Wofulo

A nem kissejtes tüdőrák műtéte

A nem kissejtes tüdőrák műtéte

A rák eltávolítására szolgáló sebészet (gyakran más kezelések mellett) lehetőség lehet korai stádiumú nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) lehetőségére. Ha műtét elvégezhető, ez a legjobb esélyt nyújtja az NSCLC gyógyítására. A tüdőrák műtét összetett művelet, amely komoly következményekkel járhat, ezért egy sebésznek kell elvégeznie, aki sok tapasztalattal rendelkezik a tüdőrákban.

Ha orvosa úgy gondolja, hogy a tüdőrák műtéttel kezelhető, előzetesen tüdőfunkciós vizsgálatokat végeznek annak megállapítására, hogy még mindig elég egészséges tüdőszövet van-e a műtét után. Más tesztek ellenőrzik a szív és más szervek működését annak biztosítására, hogy elég egészséges legyen a műtéthez.

Mivel a műtét nem segíti a fejlettebb tüdőrákokat, az orvos azt is meg fogja vizsgálni, hogy a rák már elterjedt-e a tüdő nyirokcsomóiban. Ezt gyakran a mediastinoszkópiás műtét előtt vagy a “Nem-kissejtes tüdőrákos megbetegedések diagnosztizálása” című részben leírt egyéb technikákkal végzik el.

Tüdősebészet típusai

Különböző műveletek alkalmazhatók az NSCLC kezelésére (és esetleg gyógyítására):

  • pneumonectomy: Ez a műtét eltávolítja az egész tüdőt. Erre akkor lehet szükség, ha a daganat közel van a mellkas közepéhez.
  • lobectomy: A tüdő 5 lebenyből áll (3 a jobb oldalon és 2 a bal oldalon). Ebben a műtét során a teljes tumor (ka) t tartalmazó lebeny eltávolításra kerül. Ez gyakran az NSCLC működésének előnyben részesített típusa, ha ez megtörténhet.
  • Szegmentektómia vagy ék resectio: Ezekben a műtétekben a lebeny csak egy része kerül eltávolításra. Ez a megközelítés például akkor használható, ha egy személynek nincs elég tüdőfunkciója, hogy ellenálljon az egész lebeny eltávolításának.
  • Sleeve resection: Ez a művelet használható egyes daganatok kezelésére a nagy légutakban a tüdőben. Ha úgy gondolja a nagy légutakat, mint egy olyan daganatot, amely hasonlít a póló hüvelyéhez, és néhány hüvelyk a csukló felett, a hüvely reszekció olyan lesz, mintha a hüvelyen át vágná a folt felett és alatt, majd visszahúzza a mandzsettát a rövidített hüvelyre. Ez a műtéti beavatkozás lehet a sebész a pneumonectomia helyett, hogy megőrizze a tüdő funkcióját.

A fenti műveletek valamelyikével a közeli nyirokcsomókat is eltávolítják, hogy megkeressék a rák terjedését. Ezek a műtétek általános érzéstelenítést igényelnek (ahol mély alvás alatt állnak), és általában a mellkas oldalán lévő bordák (a torakotóma) közötti sebészi behatolás révén végzik.

Az orvos által ajánlott kezelés típusa függ a daganat méretétől és helyétől, valamint attól, hogy a tüdeje milyen jól működik. Az orvosok gyakran inkább egy szélesebb körű műveletet kívánnak alkalmazni (például egy lobectomiát a szegmentektómia helyett), ha az ember tüdeje elég egészséges, mivel ez jobb esélyt nyújt a rák gyógyítására.

Amikor felkeltek a műtéttől, akkor egy cső (vagy csövek) jön ki a mellkasából, és egy speciális tartályhoz csatlakozik, hogy a felesleges folyadék és a levegő lefolyhasson. A cső (k) eltávolítása után a folyadék elvezetése és a levegő szivárgása csökken. Általában 5-7 napot kell töltenie a kórházban a műtét után.

Video-segített mellkasi műtét (VATS)

Az orvosok egyre gyakrabban kezelik a korai stádiumú tüdőrákokat a tüdő külső részében egy úgynevezett eljárással video-asszisztált mellkasi műtét (VATS), ami kisebb mintázatokat igényel, mint egy torakotómia.

A műtét során egy vékony, merev cső egy apró videokamerával a végére kerül egy kis vágáson keresztül a mellkas oldalán, hogy segítse a sebészet a mellkasban a TV-monitoron. A bőrben még egy vagy két kisebb apró darab keletkezik, és hosszú műszereket továbbítanak ezeken a vágásokon, hogy ugyanazt a műveletet végezzük, amelyet nyílt megközelítéssel (thoracotomia) használunk. Az egyik bemetszést megnövelték, ha lobectomia vagy pneumonectomia történt, hogy a minta eltávolítható legyen. Mivel csak apró bemetszésekre van szükség, a műtét után általában kevesebb fájdalom és rövidebb kórházi tartózkodás – jellemzően 4-5 nap.

A legtöbb szakértő azt javasolja, hogy csak a korai stádiumú daganatokat kell kezelni a tüdő külső részén. A sebészi beavatkozás után ez a műtét ugyanolyan, mint a nagyobb bemetszéssel végzett műtét. De fontos, hogy a sebész ezt az eljárást tapasztalta, mert sok technikai készséget igényel.

A tüdõ sebészet lehetséges kockázata és mellékhatása

A tüdőrák műtéte jelentős műtét, súlyos mellékhatásai lehetnek, ezért a műtét nem mindenki számára jó ötlet. Bár minden műtét vesz részt bizonyos kockázatokkal, ezek bizonyos mértékben függenek a műtét nagyságától és a személy egészségétől.

Lehetséges szövődmények a műtét során és röviddel a műtét után is tartalmazhatnak érzéstelenítésre, túlzott vérzésre, vérrögökre a lábakban vagy tüdőkben, sebfertőzésekben és tüdőgyulladásban bekövetkező reakciókat. Bár ez ritka, egyesek nem élhetnek túl a műtéten.

A tüdőrák műtéti beavatkozása tipikusan hetekig hónapokig tart. Ha a műtétet thoracotomiával végezzük (hosszú mellkasi műtét), akkor a sebésznek ki kell terjesztenie a bordákat, hogy elérje a tüdőt, ezért a műtét után egy ideig fájni fog a terület. A tevékenységed legalább egy-két hónapig korlátozható. Azok a személyek, akiknek a VATS a thoracotomia helyett inkább kevésbé fájdalmat jelent a műtét után, és gyorsabban meggyógyulnak.

Ha a tüdeje jó állapotban van (a rák jelenlététől eltekintve), akkor általában visszatérhet normál tevékenységbe egy idő után, ha egy lebeny vagy akár egy egész tüdő is eltávolítódott. Ha Önnek van még egy tüdőbetegsége, például a tüdőtágulat vagy a krónikus bronchitis (amelyek a gyakoriak a hosszútávú dohányzók között), akkor a műtét után bizonyos mértékű aktivitást okozhat.

A tüdőrákok műtétje korlátozottan terjed más szervekre

Ha a tüdőrák elterjedt az agyadra vagy a mellékvesékre, és csak egy daganat van, előnyös lehet a daganat eltávolítása. Ezt a műtétet csak akkor kell figyelembe venni, ha a tüdőben lévő tumor teljesen eltávolítható. Még akkor sem minden tüdőrák-szakértő egyetért ezzel a megközelítéssel, különösen akkor, ha a daganat a mellékvesékben van.

Az agyi daganatoknál a koponya lyukon keresztül történik (a craniotomy). Ezt csak akkor szabad elvégezni, ha a daganat eltávolítható anélkül, hogy károsítaná az agy létfontosságú területeit.

A mûtétre vonatkozó általánosabb információkért lásd: Ráksebészet.

Lehetséges-e a 4. stádiumú rákból visszaszerezni?

A 4. fázisú rák nem gyógyítható. A daganatos megbetegedés nem volt matt, még akkor is, ha korábban fogott volna, nem gyógyítható meg ebben a szakaszban.

A 4. lépcsős rákban a rák túlmutatott az eredeti oldalon, és fertőzte meg az izmokat, más szerveket, bőreket, agyat és csontokat.

Fontos meggyőződni arról, hogy a 4. stádiumú rákban szenvedő személy a lehető legkényelmesebb legyen, és élni tudjon, mégis úgy dönt. Meg kell engedni, hogy az életet teljes mértékben élhessék, és ügyeljen arra, hogy minden nap számítson.

Nincs pontos időtáblázat arról, hogy mennyi ideig van a 4. életszakaszban előforduló rák.

A legtöbb daganatos betegnek négy fázisa van:

Az I-es stádiumú tumor lokalizálódik, az arra a területre korlátozódik, ahol elkezdődött, 75% -os gyógymód esélye
II. Stádium – a betegség terjedt a nyirokcsomó (k) n, 50% -os gyógyulási esély
A III. Stádiumú rák helyileg előrehaladott vagy a közeli szövetekre terjedt el, 25% -os gyógymód esélye
A IV. Stádiumú betegség metasztázisos, vagy távoli szövetekre vagy szervekre terjedt ki, kicsi esélye van a gyógyításnak és általában az életvégzésnek

4. szakasz Nem kissejtes tüdőrák
A IV. Stádiumú nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) a betegség legfejlettebb formája. A IV. Stádiumban a rák metasztázisos, vagy elterjedt a tüdőn túl a test más területeire. Az NSCLC betegek 40% -ánál tüdőrákot diagnosztizálnak, amikor IV. Stádiumban vannak. Az ötéves túlélési arány a IV. Stádiumú tüdőrákban szenvedőknél kevesebb, mint 10 százalék.
Számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre az Advanced Cancer Treatment Centers of America (CTCA) előrehaladott állapotú betegeknél. Olyan terápiákat is biztosítunk, amelyek megkönnyítik az NSCLC-vel társítható tüneteket, miközben javítják az életminőségét.
A IV. Stádiumú tüdőrák bármely T vagy N lehet, ami azt jelenti, hogy a daganat bármely méretű lehet és a közeli nyirokcsomókban előfordulhat, vagy nem. A rák M1A vagy M1B csoportba sorolható. Az M1A esetében az alábbiak bármelyike ​​igaz:
A rák terjedt a másik tüdőre.
A rákos sejtek a tüdőt körülvevő folyadékban helyezkednek el (rosszindulatú pleurális effúzió).
A rákos sejtek a szívben lévő folyadékban helyezkednek el (malignus pericardiális folyadékgyülem).
Az M1B IV. Stádiumú tüdőrák azt jelenti, hogy a rák a távoli nyirokcsomókra vagy más szervekre, például a csontokra, a májra, a mellékvesékre, a vesére vagy az agyra terjed.

A tüdőrák program úttörő fejlődést kínál radiáció, műtét és kemoterápia, magas színvonalú ellátással. A tüdőrák szakértőinek integrált csapata válaszolni fog a kérdéseire, és az egyedülálló diagnózis és igények alapján kezelési lehetőségeket javasol.

A kezelés részletes útmutatója itt olvasható itt a tüdőrák kezelésében Indiában a legjobb rákkórházakban

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!