Alacsony vérszám
A rákterápia csökkentheti a vérsejtszámokat és a kemoterápia különösen hatással lehet a gyorsan osztódó csontvelősejtekre. Ez megakadályozza a csontvelő azon képességét, hogy új sejteket juttasson a vérbe a kezelés alatt és egy ideig. A fehér sejtszámok a leggyorsabban csökkennek, majd csökken a vérlemezkeszám, majd a vörösvértest.
Egyes gyógyszereknek azonban kicsi vagy semmilyen káros hatásuk nincs a csontvelőre. Más gyógyszerek hatása megváltoztatható a terápia abbahagyása után, vagy akár több hétig is eltarthat. A gyógyszerterápia hatásainak súlyossága számos tényezőtől függ:
- Akár a rák megelőzi a csontvelőt a kezelés előtt
- A kábítószerek típusa és időtartama
Kezelés nélkül az alacsony vérszám a következő feltételeket okozhatja:
- Anémia, egy olyan vashiány, amelyet kevés vörösvérsejt okoz, és amelyek már nem képesek megfelelő mennyiségű oxigént szolgáltatni
- thrombocytopenia, amit a vérlemezkék alacsony száma okoz, ami vérzést és könnyű zúzódást eredményez
- Neutropenia és monocytopenia túl kevés neutrofil és monocyták (fehérvérsejt-típusok) következtében, amelyek károsítják a szervezet fertőzés elleni képességét
- Az összes három vérsejt számának alacsony számát hívják pancytopenia.
Anémia és alacsony vörösvérsejtszám
A vérszegénységet az alacsony vörösvérsejtszám okozza. A mellékhatásai a következők:
- Fáradtság vagy légszomj, különösen a testmozgással
- Sápadt bőr, fogíny vagy szög
- Szédülés vagy szédülés
- A hideg érzése
A vörösvértestek enyhe vagy mérsékelt csökkenésének legtöbbje nem veszi észre, hogy anémiásak. Az anémia azonban súlyos lehet, ha továbbra is túl kevés vörösvértestet termel. Orvosa vörösvérsejt-növekedési faktort vagy vérátömlesztést írhat elő súlyos vérszegénység esetén, hogy segítsen a vörösvérsejtszám helyreállításában.
Az Erythropoiesis-stimuláló szerek (ESA-k) egy másik olyan gyógyszercsoport, amelyet az orvos a vérszegénység javítására használhat. Az ESA-k, mint például az Epogen®, a Procrit® és az Aranesp® az eritropoietin szintetikus változatai, a vesékben termelt hormon, amely stimulálja a szervezetet vörösvértestek termelésére. Az ESA-t a bőrödbe injektáljuk. Egyes tanulmányok szerint az ESA-k növelhetik a vérrögök kockázatát, mert túlságosan korrigálják az anaemiát. Emellett a rák egyes formáiban az ESA alkalmazása rosszabb kimenetellel járhat. Ha kezelőorvosa előírja az ESA-t, tájékoztatást és útmutatást kap az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivataltól a gyógyszerről. Beszéljen orvosával a terápia kockázatairól és előnyeiről.
Orvosa vérátömlesztést javasolhat a vérsejtszám növelése és a tünetek enyhítése érdekében. Ha vérátömlesztést kap, hajlamosabb a vasterhelés kialakulására. További információért lásd: Vas-túlterhelés.
Vérzés és alacsony vérlemezkeszám
A vérlemezkék számának enyhe vagy mérsékelt csökkenése általában nem okoz vérzést. Ha azonban súlyos vérlemezkeszám van, előfordulhat, hogy:
- Túlzott vérzés vágásokból vagy zúzódásokból
- Pinhead méretű vérzési pontok a bőrben, úgynevezett petechia, különösen az alsó lábak és bokák
- Fekete-kék foltok a bőrön kisebb sérülésekről nyilvánvaló sérülés nélkül
- Vöröses vagy rózsaszín vizelet
- Fekete vagy véres bélmozgás
- Vérzés az ínyből vagy az orrból
- fejfájás
- Szédülés
- Gyengeség
- Fájdalom az ízületekben és az izmokban
Miután a terápia befejeződött, és a vérlemezkeszám elégséges szintre állt, ezek a mellékhatások gyorsan elhalványulnak. Ha azonban további kezelésre van szüksége, és a vérlemezkeszám alacsony marad, akkor vérlemezke transzfúzióra van szükség. Bizonyos gyógyszerek gyengíthetik a vérlemezkéket és súlyosbíthatják a vérzési problémákat is.
Alacsony vérlemezkeszám: 7 megoldás a problémák elkerülésére
Kövesse ezeket a tanácsokat az alacsony vérlemezkék számának csökkentése vagy csökkentése érdekében:
- Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy biztonságos-e az aszpirin, az acetaminofén, az ibuprofén vagy más, túlméretes vagy előírt gyógyszerek alkalmazása.
- Ne igyon alkoholos italokat az orvos jóváhagyása nélkül.
- Használjon extra puha fogkefét, és kövesse a fogorvos és az orvos tanácsát a fogak és ínyek ápolására vagy bármilyen fogászati munkára.
- Az orr tisztításához puha szövetbe óvatosan fújjon.
- Kerülje az ollókat, tűket, késeket vagy szerszámokat. Használjon elektromos borotvát a borotva helyett.
- Ügyeljen arra, hogy ne égesse meg magát vasalás, főzés vagy sütés közben.
- Kerülje az érintkezési sportokat és egyéb tevékenységeket, amelyek sérülést okozhatnak.
Fertőzés és alacsony fehércella szám
A súlyos vagy tartósan alacsony fehérvérsejtszám növeli a fertőzés kockázatát, ezért kezelőorvosa olyan növekedési faktorokat írhat fel, amelyek serkenthetik a velőt, hogy új fehér sejteket hozzanak létre a fertőzések megelőzése vagy csökkentése érdekében. A növekedési faktorok felhasználhatók a csontvelő-átültetés és az őssejt-transzplantáció után is.
A kolónia-stimuláló növekedési faktorok növekedési faktorai enyhe csontfájdalmat okozhatnak, általában az alsó háton vagy a medence területén, attól a pillanattól kezdve, hogy a fehérvérsejtek visszatérnek a csontvelőbe. Ez az enyhe fájdalom csak néhány napig tart, és orvosa rendelhet fájdalomcsillapítót. Ne feledje azonban, hogy az orvosok óvatosak, ha ezeket a gyógyszereket felírják rákos betegeknek, akik a csontvelőt érintik, mert a növekedési tényezők serkenthetik a ráksejtek növekedését.
A leukémia a korai vérképző sejtek rákos megbetegedése. Leggyakrabban a leukémia a fehérvérsejtek rákja, de néhány leukémia más vérsejt típusokban kezdődik. A leukémiát gyakran akut (gyors növekedés) vagy krónikus (lassú növekedés) jellemzi. A különböző típusú leukémia különböző kezelési lehetőségekkel és kilátásokkal rendelkezik.
Akut lymphocytás leukémia (ALL) felnőtteknél
Az akut lymphocytás (vagy limfoblasztikus) leukémiát néha ALL-nek hívják. A csontvelőben kezdődik, ahol vérsejtek készülnek. Ez gyakoribb a gyermekeknél, mint a felnőtteknél.
Akut myeloid leukémia (AML)
Az akut myeloid leukémia akut myelocytic leukémia, akut myelogenous leukemia, akut granulocytás leukémia, akut nem lymphocytás leukémia vagy néha csak AML. Ez a leggyakoribb az időseknél.
Krónikus limfocitikus leukémia (CLL)
A krónikus lymphocytás leukémia (CLL) egyfajta rák, amely fehérvérsejtekből (a limfocitákból) kezdődik a csontvelőben. A CLL elsősorban az idősebb felnőtteket érinti, és az összes leukémia egyharmadát teszi ki.
Krónikus myeloid leukémia (CML)
A krónikus myeloid leukémia (CML), amely krónikus mielogén leukémia, egyfajta rák, amely a csontvelő vérformáló sejtjeiben kezdődik és behatol a vérbe. A leukémiák csak mintegy 10% -a CML.
Krónikus myelomonocytás leukémia (CMML)
A krónikus myelomonocytás leukémia (CMML) a rák olyan típusa, amely a csontvelő vérformáló sejtjeiben kezdődik és behatol a vérbe. Főleg az idősebb felnőtteket érinti.
Leukémia gyermekeknél
A leukémia a gyermekek és a tizenévesek leggyakoribb rákos megbetegedése, amely a rákos megbetegedések közül csaknem 1-t tesz ki. A legtöbb gyermekkori leukémiák akut limfocita leukémia (ALL). A fennmaradó esetek többsége akut myeloid leukémia (AML). A krónikus leukémiák ritka gyermekeknél.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: