Esophageal Cancer Risk Factors
A kockázati tényező bármi, ami megváltoztatja az esélyét arra, hogy betegséget kapjon, például a rákot. A különböző rákok eltérő kockázati tényezőkkel bírnak. Egyes kockázati tényezők, mint a dohányzás, megváltoztathatók. Mások, mint egy személy életkora vagy családi történelme, nem változtathatók meg.
A tudósok számos olyan tényezőt találtak, amelyek befolyásolhatják a nyelőcsőrák kockázatát. Néhány nagyobb valószínűséggel növeli a nyelőcső adenocarcinoma kockázatát és másokat a nyelőcső pikkelyes carcinoma esetén.
De kockázati tényező, vagy akár sok, nem jelenti azt, hogy esophageális rákot kap. Néhány ember, aki a betegségben szenved, valószínűleg nincsenek ismert kockázati tényezők.
A nyelőcsőrák esélye növekszik az életkorral. Az esetek kevesebb mint 15% -a megtalálható az 55 évnél fiatalabb személyeknél.
A férfiaknál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a nők esophageális rákot kapnak.
Gastrooesophagealis reflux betegség
A gyomorban általában erős sav és enzimek teszik lehetővé az élelmiszer emésztését. Egyes embereknél a sav eljuthat a gyomortól a nyelőcső alsó részébe. Az orvosi kifejezés erre vonatkozik gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), vagy csak visszafolyás. Sok embernél a reflux olyan tüneteket okoz, mint például a gyomorégés vagy a mellkas középső részéből eredő fájdalom. Egyes esetekben azonban a reflux nem okoz semmilyen tüneteket.
A GERD-ben szenvedő betegeknek valamivel nagyobb a kockázata a nyelőcső adenocarcinoma kialakulásának. Ez a kockázat magasabbnak tűnik azokban az emberekben, akiknek gyakoribb tünetei vannak. De a GERD nagyon gyakori, és a legtöbb ember, akinek van ez ne folytassa a nyelőcsőrák kialakulását. A GERD szintén okozhat Barrett-nyelőcsövet (alább tárgyaljuk), ami még nagyobb kockázatnak van kitéve.
Barrett nyelőcsője
Ha a gyomorsav refluxja az alsó nyelőcsőbe hosszú ideig tart, akkor károsíthatja a nyelőcső belső bélését. Ez azt eredményezi, hogy a nyálkahártyában lévő laphámsejtek általában a nyelőcsövet helyettesítik a mirigysejtekkel. Ezek a mirigysejtek általában úgy néznek ki, mint a gyomor és a vékonybél sejtjei, és ellenállnak a gyomorsavnak. Ezt az állapotot Barrett (vagy Barrett) nyelőcsőjének nevezik.
Minél hosszabb ideig valaki visszafolyik, annál valószínűbb, hogy Barrett nyelőcsőjét fejlesztik. A legtöbb ember, akinek Barrett nyelőcsője volt, gyomorégés tünetei voltak, de sokan közülük nincsenek tünetek. A Barrett-nyelőcsőben szenvedő emberek sokkal nagyobb kockázattal járnak, mint az ilyen betegségben szenvedő betegek a nyelőcső adenokarcinóma kialakulásában. Mégis, a legtöbb ember, aki Barrett nyelőcsőjével nem rendelkezik nyelőcsőrákkal.
A Barrett-nyelőcsőben a mirigy-sejtek idővel abnormálisabbá válhatnak. Ez eredményezhet diszplázia, egy rákkeltő állapot. A dysplasia minősül abból, hogy a sejtek milyen kórosak a mikroszkóp alatt. Az alacsony fokú dysplasia jobban hasonlít a normál sejtekhez, míg a magas fokú dysplasia abnormálisabb. A magas fokú dysplasia a legmagasabb rákkockázattal jár.
Dohány és alkohol
A dohánytermékek használata, beleértve a cigarettákat, szivarokat, csöveket és rágógumit, a nyelőcsőrák egyik fő kockázati tényezője. Minél több ember használja a dohányt, és annál hosszabb ideig használják, annál nagyobb a rák kockázata. Valaki, aki naponta vagy annál több cigarettát cigarettáz, legalább kétszer esélyt kap a nyelőcső adenokarcinómájára, mint egy nem dohányzó, és a kockázat nem szűnik meg, ha a dohányzás megáll. A pikkelysejtes nyelőcső rákhoz való kapcsolódás még erősebb, de ez a kockázat a dohányzást elhagyó embereknél csökken. .
Az alkoholfogyasztás növeli a nyelőcsőrák kockázatát is. Minél több alkoholt fogyasztanak, annál nagyobb az esélye a nyelőcsőrák kialakulásának. Az alkohol az adenokarcinóma kockázatánál jobban befolyásolja a laphámsejtek kockázatát.
A dohányzás és az alkoholfogyasztás kombinálása sokkal többet jelent a nyelőcsőrák kockázatával szemben, mint önmagában.
A túlsúlyos vagy elhízott emberek (túlsúlyosak) nagyobb eséllyel rendelkeznek a nyelőcső adenocarcinoma kapcsán. Ezt részben magyarázza az a tény, hogy az elhízott embereknek nagyobb a valószínűsége a gastrooesophagealis reflux.
Az étrend egyes anyagai növelhetik a nyelőcsőrák kockázatát. Például vannak olyan javaslatok, amelyeket még nem bizonyított, hogy a magas húsban előforduló diéta növelheti a nyelőcsőrák kialakulásának esélyét. Ez segíthet megmagyarázni ennek a ráknak a magas arányát a világ bizonyos részein.
Másrészről, a gyümölcsök és zöldségek magas étrendje alacsonyabb a nyelőcsőrák kockázatával. Ennek pontos okai nem egyértelműek, de a gyümölcsök és zöldségek számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek segíthetnek megakadályozni a rákot.
Gyakran forró folyadékok fogyasztása (149 ° F vagy 65 ° C hőmérséklet – sokkal forróbb, mint egy tipikus kávéscsésze) növelheti a nyálkahártya rákos laphám típusának kockázatát. Ez a forró folyadékok nyelőcsőjét bélelő sejtek hosszú távú károsodásának eredménye lehet.
Ebben az állapotban a nyelőcső alsó végénél lévő izom (az alsó nyelőcső záróizmája) nem pihenteti megfelelően. Az elfogyasztott élelmiszerek és folyadékok nehezen jutnak a gyomorba, és általában az alsó nyelőcsőben gyűlnek össze, amely idővel kinyújtott (dilatált) állapotba kerül. A nyelőcsővel bélelő sejtek irritálódhatnak az étellel szemben a szokásos időtartamnál hosszabb ideig.
Az achalasia-ban szenvedő embereknél a nyelőcsőrák kockázata gyakran normális. A rákos megbetegedések átlagosan kb. 15-20 évvel az achalasia kezdete után alakultak ki.
Ez egy ritka, örökletes betegség, amely a felső bőrréteg növekedését okozza a kezek és talpak tenyerein. Az ilyen betegségben szenvedő betegek kis nyálkahártyákat (papillómákat) is fejlesztenek a nyelőcsőben, és nagyon nagy a kockázata annak, hogy a nyelőcső pikkelyes sejtrákot kapjanak.
A tylosist szedő embereket szorosan figyelni kell, hogy korán kórokozzanak a nyelőcsőrákban. Gyakran ez szükségessé teszi a rendszeres megfigyelést egy felső endoszkópiával (a Tanulmányok a nyelőcső rák esetében).
Plummer-Vinson-szindróma
Ez a ritka szindróma (más néven Paterson-Kelly-szindróma) a nyelőcső felső részében szövőszálak vannak, jellemzően alacsony vérszintek, nyelvi irritáció (glossitis), törékeny körmök és néha nagy pajzsmirigy vagy lép miatt vérszegénység (alacsony vörösvértestszám).
A web egy vékony membrán, amely a nyelőcső belső béléséből nyúlik ki, ami szűkületet okoz. A legtöbb nyelőcső nem okoz semmilyen problémát, de nagyobbak is okozhatnak ételeket a nyelőcsőbe, ami a csapdába esett ételből eredő nyelési és krónikus irritációt okozhat ezen a területen.
Ez a szindróma körülbelül 1-ből 10 embernél végül kialakul a nyelőcső vagy rákos laphámregóta a tork alsó részén (hypopharynx).
Munkahelyi expozíciók
Bizonyos munkahelyeken a vegyi füstöknek való kitettség növelheti a nyelőcsőrák kockázatát. Például a száraz tisztításhoz használt egyes oldószereknek való kitettség nagyobb kockázatot jelenthet a nyelőcsőrákra. Egyes tanulmányok azt találták, hogy a száraz tisztítással foglalkozó munkavállalók magasabb lehetnek a nyelőcsőrákban, de nem minden tanulmány megtalálta ezt a kapcsolatot.
Sérülés a nyelőcsőbe
A lúg az erős ipari és háztartási tisztítószerek, mint például a lecsapoló tisztítók. A lúg egy korrozív anyag, amely képes égetni és elpusztítani a sejteket. Véletlenül egy lúgos tisztítópalackból való ivás súlyos kémiai égést okozhat a nyelőcsőben. Ahogy a sérülés meggyógyul, a hegszövet lehet, hogy a nyelőcső területe nagyon keskeny lesz (a bírálat). Az ilyen szűkületekkel rendelkezőknek nagyobb a kockázata a laphámsejtek-esophageális rák kialakulásának kockázatára, ami sok esetben (akár évtizedekkel később is) következik be.
Egyes egyéb rákok története
Azok a személyek, akiknek más rákos megbetegedései vannak, mint például a tüdőrák, a szájrák és a torokrák, nagy kockázattal járnak a nyelőcső pikkelysejtes karcinóma kialakulásának kockázatával is. Ez azért lehet, mert ezek a rákok a dohányzás okozta is lehetnek.
Humán papillomavírus (HPV) fertőzés
A HPV több mint 100 rokon vírus csoportja. Papillomavírusoknak nevezik, mert némelyikük a papillómát (vagy a szemölcs) nevezik. Egyes típusú HPV-fertőzés számos rákos megbetegedéshez kapcsolódik, beleértve a torokrákot, az anális rákot és a méhnyakrákot.
A HPV fertőzés jelei az Ázsiában és Dél-Afrikában egyes betegek egyharmadánál jelentkeztek az oesophagus rákban. A HPV fertőzés jelei azonban nem észleltek más betegek, köztük az Egyesült Államok betegeiből származó oesophagus rákokban.
A nyelőcsőrák jelei és tünetei
A nyelőcső rákjai általában az általuk okozott tünetek miatt találhatók. A tünetek nélküli emberek esetében a diagnózis ritka és általában véletlen (más orvosi problémák miatt végzett vizsgálatok miatt). Sajnos a legtöbb nyelőcsőrák nem okoznak tüneteket, amíg el nem éri az előrehaladott állapotot, amikor nehezebb kezelni őket.
Fáradtság
A nyelőcsőrák leggyakoribb tünete a nyelési probléma, olyan érzés, hogy az étel a torokban vagy a mellkasban ragadt, vagy akár az ételt is megfojtja. Az orvosi kifejezés a nyelési nehézségre dysphagia. Ez gyakran enyhe, amikor elkezdődik, majd idővel rosszabbodik, minél kisebb lesz a nyelőcső belseje.
Ha a lenyelés egyre nehezebbé válik, az emberek sokszor megváltoztatják étrendjüket és étkezési szokásaikat anélkül, hogy felismernék. Kevesebb harapást vesznek, és gondosabban és lassan rágják el az ételüket. Amint a rák növekszik, a probléma tovább romlik. Az emberek akkor kezdhetnek enni finomabb ételeket, amelyek könnyebben áthaladhatnak a nyelőcsőn. Lehet, hogy elkerülik a kenyeret és a húst, mivel ezek az élelmiszerek általában beakadnak. A nyelési probléma akár elég rosszul is lehet, hogy egyes emberek teljesen elfogyasztják a szilárd ételeket, és átváltanak egy folyékony diétára. Ha a rák növekszik, akkor bizonyos esetekben még a folyadékokat is nehéz lenyelni.
Annak érdekében, hogy átadja az ételt a nyelőcsőn keresztül, a test több nyálat eredményez. Ez egyes embereket panaszkodik, hogy sok vastag nyálka vagy nyál felbukkan.
Mellkasi fájdalom
Néha az emberek fájdalmai vagy kényelmetlenek a mellkasuk középső részében. Vannak, akik nyomást vagy égetést érznek a mellkasban. Ezeket a tüneteket gyakrabban okozzák a rákon kívüli egyéb problémák, mint például a gyomorégés, ezért ritkán tekintik azt a jelzést, hogy egy személy rákos lehet.
A lenyelés fájdalmas lehet, ha a rák elég nagy ahhoz, hogy korlátozza az élelmiszer áthaladását a nyelőcsőn keresztül. A fájdalom érezhető néhány másodperccel a lenyelés után, mivel táplálék vagy folyadék eléri a daganatot, és nehézséget okoz a múlté.
Fogyás
A nyelőcső rákos betegek fele fogyni (próbálkozás nélkül). Ez azért történik, mert a lenyelés problémái megakadályozzák őket, hogy elegendő táplálékot fogyasszanak a súlyuk fenntartása érdekében. Más tényezők közé tartozik a csökkent étvágy és a metabolizmus növekedése a rák.
Egyéb tünetek
A nyelőcső egyéb lehetséges tünetei a következők lehetnek:
- Rekedtség
- Krónikus köhögés
- Hányás
- csuklás
- Csontfájdalom
- A vérzés a nyelőcsőbe. Ez a vér áthalad az emésztőrendszeren, ami a székletet fekete színűvé teszi. Idővel ez a vérveszteség vérszegénységhez vezethet (alacsony vörösvérsejtszint), ami fáradtnak érezheti magát.
A fenti tünetek közül egyet vagy többet nem jelenti azt, hogy nyelőcsőrákban szenved. Tény, hogy ezeknek a tüneteknek a nagy valószínűségét más körülmények okozzák. Mégis, ha ilyen tünetei vannak, különösen a nyelési nehézségek, akkor fontos, hogy orvosolják őket, hogy szükség esetén megtalálják és kezeljék az okot.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: