A bőrrák az egyik leggyakoribb rák a világon. A nem melanoma bőrrák olyan rákos megbetegedésekre utal, amelyek lassan fejlődnek a bőr felső rétegeiben.
A nem-melanoma nem-melanoma megkülönbözteti ezeket a gyakoribb bőrrákokat a kevésbé ismert melanoma bőrrákról, ami komolyabb lehet.
Az Egyesült Királyságban évente több mint 100 000 új nem-melanoma bőrrákot diagnosztizálnak. Többet érint, mint a nők, és gyakoribb az időseknél.
A nem-melanoma bőrrák első jele általában egy párhuzamos vagy elszíneződött tapasz megjelenése a bőrön, amely néhány hét után továbbra is fennáll, és hónapokig vagy néha évekig lassan halad előre. Ez a rák vagy tumor.
P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY
A legtöbb esetben a rákos csomók vörösek és erősek, néha fekélyekké válnak, míg a rákos foltok általában laposak és pikkelyesek.
A nem-melanoma bőrrák a leggyakrabban a napsugárzásnak kitett bőrfelületeken, például az arcon, fülön, kézen, vállakon, mellkason és háton alakul ki.
Lásd alább a nem-melanoma bőrrák bizonyos típusainak tüneteiről.
Lásd a háziorvosát, ha bármilyen bőrelváltozásod van, például csomó, fekély, elváltozás vagy bőrelváltozás, amely nem gyógyult négy hét után. Bár nem valószínű, hogy a bőrrák, a legjobb, ha biztos lehetsz benne.
A nem melanoma bőrrákok általában a bőr legkülső rétegében (epidermisz) fejlődnek, és gyakran a bőrsejt típusától függően kapják meg a nevüket.
A nem-melanoma bőrrák két leggyakoribb típusa a következők:
A bazálissejtes karcinóma (BCC) általában kicsi, fényes rózsaszínű vagy gyöngyházfehér színű, áttetsző vagy viaszos megjelenésű. Úgy is néz ki, mint egy vörös, pikkelyes folt.
Néha valamilyen barna vagy fekete pigment van a tapaszon belül.
A csomó lassan egyre nagyobb lesz, és lehet váltakozó, vérzik vagy fájdalmas fekély kialakulhat.
A squamous cell carcinoma (SCC) egy erős rózsaszín csomóként jelenik meg, durva vagy korhadt felületen. Létezik egy csomó felületi skála, és néha még egy tüskés szarv is felborul a felszínről.
A csomó gyakran gyengéd tapintású, könnyen vérzik és fekélyekké válhatnak.
A Bowen-kór az SCC prekanceros formája, amelyet néha pikkelysejtes karcinóma in situ neveznek. Lassan fejlődik és könnyen kezelhető.
A fő jel egy piros, pikkelyes folt a bőrön, amely viszkethet. Leggyakrabban az idős nőket érinti, és gyakran az alsó lábakon található. Azonban a bőr bármely részén megjelenhet.
Bár nem besorolták a nem-melanoma bőrrákot, a Bowen-betegség néha kialakulhat squamous cell carcinoma, ha nem kezelik.
Aktinikus keratózisok, más néven szolár keratokosok, száraz, pikkelyes bőrfoltok, amelyeket a napsugárzás okozta károsodások okoznak.
A foltok rózsaszín, piros vagy barna lehetnek, és néhány millimétertől néhány centiméterig terjedhetnek.
Az érintett bőr időnként nagyon vastag lehet, és néha a tapaszok kis szarvak vagy tüskék lehetnek.
A Bowen-betegséghez hasonlóan az aktin keratosis nem minősül nem-melanoma bőrráknak, de van egy kis kockázata annak, hogy a tapaszok nem kezelendők a laphámsejtes karcinóma alakulására.
Az ultraibolya (ultraibolya) fényre való túlfeszítés a nem-melanoma bőrrák fő oka. Az UV fény a napból, valamint a mesterséges napozóágyakból és napfényes napsugárzásból származik.
Az olyan egyéb kockázati tényezők, amelyek növelhetik a nem-melanoma bőrrák kialakulásának esélyeit:
A GP vizsgálhatja a bőrt a bőrrák jeleire. Bőrszakemberre (bőrgyógyászra) vagy speciális plasztikai sebészre utalhatnak, ha bizonytalan vagy gyanús bőrrák.
Sürgős beterjesztés (két héten belül), ha pikkelysejtes bőrrákja van.
Basális sejtbőrrák általában nem igényel sürgős beutalást, de 18 héten belül még mindig szakemberrel kell látnia.
A szakember megvizsgálja a bőrét, és biopsziát végezhet a bőrrák diagnózisának megerősítésére.
A biopszia olyan eljárás, ahol az érintett bőr egy részét eltávolítják, így mikroszkóppal tanulmányozható.
A műtét a nem-melanoma bőrrák legfontosabb kezelése. Ez magában foglalja a rákos daganatok eltávolítását és a környező bőr egy részét.
A nem melanóma bőrrák egyéb kezelései közé tartozik a fagyasztás (krioterápia), a rákellenes krémek, a radioterápia és a fotodi-námiás kezelés (PDT) fénykezelésének formája.
Az alkalmazott kezelés a nem-melanoma bőrrák típusától, méretétől és helyétől függ.
A nem-melanoma bőrrák kezelése általában sikeres, mivel a legtöbb más típusú rákkal ellentétben jelentősen kisebb a kockázata annak, hogy a rák a test más részeire terjed.
A bazálissejtes karcinóma általában nem terjedt el a test más részeire. Van egy kis kockázat (akár 5%) a laphámsejtes karcinóma, amely a szervezet más részeire, általában a nyirokcsomókra (kis mirigyek az egész szervezetben) terjed.
Mind a BCC, mind az SCC esetében néha jelentős bőrkárosodást okozhat, ha a tumort nem kezelik.
A nem-melanoma bőrrákos esetek közül legalább 9 (90%) sikeresen meggyógyult.
Ha a múltban nem melanóma bőrrákot szenvedett, van esély arra, hogy a betegség visszatérhet.
A nem-melanoma bőrrák visszatérő esélye megnövekszik, ha az előző rák nagy méretű és magas (súlyos) volt.
Ha a rákos csoportja úgy érzi, hogy jelentős a kockázata annak, hogy a nem-melanoma bőrrák visszatér, akkor valószínűleg rendszeres ellenőrzésekre van szükség ahhoz, hogy nyomon követhesse az egészségét.
Fontos megjegyezni azt is, hogy ha nem melanoma bőrrákja van, akkor a jövőben egy másik fejlődési kockázata nő, mert ezek a rákok gyakran többszörösen fordulnak elő.
Ez azt jelenti, hogy fontos, hogy rendszeresen vizsgálja meg a bőrét, hogy ellenőrizze az új daganatokat.
A nem-melanoma bőrrák nem mindig megelőzhető, de csökkentheti az esélyeit annak kifejlesztésére, elkerülve az UV fény túlzott expozícióját.
A napfénytől védve megvédheti magát a magasfaktorú fényvédő használatával, érzékenyen a napfényben, és korlátozhatja a nap legfiatalabb részében a napsütésben töltött időt.
A napozóágyakat és a napfényt is el kell kerülni.
Rendszeresen ellenőrizni a bőrt a bőrrák jeleire, segíthet a korai diagnózis kialakulásában és növelheti az esélyeit a sikeres kezelésre.
Az oldal legutoljára felülvizsgálva: 2013/03/01
Következő felülvizsgálat esedékes: 03/01/2020
A squamous cell cancer (SCC), más néven squamous cell carcinoma, egyfajta bőrrák, amely a pikkelyes sejtekben kezdődik. A squamous sejtek a vékony, lapos sejtek, amelyek a bőrfelületet alkotják, vagy a bőr legkülső rétege. Az SCC-t a sejtek DNS-változásai okozzák, amelyek meggondolatlanul szaporodnak.
A Skin Cancer Foundation szerint az SCC a második leggyakoribb bőrrák. Az Egyesült Államokban körülbelül 700 000 embert diagnosztizálnak ilyen típusú bőrrákkal minden évben.
Az SCC-ben szenvedő emberek gyakran kóros, vörös foltokat, nyitott sebeket vagy szemölcsöket alakítanak ki a bőrükön. Ezek a kóros növekedések bárhonnan fejlődhetnek, de leggyakrabban azokon a területeken találhatók meg, amelyek ultraibolya (UV) sugárzásnak vannak kitéve, akár napfénytől, akár barnító ágyaktól vagy lámpáktól. Az állapot általában nem életveszélyes, de veszélyessé válhat, ha kezeletlenül megy. Ha a kezelést nem kapja meg azonnal, a növekedés mérete növekedhet és terjedhet a test más részeire, komoly szövődéseket okozva.
A bőre több réteget tartalmaz. A bőr külső védő rétege epidermiszként ismert. Az epidermisz lapos sejtekből, bazális sejtekből és melanocitákból áll. Ezek a sejtek folyamatosan áradnak, hogy helyet biztosítsanak a friss, új bőrsejteknek. Ha azonban ezeknek a sejteknek a DNS-ben bizonyos genetikai változások következnek be, bőrrák alakulhat ki. A bőrrák fő típusai: laphámsejtes karcinóma, bazálissejtes karcinóma és rosszindulatú melanoma.
A lapos sejtek a bőrfelszínhez legközelebb eső sejtek, és céljuk a bőr vonalának kialakítása. Az SCC gyakran olyan testrészeken fejleszti, amelyek gyakran ki vannak téve az UV sugárzásnak, például az arc, a kéz és a fülek. Bizonyos esetekben előfordulhat a test más területein.
A bazális sejtek a pikkelyes sejtek alatt ülnek, és folyamatosan osztanak új sejteket. Az American Cancer Society szerint a bazális sejtrák a leggyakoribb típusú rák. Az SCC-hez hasonlóan a bazálissejtrák olyan területeken fejti ki hatását, amelyek az UV sugaraknak, különösen az arcnak és a nyaknak vannak kitéve. Ez a fajta daganat lassan növekszik, és ritkán terjed a test más részeire. Azonban, ha a bazális sejtrák kezeletlenül alakul ki, akkor végül eljuthat a csontokba és más szövetekbe.
A melanocyták az epidermisz legmélyebb szakaszában találhatók. Ezek a sejtek felelősek a melanin előállításához, a pigmenthez, amely a bőr színét adja. Amikor a rák kialakul a melanocytákban, az állapot rosszindulatú melanoma. A rosszindulatú melanoma kevésbé gyakori, mint a laphámsejtes és basalis rákos megbetegedések, de valószínűbb, hogy növekedni fog és elterjed, ha kezeletlen marad.
Az SCC gyakran előfordul olyan helyeken, ahol UV-sugárzásnak van kitéve, például az arc, a fül és a kéz. Azonban megjelenhet a szájban, az anális területen és a nemi szerveken is.
Korai szakaszában az SCC gyakran pikkelyes, vöröses bőrfelületként jelenik meg. Ahogy fejlődik, ez egy olyan emelkedett alakba fordulhat, amely tovább növekszik. A növekedés is kéregben vagy vérzik. A szájban ez a rák megjelenik egy szájfekély, vagy egy fehér tapasz.
Bizonyos esetekben új növekedést észlel egy már létező hegben, molnában vagy anyajegyben. Bármilyen létező sérülés vagy nem sebészi sérülés is jelentheti az SCC-t.
Beszéljen orvosával vagy bőrgyógyászával azonnal, ha ilyen tüneteket észlel. A korai diagnózis és a kezelés kritikus fontosságú a szövődmények megelőzésére.
A bőrrákot olyan mutációk okozzák, amelyek a bőrsejt DNS-ében fordulnak elő. Ezek a változások abnormális sejteket eredményeznek, hogy megszorozzák az irányítást. Amikor ez a pikkelyes sejtekben fordul elő, az állapot SCC néven ismert.
Az UV sugárzás a DNS-mutációk leggyakoribb oka a bőrrák kialakulásának. Az UV sugárzás napfényben, valamint barnító lámpákban és ágyakban található.
Míg az UV sugárzás gyakori expozíciója nagyban növeli a bőrrák kockázatát, az állapot olyan embereknél is kialakulhat, akik nem töltenek sok időt a napsütésben vagy a szoláriumban. Ezek az emberek genetikailag hajlamosak a bőrrákra, vagy gyengíthetik az immunrendszert, ami növeli a bőrrák kialakulásának valószínűségét. Azok, akik sugárkezelést kaptak más bőrbetegségek esetén, szintén nagyobb kockázatot jelenthetnek a bőrrák esetében.
Az SCC kockázati tényezői a következők:
Kezelőorvosa először fizikai vizsgálatot végez, és vizsgálja meg az abnormális területeket az SCC tünetei tekintetében. Azt is megkérdezik a kórelőzményéről. Ha az SCC gyanúja merül fel, orvosa eldöntheti, hogy a biopsziát a diagnózis megerősítéséhez állítja.
A biopszia általában az érintett bőr nagyon kis részét távolítja el. A bőrmintát ezután laboratóriumba küldik tesztelésre. Bizonyos esetekben az orvosnak esetleg el kell távolítania a teszteléshez nagyobb vagy kóros növekedést. Beszéljen orvosával a potenciális hegesedés vagy biopszia aggodalmairól.
Az SCC kezelés változik. A kezelés alapja:
Ha az SCC-t korán fogják, az állapotot általában sikeresen kezelik. Nehéz lesz gyógyítani, miután elterjedt. Számos kezelés végezhető el irodai eljárásokban.
Egyes orvosok fotodinamikus terápiát, lézeres műtétet és helyi gyógyszereket is alkalmazhatnak az SCC kezelésére. Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala azonban nem hagyta jóvá az SCC kezelésére szolgáló módszereket:
Miután az SCC-t kezelték, fontos, hogy vegyen részt az orvosával végzett összes követési látogatáson. Az SCC visszatérhet, és fontos, hogy havonta legalább havonta ellenőrizze a bőrt bármilyen megelőző vagy rákos területre.
Az SCC korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Ha az SCC-t korai szakaszában nem kezelik, akkor a rák terjedhet a szervezet más területeire, beleértve a nyirokcsomókat és a szerveket is. Ha ez bekövetkezik, az állapot életveszélyes lehet.
Az olyan betegségek, akiknek gyengült immunrendszere van, például HIV, AIDS vagy leukémia, nagyobb a kockázata az SCC súlyosabb formáinak kialakulásában.
Az SCC kockázatának csökkentése érdekében kövesse az alábbi tanácsokat: