Amikor a tüdő biopszia volt, a vett mintákat mikroszkóppal tanulmányozták egy speciális orvos, akinek többéves patológus. A patológus elküldi orvosának egy jelentést, amely minden egyes mintavételhez diagnózist ad. A jelentésben szereplő információk segítséget nyújtanak ügyességének kezelésében. A következő kérdések és válaszok segítenek abban, hogy megértsd a tüdőbiopszia után kapott patológiai jelentésben megtalálható orvosi nyelvet.
Itt nem szerepel olyan információ, amely egy olyan patológiai jelentésben lenne, amely a tüdő teljes vagy részleges eltávolítására (reszekcióra) épül, mint tüdőrák kezelésére.
Amikor belélegzik, a levegő behatol a szájába vagy az orrába, és belép a tüdejébe a légcső (légcső) keresztül. A légcső 2 csőre oszlik, az úgynevezett hörgőket (szinguláris, hörgő), amelyek kisebb ágakra oszlanak bronchiolusokat. A bronchiolák végén apró légzsákok ismertek alveolusok vagy acini.
Sok apró véredény folyik az alveolákon. Belélegzik az oxigént a belélegzett levegőből a vérébe, és a szén-dioxidot a testből az alveolákba engedik át. Ezt kiszabadítjuk a testből, amikor belélegezzük. Az oxigén felvétele és a széndioxid megszabadulása a tüdő fő funkciója.
A karcinóma egyfajta rák, amely a sejtekben kezdődik, a vonalszervek. A tüdőben a karcinómák a hörgők, hörgők és alveolák belsejében elhelyezkedő sejtekben kezdődhetnek. A karcinóma a leggyakoribb tüdőrák. Valójában, amikor valaki azt mondja, hogy tüdőrákja van, általában azt jelenti, hogy karcinóma van.
A karcinómák a hörgők, hörgők vagy alveolák belsejében lévő sejtekbe kezdhetnek. Ha a karcinóma sejtek csak a sejtek felső rétegében vannak, ezeket a struktúrákat bélelik in situ carcinoma (vagy karcinóma in situ). Ezt megelőző ráknak tekintik.
Amikor a karcinóma sejtek a tüdő mélyebb rétegei közé nőnek, akkor hívják támadó vagy infiltráló karcinóma. Ezen a ponton a rákos sejtek terjedhetnek (metasztatizálódnak) a tüdőn kívül a nyirokcsomók és a test más részein. Az invazív carcinomák valódi tüdőráknak számítanak, és nem előrákos megbetegedéseknek.
A karcinómák neve alapján a sejtek a mikroszkóp alatt néznek ki. A squamous carcinoma vagy a laphámsejtes karcinóma a nem kissejtes tüdőrák egy típusa, ahol a sejtek hasonlítanak a sík sejtekhez pikkelyes sejtek), amelyek a légutakat vonják be. Ez egy általános típusú tüdőrák az Egyesült Államokban.
A karcinómák neve alapján a sejtek a mikroszkóp alatt néznek ki. Az adenokarcinóma egy nem kissejtes tüdőrák egyik típusa, ahol a sejtek hasonlítanak a mirigysejtekhez, például a mirigyekhez, amelyek a nyálkahártyát a tüdőben szekretálják. Ez a leggyakoribb tüdőrák az Egyesült Államokban.
Ezek a kifejezések a tüdő adenokarcinóma különböző típusaira vonatkoznak, amelyek a sejtek mikroszkóp alatt történő megjelenésére és elrendezésére alapulnak növekedési minták). Néhány daganat lényegében ugyanazt a daganatnak látja, és egyesek a daganat különböző területein különbözőek lehetnek. Egyes növekedési mintáknak jobb prognózisuk van (kilátások), mint mások. Mivel egyes daganatok keverednek a mintákkal, a patológus nem mindig tudja megmondani a tumorban lévő összes típust, csak olyan biopszia alapján, amely csak a daganat egy kis részét tartalmazza. Annak tudatában, hogy milyen típusú tumor van, a teljes tumort el kell távolítani.
A kissejtes karcinóma (más néven kissejtes tüdőrák) egy speciális típusú tüdőrák, amely hajlamos gyorsan növekedni és terjedni. Mivel gyakran terjed a tüdőn kívül a diagnózis idején, ritkán műtéttel kezelik. Leggyakrabban kemoterápiával kezelik, ami sugárzással kombinálható. Az alkalmazott kemoterápia különbözik attól, amit más típusú tüdőrákban alkalmaznak.
Bizonyos esetekben a rák egyértelműen nem úgy néz ki, mint a kissejtes karcinóma a mikroszkóp alatt, ugyanakkor nehéz megmondani, hogy ez egy laphámsejtes carcinoma vagy adenocarcinoma. Ez a különbség a laphámsejtes karcinóma és az adenokarcinoma között különösen nehéz lehet kis biopsziás mintákban. A kifejezés nem kissejtes karcinóma gyakran alkalmazzák ezeket a karcinómákat addig, amíg speciális laboratóriumi vizsgálatok (pl. immunhisztokémia) nem minősülnek pontosabban, vagy amíg a műtét alatt a teljes tumort eltávolítják, majd megvizsgálják.
Ezeket a feltételeket egy patológus határozza meg, amely alapján a rákos sejtek mikroszkóp alatt néznek ki:
Az olyan szerveknél, mint a mell, a prosztata és a vese, a karcinómáktól eltérően a tüdőkarcinóma differenciálódása (minősége) nem mutatott segítséget az egyének prognózisának előrejelzésében.
A carcinoid tumorok egy speciális típusú daganat. A diffúz neuroendokrin rendszer sejtjeiből indulnak ki. Ez a rendszer olyan sejtekből áll, amelyek bizonyos formákban hasonlóak az idegsejtekhez, és hasonlóan hormontermelő endokrin sejtekhez más módon. Ezek a sejtek nem alkotnak olyan tényleges szervet, mint a mellékvese vagy a pajzsmirigy. Ehelyett szétszóródnak az egész testben olyan szervekben, mint a tüdő, a gyomor és a belek.
Mint a legtöbb sejt a szervezetben, a tüdő neuroendokrin sejtek néha átmennek bizonyos változásokon, amelyek túlságosan megnövekednek és daganatokat képeznek. Ezek a következők neuroendokrin tumorok vagy neuroendokrin rák. (A test más részein kialakuló neuroendokrin sejtek tumorokat és rákokat is kialakíthatnak.) Négyféle neuroendokrin tüdőrák létezik:
Tipikus karcinoid tumorok a tüdő nem kapcsolódik a dohányzáshoz. Lassan növekszik, és csak ritkán terjed a tüdőn kívül.
Atipikus carcinoid tumorok egy kicsit gyorsabban nőnek és valamivel nagyobb valószínűséggel terjednek más szervekre. Mikroszkóp alatt látják, hogy több sejtje van a felosztás folyamatában, és jobban hasonlít a gyorsan növekvő tumorra. Ezek sokkal kevésbé gyakoriak, mint a tipikus karcinoidok. Az atipikus carcinoid egyik jellemzője, amelyet a jelentés tartalmazhat: mitotikus számok vagy mitózisok (a tumor növekedésének gyors mutatója) és nekrózis (amikor a tumor területei elpusztulnak).
Néhány karcinoid tumor hormonszerű anyagokat bocsát ki a véráramba, ami tüneteket okozhat. A tüdõ karcinoidok sokkal kevésbé, mint a carcinoid tumorok, amelyek a belekben kezdõdnek.
A tumorok kisvérsejtekbe és / vagy nyirokerekbe nőhetnek. Ha ezt a mikroszkóp alatt látják, akkor hívják ér-, nyirok-, angiolymphatic vagy lymphovascularis invázió. Ha a rák jelen van ezeknél az edényekben, azt jelenti, hogy nagyobb a valószínűsége annak, hogy a rák a tüdőn kívülre terjed, bár ez nem mindig fordul elő.
A D2-40 és a CD34 speciális tesztek, amelyeket a patológus használhat a vaszkuláris, nyirokrendszeri, limfovaszkuláris vagy angiolimfás behatolás felismerésére. Ezek a vizsgálatok nem szükségesek minden beteg számára. Hogy a jelenlét jelenléte befolyásolhatja a kezelést, a legmegfelelőbb az orvosával.
Ha a teljes daganat eltávolítása után a patológus megmérni fogja annak méretét (úgynevezett bruttó vizsgálat), vagy ha igen kicsi, mérje meg a mikroszkóp alatt. Gyakran előfordul, hogy arról számoltak be, hogy milyen nagy az a terület, ahol a daganat a legnagyobb. Ez az úgynevezett legnagyobb dimenzió mint a “legnagyobb dimenzióban mért 2 centiméter (cm) daganat”. A kisebb daganatok általában jobb prognózisúak (kilátások).
A tumor biopszia csak a tumor egy részét veszi fel, így a teljes méretének mérése nem jelenthető.
A rák stádiuma a rák növekedésének mértéke, beleértve annak terjedését a test más részeire. A tüdőrák állapotának megismeréséhez szükség van a daganat méretére a tüdőben, és ha a rák bármely közeli szervre vagy struktúrára nő. Azt is tudnia kell, hogy a rák terjedt-e a közeli nyirokcsomókra vagy a távoli helyekre.
Mindegyik információt egy levél képviseli:
Miután meghatározták a T, N és M kategóriákat, kombinálva egy általános színpadot hoznak létre, amelyet számos I-IV. (Néha betűvel követve) adnak meg, nagyobb számban nagyobb betegség terjedését vagy terjedését jelentik .
A biopsziás mintára rendszerint nem adható átmeneti információ, mivel a patológusnak ki kell értékelnie az egész tumort és a közeli nyirokcsomókat.
Amikor ez az információ a daganat és a közeli nyirokcsomók eltávolításával érhető el sebészet, egy kis betű “p” betű kerül a T és az N. előtt. Tehát patológiai jelentésében a pT számokat és betűket követi a tumor méretének és néhány más információnak köszönhetően. Minél nagyobb a szám, annál fejlettebb a rák. A pN számokat és betűket követi a közeli nyirokcsomók terjedésének mértéke, amely a tüdődaganattal egyidejűleg eltávolítható.
A patológus nem számol be az M kategóriában, mivel nem tudja megállapítani, hogy a test távoli részeit elterjedt-e, csak a tüdőrák és a közeli nyirokcsomók eltávolítására irányuló műtét alapján. Az M kategória gyakran a képalkotó vizsgálatok eredményein alapul, mint például a CT-vizsgálatok, az MRI-k és a csontvizsgálatok, néha a gyaníthatóan rákos megbetegedések körüli biopsziával együtt.
Ezt a staging rendszert sokféle tüdőrák, például adenocarcinoma, laphámsejtes karcinóma és nagysejtes karcinóma esetén alkalmazzák. Ezeket a tüdőrákokat gyakran nem kissejtes tüdőrákként csoportosítják. Ez a staging rendszer szintén alkalmazható a carcinoid tumorok kialakulásához, de gyakran nem használják a tüdő kissejtes karcinómait.
Beszéljétek meg, hogyan befolyásolja a daganat stádiuma az orvosával folytatott kezelést.
Mindezek a tüdőben előforduló rákbetegségekre vonatkozó kifejezések. Néha invazív rák közelében találhatók. Ha az invazív rákon kívül a tű-biopszián is megtalálhatók, akkor ez nem igazán fontos. Ha a műtétet a teljes daganat eltávolításában találják, akkor fontos lehet, ha a margónál vagy annak közelében található (lásd alább).
A margó a minta szélén vagy határa, amelyet a sebész eltávolított. Ott van, ahol a sebész a tüdőt átszeletelte a daganat eltávolítása céljából.
A margó lehet mentes a daganattól; azaz a nem kötődött szövetek pereme körülveszi a tumort, jelezve, hogy a tumor teljesen eltávolult. Ezt néha a negatív árrés.
Alternatív módon a daganat a minta peremére (a margóra) kiterjedhet, ami azt jelenti, hogy a daganat még nem lett teljesen eltávolítva. Ezt néha a pozitív árrés.
A margó állapota fontos mutatója annak, hogy a daganat visszatérjék (vissza) és a további kezelés szükségességét. Beszéljen orvosával arról, hogy a legjobb megközelítés az Ön számára, ha a rák (vagy a rák előtti) található a margó.
A p63, p40, a citokeratin 5/6, a TTF-1 és a napsin A speciális tesztek, amelyeket a patológus néha arra használja, hogy segítsen adenocarcinómának kimutatni a laphámsejtes karcinómából.
Ezeket a teszteket néha arra használják, hogy segítsen meghatározni, hogy egy tüdőrák elkezdte-e (elsődleges tüdőrák) vagy ha máshonnan elterjedt (metasztázis). Nem minden betegnek szüksége van ezekre a tesztekre, tehát ha a jelentésük nem említi őket, akkor ez nem jelenti azt, hogy probléma vagy kérdés van a diagnózisával kapcsolatban.
Ezeket a teszteket néha arra használják, hogy segítsenek látni, hogy egy tüdőrák kissejtes karcinóma (kissejtes tüdőrák). Segíthetnek egy tipikus karcinoid vagy atipikus carcinoid tumor diagnosztizálásában is.
Ezeket a teszteket néha arra használják, hogy segítsenek megnézni, hogy a tüdő felszínét magában foglaló daganat mesothelioma (lásd alább) vagy a tüdő adenocarcinoma.
Ezek olyan tesztek, amelyek arra irányulnak, hogy specifikus génváltozásokat keressenek a nem kissejtes tüdőráksejtekben, amelyek befolyásolhatják a rák legjobb kezelését. Ezek a vizsgálatok segíthetnek megmondani, hogy részesüljenek a célzott terápiás gyógyszerkészítményekkel végzett kezelés előnyeiből. A vizsgálatok eredményei befolyásolhatják a kezelést a legjobban az orvosával.
Ezt a vizsgálatot a PD-L1 fehérje nem kissejtes tüdőrákos sejteken való megkeresésére végezték. Segít megmondani, hogy előnyös lehet-e immunterápiás gyógyszerrel való kezelésben. A vizsgálatok eredményei befolyásolhatják a kezelést a legjobban az orvosával.
A mesotheliomák nem technikailag tüdőrák, mert nem fejlődnek ki a tüdőben lévő sejtekből. A bélés a tüdő külső oldalán jön mellhártya. Ezek a rákok nem karcinómák.
A mesotheliomákat gyakran leírják, hogy miként néznek ki a mikroszkóp alatt olyan kifejezésekkel, mint a hámsejt, az orsó, a sarcomatoid vagy a vegyes epiteliális és az orsósejtek. A mesotheliomák kapcsolódhatnak az azbesztnek való kitettséghez.
A más szervekben elkezdett rákok gyakran terjednek (metasztatizálják) a tüdőbe. A tüdőbe bejutó rákok még mindig elnevezték, ahol elkezdték őket – nem tekinthetők tüdőráknak. Például, ha a vastagbél (vastagbélrák) adenokarcinoma terjed a tüdőbe, még mindig egy vastagbélrák, és nem tüdőrák. Ez azért fontos, mert a tüdő adenocarcinoma kemoterápiája különbözik a vastagbél adenocarcinóma esetén alkalmazott kemoterápiától.
Mindezek a nem rákos változásokra vonatkozó kifejezések, amelyeket a patológus a mikroszkóp alatt lát. Általában nem fontosak, ha egy biopsziára vagy reszekcióra utalnak, amely rákot is tartalmaz.
A granulómiák a mikroszkóp alatt látható szerkezetek, amelyek gyakran, bár nem mindig, bizonyos típusú fertőzések által okozottak. Néha a fertőzést okozó baktériumok csak speciális foltokkal (pl. GMS, AFB, és PAS foltok) láthatók, amelyeket a patológus a mikroszkopikus diákokra alkalmaz.
A legtöbb granulomát fertőzések okozzák, de más dolgok is okozhatnak őket, például sarcoidosis, allergiás reakciók és por okozta tüdőbetegség (pneumoconiosis).
Van egy probléma az én thorat, amely orvos azt mondta, van némi izomnövekedés, és utal, hogy nem biopszia. A biopsziás eredmény “mérsékelten differenciált pikkelysejtes karcinóma” volt. Tudna bárki azt sugallni, hogy mi az, és mit tegyünk?
Ezt a weboldalról másoltam rá. Azt gondolom, hogy orvosi onkológusokat kell fordítani további értékelésre és kezelésre.
A squamous cell carcinomákat a differenciálódási fokozat szerint osztályozzák, és kijelölték, mérsékelten vagy gyengén differenciáltak. A jól differenciált daganatok rendezett rétegződést mutatnak, nyilvánvaló sejthidak és keratin gyöngyök képződnek. Ezzel szemben rosszul differenciált lemezes karcinómákat figyeltek meg a keratinizáció hiánya és az intercelluláris hidak hiánya miatt. A mérsékelten differenciált daganatok valahol egybeesnek. A tumorokat a legkevésbé differenciált területek tekintetében osztályozzák. A besorolási kritériumok nem pontosak, és a három kategória között átfedések vannak.
Az oldal tartalma csak tájékoztató jellegű. Ez nem helyettesítheti a professzionális orvosi tanácsadást. Ne használja ezt az információt egy egészségügyi probléma vagy betegség diagnosztizálásához vagy kezeléséhez anélkül, hogy szakképzett egészségügyi szolgáltatóval konzultálna. Kérjük, forduljon egészségügyi szolgáltatójához az Ön állapotára vonatkozó bármilyen kérdéssel vagy aggályokkal kapcsolatban. Ennek az online szolgáltatásnak a használatáért a felelősség kizárása és a feltételek érvényesek.
Copyright 2000-2016 © Cancer Survivors Network