Az ezen az oldalon található anyagon kívül az Újonnan diagnosztizált szakasz mintegy 30 alfejezetet tartalmaz a különböző típusú pajzsmirigyrák kezelésére vonatkozóan.
A pajzsmirigyrák alapjai: Ingyenes 50 oldalas kézikönyv a
Angol | Spanyol | Kínai | Olasz | orosz
Beállítási információ
A 2018-as változat a differenciált pajzsmirigyrák staging rendszeréhez
Papilláris, follicularis, hurthle cell és variánsok
A következő információkat szerezte meg a National Cancer Institute.
Tartalomjegyzék
Mi a pajzsmirigy rákja?
A pajzsmirigy rákja olyan betegség, amelyben rákos (rosszindulatú) sejtek találhatók a pajzsmirigy szövetében. A pajzsmirigy a torok alapja. Két lába van, az egyik a jobb oldalon és a bal oldalon van. A pajzsmirigy fontos hormonokat vált ki, amelyek segítik a szervezet működését.
A pajzsmirigy rákja gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. A legtöbb beteg 25 és 65 év között van. Azok a személyek, akiket nagy mennyiségű sugárzásnak tettek ki, vagy akiknél a fej és a nyak orvosi problémái vannak, nagyobb esélye van a pajzsmirigyrák kialakulásának. A rák nem léphet fel 20 évig vagy tovább a sugárkezelés után.
Az orvosnak meg kell nézni, hogy a nyak elején vagy a nyak más részében csomó vagy duzzanat van.
Ha tünetek jelentkeznek, az orvos érezni fogja a páciens pajzsát és ellenőrizni fogja a csomók csomóját. Az orvos rendelhet vérvizsgálatokat és speciális vizsgálatokat annak megállapítására, hogy a pajzsmirigy egy darabja túl sok hormont termel-e. Az orvos esetleg kis mennyiségű szövetet szeretne venni a pajzsmirigyből. Ezt biopsziának nevezik. Ehhez egy kis tűt helyeznek a pajzsmirigába a torok alján, és néhány szövetet kihúznak. A szövetet ezután mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy rákot tartalmaz-e.
A pajzsmirigy négy fő típusa (a rákos sejtek mikroszkóp alatt): papilláris, follicularis, medullary és anaplastic. A fellendülés esélye (prognózis) a pajzsmirigyrák típusától függ, függetlenül attól, hogy éppen a pajzsmirigyben van-e, vagy a test más részeire (a színpadra), a beteg korára és általános egészségi állapotára terjedt el. A pajzsmirigyrák bizonyos típusai sokkal gyorsabban fejlődnek, mint mások.
A sejtjeink génjei örökletes információt hordoznak a szüleinkről. A pajzsmirigyrák egyes formáiban kóros gént találtunk. Ha medulláris pajzsmirigyrákot találunk, akkor a páciens egy bizonyos rendellenes génnel született, ami a rákhoz vezethetett. A családtagok örökölhetik ezt a kóros gént is. Vizsgálatokat fejlesztettek ki annak meghatározására, hogy kinek van genetikai rendellenessége jóval a rák megjelenése előtt. Fontos, hogy a páciens és családtagjai (gyermekek, unokák, szülők, testvérek, nõvérek, unokahúgok és nõtlenek) orvoshoz forduljanak olyan tesztek miatt, amelyek megmutatják, hogy a kóros gén jelen van-e. Ezek a tesztek bizalmasak és segíthetnek az orvosnak a betegek segítésében. Azok a családtagok, beleértve a kisgyermekeket is, akiknek nincs rákjuk, de rendelkeznek ilyen kóros génnel, csökkenthetik a medulláris pajzsmirigyrák kialakulásának esélyét a pajzsmirigy biztonságos eltávolításával (tiroidectomia).
A pajzsmirigy rákjai
Miután a pajzsmirigy rákosodott (diagnosztizálták), több vizsgálatot fognak végrehajtani annak megállapítására, hogy a rákos sejtek elterjedtek-e a test más részein. Ezt nevezik színpadnak. Az orvosnak ismernie kell a betegség állapotát a kezelés megtervezéséhez.
A következő lépéseket alkalmazzák a pajzsmirigy papilláris rákjaira:
Papilláris és follicularis pajzsmirigyrák a 45 évesnél fiatalabb betegeknél:
I. fázis papilláris és follikuláris
Az I. fokozatú papilláris és follikuláris pajzsmirigyrákban a tumor bármilyen méretű lehet, pajzsmirigy lehet, vagy a közeli szövetekre és a nyirokcsomókra terjedhet. A rák nem terjedt el más testrészekre.
II. Fázis papilláris és follikuláris
A II. Fokozatú papilláris és follicularis pajzsmirigyrákban a tumor bármilyen méretű és a daganat terjedt a pajzsmirigytől a test más részeire, például a tüdőbe vagy a csontba, és terjedhet a nyirokcsomókra.
Papilláris és follicularis pajzsmirigy rák a 45 évesnél idősebb betegeknél:
1. fázis papilláris és follikuláris
Az I. fokozatú papilláris és follikuláris pajzsmirigyrákban a rák csak a pajzsmirigyben található, és a daganat 2 centiméter vagy kisebb.
II. Fázis papilláris és follikuláris
A II. Fokozatú papilláris és follicularis pajzsmirigy rákban a rák csak a pajzsmirigyben található, és a daganat nagyobb, mint 2 centiméter, de nem nagyobb, mint 4 centiméter.
III. Fázis papilláris és follikuláris
A III. Fokozatú papilláris és follikuláris pajzsmirigy rákban az alábbiak valamelyike található:
IV. Fázis papilláris és follikuláris
A IV. Fázisú papilláris és follikuláris pajzsmirigyrák IVA, IVB és IVC szakaszokra oszlik.
Medulláris pajzsmirigy rák
0. stádium Medullary
A 0. stádiumú medulláris pajzsmirigyrák csak egy speciális szűrővizsgálattal van jelen. A pajzsmirigyben nem található tumor.
I. stádium Medullary
Az I. fázisban a medulláris pajzsmirigy rák csak a pajzsmirigyben található, és 2 cm vagy annál kisebb.
II. Stádium Medullary
A medulláris pajzsmirigyrák II. Stádiumában a következők közül valamelyik megtalálható:
III. Szakasz Medullary
A medulláris pajzsmirigyrák III. Stádiumában a daganat bármilyen méretű, a légcső és a gége (hangcsarnok) közelében lévő nyirokcsomókban terjedt el, és terjedhet a pajzsmirigyen kívül lévő szövetekre is.
IV. Stádium Medullary
A IV. Stádiumú medulláris pajzsmirigyrák IVA, IVB és IVC szakaszokra oszlik.
Az anaplasztikus pajzsmirigy rák gyorsan növekszik, és általában a nyakon belül terjed, amikor megtalálják. A IV. Stádiás anaplasztikus pajzsmirigyrák IVA, IVB és IVC szakaszokra oszlik.
KEZELÉSI OPCIÓ ÁTTEKINTÉS
Hogyan kezelik a pajzsmirigy rákát?
Vannak kezelések mindegyik páciensrákos beteg esetében. Négyféle kezelést alkalmaznak:
sebészet (a rák eltávolítása)
sugárterápia (nagy dózisú röntgensugarak vagy más nagy energiájú sugárzás a rákos sejtek elpusztítása érdekében)
hormonkezelés (hormonok segítségével a rákos sejtek növekedésének megállítása)
kemoterápia (a rákos sejtek elpusztítására szolgáló gyógyszerekkel)
A műtét a pajzsmirigyrák leggyakoribb kezelése. Az orvos eltávolíthatja a rákot az alábbi műveletek valamelyikével:
A Lobectomy csak a pajzsmirigy oldalait távolítja el, ahol megtalálható a rák. A terület nyirokcsomói eltávolíthatók (biopszia), hogy rákot tartalmaznak-e.
A szinte teljes pajzsmirigy eltávolítja az összes pajzsmirigyt, kivéve egy kis részt.
A pajzsmirigy teljes pajzsmirigye eltávolítja az egész pajzsmirigyt.
A nyirokcsomó-disszekció eltávolítja a nyakon lévő nyirokcsomókat, amelyek rákot tartalmaznak.
A sugárterápia nagy energiájú röntgenfelvételeket használ fel a rákos sejtek elpusztítására és a daganatok zsugorítására. A pajzsmirigy rákának sugárzása a testen kívül található gépből (külső sugárterápia) vagy radioaktív jódot tartalmazó folyadék bejutását okozhatja. Mivel a pajzsmirigy felveszi a jódot, a radioaktív jód összegyűjti a testben maradt pajzsmirigy-szöveteket, és megöli a rákos sejteket.
A hormonterápia hormonokat használ, hogy megakadályozza a rákos sejtek növekedését. A pajzsmirigyrák kezelésében a hormonok felhasználhatók arra, hogy megakadályozzák a testet olyan egyéb hormonok kialakításában, amelyek a ráksejtek növekedését okozhatják. A hormonokat általában tablettákként adják.
A kemoterápia kábítószereket használ fel a rákos sejtek elpusztítására. A kemoterápiát tablettákkal lehet bevinni, vagy a véna vagy az izom tűvel lehet a testbe helyezni. A kemoterápiát szisztémás kezelésnek nevezik, mivel a gyógyszer belép a véráramba, átmegy a testen, és megöli a rákos sejteket a pajzsmirigyen kívül.
Kezelés színpadon
A pajzsmirigyrák kezelése a betegség típusától és állapotától, valamint a beteg életkorától és egészségi állapotától függ.
Megfontolható a standard kezelés a múltbeli vizsgálatokban résztvevő betegek hatékonysága miatt, vagy figyelembe vehető a klinikai vizsgálatban való részvétel. Nem minden beteg gyógyul meg normál terápiával, és egyes standard kezeléseknek több mellékhatása is lehet, mint amennyit kíván. Ezért a klinikai vizsgálatokat úgy tervezték meg, hogy jobb módszereket találjanak a rákos betegek kezelésére, és a legfrissebb információkon alapulnak. A pajzsmirigy rákos betegek körében klinikai vizsgálatok folytak az ország számos részén. Ha többet szeretne megtudni a klinikai vizsgálatokról, hívja a rák tájékoztató szolgálatot az 1-800-4-CANCER (1-800-422-6237) számon; TTY az 1-800-332-8615 számon.
Fázis I. PAPILLÁRIS VÍZRENDSZER
A kezelés a következők lehet:
1. A pajzsmirigy egyik lobogójának eltávolítása (lobectomia), majd hormonterápia. A radioaktív jód műtét után is adható.
2. A pajzsmirigy eltávolítása (teljes tireoidektómia).
I. FOLYLICULAR THROUGHT RÁK
A kezelés a következők lehet:
1. A pajzsmirigy eltávolítása (teljes tireoidektómia).
2. A pajzsmirigy egyik lobogójának eltávolítása (lobectomia), majd hormonterápia. A radioaktív jód műtét után is adható.
II. FÁZIS PAPILLÁRIUS VÍZRENDSZER
A kezelés a következők lehet:
1. A pajzsmirigy (lobectomia) és a nyirokcsomók egyik lebenyének eltávolítása, amely rákot tartalmaz, majd hormonterápiát követ. A radioaktív jód műtét után is adható.
2. A pajzsmirigy eltávolítása (teljes tireoidektómia).
II. FOLYLICULAR TIRODÁK Rák
A kezelés a következők lehet:
1. A pajzsmirigy eltávolítása (teljes tireoidektómia).
2. A pajzsmirigy (lobectomium) és a rákot tartalmazó nyirokcsomók eltávolítására szolgáló műtétet, majd hormonterápiát. A radioaktív jód műtét után is adható.
III. PAPILLÁRIS STÍROZÁSI RÁK
A kezelés a következők lehet:
1. Sebészet eltávolítása az egész pajzsmirigy (teljes thyreoidectomia) és a nyirokcsomók, ahol a rák terjedt.
2. A pajzsmirigyműködés teljes, amelyet radioaktív jód vagy külső sugárterápiás sugárkezelés követ.
III. FOLYLICULAR THROUGHT Rák
A kezelés a következők lehet:
1. A teljes pajzsmirigy (teljes pajzsmirigyek) és a nyirokcsomók vagy más szövetek eltávolítása a pajzsmirigy körül, ahol a rák elterjedt.
2. A pajzsmirigyműködés teljes, amelyet radioaktív jód vagy külső sugárterápiás kezelés követ.
IV. SZAKASZ PAPILLERI VÍZRENDSZER
A kezelés a következők lehet:
1. Radioaktív jód.
2. Külső sugárterápiás kezelés.
3. Hormon terápia.
4. A kemoterápia klinikai vizsgálata.
IV. FOLLIKULÁRIS VÍZRENDSZER
A kezelés a következők lehet:
1. Radioaktív jód.
2. Külső sugárterápiás kezelés.
3. Hormon terápia.
4. A kemoterápia klinikai vizsgálata.
Medullary thyreoid rák
A kezelés valószínűleg műtét lesz a teljes pajzsmirigy eltávolítása (teljes pajzsmirigy-eltávolítás), hacsak a rák nem terjedt el más testrészekre. Ha a nyakon található nyirokcsomók rákot tartalmaznak, a nyak nyirokcsomói eltávolításra kerülnek (nyirokcsomó disszekció). Ha a rák elterjedt a test más részein, kemoterápiát adhatunk.
ANAPLASTIC THROUGHT CANCER
A kezelés a következők lehet:
1. Műtét eltávolítása a pajzsmirigy és a szövetek körül. Mivel ez a rák gyakran nagyon gyorsan terjed más szövetekbe, az orvosnak esetleg ki kell venni egy részét a csőből, amelyen keresztül egy személy lélegzik. Az orvos ezután légvét alakul ki a torokban, hogy a beteg lélegezzen. Ezt egy tracheostomiának nevezik.
2. A pajzsmirigyműködés teljes csökkentése, ha a betegség a pajzsmirigy területén marad.
3. Külső sugárterápiás kezelés.
4. Kemoterápia.
5. A pajzsmirigyrák új kezelési módszereit vizsgáló klinikai vizsgálatok.
A MEGÚJULÓ SZÜKSÉGES RÁCS
A kezelés megválasztása a páciens pajzsmirigyrák típusától, a beteg kezelésének típusától és a rák visszaszerzésétől függ. A kezelés a következők lehet:
1. Sebészet radioaktív jóddal vagy anélkül.
2. Külső sugárterápiás kezelés a rák által okozott tünetek enyhítésére.
3. Kemoterápia.
4. Radioaktív jód.
5. A műtét során adott sugárkezelés.
6. Klinikai vizsgálatok.
A ductalis carcinoma in situ (DCIS) egy nem invazív emlőrák, amelynél az anyatejcsatorna bélését abnormális sejtek tartalmazzák.
Az invazív ductalis carcinoma azt jelenti, hogy az anyatejcsatorna béléséből eredő kóros sejtek megszállták a környező szöveteket.
Háromszoros negatív emlőrák azt jelenti, hogy a tumorsejtek negatívak a progeszteron, az ösztrogén és a HER2 / neu receptorok számára.
A gyulladásos emlőrák az emlőrák kevésbé gyakori formája, amely nem képes tumor kialakulására, és gyakran befolyásolja a bőrt.
Metasztatikus emlőrák olyan rák, amely a mell fölött terjedt, néha a tüdőbe, a csontokba vagy az agyba.
Azok a nők, akiknél a terhesség alatt emlőrákos megbetegedést diagnosztizáltak, óriási további terheléssel szembesülhetnek a születendő gyermek biztonsága miatt.
Kevésbé gyakori emlőrák típusai közé tartozik a medulláris karcinóma, tubuláris karcinóma és a mucinos karcinóma.
Oktatási erőforrás információs videókkal, emlőrák túlélőinek történeteiről és közösségi QA-ról.
A National Breast Cancer Foundation küldetése, hogy segítse a nőket most, segítséget és reményt nyújtva az emlőrák által érintettek számára a korai felismerés, az oktatási és támogatási szolgáltatások révén.
Szerzői jog © 2016. A National Breast Cancer Foundation, Inc. egy 501 (c) (3) adómentességi státusú nonprofit szervezet. Minden jog fenntartva.