Bőrrák (nonmelanoma bőrrák vagy keratinocita rák)

Bőrrák (nonmelanoma bőrrák vagy keratinocita rák)

Gary W. Cole, MD, FAAD

Dr. Cole a dermatológiában tanúsítvánnyal rendelkezik. Bachelor diplomát szerzett bakteriológiában, MA diplomáját mikrobiológiájában és MD-t a Kaliforniai Egyetemen Los Angelesben. Ő bőrgyógyászatban tanult az Oregoni Egyetemen, ahol befejezte lakóhelyét.

William C. Shiel Jr., MD, FACP, FACR

Dr. Shiel Bachelor of Science diplomát kapott a Notre Dame-i Egyetemen. Itt vett részt a sugárbiológiai kutatásban, és megkapta a Huisking ösztöndíjat. Miután elvégezte a St. Louis Egyetem Orvostudományi Karának diplomáját, elvégezte Belgyógyászati ​​Orvostudományi és Rheumatológiai Egyesületét a Kaliforniai Egyetemen, Irvine-ben. A belső orvoslás és a reumatológia szakképesítéssel rendelkezik.

Mi a bőrrák?

A legtöbb bőrrák lokálisan roncsoló rákos (rosszindulatú) növekedés a bőrön. Ezek a bőr epidermis sejtjeiből, a bőr felszíni rétegéből származnak. A bőr rosszindulatú melanomától eltérően az ilyen típusú bőrrák túlnyomó többségében ritkán terjednek a test más részeire (metasztatizálás) és életveszélyesekké válnak.

Három fő típusa van a bőrráknak: (1) bazálissejtes karcinóma (leggyakoribb), (2) laphámsejtes karcinóma (a második leggyakoribb), amely a bőrsejtekből származik, és (3) a melanoma, amely a pigmenttermelő bőrsejtek (melanociták), de kevésbé gyakoriak, bár veszélyesebbek, mint az első két fajta. A bőrrák egyéb ritka formái közé tartoznak a limfómák, a Merkel-sejtes rákok és a bőr más szövetének rákjai, beleértve a szarkómákat, valamint a haj- és verejtékmirigy-daganatokat. Ebben a cikkben csak a rákos megbetegedések leggyakoribb formáit vizsgáljuk, a bazális sejt karcinóma és a laphámsejtes karcinóma.

Melyek a bőrrák kockázati tényezői?

A bőrrák leggyakoribb kockázati tényezői a következők.

Gyors útmutató bőrrák tünetei, típusai, képek

A bőrrák tünetei és jelek

Basalis sejtkarcinóma (BCC)

A BCC a leggyakrabban előforduló bőrrák és hajlamos a napfénynek kitett bőrre. A daganatok gyöngyház vagy viaszos dudorokként jelenhetnek meg, általában látható véredényekkel (csomós BCC) vagy lapos, pikkelyes vöröses tapasz (felületes BCC) barna bordával vagy kemény vagy hegszerű károsodással (szklerotizáló BCC). Gyakran a BCC-k viszkethetnek, gyakran vérzik, vagy fejlettebb esetekben fekélyesek.

A bőrrák örökletes?

Mivel a legtöbb bőrrákot az ultraibolya sugárzás okozza, a bőrrák általában nem tekinthető örökletesnek. De az a tény, hogy a bőrrák sokkal gyakoribb a rosszul pigmentált egyéneknél, és hogy a bőr színe öröklődik, támogatja azt az állítást, hogy a genetika nagyon fontos. Vannak olyan ritka genetikai szindrómák, amelyek az érintetteknél nagyobb számú bőrrákot eredményeznek.

Mi okozza a bőrrákot?

A ritka esetek kivételével a legtöbb bőrrák az epidermisz ultraibolya fényét befolyásoló DNS-mutációkból származik. Ezeknek a korai daganatoknak a többségét természetes immunrendszeri megfigyelés vezérli, amely ha kompromittált, lehetővé teheti a malignus sejtek tömegének növekedését, amelyek tumorokká válnak.

Mi a különbség típusok a bőrrák?

A bőrrák számos különböző típusa van:

Skin Cancer Slideshow

Vegye ki a bőrrák-kvízt

Sun-Damaged Skin Slideshow Képek

Mik a jelek és tünetek a bőrrák?

A legtöbb basalis sejtkarcinómában kevés, ha bármilyen tünet jelentkezik. A squamous cell carcinomák fájdalmasak lehetnek. A bőrrák mindkét formája olyan fájdalmas formában jelenhet meg, amely vérzik, áztat, krémeket vagy más módon nem gyógyul. Kezdenek lassan növekvő nyálkahártyán a bőrön, ami a kisebb trauma után vérzik. Mindkét fajta bőrrák előfordulhat széleken és központi fekélyként.

A basalis sejt karcinómák jelei és tünetei a következők:

A laphámsejtek karcinóma jelei és tünetei a következők:

Az aktin keratosisok (AK), más néven szolár keratokosok, pikkelyes, ropogós elváltozások, amelyeket az ultraibolya fény okozta károsodások okoznak, gyakran az arcfelületen, a fejbőrben és a kezek hátsó részén. Ezeket megelőzőnek tekintjük, mert ha nem kezelik, akkor az aktin keratosisok akár 10% -a is kialakulhat squamussejt-karcinómákká.

Mikor veszélyes vagy magas kockázatot jelent a bőrrák kialakulása?

A mólusok szinte mindig ártalmatlanok és csak nagyon ritkán fordulnak elő bőrrákban. Ha egy moly rákos lesz, akkor melanoma lenne. Van egy precancerus szakasz, amelyet diszplasztikus nevusnak neveznek, ami némileg szabálytalanabb, mint egy normális moly. A melanóma korai jele észreveszi a móló különbségét: az aszimmetria, az irreguláris határok, a színváltozások, a növekvő átmérő vagy egyéb változó változások jelenthetik a molyi melanomát. A mólók soha nem válnak squamous cell carcinomákká vagy bazálissejt-karcinómákká.

Melyek a leggyakoribb helyek, ahol a bőrrák fejlődik?

A bőrdaganatok általában a bőr napfelszínén ismétlődően kitett területeken keletkeznek, például az arcon és az orrán, a fülön, a nyak hátán és a fejbőr kopaszságán. Kevésbé gyakoriak, ezek a daganatok olyan helyeken jelentkezhetnek, ahol csak korlátozott napsugárzás áll fenn, mint például a hát, a mellkas vagy a végtagok. A bőrrák azonban bárhol a bőrön is előfordulhat.

Hogyan diagnosztizálják a bőrrákot?

A bőrgyógyász bőrvizsgálata a bőrrák végleges diagnózisának módja. Sok esetben a megjelenés önmagában elegendő a diagnózis felállításához.

Bőrbiopsziát általában a bőrrák gyanújának megerősítésére használják. Ezt úgy végezzük, hogy a daganat alatt lévő területet helyi érzéstelenítéssel, például lidokainnal zároljuk. A tumor egy kis részét levágják, és egy patológusnak küldik el, aki mikroszkóp alatt vizsgálja a szövetet, és a daganat jellemzői alapján diagnosztizál.

Skin Cancer Slideshow

Vegye ki a bőrrák-kvízt

Sun-Damaged Skin Slideshow Képek

Mi a bőrrák kialakulása?

A bazálissejtes karcinómában nincs specifikus stagingrendszer. Ha a daganat szélessége meghaladja a 2 cm-t (kb. Hüvelyk átmérő), akkor valószínűleg komolyabb tumor. A fülek, az orr és a szemhéj bazálissejt-karcinóma is jelentősebb lehet, a mérettől függetlenül.

Van egy rendező rendszer a laphámsejtes karcinóma számára. Nagyobb aggodalomra ad okot a 2 mm-nél vastagabb daganatok, a bőr idegszerkezetei, a fülön előforduló idegszerkezetek, és bizonyos aggodalomra ad okot a mikroszkóp alatt. Ha a daganat az elsődleges daganattól bizonyos távolságban metasztázisba kerül, akkor a rák valószínűleg veszélyes tumor.

Mi a kezelés bőrrák esetén?

Számos hatékony módszer a bőrrák kezelésére. A terápia megválasztása a tumor helyétől és méretétől, a rák mikroszkopikus jellegétől és a beteg általános egészségi állapotától függ.

Gyors útmutató bőrrák tünetei, típusai, képek

Milyen orvosok kezelik a bőrrákot?

A legfontosabb orvos, aki kezelni fogja a bőrrákot, bőrgyógyász. Az elsődleges orvos vagy a belgyógyász először észlelheti a bőrrák jelét, de további vizsgálatra és kezelésre utal egy bőrgyógyászra. Találhat egy onkológust is, aki rákos szakember.

Ha daganatos műtéti eltávolítása van, attól függően, hogy mennyi bőrt távolítanak el, műanyag vagy rekonstruktív sebész jelenhet meg a daganat eltávolítása után, hogy segítsen a bőr megjelenésének helyreállításában, különösen az arcon.

Milyen a prognózis és a túlélési arány a bőrrák?

A nemmelanoma bőrrák prognózisa általában kiváló. Mind a bázissejt karcinóma, mind a laphámsejtes karcinóma nagyon gyógyítható. A bazálissejtes karcinóma és a ritka sejtes karcinóma bőrrákjainak csak ritkán halálos kimenetele van, főleg immunszupprimált egyedekben. A kezelés módjától, valamint a bőrrák helyétől és típusától függően a korábban kezelt bőrrák megismétlődésének valószínűsége legalább 1% és 2% között van a Mohs műtétnél, és legfeljebb 10% -15% és curettage.

A bőrrák korai felismerése jobb eredményekhez vezethet. Ismerd meg a bőrödet, és ha bármilyen gyanúsított mécses vagy folt van, keresse bőrgyógyászati ​​bőrgyógyászati ​​vizsgálatát. A tudatosság kulcsfontosságú a korai bőrrák meghatározásában és kezelésében.

A bőrrák azonosítása

A korai bőrrák azonosítása kritikus, mert korai diagnosztizálás és kezeléskor ritkán halálos kimenetelű. A diagnózis és a kezelés késése miatt azonban a halálozás kockázata jelentősen megnő. Emiatt a kezelőorvosnak fel kell ismernie a bőrrák első jeleit, vagy ha bármilyen szokatlan növekedést vagy más problémát észlel a bőrén. Bemutatunk többet arról, hogy mit nézzünk.

Ne feledje, hogy bárki kaphat bőrrákot. Ha sok időt töltesz a napsütésben a megfelelő fényvédő használata nélkül, növeli a kockázatot, de akkor is lehetséges a bőrrák kialakulása, ha mindig fényvédőt használ.

A bőrrák azonosítása

Számos különböző típusú bőrrák létezik, amelyek gyakoribbak, mint mások. A különböző típusú bőrrákok különböző tünetekkel járnak, persze, de a legtöbb a közös jellemzőkkel rendelkezik. Ha többet szeretne megtudni a három leggyakoribb bőrrákról, kövesse a linket.

A bőrrák korai jeleinek azonosítása érdekében az American Cancer Society javasolja az ABCDE útmutató használatát:

A jelentése az aszimmetria – a moly vagy a pattanás egyik oldala a bőrön nem egyezik meg a másik oldalon

B jelentése Border – a határ szabálytalan, rongyos vagy elmosódott

A C a színt jelenti – a szín nem konzisztens, de sötétebbek egyes helyeken, és másokban könnyebbek. Az alkatrészek piros, rózsaszín, kék vagy fekete színűek lehetnek

D jelentése Átmérő – egy mól vagy más növekedés átmérője nagyobb, mint 6 mm vagy ¼ inch (körülbelül olyan nagy, mint a borsó)

Az E az evolúcióra utal – a moly vagy a növekedés színe, alakja és / vagy mérete változik

Ezek nem csak a bőrrák lehetséges jelei. Egyéb dolgok, amelyekre figyelni kell:

Megjegyezzük, hogy a bőrrák nagyon hasonlít más dolgokra, mint például egy moly, egy szemölcs, egy folt vagy akár egy közönséges pattanás. Nehéz lehet megmondani a különbséget, ezért beszéljen orvosával, ha nem biztos benne valamit.

Itt további képek vannak a bőrrákról. Azt mondják, hogy egy kép ezer szót ér, és ha látja a képeket, akkor jobb ötletet adhat arra, hogy mit keres.

Ne felejtsük el, hogy a fent felsorolt ​​bőrrák néhány jelének észlelése nem mindig jelenti azt, hogy bőrrákja van. Legtöbbször nem. Ezen jelek és tünetek többségében más, kevésbé aggasztó okok vannak. Mindazonáltal mindig konzultáljon orvosával a bőrrák első jeleire, csak azért, hogy biztonságban legyen.

Hogyan ismerik fel az orvosok a bőrrákot?

Ha valami gyanús dolgot vagy valamit észlel, akkor látnia kell orvosát. A bőrrák azonosítása általában egy kisebb biopsziás műtéttel történik. Míg az általános orvos, a háziorvos vagy a belgyógyász egy kérdéses kúpra vagy elváltozásra figyelhet, és tanácsot adhat arról, hogy mit kell tennie, ezek az orvosok valószínűleg nem végeznek biopsziát. Ehelyett, ha úgy gondolja, hogy bőrrák jelei vagy tünetei vannak, akkor olyan orvoshoz fordulnak, mint egy bőrgyógyász (a bőr állapotára specializálódott orvos), onkológus (rákos megbetegedés) vagy általános sebész.

Gyakran előfordul az orvosi rendelő biopszia. Még akkor is, ha kórházi környezetben történik, általában járóbeteg-szakellátás. Sok esetben ébren lehet az eljárás során. A terület lerobbant, hogy ne érezzen fájdalmat. Egy kis szövetmintát távolítanak el, és mikroszkóp alatt vizsgálják ráksejtek számára.

Kérjük, ne tegyen orvoshoz látogatást, mert fél a bőrrák azonosításától. Gyakran előfordul, hogy a biopsziák negatívak, azaz nem találnak rákos sejteket. Még akkor is, ha bőrbetegséggel diagnosztizálják, de nagyon gyógyítható állapot, különösen, ha korán megtalálják. A diagnózis késleltetése nem fogja megoldani a problémát, de sokkal rosszabbá teheti a dolgokat.

Ha rájössz, hogy bőrrákod van

Ha bőrrákot diagnosztizál, kezelőorvosa megbeszéli Önnel a kezelési lehetőségeket. Ha szükséges, kezelőorvosa olyan szakemberhez fordul, amely jobban tudja kezelni a beteg állapotát.

Alternatív kezelés – Információ az alternatív bőrrák kezeléséről. Ha alternatív kezeléseket fontolgatsz?

Tovább a blogra »