Wofulo

Carcinoembryonic Antigen Teszt (CEA)

Carcinoembryonic Antigen Teszt (CEA)

A carcinoembryonic antigen (CEA) teszt egy vérvizsgálat, amely segít bizonyos típusú rákok diagnosztizálásában és kezelésében. A CEA-tesztet különösen a vastagbél és a végbél rákos megbetegedésére használják. Az orvos a vizsgálati eredményeket is felhasználhatja annak megállapítására, hogy működik-e a rákkezelés.

Az antigén olyan anyag, amelyet rákos daganatos sejtek termelnek. Néha az antigéneket felszabadítják a véráramba. A CEA-teszt a CEA mennyiségét méri a vérben. A rákos kezelést vagy műtétet követően nagy mennyiségű CEA a szervezetben azt sugallja, hogy a rák nem ment el. Ez azt is jelentheti, hogy a rák terjedt a test más részeire.

A dohányzás növelheti a CEA mennyiségét a szervezetben még rák hiányában is. Mondja el orvosának, ha dohányzik.

A CEA-tesztnek különböző célja van. Orvosa CEA tesztet rendelhet, ha tünetei azt sugallják, hogy rákos lehet. A CEA-teszt segíthet orvosának megállapítani, hogy működik-e a rákkezelés. Ezek a kezelések lehetnek műtét, kemoterápia, sugárzás, vagy mindhárom kombinációja. A kezelőorvosa a CEA-tesztet is felhasználhatja annak megállapítására, hogy a kezelés befejezése után a rák visszatért-e vagy újból felbukkan-e.

A CEA-vizsgálat a leghasznosabb a rákos megbetegedés diagnózisát követően, amelyről ismert, hogy CEA-t termel. Nem minden rák termelő CEA.

A CEA fokozott szintje a következő rákokban fordulhat elő:

A CEA-teszt nem alkalmas a rákos populáció diagnosztizálására vagy szűrésére. Általában nem használják szűrés vagy diagnosztizálás, ha egészséges vagy nem mutatnak betegség tüneteit. De ha valakinek van egy családi eredetű genetikai szindrómája a vastagbélrákra, akkor az ésszerű használat a CEA szűrőeszközként. Ezek az esetek ritkák.

Kezelőorvosa megkezdheti a CEA szintjének megfigyelését a kezelés megkezdése előtt, ha rákos megbetegedéssel diagnosztizálják. Ez létrehoz egy alapszintet a CEA-hoz. Egyetlen CEA érték általában nem annyira informatív, mint sok érték és ezeknek az értékeknek az időbeli alakulása. Kezelőorvosa ismételten elvégzi a vizsgálatot a kezelés előtt, alatt és után, hogy ellenőrizze a változtatásokat.

A CEA teszt vérvizsgálat az orvos irodájában. A vér általában vénából húzódik a karodban. A vérképzés, vagy a vénapunkció általában a következő lépéseket foglalja magában:

  • Az egészségügyi szolgáltató tisztítja a fertőzési helyet fertőtlenítőszerrel. A hely általában a kar közepén helyezkedik el, a könyök másik oldalán.
  • Az egészségügyi szolgáltató egy rugalmas szalagot köt össze a felkar körül, hogy segítsen a véna feltöltésében vérrel.
  • Ezután tűt helyeznek a vénájába, hogy véreket gyűjtsön be egy csatolt injekciós üvegbe vagy csőbe.
  • A zenekar a karodról kicsomagolva van.
  • Egy laboratórium elemzi a vérmintáját.

Mint minden vérvizsgálatnál, fennáll a vérzés, a véraláfutás vagy a fertőzés veszélye a behatolási helyen. Mérsékelt fájdalom vagy éles szúró érzés érezhető a tű behelyezésekor.

A CEA normál szintje kisebb vagy egyenlő 3 nanogramm / milliliter (ng / ml) értékkel. A legtöbb egészséges ember ezen szint alatt van.

A CEA szint általában visszaáll a normális szintre, egy és négy hónappal a rák sikeres eltávolítása után.

A CEA emelkedett szintjei akkor fordulnak elő, ha a CEA nagyobb, mint 3 ng / ml. Ezek a szintek abnormálisnak tekinthetők. A sokféle rákbetegségben szenvedő betegek szintjei 3 ng / ml-nél magasabbak lehetnek. Ha olyan értékei vannak, amelyek magasak, akkor nem jelenti azt, hogy rákos. Más okok is 3 ng / ml-nél magasabb szinteket okozhatnak. Ezek a következők lehetnek:

A CEA 20 ng / ml-nél magasabb szintjét nagyon magasnak tartják. Ha CEA szintje magas, és rákos tünetei is vannak, akkor erősen arra utal, hogy a rákot a kezelés után nem sikerült eltávolítani. Azt is sugallhatja, hogy a rák áttett vagy átterjedt a test más részeire.

A dohányzás befolyásolhatja a CEA teszt eredményeit, ha egyébként egészséges vagy. A CEA általában emelkedett, de kevesebb, mint 5 ng / ml a dohányzó emberekben.

A CEA szintek nem lehetnek az egyetlen tesztek, amelyekkel megállapítható, hogy van-e rákos megbetegedése. Orvosa a CEA tesztet más tesztekkel és a tünetek értékelésével együtt fogja használni. Ön és kezelőorvosai együtt tudnak dolgozni, hogy eldöntsék a legjobb kezelés lehetőségét, ha orvosa megállapítja, hogy rákos.

Vérvétel

Amikor orvosa vérvizsgálatot rendel el, a kémiai vizsgálatok listáját választja a vérmintában lévő laboratóriumban. Ezek a laboratóriumi tesztek fontos információkat adhatnak arról, hogy mi történik a testében.

Ha kezelőorvosa gyanítja, hogy rákos lehet, akkor tesztelheti vérét:

  • Mérjük meg a vörösvértestek számát, a fehérvérsejteket és a vérlemezkéket
  • Jelezzen olyan biomarkert, amely jelezheti a rákos aktivitást
  • Vizsgálja meg a különböző vegyi anyagokat, amelyek jelezhetik, hogyan működnek más testrészei, beleértve a májat, a vesét, a szívét és a tüdejét

Olvassa el a következő vérvizsgálatokat:

Hogyan készülnek a vérvizsgálatok?

Kérdezze meg orvosát, ha be kell tartania a speciális utasításokat. Például kezelőorvosa kérheti, hogy gyorsan (ne egyen vagy inni), mielőtt vérét venné. A vérvizsgálatokat általában kétféle módon végzik:

  • A tűt egy vénába helyezzük (általában a karodban), és a vér visszavonul. Kevés tapintást érzek. A mintát egy kémcsőbe helyezik, és elemzés céljából laborba küldik.
  • Ha csak kis mennyiségű vérre van szükség, az orvos vérnyomást nyerhet az ujjával. A vérmintáját egy üveg laboratóriumi csúszkára helyezzük, amelyet mikroszkóp alatt vagy vizsgálati cső alá kell vizsgálni elemzés céljából.

Teljes vérkép

A teljes vérvétel (CBC) egy közös teszt, amely általános képet nyújt az egészségi állapotáról. A CBC mérni fogja a vörösvértestek számát, a fehérvérsejteket (neutrofilek, eozinofilek, basophilok, monociták és limfociták) és a vérlemezkék számát, valamint a hemoglobin és a hematokrit szintjét. Számos egészségi állapot a vérvétel növekedését vagy csökkenését okozza. Orvosa rendszeres időközönként rendelheti meg a CBC-t, hogy ellenőrizze az Ön állapotát, vagy kövesse nyomon a kezelésre adott válaszát.

Hogy van ez? A vért antikoagulánst tartalmazó kémcsőbe helyezzük (az alvadás megelőzése céljából), és egy laboratóriumba küldjük, amelyet patológusnak meg kell vizsgálnia. A vérmintákhoz színezékeket adnak, hogy különböző típusú vérsejtek észlelhetők. A vérsejtekből álló diát mikroszkóppal vizsgáljuk, hogy számoljuk a sejtek számát, és megnézzük, hogy normálisak-e, vagy ha abnormálisak-e a változások természete.

Mit jelent az eredmények? A normál tartományok kissé eltérnek a különböző laborok között, ezért kérdezze meg kezelőorvosát, hogy vizsgálja felül az eredményeket. A normál tartomány felett vagy alatt megjelenő eredmények jelezhetik az egészségügyi problémákat.

Véreloszlás

Orvosa elrendelheti a vérelnyelést (más néven perifériás vérelnyelés vagy kézi differenciál), ha a CBC eredményei rendellenesek vagy nem egyértelműek, vagy ha úgy gondolja, hogy a betegség vagy a betegség megzavarhatja a normál vérsejt termelést. Ez a teszt segít meghatározni, hogy a vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék normálisak-e a megjelenés és a szám alapján. Azt is használják, hogy meghatározzák az egyes fehércella-típusok arányát a teljes fehércella számához viszonyítva. Az eredmények segítséget nyújtanak orvosának a sejttermelés és a sejt érettségének megfigyelésében a vérrák kezelés előtt és alatt.

Hogyan történik ez? Egyetlen csepp vért terítenek az üveglapra, szárítják, majd különleges festékkel festik. A mintát ezután mikroszkóp alatt vizsgáljuk, hogy kiszámítsuk az egyes vérsejtek számát. Az orvos hasonlítja össze a mintavételezett sejtek méretét, alakját és általános megjelenését “normál” sejtekké.

Mit jelentenek az eredmények? Ez a teszt kimutathatja az abnormális vagy éretlen sejtek jelenlétét, amelyek jelezhetik az alapállapotot, információt szolgáltathatnak súlyosságáról, és további tesztelésre utalnak.

Vérkémia

Az Ön vérkémiai vizsgálatát a “kémiai panelek” nevű tesztcsoport segítségével vizsgálják, amelyek általános egészségi állapotáról tájékoztatnak. A panel típusától függően ezek a tesztek mérni tudják:

  • Elektrolit egyensúly (például nátrium vagy kálium)
  • Fehérje
  • Vércukorszint (cukor)
  • koleszterin
  • Vegyi anyagok, amelyek a máj és vese működését jelzik
  • Antitestek, ideértve az oltásokból (például poliovírus antitestekből)
  • Hormonok (pl. Pajzsmirigyhormon)
  • Ásványok (például vas, kalcium vagy kálium)
  • Vitaminok (például B12 vagy folsav)

Hogy van ez? Fel kell kérni, hogy gyorsuljon a vérvizsgálat előtt. Miután a vért húzta, egy csőbe helyezik, és rendszerint vérrögök maradnak. Az véralvadás után maradt vérnek a szérumnak nevezett folyadékrészét különböző kémiai vizsgálatokhoz használják.

Mit jelent az eredmények? Az eredmények a kezelőorvosának tájékoztatást nyújtanak az általános egészségi állapotáról, és azonosítják azokat a lehetséges problémákat, amelyek kezelésre szorulhatnak. Egyes vérfehérjék magasabb szintje lehet a betegség súlyossága (pl. Tumorméret és növekedési sebesség). A magas húgysavszint néha betegséget is mutat.

Fehér cella differenciál

A fehércella-differenciál (más néven CBC plus differenciál vagy differenciálmű) a különböző fehérvérsejtek (leukociták) mennyiségét méri a vérben. A fehérvérsejt-differenciát gyakran a CBC része tartalmazza. Ez segít meghatározni a szervezet képes reagálni a fertőzésre és a fertőzés elleni küzdelemre. Ezenkívül azonosíthatja a vérrák különböző típusait és stádiumait, észlelheti a fertőzések létezését és súlyosságát, és mérheti a kemoterápiára adott válaszát. Az abszolút neutrofilszám (ANC) a neutrofilok (a fehér sejtek egy típusa) száma a vérben, amely képes a fertőzés elleni küzdelemre.

Hogy van ez? Miután a vért húzta, egy festett vérlemezre helyezi és megvizsgálja. A patológus meghatározza a különböző típusú fehér sejtek százalékos arányát.

Mit jelent az eredmények? A fehérvérsejtek rendellenes mintázata fertőzésekre, leukémiára, immunrendellenességekre, gyulladásra és más problémákra utalhat.

Fluoreszcens helyzetű hibridizáció (FISH)

A fluoreszcens in situ hibridizáció (FISH) a vérben vagy a csontvelősejteken végzett vizsgálatok a vérráksejtek kromoszóma-változásainak (citogenetikai analízisének) kimutatására. A FISH segít azonosítani a genetikai rendellenességeket, amelyek nem feltétlenül változnak a sejtek mikroszkópos vizsgálata során. Ez segít biztosítani a megfelelő kezelést. A kezelés megkezdése után az orvosok a FISH-t – rendszerint három-hat hónaponként – alkalmazzák annak megállapítására, hogy a terápia működik-e.

Flow Cytometry

A flow cytometry elemzi a vérben vagy a csontvelő sejtekben annak megállapítását, hogy a magas fehérvérsejtszám a vérrák eredménye. A teszt azonosítja a sejteket, miközben áramlási citométeren keresztül áramlik keresztül. A flow cytometry mérni tudja a sejtek számát és százalékos arányát a vérmintában és a sejtek jellemzőiben, például méretben, alakban és biomarkerek jelenlétében a sejtfelszínen. Ez a módszer segíti a sejttípusok alosztályozását, így az orvos dönthet a legjobb kezelési tervről. A flow cytometry a kezelés után is kimutathatja a betegség maradék szintjét. Ez segít orvosának abban, hogy felismerje a betegséget, és szükség esetén újraindítsa a kezelést.

ímmunofenotipi

Az immunfenotípus azonosítja a sejtek egy meghatározott típusát vér, csontvelő vagy nyirokcsomó sejtek mintájában. Ez az eljárás fontos lehet a legjobb kezelés meghatározásához. Például az immunfenotipizálás megkülönbözteti a myeloid leukémiás sejteket a limfocitikus leukémiás sejtekből, a normális limfocitákból a leukémiás limfocitákból és a B-sejtes limfocitákból a T-sejtes limfocitákból. Az immunfenotípusok azt is feltárják, hogy a sejtek monoklonálisak-e (egyetlen rosszindulatú sejtből származnak).

Kariotípusos teszt

A kariotípusvizsgálat egy sejt 46 humán kromoszómájának térképét használja fel a vérkép és a csontvelő-sejtek mintájában lévő várt kromoszóma-elrendezés, méret, alak és szám változásának azonosítására és értékelésére. Bizonyos esetekben a Giemsa nevű festék használható foltként, hogy könnyebben láthassa a kromoszóma párok kötődési mintáját. Ezt “G-sávozásnak” is nevezik. Az eredmények segíthetnek orvosának egy speciálisabb kezelési terv kidolgozásában.

Polimeráz láncreakció (PCR)

A polimeráz láncreakció (PCR) rendkívül érzékeny teszt, amely megméri bizonyos biomarkerek jelenlétét a vérben vagy csontvelősejtekben. Ez megméri azokat a fennmaradó vérráksejteket, amelyeket nem találtak citogenetikai módszerekkel, például FISH-sel. A PCR-t a beteg molekuláris válaszának diagnosztizálására és ellenőrzésére használják. A PCR képes kimutatni egy specifikus DNS-rendellenességet vagy markert a bizonyos vérképzőszervi megbetegedésekben szenvedő betegeknél, például akut promyelocytás leukémiában és krónikus myeloid leukaemiában. A PCR lehetővé teszi a betegek kényelmesebb követését a remisszióban, és segít meghatározni, hogy szükség van-e további kezelésre.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!