Wofulo

Basal és Squamous Cell Skin Cancer

Basal és Squamous Cell Skin Cancer

Ezeket a rákokat leggyakrabban a napsugárzásnak kitett területeken találják meg, mint például a fej, a nyak és a karok, de máshol is előfordulhatnak. Nagyon gyakoriak, de általában nagyon kezelhetőek is. Itt megtalálhatja ezeket a rákokat, beleértve a kockázati tényezőket, a tüneteket, azok megtalálását és kezelésük módját.

A Basal és a Squamous Cell bőrrákról

Áttekintést nyerhet a bazális és a laphámrák bőrrákáról és a legújabb legfontosabb statisztikákról az Egyesült Államokban.

Okok, kockázati tényezők és megelőzés

Tudjon meg többet a basalis és a laphámrák rákos megbetegedésének kockázati tényezőiről és arról, hogy mit tehet a kockázat csökkentése érdekében.

Korai felismerés, diagnosztizálás és beavatkozás

Ismertesse a bazális és a laphámrák bőrrák jeleit és tüneteit. Ismerje meg, hogy ezeket a rákokat hogyan tesztelik, diagnosztizálják és rendezik.

Bázis és squamus sejtes bőrrák kezelése

Ha basális vagy laphámsejtes bőrrákkal szembesül, segíthet megismerni a kezelési lehetőségeket és a lehetséges mellékhatásokat, és rámutat arra, hogy információkat és szolgáltatásokat nyújtson a rákos utazás során.

Kezelés után

Tudjon meg többet arról, hogyan kell jól élni a bazális vagy laphámsejtes bőrrák kezelés után és döntéseket kell hoznia a következő lépésekről.

Mi a bazális és a vékony sejtes bőrrák?

A rák akkor kezdődik, amikor a test sejtjei elkezdenek növekedni. A szervezet szinte bármelyik részében lévő sejtek rákos sejtekké válhatnak. Ha többet szeretne tudni arról, hogy a rákok hogyan kezdenek elterjedni és terjedni, nézze meg, mi a rák?

A bőrrák akkor kezdődik, amikor a bőrben lévő sejtek kontrollálódni kezdenek.

A bőrsejtek típusai

A bőr felső rétegében 3 fő típusú sejt található (az úgynevezett felhám):

  • Squamous sejtek: Ezek az epidermisz külső részében lévő lapos sejtek, amelyek folyamatosan új formákká válnak.
  • Bázikus sejtek: Ezek a sejtek az epidermisz alsó részén vannak, az úgynevezett bazális sejtréteg. Ezek a sejtek folyamatosan osztódnak, hogy új sejteket képezzenek, hogy felváltsák a bőr felületét elkopó lapos sejteket. Mivel ezek a sejtek felfelé mozdulnak fel az epidermiszben, finomabbak lesznek, végül lapos sejtekké válnak.
  • A melanociták: Ezek a sejtek a barna pigmentet hívják melanin, amely barna vagy barna színűvé teszi a bőrt. A melanin a szervezet természetes fényvédőjeként működik, és védi a bőr mélyebb rétegeit a nap káros hatásaitól. A legtöbb ember számára, ha a bőr napsugárzásnak van kitéve, a melanocyták jobban előállítják a pigmentet, és a bőrt tanítják vagy sötétednek.

Az epidermisz a mélyebb bőrrétegekről van elválasztva az aljzat membránjától. Amikor a bőrrák egyre fejlettebbé válik, általában ez a gát és a mélyebb rétegeken keresztül növekszik.

A bőrrák típusai

Basszussejtes karcinóma

Ez a leggyakoribb bőrrák. 10 bőrrák közül 8 az alapsejt-karcinóma (más néven basalis sejtrákot). Mikroszkóp alatt látható, hogy ezek a rákok a sejtek az alsó epidermális rétegben, a bazális sejtréteg.

Ezek a rákok rendszerint napfénynek kitett területeken, különösen a fej és a nyak területén jelentkeznek. Ezek a rákok lassan nőnek. Nagyon ritka, hogy egy bazális sejtrák terjed a test más részeire. De ha egy bazális sejtrákot kezeletlenül hagynak, akkor a közeli területekre nőhet, és behatolhatja a csontot vagy más szöveteket a bőr alatt.

Ha nem távolítják el teljesen, az alapsejtes karcinóma visszatérhet (visszatér) ugyanazon a helyen a bőrön. Azok a betegek, akiknél a bazális sejtek bőrrákja is van, nagyobb valószínűséggel új helyeket kapnak más helyeken.

Squamous cell carcinoma

A bőrrák körülbelül 2-ből 2 a laphámsejtes karcinóma (más néven pikkelysejtes daganatok). A rákok sejtjei úgy néznek ki, mint a bőr külső rétegeiben látható pikkelyes sejtek rendellenes változatai.

Ezek a rákok gyakran megjelennek a szervezet napfénynek kitett területein, mint például az arc, a fülek, a nyak, az ajkak és a kezek hátsó része. Máshol is előfordulhatnak sebek vagy krónikus bőrelváltozások. Ezek néha aktinikus keratózisban kezdődnek (lásd alább). Ritkábban a nemi szervek bőrén alakulnak ki.

A squamous sejtes rákok nagyobb valószínűséggel nőnek a bőr mélyebb rétegei közé, és elterjednek a test más részein, mint a bazális sejtes rákok, bár ez még mindig nem gyakori.

keratoakantoma olyan domború daganatok, amelyek a napfénynek kitett bőrön találhatók. Gyorsan növekedhetnek, de növekedésük általában lelassul. Számos keratoacanthoma zsugorodik, vagy akár teljesen el is távozik az idő múlásával, bármilyen kezelés nélkül. De egyesek tovább nőnek, és néhányan a test más részeire is terjedhetnek. Növekedésüket gyakran nehéz megjósolni, ezért sok bőrrák-szakértő úgy véli, hogy azok egyfajta laphámsejtes bőrrák, és ilyeneket kezelnek.

Ezek a rákok a melanocytákból, a bőr pigmentképző sejtjeiből alakulnak ki. A melanociták jóindulatú (nem rákos) növekedéseket is létrehozhatnak mol. A melanómák sokkal kevésbé gyakoriak, mint a bazális és a laphámsejtes daganatok, de nagyobb valószínűséggel nőnek és terjednek, ha nem kezelik őket. Melanóma és méhcselekmények a melanoma bőrrákban tárgyalták.

Kevésbé gyakori típusú bőrrák

Más típusú bőrrák sokkal kevésbé gyakori, és másképpen kezelik. Ezek tartalmazzák:

Ezek együttesen az összes bőrrák kevesebb mint 1% -át teszik ki.

Pre-rákos és elő-invazív bőrelváltozások

Ezek a betegségek bőrrák kialakulásához vezethetnek, vagy a bőrrák nagyon korai szakaszai lehetnek.

Actinic keratosis (szoláris keratózis)

Actinic keratosis (AK), más néven szaruhártya, egy rákos rákos állapot, melyet túlságosan nagy a napsütés okoz. AK-k általában kicsiek (kisebb, mint 1/4 hüvelyk átmérőjűek), durva vagy pikkelyes foltok, amelyek rózsaszín-vörös vagy hússzerűek lehetnek. Általában az arcokon, a fülön, a kezek hátán és a középkorú vagy idősebb emberek fegyverein kezdik a bőrt, bár más napsugárzásnak kitett területeken előfordulhatnak. Azok, akiknek vannak, általában többet alakulnak ki.

AKs általában lassan növekszik, és általában nem okoz semmilyen tüneteket (bár egyesek lehetnek viszketőek vagy fájdalmasak). Néha elmenekülnek, de visszajönnek.

Egyes AK-k pikkelysejtes bőrrákokká válhatnak. A legtöbb AK nem válik rákká, de nehéz lehet néha megmondani nekik, hogy eltekintenek a valódi bőrrákoktól, ezért az orvosok gyakran javasolják kezelésüket. Ha nem kezelik, akkor Önnek és orvosának rendszeresen ellenőriznie kell azokat a változásokat, amelyek a bőrrák jelei lehetnek.

Squamous cell carcinoma in situ (Bowen-betegség)

A squamous cell carcinoma in situ, más néven Bowen-betegség, a legkorábbi formája a laphámsejtes bőrrák. “In situ” azt jelenti, hogy ezeknek a rákoknak a sejtjei még mindig csak az epidermiszben (a bőr felső rétege) vannak, és nem mélyebb rétegekbe ütköznek.

A Bowen-betegség vöröses foltokként jelenik meg. Az AK-kkel összehasonlítva a Bowen-féle tapaszok általában nagyobbak (néha több mint ½ hüvelyk átmérőjűek), vörösebbek, pattogóak, és néha ráncosak. Mint az AK, a Bowen-betegség általában nem okoz tüneteket, bár lehet viszkető vagy fájó.

Mint a legtöbb más bőrrák (és AKs), ezek a tapaszok gyakran a napsugárzásnak kitett területeken jelennek meg. Bowen-betegség előfordulhat az anális és genitális területek bőrében (ahol az úgynevezett a Queyrat erythropláziája vagy Bowenoid papulózis). Ez gyakran kapcsolódik a humán papillomavírusok (HPV-k) szexuális úton terjedő fertőzéséhez, a vírusokhoz, amelyek genitális szemölcsöket is okozhatnak.

A Bowen-betegség néha előfordulhat az invazív pikkelysejtes bőrrák miatt, ezért az orvosok általában azt javasolják, hogy kezeljék. Azok, akiknek ezek vannak, szintén nagyobb kockázattal járnak a többi bőrrák esetében, így az orvoshoz való szoros követés fontos.

Jóindulatú bőrdaganatok

A legtöbb bőrbetegség jóindulatú (nem rákos), és ritkán, ha valaha is daganatos betegséggé válik. Sokféle jóindulatú daganat van, többek között:

  • A legtöbb típusú mol (lásd a melanóma bőrrákát többet a mólokról)
  • Seborrheic keratosisok: barnás, vagy fekete foltok viaszos textúrájú, esetenként kissé durva és morzsolódó felületre, ha a lábakon vannak (más néven stukkó keratózis)
  • hemangiomas: jóindulatú véredények növekedését, amelyet gyakran neveznek eper foltok
  • lipómákat: zsírsejtekből álló lágy daganatok
  • szemölcsök: durva felületű növények által okozott bizonyos típusú humán papilloma vírus (HPV)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!