Wofulo

Bázikus sejt karcinóma kezelése

Bázikus sejt karcinóma kezelése

Számos kezelést lehet alkalmazni a bazális sejtek bőrrákjának eltávolítására vagy megsemmisítésére. Az opciók függenek olyan tényezőktől, mint a tumor mérete és elhelyezkedése, valamint az ember kora, egészségi állapota és preferenciái. Ezek a rák nagyon ritkán terjednek a test más részeire, bár nem kezelhetők a közeli szövetekbe.

Az itt felsorolt ​​kezelések mindegyike hatékony lehet. A rák előfordulásának esélye (ismétlődő) a Mohs műtét után kevesebb mint 5% -ig terjed, legfeljebb 15% -kal vagy többel a többiek után, de ez a daganat méretétől függ. A kisebb daganatok kevésbé valószínűek, mint a nagyobbak. Még akkor is, ha egy daganat visszatér, még mindig hatékonyan kezelhető.

Különböző műtéteket lehet alkalmazni a bazális sejtrák kezelésére.

Curettage és elektrosztatikus megszáradás: Ez egy közös kezelés a kis bazálissejt-karcinómák esetében. Előfordulhat, hogy meg kell ismételni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy minden rákot eltávolított.

Kivágás: A kivágás (a daganat kivágása) gyakran a bazálissejt karcinómák eltávolítására szolgál, a normális bőrtartalom mellett.

Mohs műtét: A Mohs műtétnek a legjobb kúra aránya van a bazálissejtes karcinómában. Különösen alkalmas nagy daganatok kezelésére, olyan daganatok kezelésére, ahol a szélek nincsenek jól definiálva, bizonyos helyeken (például az orr, szemek, fülek, homlok, fejbőr, ujjak és nemi területek közelében vagy azok közelében) gyere vissza más kezelések után. Azonban ez általában bonyolultabb és időigényesebb, mint más módszerek.

Sugárkezelés

A sugárterápia gyakran jó megoldás azoknak a betegeknek a kezelésére, akik nem képesek a műtétre és a szemhéj, orr vagy fülek tumorainak kezelésére – olyan területeken, amelyeket sebészi beavatkozások nélkül lehet kezelni – különösen az idősebb betegeknél, ahol a kúra nem lehet olyan fontos a hosszú távú ellenőrzés. Néha a műtét után is használják, ha nem tisztázott, hogy az összes rákot eltávolították.

Immunválasz modifikátorok, fotodinamikus terápia vagy topikális kemoterápia

Ezek a kezelések néha nagyon felületes daganatok kezelésére alkalmasak (olyan daganatok, amelyek nem nőnek túl mélyen a bőrfelszínen). Szoros követés szükséges, mivel ezek a kezelések nem roncsolnak olyan rákos sejteket, amelyek a felszín alatt mélyen nőttek.

krioterápia

A krioterápia (kriokirurgia) néhány kis bazálissejtes karcinómában alkalmazható, de általában nem ajánlott nagyobb daganatok vagy az orr, fülek, szemhéjak, fejbőr vagy lábak bizonyos részeiben.

A krioterápia alkalmazható a nagy daganatok kezelésére egy kezelési munkamenetben a rákos tünetek enyhítésére. A kezelés helyszíne gyakran egy-két hónapig tart.

Célzott terápia a fejlett basalis sejtdaganatok számára

Ritka esetekben, amikor a bazális sejtrák a test más részeire terjed, vagy műtéten vagy sugárterápiában nem gyógyítható, a célzott gyógyszer, mint a vismodegib (Erivedge) vagy a sonidegib (Odomzo) gyakran zsugorodik, vagy lassítja növekedését.

Bőrrák (nem-melanoma)

Az oldal tartalma

A bőrrák az egyik leggyakoribb rák a világon. A nem melanoma bőrrák olyan rákos megbetegedésekre utal, amelyek lassan fejlődnek a bőr felső rétegeiben.

A nem-melanoma nem-melanoma megkülönbözteti ezeket a gyakoribb bőrrákokat a kevésbé ismert melanoma bőrrákról, ami komolyabb lehet.

Az Egyesült Királyságban évente több mint 100 000 új nem-melanoma bőrrákot diagnosztizálnak. Többet érint, mint a nők, és gyakoribb az időseknél.

Nem-melanoma rák tünetei

A nem-melanoma bőrrák első jele általában egy párhuzamos vagy elszíneződött tapasz megjelenése a bőrön, amely néhány hét után továbbra is fennáll, és hónapokig vagy néha évekig lassan halad előre. Ez a rák vagy tumor.

P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY

A legtöbb esetben a rákos csomók vörösek és erősek, néha fekélyekké válnak, míg a rákos foltok általában laposak és pikkelyesek.

A nem-melanoma bőrrák a leggyakrabban a napsugárzásnak kitett bőrfelületeken, például az arcon, fülön, kézen, vállakon, mellkason és háton alakul ki.

Lásd alább a nem-melanoma bőrrák bizonyos típusainak tüneteiről.

Mikor kap orvosi tanácsot?

Lásd a háziorvosát, ha bármilyen bőrelváltozásod van, például csomó, fekély, elváltozás vagy bőrelváltozás, amely nem gyógyult négy hét után. Bár nem valószínű, hogy a bőrrák, a legjobb, ha biztos lehetsz benne.

Nem-melanoma bőrrák típusai

A nem melanoma bőrrákok általában a bőr legkülső rétegében (epidermisz) fejlődnek, és gyakran a bőrsejt típusától függően kapják meg a nevüket.

A nem-melanoma bőrrák két leggyakoribb típusa a következők:

  • bazálissejtes karcinóma (BCC) – rágcsáló fekélynek is nevezik, a BCC a bőrfelületen a bőrfelületet lefedi és a bőrrák körülbelül 75% -át teszi ki
  • laphámsejtes karcinóma (SCC) – kezdődik az epidermisz tetején lévő sejtekben, és a bőrrák körülbelül 20% -át teszi ki

Basszussejtes karcinóma

A bazálissejtes karcinóma (BCC) általában kicsi, fényes rózsaszínű vagy gyöngyházfehér színű, áttetsző vagy viaszos megjelenésű. Úgy is néz ki, mint egy vörös, pikkelyes folt.

Néha valamilyen barna vagy fekete pigment van a tapaszon belül.

A csomó lassan egyre nagyobb lesz, és lehet váltakozó, vérzik vagy fájdalmas fekély kialakulhat.

Squamous cell carcinoma

A squamous cell carcinoma (SCC) egy erős rózsaszín csomóként jelenik meg, durva vagy korhadt felületen. Létezik egy csomó felületi skála, és néha még egy tüskés szarv is felborul a felszínről.

A csomó gyakran gyengéd tapintású, könnyen vérzik és fekélyekké válhatnak.

Bowen-betegség

A Bowen-kór az SCC prekanceros formája, amelyet néha pikkelysejtes karcinóma in situ neveznek. Lassan fejlődik és könnyen kezelhető.

A fő jel egy piros, pikkelyes folt a bőrön, amely viszkethet. Leggyakrabban az idős nőket érinti, és gyakran az alsó lábakon található. Azonban a bőr bármely részén megjelenhet.

Bár nem besorolták a nem-melanoma bőrrákot, a Bowen-betegség néha kialakulhat squamous cell carcinoma, ha nem kezelik.

Actinic keratosisok

Aktinikus keratózisok, más néven szolár keratokosok, száraz, pikkelyes bőrfoltok, amelyeket a napsugárzás okozta károsodások okoznak.

A foltok rózsaszín, piros vagy barna lehetnek, és néhány millimétertől néhány centiméterig terjedhetnek.

Az érintett bőr időnként nagyon vastag lehet, és néha a tapaszok kis szarvak vagy tüskék lehetnek.

A Bowen-betegséghez hasonlóan az aktin keratosis nem minősül nem-melanoma bőrráknak, de van egy kis kockázata annak, hogy a tapaszok nem kezelendők a laphámsejtes karcinóma alakulására.

Mi okozza a nem-melanoma bőrrákot?

Az ultraibolya (ultraibolya) fényre való túlfeszítés a nem-melanoma bőrrák fő oka. Az UV fény a napból, valamint a mesterséges napozóágyakból és napfényes napsugárzásból származik.

Az olyan egyéb kockázati tényezők, amelyek növelhetik a nem-melanoma bőrrák kialakulásának esélyeit:

  • egy korábbi, nem melanoma bőrrákot
  • a családban előforduló bőrrák
  • sápadt bőr, amely könnyen ég
  • sok moly vagy szeplõ
  • olyan gyógyszer, amely elnyomja az immunrendszert
  • egy olyan létező egészségügyi állapot, amely elnyomja az immunrendszert

Nem-melanoma bőrrák diagnosztizálása

A GP vizsgálhatja a bőrt a bőrrák jeleire. Bőrszakemberre (bőrgyógyászra) vagy speciális plasztikai sebészre utalhatnak, ha bizonytalan vagy gyanús bőrrák.

Sürgős beterjesztés (két héten belül), ha pikkelysejtes bőrrákja van.

Basális sejtbőrrák általában nem igényel sürgős beutalást, de 18 héten belül még mindig szakemberrel kell látnia.

A szakember megvizsgálja a bőrét, és biopsziát végezhet a bőrrák diagnózisának megerősítésére.

A biopszia olyan eljárás, ahol az érintett bőr egy részét eltávolítják, így mikroszkóppal tanulmányozható.

Nem melanoma bőrrák kezelésére

A műtét a nem-melanoma bőrrák legfontosabb kezelése. Ez magában foglalja a rákos daganatok eltávolítását és a környező bőr egy részét.

A nem melanóma bőrrák egyéb kezelései közé tartozik a fagyasztás (krioterápia), a rákellenes krémek, a radioterápia és a fotodi-námiás kezelés (PDT) fénykezelésének formája.

Az alkalmazott kezelés a nem-melanoma bőrrák típusától, méretétől és helyétől függ.

A nem-melanoma bőrrák kezelése általában sikeres, mivel a legtöbb más típusú rákkal ellentétben jelentősen kisebb a kockázata annak, hogy a rák a test más részeire terjed.

A bazálissejtes karcinóma általában nem terjedt el a test más részeire. Van egy kis kockázat (akár 5%) a laphámsejtes karcinóma, amely a szervezet más részeire, általában a nyirokcsomókra (kis mirigyek az egész szervezetben) terjed.

Mind a BCC, mind az SCC esetében néha jelentős bőrkárosodást okozhat, ha a tumort nem kezelik.

A nem-melanoma bőrrákos esetek közül legalább 9 (90%) sikeresen meggyógyult.

szövődmények

Ha a múltban nem melanóma bőrrákot szenvedett, van esély arra, hogy a betegség visszatérhet.

A nem-melanoma bőrrák visszatérő esélye megnövekszik, ha az előző rák nagy méretű és magas (súlyos) volt.

Ha a rákos csoportja úgy érzi, hogy jelentős a kockázata annak, hogy a nem-melanoma bőrrák visszatér, akkor valószínűleg rendszeres ellenőrzésekre van szükség ahhoz, hogy nyomon követhesse az egészségét.

Fontos megjegyezni azt is, hogy ha nem melanoma bőrrákja van, akkor a jövőben egy másik fejlődési kockázata nő, mert ezek a rákok gyakran többszörösen fordulnak elő.

Ez azt jelenti, hogy fontos, hogy rendszeresen vizsgálja meg a bőrét, hogy ellenőrizze az új daganatokat.

Nem melanoma bőrrák megelőzése

A nem-melanoma bőrrák nem mindig megelőzhető, de csökkentheti az esélyeit annak kifejlesztésére, elkerülve az UV fény túlzott expozícióját.

A napfénytől védve megvédheti magát a magasfaktorú fényvédő használatával, érzékenyen a napfényben, és korlátozhatja a nap legfiatalabb részében a napsütésben töltött időt.

A napozóágyakat és a napfényt is el kell kerülni.

Rendszeresen ellenőrizni a bőrt a bőrrák jeleire, segíthet a korai diagnózis kialakulásában és növelheti az esélyeit a sikeres kezelésre.

Az oldal legutoljára felülvizsgálva: 2013/03/01
Következő felülvizsgálat esedékes: 03/01/2020

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!