangvizsgálat: Ez a módszer hanghullámokat (ultrahang) használ fel a vesék és a környező szövetek képének létrehozására. Ez a biztonságos módszer ugyanaz a módszer, amelyet egy anya méhében lévő magzatra néz. Ez a módszer megmutatja a különbséget a tumorok és más rendellenességek között, mint a ciszták.
- Számítógépes tomográfia (CT): Ez a tanulmány röntgensugárzásnak tűnik, de nagyobb részletességgel mutat rá, mint egy röntgensugár és háromdimenziós képet nyújt a vesékről és a környező szervekről. A CT egyértelműen kimutatja a rendellenes és a normál szövetek közötti különbséget, valamint megnagyobbodott nyirokcsomókat is mutat.
- Mágneses rezonancia képalkotás (MRI): Az MRI még részletesebben mutatja a CT vizsgálatot, és megmutatja, hogy a vesék körüli területeket befolyásolja-e a daganat, különösen az erek.
- Pozitron emissziós tomográfia (PET): Ez a tanulmány a legújabb technológia, amely megmutatja, hogy a szövetek hogyan metabolizálják a cukrot. Mivel a rákok a szokásos szövetekhez képest eltérően vesznek fel és metabolizálják a cukrot, a PET képalkotás hasznos lehet abnormális területek CT vagy MRI vizsgálatára. Ez egy drága teszt és annak hasznossága az ilyen típusú rákban ellentmondásos.
- Csontvizsgálat: A csontfájdalomvizsgálat minden olyan vese-sejtes karcinóma esetében ajánlott, aki csontfájdalmat, egyéb vizsgálati eredményeket vagy egyéb csontelváltozást jelez. A mellkasi röntgen vagy a CT átvizsgálja a rák terjedését a tüdőbe.
A következő laboratóriumi vizsgálatokat végezzük a paraneoplasztikus szindrómák lekérdezésére, más állapotok kizárására, és a kezelés megkezdése előtt az ember egészségi állapotának értékelésére.
- Vizeletvizsgálat
- Vérvizsgálatok – Vérsejtszámlálás, kémia, máj- és vesefunkciós vizsgálatok, eritrocita sedimentációs arány, protrombin idő és aktivált parciális tromboplasztin idő (alvadási vizsgálatok), amelyeket PT és PTT-nek is neveznek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: