Akut myeloid leukémia (AML)
Az akut myeloid leukémia (AML) egyfajta leukémia. Azt is nevezik akut myelogenous leukémia, akut myeloblastic leukémia, akut myelocytic leukémia, akut granulocytás leukémia és akut nonlymphocytic leukémia.
A leukémia a vérsejtek olyan rákja, amelyet a csontvelőből előállítanak és felszabadulnak a keringésbe. A csontvelő a csontok lágy, belső része, ahol vörös és fehérvérsejtek és vérlemezkék keletkeznek. Az akut myeloid leukémia “akut” szó arra utal, hogy a betegség gyorsan fejlődhet. Az AML diagnózisához vezető tünetek viszonylag rövid idő alatt, gyakran napi hetekig fordulnak elő.
A krónikus myeloid vagy krónikus mielogén leukémia (CML) krónikusabb típusú mieloid leukémia, amely nagyon eltérő előadással és irányítással rendelkezik, mint az AML.
Az AML a csontvelő vérformáló sejtjeiben kezdődik. Ezeket a vérformáló sejteket myeloid őssejteknek nevezik. Ezek a sejtek legkorábbi formái, az őssejtek általában az alábbiakké fejlődnek:
Fehérvérsejtek, amelyek a fertőzés és a betegség ellen harcolnak
Vörösvértestek, amelyek oxigént hordoznak
A vérlemezkék, amelyek segítenek megakadályozni a vérzést vérrögök kiváltásával.
Az AML legtöbb esetben az őssejtek éretlen fehérvérsejtekké alakulnak (myeloblastok). Az éretlen myeloblastok egészséges, érett fehérvérsejtek nélkül reprodukálódnak. Mivel a leukémia sejtek a csontvelőben és a vérben szaporodnak, az egészséges vérsejtek összegyűlnek. Ez gyakori fertőzéshez, vérszegénységhez, könnyű zúzódáshoz és vérzéshez vezethet.
Néha túl sok myeloid őssejt fejlődik abnormális vörösvérsejtekké vagy vérlemezkékké.
A leukémia a csontvelőn és a vérön kívül szöveteket is tartalmazhat, beleértve a nyirokcsomókat, az agyat, a bőrt és a test más részeit.
Az AML bármely életkorban megtörténhet. De a kockázat idősebb korral nő. Az 50 éves korig a férfiak és a nők egyaránt érintettek. Az idősebb férfiak azonban nagyobb valószínűséggel fejlesztik az AML-t, mint az idősebb nőket, mert nem egyértelmű okok miatt.
Az AML lehetséges tünetei és tünetei a következők:
Megmagyarázhatatlan és tartós láz
Jelzett fáradtság és gyengeség
Váratlan fogyás rossz étvágygal
Könnyű zúzódás vagy vérzés
Az agyra és a gerincvelőre terjedő leukémiás sejtek:
Súlyos és tartós fejfájás
Hiba egyensúlyban
Az AML nem gyakori betegség. Így leggyakrabban a fenti tüneteket valamilyen más egészségügyi állapot okozza.
Ha kezelőorvosa leukémiát gyanít, fizikai vizsgálatot végez, hogy ellenőrizze a betegség jeleit. Ő fogja megkérdezni a kórtörténetét. Ez magában foglalhatja az Ön egészségi szokásait és múltbeli betegségeit és kezelését.
Ezután különféle tesztek és eljárások folynak a diagnózis megerősítésére. Ezek a tesztek lehetnek:
Vérvétel – Számos vizsgálatot végezhet a vénából levett vér segítségével. Az Ön vérét elemezni fogják, hogy számolják a különböző vérsejtek számát. A vérkémiai változások és a vérsejtek megjelenése is elemezni fog.
Csontvelő aspiráció és biopszia – A csont és a folyadék csontvelőből egy kis mintát veszel a csípőjétől vagy a mellbimbájától egy hosszú tűvel. Egy speciálisan képzett orvos megvizsgálja a mintát, hogy keresse a sejtek rendellenességeit.
Ha a diagnózis leukémia, akkor utalhat egy hematológusra / onkológusra. Ez egy orvos, aki a vér és a csontvelő rákos megbetegedéseivel foglalkozik.
Az AML több altípusát tartalmazza. A különböző AML altípusok némileg eltérő tünetekkel, kezelési megközelítésekkel és kilátásokkal rendelkeznek. Valószínűleg további vizsgálatokat végeznek az AML altípusának meghatározásához.
Ezek a tesztek lehetnek:
Citogenetikai vizsgálatok hogy keressünk bizonyos változásokat a sejtek genetikai anyagában.
ímmunofenotipi , amely a sejtek felületén specifikus anyagokon alapuló leukémiás sejteket azonosít.
További vizsgálatokra és eljárásokra is szükség lehet annak megállapítására, hogy az AML átterjedt-e a szervezet más részeire. Ezek a tesztek valószínűleg magukban foglalják a következőket:
Képalkotó vizsgálatok, például mellkas röntgen, CT vagy ultrahang
Lumbál szúrás / gerincvelő, amely tűsort használ a folyadék beszedésére a gerincoszlopból.
Várható időtartam
Az akut myeloid leukémia gyorsan növekedhet és életveszélyes lehet, ha nem kezelik azonnal.
Megelőzés
Az AML megelőzésére nincs mód
Számos tényező azonban növelheti a felnőtt AML kialakulásának kockázatát. Ezek tartalmazzák:
Bizonyos ipari vegyi anyagok, pl. Benzol expozíciója
Korábbi rákkezelés intenzív kemoterápiával és sugárkezeléssel, különösen olyan körülmények esetén, mint a Hodgkin és a nem Hodgkin limfóma és a gyermekkori akut limfocitikus leukémia
A nagy dózisú sugárzásnak való kitettség (például nukleáris reaktor baleset)
Néhány vérképzőszervi megbetegedés, beleértve a myelodysplasiás szindrómákat (MDS)
Egyes genetikai rendellenességek, például a Down-szindróma és a Fanconi-anaemia
A legtöbb AML-ben szenvedő embernek nincs ismert kockázati tényezője.
Az akut myeloid leukaemiát általában a következőképpen írják le:
Kezeletlen. A kezeletlen AML-t újonnan diagnosztizálták.
A remisszióban. A remisszióban lévő AML-t kezelték. A páciensnek jelenleg nincsenek leukémia jelei vagy tünetei.
Ismétlődő (visszaesett). A visszatérő AML-t kezelték. Visszajött az elengedés után.
A refrakter AML olyan leukémia, amely nem reagált az első kezelésre.
Az ápolói csapat számos tényező alapján javasolja a kezelést, többek között:
A beteg kora.
Az AML altípusa.
Legyen a rák terjed a központi idegrendszerre (agy és gerincvelő).
Akár a múltban kezeltek egy másik rákot.
Függetlenül attól, hogy volt-e olyan betegsége, mint a myelodysplasticus szindrómák.
Az, hogy az AML-et korábban kezelték-e és visszajött-e.
Ha kezelési lehetőséget választ, fontos kérdezni kezelőorvosától egy adott terápia várható előnyeit és kockázatait.
Általában két kezelés fázisa van. Az első szakasz célja a leukémia remisszióvá alakítása. A második szakasz célja a visszaesés megakadályozása.
Az első kezelési szakaszban az orvosok annyi leukémiás sejtet öltek meg a vérben és a csontvelőben, amennyire csak lehetséges. Miután ezek a kóros sejtek megszűntek, a csontvelő képes olyan normálisabb sejtek regenerálására, amelyek nem leukémia sejtek. Ha ez a fázis sikeres, a betegséget remissziónak tekintik.
Az AML-re vonatkozó standard kezelés magában foglalja a kemoterápiát a rákos sejtek növekedésének megállítására. Az AML kemoterápiáját általában kombinációs kemoterápiában adják. Ez azt jelenti, hogy több mint egy rákellenes gyógyszert használnak.
A kemoterápiát szájon keresztül vagy vénába vagy izomba lehet beadni. Belép a véráramba és utazik az egész testben. A kemoterápiát közvetlenül az agy és a gerincvelő folyadékba is befecskendezhetjük. Ezt meg lehet tenni a felnőtt AML kezelésére, amely a központi idegrendszerre kiterjed vagy terjedhet.
A kemoterápiás kezelések általában mellékhatásokat okoznak. Orvosa javaslatot tehet a mellékhatások kezelésére. A mellékhatások a következők lehetnek:
Megnövekedett fertőzésveszély
A második kezelési fázisban lépéseket tesznek a megmaradt leukémia sejtek elpusztítására, amelyek visszaesést okozhatnak. A kezelés második fázisa a következőket foglalhatja magában:
Kemoterápia sugárterápiával vagy anélkül, őssejt-transzplantációval vagy csontvelő-transzplantációval.
A sugárterápia nagy energiájú sugárzást használ a rákos sejtek megölése vagy megakadályozása érdekében. Segíthet a leukémia által érintett csontok fájdalmának csökkentésében is.
Egy újabb kezelés az AML számára egy őssejt-transzplantáció. Az őssejt-transzplantáció helyettesíti az ember vérformáló sejtjeit. Az őssejt-transzplantátumok saját testből vagy donorból származó őssejteket használhatnak. A donor őssejt-transzplantáció szükségessé válhat, ha a beteg saját őssejtje rendellenes, vagy a rák kezelésével megsemmisült.
Az őssejteket (éretlen vérsejteket) eltávolítják a beteg vagy donor véréből vagy csontvelőjéből. Miután eltávolították őket, mikroszkóp alatt vizsgálják és a sejtszámot megszámolják. Az őssejteket későbbi felhasználás céljából tárolják.
A páciens ezután nagy dózisú kemoterápiában részesül, hogy felszámolja a csontvelőben leukémiás sejteket. A tárolt őssejteket ezután bejuttatják a páciens véráramába. Vándorolnak a csontvelő helyére. Mivel ezek őssejtek, képesek regenerálni és növekedni a sok különböző sejtben, amelyek általában a csontvelőben szaporodnak.
Az őssejt-transzplantáció nagyon magas dózisú kemoterápiát igényel, hogy megszabaduljon a leukémiától. A folyamatban a páciens nem képes vérsejteket létrehozni, amíg az őssejtek ideje megérni. Ez a fertőzés és a vérzés magas kockázatával jár. A rövid távú kockázatok mellett hosszú távú mellékhatások is vannak. Az őssejt-transzplantációt csak szakosodott központokban szabad elvégezni.
Az ismétlődő AML felnőttek kezelése az altípustól függ. Ez magában foglalhatja a kemoterápiát, a sejt transzplantációt vagy más típusú kezelést.
A betegeknek folytatniuk kell a rendszeres utánkövetési vizsgákat és teszteket, még akkor is, ha reményük van.
Mikor hívja a szakembert?
Forduljon orvoshoz, ha az AML tüneteit észleli. A tünetek a következők:
Megmagyarázhatatlan és tartós láz
Jelzett fáradtság és gyengeség
Váratlan fogyás rossz étvágygal
Könnyű zúzódás vagy vérzés.
A felnőtt AML kilátása számos tényezőtől függ:
Az AML altípusa a leukémiás sejtek genetikai összetételén alapul
A genetikai anyag változásainak jelenléte és típusa
A fehérvérsejtek szintjei
A vérlemezkeszám-szintek és a súlyos vérzés jelei
Függetlenül attól, hogy a rák terjedt a központi idegrendszerre
Legyen-e az a személy, akinek vérképzőszervi rendellenessége van, mint például myelodysplasticis szindrómák, ami preleukémiás állapot
Függetlenül attól, hogy a betegség egy másik rákkal, például sugárzással és kemoterápiával kapcsolatos korábbi kezeléshez kapcsolódik-e
Az, hogy az AML-et korábban kezelték-e és visszajött-e
A szöveti komplikációk típusa és a kezelés kemoterápiás kezelése során fellépő szövődmények helyreállítása.
Az akut leukémia gyermekei általában jobb prognózissal rendelkeznek, mint a felnőttek. Az elengedés nagyon valószínű. A leukémia és a kezeléshez szükséges többszörös gyógyszerek azonban hatással lehetnek a növekedésre, a hormonális fejlődésre és a tanulási képességekre.
Tudjon meg többet az akut myeloid leukémia (AML)
Kapcsolódó gyógyszerek
Micromedex® Care megjegyzések
Mayo klinikai referencia
Külső források
Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) USA. Nemzeti Egészségügyi IntézetekNCI Nyilvános Tudakozó Iroda6116 Executive Boulevard, Room 3036ABethesda, MD 20892-83221-800-4-CANCER (1-800-422-6237) TTY: 1-800-332-8615
Beth Israel Deaconess Orvosi Központ330 Brookline AvenueHematológia és onkológia megosztásaBoston MA 02215617-667-1198
American Cancer Society (ACS) Levelezési cím: P.O. Box 56566Atlanta, GA 30343Toll-Free: 1-800-ACS-2345 (1-800-227-2345) TTY: 1-866-228-4327http: //www.cancer.org/
Dana-Farber Rák Intézet 44 Binney St.Boston, MA 02115Toll-Free: 1-866-408-DFCI (3324) http://www.dana-farber.org
További információ
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
Szexualitás és intimitás
Lehet, hogy aggódik amiatt, hogy a vérrák és a kezelés hogyan befolyásolhatja a jelenlegi vagy jövőbeni kapcsolatait és a szexualitását. A szexualitás fizikai, pszichológiai, társadalmi, érzelmi és spirituális tényezőkre utal. Magában foglalja az önképet, a testképet, a reproduktív képességet, az érzelmi intimitást, az érzéki érzéseket és a szexuális működést.
A szexualitással kapcsolatos aggodalmak a betegség vagy a kezelés fizikai aspektusaiból, valamint az érzelmi szempontokból eredhetnek. A düh, a bűntudat vagy aggodalom – a betegség és a túlélés, a kezelés vagy a pénzügyek miatt – befolyásolhatja a szexualitást. Egyes fizikai vagy érzelmi hatások idővel vagy a kezelés befejezésekor oldódnak meg. Az egyéb hatások tartósak lehetnek.
A rákos vagy rákos megbetegedés többféle módon befolyásolhatja a szexualitást:
- Lehet, hogy más érzése van az önbecsülésnek és az önbizalomnak, mint rákos megbetegedés előtt.
- Lehet, hogy depressziós vagy ideges vagy depressziós vagy kevéssé érdekli a szex.
- Zavarba jöhet vagy aggódhat, hogy mások a fizikai változások, például a súlygyarapodás, a fogyás, a hajhullás, a duzzanat, a hegek vagy egy központi vonal vagy kikötő jelenléte miatt másképpen látnak.
- Lehet, hogy kevés esélye van arra, hogy egyedül vagy intim legyen a partnerével a kórházi kezelés vagy a kezelés ideje alatt.
- A gyermekkori rák túlélői öntudatosak lehetnek az elmaradottság vagy a késleltetett fejlődés miatt.
- A kezelés mellékhatásai, például a perifériás neuropátia vagy a graft versus host betegség, a bőrét érzékenyebbé vagy kellemetlenül érinthetik.
- Fáradtság, fájdalom, émelygés vagy hányás, az erekció vagy az idő előtti magömlés, a hüvelyi szárazság vagy a kellemetlen érzés során jelentkező problémák zavarhatják azt a képességét, hogy érdeklődjenek vagy szexelni tudjanak.
- Az Ön onkológiai csoportja javasolhatja Önt, hogy tartózkodjon a közösüléstől egy ideig, ha teljes fehérvérsejtje vagy vérlemezkeszáma alacsony, vagy más orvosi okok miatt.
Kérdések a doktorhoz
Legyen nyitott orvosával a szexualitásról és az intimitásról, hogy segítsen neked. Ha nem vagy biztos benne, hogyan hozhatja fel a téma témáját, kérdéseivel kérdezze meg orvosát:
- A kezelésem befolyásolja-e a szexuális képességemet? Ha igen, mennyi ideig tart ez a hatás?
- Biztonságos számomra, hogy szexeljek, miközben kezelek?
- A betegségem vagy a kezelésem befolyásolja-e a teherbe eső képességemet (vagy gyermek apját)?
- Hol kaphatok információt a termékenységről és a családtervezési lehetőségekről?
- Kivel beszélhetek ezzel a témával kapcsolatban? Vannak-e tanácsadók, szexuális terapeuták, támogató csoportok vagy egyéb támogató szolgáltatások az én területemen?
- (Kórházi betegek számára) Segíthet nekem magánszférával együtt, ha nem zavarja az orvosi ellátást?
- Mit kell tudnom a születésszabályozásról és a szexuális úton terjedő fertőzésekről (STI) való védelemről?
Fontos, hogy az érintkezés vagy az orális szex során védelmet nyújtsunk (óvszer vagy fogpótlás), hogy megóvjuk Önt és partnereit az STI-től vagy a kemoterápiás maradványoktól, amelyek jelen lehetnek a sperma vagy a hüvelyben. Ha szülési korában van, a születésszabályozás fontos, mert egyes rákkezelések károsíthatják a magzatot. Egyes terápiák esetén az orvosa javasolhatja Önnek, hogy a kezelés befejezését követő legfeljebb egy évig használja a születésszabályozást. További információért kérdezze meg orvosát.
Annak érdekében, hogy segítsen beszélni az egészségügyi szolgáltatókkal, érdemes lehet:
- Hozd a partneredet a következő látogatásodra orvosoddal vagy tanácsadójával. Adja meg a partnere számára a lehetőséget, hogy kérdéseket tegyen fel.
- Kérdezd meg, hogy fel tudja-e venni a kérdéseket és a válaszokat. Az orvos vagy a tanácsadó jelentése alapján felveheti az információkat annyiszor, amennyit később szüksége lesz.
- Tartson egy naplót vagy jegyzetfüzetet a kérdésekről, hogy kérje orvosát vagy tanácsadóját a következő látogatás során. Hagyja a helyet a válaszokhoz, hogy utána hivatkozhasson rájuk.
Az onkológiai csoport tagjai más egészségügyi szakemberekhez is fordulhatnak. Hasznos lehet a nőgyógyász, az urológus vagy a háziorvos, az onkológiai szociális munkás vagy a tanúsított szexuális terapeuta is. Előfordulhat, hogy információt szeretne kapni a támogató szervezetektől, beleértve az intimitás megőrzését és a vonzerejét. Találhat értéket a rák túlélőivel való beszélgetés során, hogy megtanulják, hogyan foglalkoznak az önképekkel kapcsolatos kérdésekkel és a szexualitásuk egyéb vonatkozásairól.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: