A testüregi rák kezelésének lehetőségei, típus és szakasz szerint
A hererák rákos megbetegedése elsősorban a rák típusára és fokára épül. A csírasejt-daganatok különböző stádiumai között a tiszta szeminomák általában egy módon kezelhetők, és a nem-seminomák és a kevert csírasejt tumorok más módon kezelhetők.
Karcinóma in situ (0 fokozatú) herékdaganatok
Ebben a szakaszban a rák nem terjedt el a herékön kívül, és tumormarkerszintjei (pl. A HCG és az AFP) nem emelkednek.
Ha a CIS-t műtét után diagnosztizálják, eltávolítja a herétet, nincs szükség más kezelésre. Ha a CIS egy heréibiopsziát (pl. Termékenységi problémák) követően találja meg, orvosa javasolhatja, hogy ne kezeljék azonnal. Ehelyett szoros megfigyelés alatt tarthatja az ismétlődő fizikai vizsgákat, a herék ultrahangját és a tumormarkerek szintjének vérvizsgálatait. A kezelésre nincs szükség, amíg nincsenek jelek arra, hogy a FÁK növekszik vagy invazív rákká válik. Ha a CIS-t kezelik, a műtét (a testcse eltávolítása) vagy a sugárterápia a herékben történik.
Ha a daganat marker szintje magas, a daganat valójában nem 0 szint – még akkor is, ha csak a CIS megtalálható a herékben, és nincsenek rákos megbetegedések. Ebben az esetben megkapja a kezelést az IS stádiumú rákos megbetegedéseknél. (Lásd alább.)
Első szakasz I seminomák
Ezek a rákok csaknem minden betegben gyógyíthatók. Először műtéttel távolítsuk el a herétet és a spermaszövetet (amit radikális inguinális orchiectomiának nevezünk). A műtét után számos kezelési lehetőség van:
Óvatos megfigyelés (felügyelet): Ha a rák nem terjedt túl a herékön, akkor a legtöbb szakértő azt javasolja, hogy tíz éven át szorosan figyelje orvosát. Ez azt jelenti, hogy fizikai vizsgálatokat és vérvizsgálatokat kell kapni minden harmadik és hat hónapban az első évben, és ritkábban azután. A képalkotó vizsgálatokat (CT-vizsgálatok, néha mellkasi röntgenfelvételek) 3 havonta, 6 hónapon keresztül, majd évente egyszer vagy kétszer kell elvégezni. Ha ezek a tesztek nem találnak olyan jeleket, hogy a rák túlterjedt a herékön, akkor nincs szükség más kezelésre. Ha a rák elterjedt, olyan kezeléseket kaphat, mint a sugárzás vagy a kemo. A rák a betegek mintegy 15-20% -ában tér vissza, leggyakrabban a nyirokcsomókban terjed, de ha igen, akkor a sugárzás vagy a kemo még mindig gyógyítja a rákot.
Sugárkezelés: Egy másik lehetőség a para-aorta nyirokcsomókra irányuló sugárzás. Ezek a csomópontok a hasban (hasban) vannak, a nagy véredény körül, az úgynevezett aorta. Mivel a seminoma sejtek nagyon érzékenyek a sugárzásra, kis dózisok alkalmazhatók, és kb.
kemoterápia: Egy olyan opció, amely működik, valamint a sugárzás 1 vagy 2 ciklus kemoterápia a gyógyszer karboplatin műtét után. Számos szakértő inkább a kemoterápiát a sugárzás miatt preferálja, mert úgy tűnik, hogy könnyebben tolerálható.
A színpad IS seminomas
Ebben a szakaszban egy vagy több tumormarkerszint még mindig magas, miután a seminoma tartalmú herék eltávolításra kerültek. Ez nagyon ritka, és kemoterápiával kezelhető.
IIA szakasz seminomák
Sugárzás: A herék eltávolítására irányuló műtét után (radikális ornitózis) az előnyös kezelés a retroperitoneális nyirokcsomók sugárzása. Ezek a nyirokcsomók a has hátsó részén (hasa). Általában a II. Fokozatú szeminomák nagyobb sugárzási dózist kapnak, mint az I. szakasz seminomáinak.
kemoterápia: Egy másik lehetőség a kemo, vagy 4 ciklus EP (etopozid és ciszplatin) vagy 3 ciklus BEP (bleomicin, etopozid és ciszplatin). Ön orvosa szorosan figyelni fog (3-6 hónaponként), hogy olyan jeleket keressen, amelyek miatt a rák visszatért.
IIB szakasz seminomák
Ezek a szeminomák terjedtek nagyobb nyirokcsomók kialakulására, vagy különböző nyirokcsomókra terjedtek át.
kemoterápia: Ez az előnyös kezelés. 4 EP ciklus (etopozid és ciszplatin) vagy 3 BEP ciklus (bleomicin, etopozid és ciszplatin) kapható.
Sugárzás: Ez lehet opció a kemoterápia helyett, ha a nyirokcsomói nem terjednek ki a rák terjedéséről.
IIC szemináriumok
Ön kemoterápiát fog kapni 4 ciklus EP vagy 3 vagy 4 ciklus BEP. A sugárterápiát általában nem alkalmazzák a stadiális IIC seminoma esetében.
Nem csírahámdaganatok
I. szakasz nem szeminomák
Csaknem mindegyik rákot gyógyíthatjuk, de a kezelés eltér a szeminomáktól. A seminomákhoz hasonlóan, a kezdeti kezelés a testcse és a daganat eltávolítására irányuló műtét (ún. Radikális inguinalis orchiectomia). A többi kezelési lehetőség a színpadtól függ.
Az IA színpad (T1)
- Óvatos megfigyelés (felügyelet): A megfigyelést a legtöbb szakember szívesen látja, de sok orvosi látogatást és tesztet igényel. Minden második hónapban elkezdi az első évet, a CT minden 4-6 hónapban letapogatja; majd minden harmadik hónapban a második évben, 6 és 12 hónapos szkenneléssel. Ahogy az idő múlva folytatódik, és nincs gondod, a látogatások és a tesztek közötti idő hosszabb lesz. Ha a rák visszalép (visszaesés), általában az első vagy két év alatt van. A relapszusokat általában kemoterápiával kezelik. Annak ellenére, hogy több betegnél a megfigyelés visszaesése lesz, mint a nyirokcsomók disszekciója, a gyógyulási arányok nagyjából ugyanazok, mivel a relapszusokat általában korán találják meg.
- Retroperitoneális nyirokcsomó disszekció (RPLND): Ha a nyaki nyirokcsomókat a hasüreg hátsó részénél (hasa) eltávolítjuk, az előnye a magas gyógyulási aránynak, de a nagy műtét hátrányai és lehetséges szövődményei, beleértve a normál ejakuláció képességének elvesztését. Az RPLND után, ha rákot találnak a csomópontokban, javasolható a kemo alkalmazása.
- kemoterápia: A műtét helyett orvosa javasolhatja, hogy kapjon egy ciklust a BEP-rendszertől (bleomicin, etopozid és ciszplatin). Ez csökkenti a visszaesés kockázatát.
Az IB szakasz (T2, T3 vagy T4)
- Retroperitoneális nyirokcsomó disszekció (RPLND): Ez a műtét, amely eltávolítja a nyirokcsomókat a hasán (has). Ha rákot találnak a nyirokcsomókban, gyakran ajánlott a kemo, attól függően, hogy rákos csomópontok vannak-e benne. (Lásd alább.)
- kemoterápia: A műtét helyett orvosa javasolhatja a BEP-kezelés 1 ciklusát (bleomicin, etopozid és ciszplatin). Ez csökkentheti annak kockázatát, hogy a rák visszajön. Ha műtét után rákot találtak a nyirokcsomóban, 2-4 ciklus BEP-t vagy EP-t (etopozid és ciszplatin) kaphat. Attól függ, hány csomópont rákos benne. Ennek magas a gyógyulási aránya, de mellékhatásai lehetnek (amelyek többnyire rövid távúak).
- Óvatos megfigyelés (felügyelet): Ez gyakori orvosi látogatásokat és teszteket igényel több éven keresztül. Ez lehet egy lehetőség, ha olyan T2-daganattal rendelkezik, amely nem érte el az ereket.
A Stage IS non-seminoma
Ha tumor markerszintjei (pl. AFP vagy HCG) még a rák eltávolítása után még mindig magasak, de a CT nem mutat tumort, a kemoterápia ajánlott. Három ciklus BEP (bleomycin, etopozid és ciszplatin) vagy 4 ciklus EP (etopozid és ciszplatin) lehet.
II. Szakasz non-seminomák
Először műtétet fogsz eltávolítani a herék és a spermatopuska eltávolítására (radikális inguinális orchiectomia). A műtét után a kezelési lehetőségek a rákra vonatkozó részletek függvényei.
IIA. Szakasz non-seminomák
A kezelés a műtét után a daganat marker szintjétől és a retroperitoneális nyirokcsomók terjedésének mértékétől függ. Ezek a nyirokcsomók a has hátsó részén (hasa).
Ha a daganatjelző szintje normális, akkor két fő beállítása van:
- Retroperitoneális nyirokcsomó disszekció (RPLND): A műtétet a hasüreg nyirokcsomóinak eltávolítására végezzük. Ha az eltávolított nyirokcsomók rákot tartalmaznak, akkor az alábbiakban felsorolt kemo hatóanyagok 2 ciklusát kaphatják. Ha nincs rák a csomópontokban, az orvosa szorosan figyelni fogja a rák megjelenésének jeleit.
- kemoterápia: Ha rákot találtak számos nyirokcsomóban, akkor 4 ciklus EP (etopozid és ciszplatin) vagy 3 ciklus BEP (bleomicin, etopozid és ciszplatin) kap. A következő kezelés lehet a sebészeti beavatkozás, hogy kivágja az összes nagyított csomópontot, ha a tumormarker-szintje normális.
Ha a daganat markerei még mindig magasabbak a normálnál, akkor a fent leírt kemoterápiát kapja.
IIB szakasz nem szeminomiák
Az Ön kezelése a műtét után a daganatjelző szintjeitől és a hasüreg hátsó részén található nyirokcsomók terjedésétől függ. Ezeket retroperitoneális nyirokcsomóknak nevezik.
Ha a daganatjelző szintje normális, a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:
- kemoterápia: 4 EP ciklus (etopozid és ciszplatin) vagy 3 ciklus BEP (bleomicin, etopozid és ciszplatin) alkalmazható. A következő kezelés lehet a sebészeti beavatkozás, hogy kivágja az összes nagyított csomópontot, ha a tumormarker-szintje normális.
- Retroperitoneális nyirokcsomó disszekció (RPLND): Néhány választási esetben, ahol a rák csak ezekre a nyirokcsomókra terjedt el, a műtét elvégezhető, hogy kivegye őket. A sebészi beavatkozás után a kemo is megtalálható.
Ha a daganat markerei még mindig magasabbak a normálnál, akkor a fent leírt kemoterápiát kapja.
III. Szakasz seminomák és nem-seminomák
Annak ellenére, hogy a III. Stádiumú tumorok elterjedtek, amikor megtalálják őket, a legtöbb esetben még gyógyítható.
Mind a III., Mind a seminomákat és nem szeminomákat radikális orrvérzéssel kezeljük, majd ezt követően 4 ciklus EP (etopozid és ciszplatin) vagy 3 vagy 4 BEP ciklus (bleomicin, etopozid és ciszplatin) kezelésére.
Ön 4 ciklusú BEP-t kaphat, ha közbenső vagy alacsony kockázatú nem-seminoma van. (Ez a távoli területek terjedésétől és a tumormarker-szintektől függ.) Ha orvosi okok miatt a bleomycin-kezelés nem biztonságos, akkor a VIP-t (vinblasztin, ifoszfamid és ciszplatin) kaphatja.
Ha a rák seminoma, amely terjedt a csontjain, máján vagy az agyán, akkor közbenső kockázatot jelent, és kapsz VIP-et (etopozid, mesna, ifoszfamid és ciszplatin).
Ha nagyon magas a tumor marker HCG szintje, a rák távoli terjedése látható a vizsgálat során, és nagy a gyanú arra, hogy esetleg hernyó-kori karcinómája lehet, a kemo biopszia vagy műtét nélkül indítható a herék eltávolítására.
Ha a rák elterjedt az agyadra, akkor kapsz műtétet (ha csak 1 vagy 2 tumora van az agyban), sugárterápiát az agyra, vagy mindkettőt. Ha az agy daganatai nem vérzik vagy tüneteket okoznak, egyes orvosok eldönthetik, hogy elkezdik a kemo.
Miután a kemo befejeződött, az orvos megkeresi a rákot. Ha normális beolvasása és normális tumormarkerszintje van, akkor óvatosan figyelni fog, és esetleg további kezelésre nincs szükség.
Néha néhány daganat maradt. Ezek leggyakrabban a tüdőben vagy a retroperitoneális nyirokcsomókban fordulnak elő. A további kezelés ezen a ponton a rák típusától függ:
- A stage III seminoma ez még mindig ott van a kemo után, vagy nem “világít” egy PET-beolvasás során, CT vizsgálattal figyelni fogja, ha nő. Ha igen, akkor több kezelésre van szükség. Ha a daganatok felcsillannak a PET-be, akkor rák lehetnek, és kezelésre van szükség. A kezelés lehet műtét (például retroperitoneális nyirokcsomó-disszekció) vagy kemo (különböző gyógyszerek kombinációját alkalmazva).
- A IIIon-seminoma a kezelés után a tumor általában sebészi eltávolításra kerül, ami gyógyulást eredményezhet. Ha a daganatok eltávolításakor rákot találnak, több kemoterápiára van szüksége, talán különböző gyógyszerekkel. Ezt követően műtétet lehet végezni a fennmaradó daganatok kivételével.
Ha a rák rezisztens a kémia ellen, vagy elterjedt számos szervre, akkor a szokásos kémiai dózisok nem mindig elegendők. Az orvos javasolhatja a nagy dózisú kemo és az őssejt-transzplantációt. Azt is érdemes fontolóra venni, hogy beiratkozik az új kemoterápiák klinikai vizsgálatába.
Ismétlődő hererák
Ha a rák elhagyja a kezelést, majd visszajön, azt mondják, hogy újra fellépett vagy visszaesett. Ha ez megtörténik, akkor általában a kezelést követő első 2 évben. Általánosságban elmondható, hogy ha a rák megjelenik, akkor valószínűleg a legjobb, ha egy második véleményt kap egy olyan központból, amelynek széles körű tapasztalata van a relapszusos hererák kezelésében a kezelés megkezdése előtt.
A visszatérő csírasejtes daganatok kezelése a kezdeti kezeléstől és a daganatos megbetegedéstől függ. A retroperitoneális nyirokcsomókban megjelenő rák műtéttel kezelhetők a csomópontok eltávolítására (RPLND), ha az ismétlődés kicsi, és az egyetlen korábban alkalmazott sebészeti kezelés az orchiectomia volt. A műtét eredményétől függően a kemo is ajánlható.
Ha úgy tűnik, hogy a rák a retroperitoneális nyirokcsomókban jelentkezik, vagy ha a rák máshonnan visszakerült, a kemo rendszerint ajánlott. Ezt követheti a műtét.
Ha egy ember rákja kémiai reakció után kiderül, vagy ha a kezelés már nem működik, más kemoterápiával kezelendő, amely tipikusan az ifoszfamidot, ciszplatint és etopozidot, paclitaxelt vagy vinblasztint tartalmaz.
A herékrák kezelése, amely a kemoterápia után jött vissza, nem mindig olyan hatékony, mint az orvosok, ezért egyes orvosok a magas dózisú kemoterápiás kezelést követhetik, majd őssejt-transzplantációt. Ez jobb lehetőség lehet egyes, visszatérő betegségben szenvedő férfiaknál, ahelyett, hogy a standard kemo. Az újabb kezelések klinikai vizsgálata is jó lehet.
Sertoli sejt és Leydig sejtdaganatok
Tipikusan a radikális orrvérzés a Sertoli sejt és Leydig sejtdaganatok kezelésére szolgál. A sugárterápia és a kemo általában nem működnek ezekre a ritka testicularis daganatokra. Ha az orvos gyanítja, hogy a daganat a herékön túl terjed, a retroperitoneális nyirokcsomókat műtéti úton lehet eltávolítani.
További kezelési információk a hererákra
A kezelési lehetőségekről – beleértve néhányat, amelyekkel nem foglalkozunk – a Nemzeti Átfogó Rákellenes Hálózat (NCCN) és a Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) jó információforrás.
Hererák
A testicularis rák az egyik vagy mindkét herékben (testék) lévő rendellenes sejtek szabályozatlan növekedése. A herék a férfi szexuális mirigyek. A pajzs mögött helyezkednek el a herezacskóban. Testosteront és más férfi hormont termelnek. A herék szintén termelnek és tárolnak spermiumot, a reprodukcióhoz szükséges hímsejteket.
Miután a hererák kialakultak, a testcukorban maradhat, vagy nyirokcsomókra terjedhet a hasban vagy a medencében. Ha nem detektálják és kezelik, a herékrák végül eljuthatnak a tüdőbe, az agyba, a májba és a test többi részébe. Bizonyos típusú hererák nagyobb valószínűséggel terjednek el, mint mások. Néha a rák már elterjedt a diagnózis kezdeti időpontjában.
A legtöbb testicularis rákos beteg 20 és 40 éves kor között van. Bár a hererák a rákos megbetegedések nagyon kis százalékát teszik ki férfiaknál, ez a leggyakoribb daganat a fiatalabb férfiakban.
A testicularis rák gyakoribb a fehér férfiakban, mint a fekete férfiaknál. Azok a férfiak, akik csecsemőként esedékes testcseppel rendelkeztek, fokozott kockázatot jelentenek a hererákra. (A leomlott herék olyan, amely a hasban vagy az ágyékban marad, ahelyett, hogy a születés előtti vagy a születés előtti vagy a születés előtti vagy a születés előtti állapotban normálisan a haskocsatornába kerülne.) Az egyik testikumban rákosnak szenvedő férfiak egy kis életveszélyes kockázattal rendelkeznek arra, hogy a másikban fejlődjenek leereszkedett testük volt.
Más férfiak is fokozott kockázatot jelentenek a hererákra, beleértve a férfiakat is
közeli hozzátartozók, akiknek volt testicularista
egy fejletlen herék
HIV-pozitívnak bizonyult
bizonyos genetikai állapotok, például Down-szindróma vagy Klinefelter-szindróma.
Egyes szakértők szerint ezek a feltételek szintén növelik a kockázatot:
szúnyog fertőzés a herékben
anyai expozíció diethylstilbestrol (DES), a gyógyszer előzetesen előírt, hogy segítsen kezelni émelygés és hányás terhesség alatt
expozíció az Orange ügynök számára.
Néha a testicularisrák akkor fordul elő, amikor egy férfi a meddőség szempontjából értékelhető.
A herékdaganatok két fő típusa a csírasejtes daganatok és a szupportív szövetek tumorai, vagy stromális tumorok. A csírasejtekben csaknem minden hererák jelentkezik. Ezek a sejtek, amelyek a spermiumot alkotják.
Kétféle csírasejt tumor létezik: seminomák és nem-seminomák. A szeminomák lassan nőnek. Ezek a rákok általában a herékben maradnak sokáig terjedés nélkül.
Nem-seminomák alakulnak ki érettebb csírasejtekben. Ezek nagyobb valószínűséggel terjednek, különösen a nyirokcsomókban. A nyirokcsomók a szervezetben babszerkezetű struktúrák, amelyek fertőzést gátló sejteket állítanak elő és tárolnak. A nem-seminomák a véráramon át terjedhetnek más szervekbe, például a tüdőbe, a májba vagy az agyba.
A herékdaganatok kis százaléka a támogató szövetek daganata. Kezdenek a szövetekben, amelyek támogatják a herékeket. Ezeket a stromális rákokat Sertoli-sejtdaganatoknak és Leydig-sejtdaganatoknak nevezzük.
Leggyakrabban a férfiak fájdalmas duzzanatot vagy keményítőt mutatnak ki. Könnyű lehet az egyik oldalon, de nem a másik. Néha a férfiak fájdalmas csomót észlelnek a koponyatban.
Emberek is észlelhetik a mellnagyobbodást (úgynevezett gynecomastia). Ritkán előfordulhat, hogy tejszerű folyadék jön ki a mellbimbóból. Ez a két tünet bizonyos típusú hererák kialakulásához vezethet. A daganat olyan nyirokcsomó hormonokat termel, amelyek stimulálják az emlőszövet növekedését és megváltoztatják a normális férfi hormontermelést.
Kevésbé gyakori tünetek közé tartozik
egy csomó a nyakában
hátfájás, amely nem megy el
légszomj
vért felköhögni
duzzadt mirigyek a nyak alján.
Ezek a kevésbé gyakori tünetek általában akkor jelentkeznek, amikor a rák a test más részeire terjed.
Kezelőorvosa megkérdezi, mikor észlelte a tüneteket, és idővel romlott-e. Ő meg fogja vizsgálni a herétet és duzzadt nyirokcsomókban érezni. Mondja el kezelőorvosának, ha születéskor esedékes testcse volt.
Kezelőorvosa gyanítja, hogy a testvizsgálat során tünetei vagy megállapításai alapján testvérrák áll fenn, például kemény tömör vagy gyengédség. Annak megállapításához, hogy egy puha puha anyag szilárd vagy folyadék van feltöltve, az orvos egy kis lámpát kigyulladhat a falon, hogy megnézze, fény áthalad-e rajta.
A fizikai vizsga nyomon követhető
ultrahang, amely ellenőrizhető a testben lévő tömeg vagy felesleges folyadék ellenőrzésére.
mágneses rezonancia képalkotó (MRI) vagy számítógépes tomográfiás (CT) vizsgálat, amelyek mágneses mezőket vagy röntgensugarakat használnak, hogy képeket készítsenek a hasról. Orvosa ellenőrizni fogja a képeket abnormális tömegek és nagyított nyirokcsomók esetében.
a mellkas röntgen, hogy meggyőződjön arról, hogy a rák elterjedt-e a tüdőbe.
Ha orvosa gyanítja, hogy a herék megfordult, és elfordította a vérellátását (herének torzulása), a képalkotó vizsgálat speciális formája gyorsan kialakulhat.
A testicularis diagnózisának legmegfelelőbb módja a hasi test eltávolítása. Ezt az eljárást orchiectomiának nevezik. A tojást ezután laboratóriumban megvizsgáljuk annak megállapítására, hogy a rák jelen van-e, és ha igen, milyen típusú. Vérvizsgálatokat fognak végezni a tumor marker fehérjék szintjének mérésére. Ezek tartalmazzák
béta-humán korionos gonadotropin (béta-hCG)
tejsav dehidrogenáz (LDH).
placenta alkalikus foszfatáz
Várható időtartam
Sok férfi esetében a hererák rákja lassan fejlődik és évekig észre sem veszik. Gyakran előfordul, hogy a herékrák gyorsan növekszik, és azonnal kezelést igényel.
Mint minden rákos megbetegedés, a herékrák továbbra is növekedni fog és valószínűleg terjed, amíg kezelik.
Megelőzés
Nem lehet megakadályozni a hererák többségét.
Azoknál a férfiaknál, akiknél születéskor esedékes testcse volt, rendszeresen ellenőrizni kell a rák korai jeleit. A legtöbb gyermekorvos javasolja a leereszkedett testcse lemérését a koponyában nagyon korán. Ha a herék még csak nem is kezdik a koponyásodásba, néhány gyermekorvos javasolja eltávolítani. Ezek a “hasi testek” valószínűleg idővel rákká válnak.
A kezelés függ a beteg egészségi állapotától, a hererák típusától és a stádiumától, mértéke, hogy a rák milyen mértékben terjedt el. A hererák rákos megbetegedései
I. szakasz. A rák csak a herékben található.
II. A rák elterjedt a közeli nyirokcsomókban a hasban vagy a medencében.
III. Szakasz. A rák a tüdőre, az agyra, a májra vagy a test más részeire terjedt el. Vagy a rák elterjedt a közeli nyirokcsomókban, és a vérben lévő tumor marker fehérjék szintje meglehetősen magas.
Visszatérő. A rák a kezelés után visszatért.
A hererák minden típusának és stádiumának kezelésére a testcse eltávolítása szükséges. Ez alatt az eljárás során a sebész eltávolítja a testcseit az ágyék metszésén keresztül. Mind a műtét előtt, mind néhány héttel később a tumormarkerek szintjének mérésére vérvizsgálatot végeznek. Egyes férfiaknak további sebészeti beavatkozásokra van szükségük annak megállapítására, hogy a rák terjedése a nyirokcsomókban a hasban vagy a medencében.
A műtét után a hererák rákos megbetegedése a daganatos betegségtől függ. Egyes férfiak csak rendszeres megfigyelésre szorulnak. Ezt aktív felügyeletnek hívják. Kötelező, hogy a beteg rendszeresen visszatérjen, ha ezt a megközelítést alkalmazzák.
A legtöbb férfi azonban további kezelést igényel, például sugárzás vagy kemoterápia. A sugárzás irányulhat a nyirokcsomókra, hogy elpusztítsa a rák nem látható részeit. A sugárterápiát gyakran használják seminomák kezelésére.
A kemoterápiát akkor alkalmazzák, amikor a rák a testcénán túl terjed. Azt is segítheti, hogy a rák visszatért. Tipikusan seminomák nem igényelnek kemoterápiát. De különleges körülmények között is alkalmazható.
Általában a seminomákban szenvedő betegek gyakran sugárterápiát kapnak. A sugárterápia nem is működik olyan betegeknél, akiknél nem a szeminóma található. Ehelyett hajlamosak műtéten keresztül eltávolítani a rákos testtömegeket a herék eltávolítása és a kemoterápia után.
A kezelés után a rendszeres nyomon követési vizsgálatok kritikus fontosságúak annak biztosítására, hogy a rák megszűnt. Az első két évben egy embert két hónaponként vizsgálnak. Vérvizsgálatokat, röntgenfelvételeket és CT-vizsgálatokat is elvégeznek. Ezt követően a fizikai vizsgálatok és a vérvizsgálatok kicsit ritkábbak, az x-sugarak évente egyszer vagy kétszer történik.
Vizsgálja meg kezelési lehetőségeit a hererák rák kezelésében. Győződjön meg arról, hogy megértette az összes választást, mielőtt elkezdi a kezelést.
Mikor hívja a szakembert?
Forduljon orvosához, ha egy csomót felfedez egy vagy mindkét herékben vagy a herezacskóban. Hívja orvosát is, ha tartós fájdalmat vagy duzzanat keletkezik. Értesítse a szakembert is, ha bármilyen mellnagyobbítást észlel vagy bármilyen kisülést a mellbimbóból.
Mivel a herékrák olyan ritka, sok orvos soha nem kezelheti betegét a betegséggel. Ezért a hererákkal diagnosztizált betegeket egy nagy daganatos centrumban kell kezelni, ahol a személyzet szakértője az ilyen állapotú férfiak értékelésében és gondozásában. A kemoterápiát és / vagy sugárkezelést a hererák rák kezelésére speciális képességekkel és ismeretekkel kell ellátni a betegség biztonságos és hatékony kezelésére. A tapasztalat számít.
A testicularis megbetegedések általában gyógyulnak, ha korai felismerésre és kezelésre kerülnek. Ez a rák azonban csendesen és gyorsan terjedhet. Ez azt jelenti, hogy néhány embert nem diagnosztizálnak, amíg a betegség nem előrehaladott állapotban van.
Egy időben a hererák nem gyógyítható meg, ha a herék túlterjedt. A hererák az egyik leginkább gyógyítható rák. A mai kemoterápiák csökkenthetik és megszüntethetik a rákos sejteket, amelyek a test más területeire terjednek ki.
A legtöbb hererákos daganatos férfi kiváló prognózisú. Az I. fázisú betegségben szenvedő férfiak nagyon valószínű, hogy műtétet és sugárterápiát gyógyítanak. A II. Stádiumú betegségben szenvedő férfiaknak nagyon jó prognózisa van a műtét és a sugárzás vagy a kemoterápia után. Még a legfejlettebb esetekkel rendelkező férfiak is tisztességes prognózissal rendelkeznek: Több mint fele él öt évvel később.
Azok az emberek, akik testcukorrákkal gyógyultak ki egy hasi testen, kis kockázattal járnak a rák kialakulásában a másik testében, életük egy bizonyos pontján. A kemoterápia és a sugárzás bizonyos hosszú távú szövődményei is lehetnek. Sok évvel a rák kezelése után fordulhatnak elő. Ezek közé tartozik az idegek, a vesék és a szív károsodása. A vér rendellenességei, köztük a leukémia a kezelést követő években is előfordulhatnak. Hallásvesztés is lehetséges.
Ha a pácienseket sugárzással vagy kemoterápiával kezelik, akkor ezeknek a szövődményeknek a lehetséges fejlődéséhez tartósan nyomon kell követniük.
Tudjon meg többet a csontritkulásról
Kapcsolódó gyógyszerek
Micromedex® Care megjegyzések
Mayo klinikai referencia
Külső források
Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) Közvélemény-kutatás Office6116 Executive Blvd. Room 3036ABethesda, MD 20892-8322Toll-Free: 1-800-422-6237TTY: 1-800-332-8615http: //www.nci.nih.gov/
American Cancer Society (ACS) 1599 Clifton Road, NEAtlanta, GA 30329-4251Toll-Free: 1-800-227-2345TTY: 1-866-228-4327http: //www.cancer.org/
További információ
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: