Wofulo

Csontrák

Csontrák

Tudjon meg többet a csontrák túléléséről.

A túlélés sok különböző tényezőtől függ. Ez az Ön egyéni állapotától, a rák típusától, a kezeléstől és a fitnesz szintjétől függ. Tehát senki nem tudja pontosan megmondani, hogy mennyi ideig fog élni.

Ezek általános statisztikák a betegek nagy csoportjain alapulnak. Ne feledje, nem tudják megmondani, hogy mi fog történni az egyes esetekben.

Orvosa több információt adhat a saját kilátásokról (prognózis).

Elsődleges és másodlagos csontrák

Elsődleges csontrák kezdődik a csontok sejtjeiben. A rákos sejtek olyan csontsejtek, amelyek rákosodtak. Az ebben a fejezetben található összes információ az elsődleges csontrákról szól.

A legtöbb ember, akinek rákos sejtje van a csontjában, valójában nem rendelkezik primer csontrákkal. Rákos sejtjeik vannak, amelyek a szervezetben máshol elterjedt rákban terjednek a csontba. Ezt másodlagos vagy metasztatikus csontráknak nevezik. Így például ha van emlőrákja, amely a csontokra terjed, a csontokban lévő rákos sejtek valójában mellrákos sejtek.

Ha másodlagos csontrákja van, ez nem a megfelelő rész az Ön számára. Meg kell vizsgálnod az elsődleges rák típusát. A szervezet azon része után kapta a nevét, ahol a rák elkezdődött.

Mindenféle primer csontrák

Nincsenek UK-szintű statisztikák a csontrák túlélésére. Az alábbi statisztikák az elsődleges csontrákkal diagnosztizált emberek számára Angliában 1999 és 2013 között, majd 2009 és 2013 között.

Általában az elsődleges csontrák esetében Angliában:

  • az elsődleges csontrákkal diagnosztizált 100 ember közül 75-ből (kb. 75%) túlélik a rákot 1 évig vagy még tovább a diagnózis után
  • az elsődleges csontrákkal diagnosztizált 100 emberből több mint 50 ember (több mint 50% -ánál) több mint 5 évig túléli a rákot a diagnózis után

Statisztikai adatok a Cancer Research UK statisztikai információs csoportjában.

Ezek a statisztikák relatív túlélésre vonatkoznak. A relatív túlélés figyelembe veszi, hogy egyes emberek a rákon kívüli okok miatt halnak meg. Ez pontosabb képet ad a rák túléléséről.

Túlélés a különböző típusú primer csontrák esetén

Nincsenek az Egyesült Királyság egészére kiterjedő statisztikák a különböző típusú csontrák fennmaradására.

Az alábbi statisztikák az 1985 és 2004 között Angliában diagnosztizált csontritkulákra vonatkoznak. Ezek a Nemzeti Rákkutató Hálózatból származnak. Információkról van szó:

  • osteosarcoma
  • chondroszarkóma
  • Ewing sarcomája
  • kordóma

Ne felejtsük el, hogy ezek a statisztikák minden olyan rákos megbetegedésben szenvednek. A számok nem veszik figyelembe a túlélésedet befolyásoló egyéb tényezőket, például a rák, a kor, a rák vagy a kemoterápia mértéke és mértéke. Orvosa többet tud mondani a saját kilátásairól.

osteosarcoma

100 emberből több mint 40 (több mint 40%) a diagnózis után 5 évig vagy annál többet túlél a rákban.

A túlélés a fiatalabbak számára jobb, mint az idősebb emberek.

A 40 év alattiaknál több mint 100 ember közül több mint 50 (több mint 50%) túlélte a rákot 5 évig vagy annál hosszabb ideig. A 40 évesnél idősebbeknél 100 ember közül 25 (25%) túlélte a rákot 5 évig vagy annál hosszabb ideig.

A túlélés jobb, ha az osteosarcoma a koponyán, az arcon, a karokon vagy a lábakon kezdődik, mint azoknál, akiknek a szervezet fő részében oszteoszarkóma van.

chondroszarkóma

100 emberből közel 70 (közel 70%) túlélte a rákot 5 évig vagy annál, miután diagnosztizáltak.

A túlélés jobb azok számára, akiknél a chondrosarcoma kezdődik a koponyán, az arcon, a karokon vagy a lábakon, mint azoknál, akiknek a chondrosarcoma a test fő részében van.

Ewing sarcomája

100 ember közül 50 (kb. 50%) a diagnózis után 5 évig vagy annál többet túlél a rákban.

A túlélés jobb azok számára, akiknek Ewing-féle sarcomája a karokban vagy lábakban kezdődik, mint azoknál, akiknek Ewing-féle szarkóma van a test fő részében.

Körülbelül 60 ember közül 60 (körülbelül 60%) a diagnózis után 5 évig vagy annál többet túlél a rákban.

Bone Sarcoma incidencia és túlélés: diagnosztizált tumorok 1985 és 2009 között
Nemzeti Rákkutató Hálózat, 2012. október

Ezek a statisztikák relatív túlélésre vonatkoznak. A relatív túlélés figyelembe veszi, hogy egyes emberek a rákon kívüli okok miatt halnak meg. Ez pontosabb képet ad a rák túléléséről.

Mi befolyásolja a túlélést

A kilátások a rák állapotától függenek, amikor diagnosztizáltak. Ez azt jelenti, hogy milyen nagy, és hogy elterjedt-e.

A túlélést is befolyásolja a holttest a rákban a testben.

Ha kemoterápiát kap a műtét előtt, akkor az orvosok megvizsgálják a tumort, és meglátják, milyen jól reagált a kemoterápiára. Ha jó válaszod van, jobb kilátásod van.

Ezekről a statisztikákról

Az 1 éves túlélés és az 5 éves túlélés nem jelenti azt, hogy csak 1 vagy 5 évig élsz. Ezek azoknak az embereknek a számához kötődnek, akik még életben voltak 1 vagy 5 évvel a rák diagnózisa után.

Csontrák

Ezen az oldalon

Mi a csontrák?

Vannak különböző típusú primer csontrák?

Mik a csontrák lehetséges okai?

Milyen gyakran fordul elő a csontrák?

Mik a csontrák tünetei?

Hogyan diagnosztizálható a csontrák?

Milyen lehetőségek vannak a csontrák kezelésére?

Kell-e követni a kezelést? Mit jelent ez?

Klinikai vizsgálatok (kutatási vizsgálatok) állnak rendelkezésre a csontrákos betegek számára?

Mi a csontrák?

A csontrák a csont malignus (rákos) daganata, amely elpusztítja a normál csontszövetet (1). Nem minden csont-daganat rosszindulatú. Tény, hogy a jóindulatú (nem vaskos) csontdaganatok gyakoribbak, mint a rosszindulatúak. Mind a rosszindulatú, mind a jóindulatú csontdaganatok növekedhetnek és összepréselhetik az egészséges csontszövetet, de a jóindulatú daganatok nem terjednek ki, nem pusztítják el a csontszövetet, és ritkán jelentenek veszélyt az életre.

A csontszövetben kezdődő malignus tumorokat primer csontráknak nevezik. Az olyan rákot, amely metasztatizálja (terjed) a test más részeiből, mint például a mell, a tüdő vagy a prosztata csontjait, metasztatikus ráknak nevezik, és a szerv vagy a szövetek számára nevezték el, amelyben kezdődött. Az elsődleges csontrák sokkal kevésbé gyakori, mint a csontokra terjedő rák.

Vannak különböző típusú primer csontrák?

Igen. A rák bármilyen típusú csontszövetben kezdődhet. A csontok osteoid (kemény vagy kompakt), porcos (kemény, rugalmas) és rostos (fonalszerű) szövetekből, valamint csontvelőből (puha, szivacsos szövetek a csontok középpontjában) állnak.

Az általános csontrák általános típusai a következők:

Osteoszarkóma, amely a csontból származó csontvelő szövetből származik. Ez a tumor leggyakrabban a térdben és a felkarban fordul elő (1).

Chondrosarcoma, amely porcszövetben kezdődik. A porcok a csontok végeit és az ízületeket vonják be. A chondrosarcoma leggyakrabban a medence (a csípőcsontok között helyezkedik el), a felső láb és a váll. Néha a chondrosarcoma rákos csontsejteket tartalmaz. Ebben az esetben az orvosok osztályozzák a daganatot osteosarcomának.

Az Ewing Sarcoma Tumor család (ESFTs), amelyek általában csontokban fordulnak elő, de lágy szövetekben (izom, zsír, rostos szövetek, véredények vagy egyéb szövetek) is előfordulhatnak. A tudósok úgy vélik, hogy az ESFT-ek a primitív idegszövetek csontból vagy lágyszövetből származó elemeiből származnak (2). Az ESFT-ok leggyakrabban a gerinc, a medence és a lábak és karok mentén fordulnak elő (3).

A lágyrészekben felmerülő egyéb rákos megbetegedéseket lágyszöveti szarkónak nevezik. Nem csontrák, és nem szerepelnek ebben az erőforrásban.

Mik a csontrák lehetséges okai?

Bár a csontrák nem rendelkezik egyértelműen meghatározott okokkal, a kutatók számos tényezőt azonosítottak, amelyek növelik a daganatok kialakulásának valószínűségét. Az osteosarcoma gyakrabban fordul elő olyan személyeknél, akiknek magas dózisú külső sugárterápiája vagy bizonyos rákellenes gyógyszerekkel történő kezelése volt; a gyermekek különösen érzékenyek. Kisszámú csontrák az öröklődés miatt. Például olyan gyermekeknél, akiknek örökletes retinoblasztóma volt (egy nem gyakori szemrák), nagyobb a kockázata az osteosarcoma kialakulásának, különösen ha sugárzással kezelik őket. Ráadásul az osteosarcoma kialakulásában nagyobb valószínűséggel alakulnak ki azok az emberek, akiknek örökletes csonttörésük van, és fémes implantátumokkal rendelkező emberek, akiket az orvosok néha a törések javítására használnak. Az Ewing-szarkóma nem kötődik semmilyen öröklődő rákos tünetegyütteshez, veleszületett gyermekkori betegséghez vagy korábbi sugárterheléshez (2).

Milyen gyakran fordul elő a csontrák?

Az elsődleges csontrák ritka. Az összes rák kevesebb mint 1% -át teszi ki. Az Egyesült Államokban évente mintegy 2300 új primer csontrákot diagnosztizálnak (5). A különböző típusú csontrákok nagyobb valószínűséggel fordulnak elő egyes populációkban:

Az osteosarcoma leggyakrabban 10 és 19 éves kor között fordul elő. Azonban a 40 évesnél idősebb emberek, akik más olyan állapotokkal rendelkeznek, mint a Paget-betegség (jó állapot, melyet az új csontsejtek rendellenes fejlődése jellemez).

A chondrosarcoma elsősorban idősebb felnőtteknél (40 évesnél idősebbeknél) fordul elő. A kockázat az életkor előrehaladtával nő. Ez a betegség ritkán fordul elő gyermekeknél és serdülőknél.

Az ESFT-k leggyakrabban 19 év alatti gyermekek és serdülők között fordulnak elő. A fiúkat gyakrabban érintik, mint a lányok. Ezek a tumorok rendkívül ritkák az afroamerikai gyermekeknél.

Mik a csontrák tünetei?

A csontrák leggyakoribb tünete a fájdalom, de nem minden csontrák okoz fájdalmat (1). A tartós vagy szokatlan fájdalmat vagy duzzanatot a csontban vagy annak közelében lehet rák vagy más körülmény okozhatja. Fontos, hogy az orvos meghatározza az okot.

Hogyan diagnosztizálható a csontrák?

A csontrák diagnosztizálásához az orvos megkérdezi a beteg személyes és családi kórtörténetét. Az orvos fizikális vizsgálatot is végez, és rendelhet laboratóriumi és egyéb diagnosztikai vizsgálatokat. Ezek a vizsgálatok a következőket tartalmazhatják (1):

Röntgensugarak, amely meg tudja mutatni a csonttumor elhelyezkedését, méretét és alakját. Ha a röntgen sugárzás azt sugallja, hogy egy rendellenes terület lehet rák, az orvos valószínűleg speciális képalkotó vizsgálatokat javasol. Még ha a röntgensugarak azt is sugallják, hogy egy rendellenes terület jótékony, az orvos esetleg további vizsgálatokat szeretne tennie, különösen akkor, ha a beteg szokatlan vagy tartós fájdalmat tapasztal.

A csontvizsgálat, amely egy teszt, amelyben kis mennyiségű radioaktív anyagot injektálnak a véredénybe, és a véráramon keresztül halad; aztán összegyűjti a csontokat, és egy szkenner észleli.

A számítógépes tomográfia (CT vagy CAT), amely a test belsejében található, különböző szögekből vett területek részletes képeinek sorozatából áll, amelyeket egy röntgenkészülékkel összekapcsolt számítógép hoz létre.

A mágneses rezonancia képalkotás (MRI) eljárást, amely a számítógéppel összekapcsolt erős mágnest használ, hogy részletes képet készítsen a test belsejéről a röntgensugarak használata nélkül.

A pozitron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat, amelyben kis mennyiségű radioaktív glükózt (cukrot) injektálnak a vénába, és egy szkennert használnak, hogy részletes, számítógépes képeket készítsenek a test belsejében, ahol a glükózt használják. Mivel a rákos sejtek gyakran több glükózt használnak, mint a normál sejtek, a képek rákos sejtek megtalálhatók a szervezetben.

egy angiogramnak, amely az erek röntgensugara.

  • szövettani vizsgálat (szövetmintának eltávolítása a csontdaganából) annak megállapítására, hogy a rák jelen van-e. A sebész elvégezhet egy tűbiopsziát vagy egy behatolásos biopsziát. A tűbiopsziában a sebész egy kis lyukat képez a csontban, és eltávolítja egy szövetmintát a daganatból egy tűszerű eszközzel. A behatolásos biopsziában a sebész behatol a daganatba és eltávolítja a szövet mintáját. A biopsziákat leginkább egy ortopéd onkológus végzi (a csontrák kezelésében tapasztalt orvos) (1). Egy patológus (egy orvos, aki mikroszkóp alatt azonosítja a sejteket és a szöveteket mikroszkóppal) tanulmányozza a szövetet annak meghatározására, hogy ez rákos.
  • Vérvétel az alkalikus foszfatáz enzim szintjének meghatározására. Nagy mennyiségű enzim van jelen a vérben, amikor a csontszövetet alkotó sejtek nagyon aktívak – amikor a gyermekek növekszenek, amikor törött csont javul, vagy amikor egy betegség vagy tumor abnormális csontszövet termelését okozza. Mivel a növekvő gyermekek és serdülők körében a magas alkalikus foszfatáz szintek normálisak, ez a teszt nem teljesen megbízható mutatója a csontráknak (1, 6).
  • Milyen lehetőségek vannak a csontrák kezelésére?

    A kezelési lehetőségek a rák típusától, méretétől, helyétől és stádiumától, valamint a beteg életkorától és általános egészségi állapotától függnek. A csontrák kezelési lehetőségei közé tartozik a sebészet, a kemoterápia, a sugárkezelés és a kriokirurgia.

    Sebészet a csontrák szokásos kezelése. A sebész eltávolítja az egész daganatot negatív margókkal (a sebészi beavatkozás során eltávolított szövet szélén vagy határán nincsenek rákos sejtek). A sebész speciális sebészeti technikákat is alkalmazhat a tumorral eltávolított egészséges szövet mennyiségének minimalizálására.

    A műtéti technikák és a preoperatív daganatkezelés drámai javulása lehetővé tette a legtöbb karcinóma vagy lábszárcsontos beteg számára, hogy elkerülje a radikális sebészeti beavatkozásokat (a teljes végtag eltávolítását). Azonban a legtöbb végtagmentő műtéten áteső betegnek rekonstruktív műtétre van szüksége, hogy maximalizálja a végtagfunkciót (1).

    kemoterápiás kezelés a daganatellenes szerek alkalmazása a rákos sejtek elpusztítására. A csontvelőben szenvedő betegek általában rákellenes szerek kombinációját kapják. Azonban a kemoterápiát jelenleg nem használják chondrosarcoma kezelésére (1).

    Sugárkezelés, más néven radioterápia, magában foglalja a nagy energiájú röntgenfelvételeket a rákos sejtek elpusztítására. Ez a kezelés műtéttel kombinálva alkalmazható. Gyakran használják a chondrosarcoma kezelésére, amely nem kezelhető kemoterápiával, valamint az ESFT-kkel (1). Használható olyan betegeknél is, akik megtagadják a műtétet.

    cryosurgery a folyékony nitrogén alkalmazása a rákos sejtek befagyasztására és megölésére. Ezt a technikát néha a hagyományos sebészet helyett a tumor elpusztítására használhatjuk (1).

    Kell-e követni a kezelést? Mit jelent ez?

    Igen. A csontrák néha metasztázisokat okoz, különösen a tüdőben, vagy visszatérhet (visszatérhet), akár a helyszínen vagy a test többi csontjában (1). Azok, akiknek csontrákja van, rendszeresen kell látniuk orvosukat, és azonnal jelenteniük kell a szokatlan tüneteket. A követés a csontrák különböző típusaira és szakaszaira változik. Általában a betegeket gyakrabban ellenőrzik az orvosuk, és rendszeres vérvizsgálattal és röntgenfelvétellel rendelkezik. Azok a betegek, akiknél volt csontrák, különösen gyermekek és serdülők, nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő egy másik típusú rák kialakulásában, mint például a leukémia, később az életben. A rendszeres utógondozás gondoskodik arról, hogy az egészségügyi változásokat megvitassák, és a problémákat a lehető leghamarabb kezeljék.

    Klinikai vizsgálatok (kutatási vizsgálatok) állnak rendelkezésre a csontrákos betegek számára?

    Igen. A klinikai vizsgálatokban való részvétel fontos kezelési lehetőség sok csontrákos beteg számára. Az új kezelések és a jelenlegi kezelések jobb módjainak kifejlesztése érdekében az NCI, az Országos Egészségtudományi Intézetek egy része számos ország kórházában és rákközpontjában támogatja a klinikai vizsgálatokat. A klinikai vizsgálatok kritikus lépést jelentenek az új kezelési módszerek kialakításában. Mielőtt bármilyen új kezelés ajánlható általános célra, az orvosok klinikai vizsgálatokat végeznek annak megállapítása érdekében, hogy a kezelés biztonságos-e a betegek számára és hatékony-e a betegség ellen.

    A klinikai vizsgálatban való részvétel iránt érdeklődőknek beszélniük kell orvosukkal. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI Rák Információs Szolgálatán (CIS) találhatók az 1-800-4-CANCER-ben (1-800-422-6237) és az NCI-füzetben, amely részt vesz a rákkezeléssel kapcsolatos kutatásokban. Ez a füzet leírja, hogyan végzik el a kutatási tanulmányokat, és bemutatja azok lehetséges előnyeit és kockázatait. A klinikai vizsgálatokról további információk találhatók az NCI Clinical Trials oldalán, amely részletes információkat tartalmaz a folyamatban lévő folyamatokról a PDQ®, az NCI átfogó rákinformációs adatbázisához való kapcsolódásával. A CIS a PDQ-ról is információt nyújt.

    Kommentek


    Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

    | Regisztráció


    Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!