Ha méhnyakrákja van
Mi a méhnyakrák?
A rák elindíthatja a test bármely helyét. A nyaki (SER-kul-kul) rák a méhnyakon kezdődik (SER-vix). Ez akkor kezdődik, amikor a méhnyakból származó sejtek fokozódnak az irányításból, és a normális sejteket összeszedik. Ez megnehezíti a szervezet működését, ahogyan kell.
A ráksejtek terjedhetnek a test más részeire. A méhnyak rákos sejtjei néha eljuthatnak a tüdőbe, és ott nőnek. Amikor a rákos sejtek ezt teszik, úgy nevezik metasztázisnak (kimondva meh-TAS-tuh-sis). Az orvosok számára az új hely ráksejtjei hasonlóan hasonlítanak a méhnyakhoz.
A rákot mindig az a hely, ahol kezdődik. Tehát amikor a méhnyakrák terjed a tüdőbe (vagy bármi más helyre), még mindig méhnyakráknak nevezik. Nem nevezik tüdőráknak, kivéve, ha a tüdőből származó sejtekből indul.
Kérje orvosát, hogy használja ezt a képet, hogy megmutassa, hol van a rák.
A méhnyak
A méhnyak (SER-vix) a méh alsó része (YEW-tuh-rus). Csatlakozza a méht a hüvelyhez (vuh-JIE-nuh), amely a test külső része felé vezet.
Vannak különböző méhnyakrák?
Van néhány méhnyakrák. Orvosa többet tud mondani arról a fajtaról, amilyet.
A legelterjedtebbnek nevezzük squamous cell carcinoma (SKWAY-mus eladja CAR-sin-O-mah). Ez a fajta a méhnyak felszínét lefedő sejtekben kezdődik.
Az orvoshoz fordulhat
- Miért gondolja, hogy rákos vagyok?
- Van esély arra, hogy nincs rák?
- Kérem írja le azt a rákot, amiről úgy gondolod, hogy lehet?
- Mi fog ezután történni?
Hogyan tudja az orvos, hogy méhnyakrákot kapok?
A méhnyakrák gyakran nem okoz jeleket vagy tüneteket, amíg el nem terjed a méhnyakon.
A méhnyakrák néhány jele az új vérzés, foltosodás vagy a hüvelyből történő kisülés (vuh-JIE-nuh) és a nemi fájdalom. Az orvos megkérdezheti Önt az egészségével kapcsolatban, és fizikai és kismedencei vizsga esetén.
Ha a jelek a méhnyakrákra mutatnak, több vizsgálatot kell elvégezni. Íme néhány teszt, amire szüksége lehet:
A tesztek elvégezhetők
kolposzkópia (kol-PA-skuh-pee): A hüvely belsejét és a méhnyakát egy megvilágított nagyítóval vagy hatókörrel alaposan megvizsgálja. A hatókör a testen kívül marad.
Pép tesz: (vagy Pap-kenet) Vizsgálat, melyet a méhnyak eltávolítására használnak fel, hogy rákos és rák előtti vizsgálatokat végezzenek.
Nyaki biopszia: Egy biopsziában (BY-op-see) az orvos egy kis darab szövetet vesz ki, hogy ellenőrizze a rákos sejteket. Sok lehetőség van a méhnyak biopsziájára. Kérdezze meg orvosától, hogy milyen biopsziára van szüksége. A biopszia az egyetlen módja annak, hogy biztosan megmondja, ha rákos.
CT (számítógépes tomográfia) vizsgálat: Ezt néven “CAT scan” -nek is nevezik. Ez egy különleges röntgenfelvétel, amely részletes képet készít a daganat terjedésének.
Mellkasi röntgensugarak: Röntgenfelvételt lehet tenni annak megállapítására, hogy a rák terjedt-e a tüdejében.
PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálat: A PET-beolvasások olyan különleges cukrot használnak, amelyet a testén belül speciális kamerával lehet megtekinteni. Ha van rák, akkor ez a cukor “forró pontokként” jelenik meg, ahol megtalálható a rák. Ez a teszt segít megmutatni, hogy a rák elterjedt-e.
Méhnyakrák osztályozása
A biopszia minta rákos sejtjeit osztályozni fogják. Ez segít az orvosoknak megjósolni, hogy a rák milyen gyorsan növekszik és terjed. A rákos sejteket attól függően osztályozzák, hogy mennyire nézik ki a normál sejteket. Az 1., 2. és 3. osztályt használják. Azok a sejtek, amelyek nagyon különböznek a normál sejtektől, magasabb fokozatot kapnak (3), és gyorsabban nőnek. Kérje meg az orvost, hogy magyarázza meg a rákos megbetegedést. A fokozat segít az orvosnak eldönteni, melyik kezelés a legjobb az Ön számára.
Az orvoshoz fordulhat
- Milyen tesztekre lesz szükségem?
- Ki fogja elvégezni ezeket a teszteket?
- Hová készülnek?
- Ki tudja megmagyarázni nekem?
- Hogyan és mikor kapom meg az eredményeket?
- Ki magyarázza meg nekem az eredményeket?
- Mit kell tennem?
Mennyire súlyos a rák?
Ha méhnyakrákja van, az orvos meg fogja találni, hogy mennyire terjed. Ezt nevezik színpadnak. Lehet, hogy más emberek azt mondták, hogy rákuk “1. szakasz” vagy “2. stádium” volt. Orvosa meg fogja találni a rák állapotát, hogy eldöntsék, milyen típusú kezelés a legjobb az Ön számára.
A színpad a méhnyakon keresztül történő rák növekedését vagy terjedését írja le. Azt is elmondja, hogy a rák terjedt-e a testének más szervekre, amelyek közel vagy távolabb vannak.
A rák lehet 0, 1, 2, 3 vagy 4. szakasz. A 0. stádiumot karcinómának is nevezik in situ (CAR-sin-O-ma a SY-ben is). Minél alacsonyabb a szám, annál kevésbé terjed a rák. A magasabb szám, mint a 4. fokozat, olyan komolyabb rákot jelent, amely a méhnyakon túl terjedt. Mindenképpen kérdezze meg az orvost a rákos megbetegedésről és arról, hogy mit jelent az Ön számára.
Az orvoshoz fordulhat
- Ismered a rák színpadát?
- Ha nem, akkor hogyan és mikor derítheti ki a rákos állapotot?
- Megmagyaráznád nekem, hogy mi a helyzet az én esetemben?
- A rák színpadán alapul, mennyi ideig gondolsz, hogy élni fogok?
- Mi fog ezután történni?
Milyen kezelésre lesz szükségem?
A méhnyakrák kezelése a rák állapotától függ.
A legtöbb nő esetében a műtét (SUR-jur-ee) a legfontosabb kezelés. Az Ön számára legmegfelelőbb kezelési terv az alábbiaktól függ:
- A rák színvonala és fokozata
- Az esély arra, hogy egyfajta, ha a kezelés a rákot gyógyítja vagy segít valamilyen módon.
- A korod
- Egyéb egészségügyi problémák
- Az érzéseid a kezeléssel és a vele járó mellékhatásokkal kapcsolatban.
Méhnyakrák műtéte
A legtöbb méhnyakrákos nőnek van valamilyen műtéte.
Ez a kezelés megöli a rákos sejteket fagyasztva. A 0-fázisú rák kezelésére alkalmazható.
Ez a kezelés lézert használ a rákos sejtek égetésére. Használható a 0-es stádiumú rákos megbetegedéseknél.
A conizációt kúp biopsziának is nevezik. Ehhez kicsi, kúp alakú darabja a méhnyaknak a rákos részével.
A méhbetegség (HISS-ter-EK-tuh-me) kiveti a méh és a méhnyak. Ez a méhnyakrák kezelésének legáltalánosabb módja. A műtét számos módon lehetséges.
Néha a petefészkeket és a petevezetéket egyidejűleg veszik ki. A közeli nyirokcsomók (lymph) csomópontok is kiválhatnak, hogy rákos sejteket tartalmaznak-e.
Kérdezze meg kezelőorvosát, milyen műtétet igényel. Minden típusnak vannak előnyei és hátrányai.
A műtét mellékhatásai
Bármilyen típusú műtétnek kockázata és mellékhatása lehet. Mindenképpen kérdezze meg orvosától, hogy mit várhat. Ha problémái vannak, ismerje meg orvosait. Azok az orvosok, akik a méhnyakrákban szenvedő nőket kezelik, képesek lesznek segíteni minden olyan problémával kapcsolatban, amely felmerül.
Sugárkezelés
A sugárzás (kimondottan RAY-dee-A-shun) nagy energiájú sugarakat (például x-sugarakat) használ fel a rákos sejtek megölésére. Ezt a kezelést bármely olyan ráksejt megöli, amelyet a műtét után lehet hagyni.
2 fő módja van a sugárzásnak. Célja, hogy a test mögött lévő gép méhsejtje legyen. Ezt nevezik külső sugárzás. Vagy egy radioaktív forrás a méhnyak közelében helyezhető el a hüvelybe (vuh-JIE-nuh). Ezt nevezik brachyterápia (kifejezett BRAKE-ee-THAIR-uh-pee).
A sugárkezelés mellékhatásai
Ha kezelőorvosa sugárkezelést javasol, beszéljen arról, hogy milyen mellékhatások történhetnek. A mellékhatások a használt sugárzás típusától függenek. A sugárzás leggyakoribb mellékhatásai a következők:
- A bőr megváltozik, ahol a sugárzás megtörténik
- Nagyon fáradtnak érzi magát (fáradtság, amit fuh-TEEG mond)
A legtöbb mellékhatás jobbá válik a kezelés befejezése után. Egyesek tovább tarthatnak. Beszéljen a rákellenes csapattal arról, hogy mit várhat.
A Chemo (kimondva KEY-mo) a kemoterápia rövid szava (kimondva KEY-mo-THAIR-uh-pee) – a kábítószerek használata a rák elleni küzdelemben. A gyógyszereket gyakran vénába adják. Ezek a gyógyszerek bejutnak a vérbe, és átterjednek a testen. A Chemo-t ciklusokban vagy körökben adják meg. Minden kezelést egy szünet követ. Legtöbbször 2 vagy több kémiai gyógyszert kapnak. A kezelés gyakran sok hónapig tart.
Ha a kemoterápiát és a sugárterápiát ugyanabban az időben adják be, az úgynevezett kemoradiáció (KEY-mo-RAY-dee-A-kitér).
A kemo mellékhatásai
A Chemo nagyon fáradtnak érezheti magát, betegedhet a gyomrában, és a hajad esik ki. De ezek a problémák a kezelés befejezése után eltűnnek.
Vannak módszerek a legtöbb kemo mellékhatás kezelésére. Ha mellékhatásai vannak, mindenképpen beszéljen a rákellenes csapatával, hogy segítsen.
A célzott terápia nem ugyanaz a kemo, mivel ezek a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik, nem pedig a normál sejteket. Kevesebb mellékhatást okozhatnak.
Klinikai vizsgálatok
Klinikai vizsgálatok olyan kutatási tanulmányok, amelyek új gyógyszereket vagy egyéb kezeléseket tesztelnek az emberekben. Összehasonlítják a szokásos kezeléseket másokkal, amelyek jobbak lehetnek.
Ha szeretne többet megtudni a klinikai vizsgálatokról, amelyek az Ön számára megfelelőek lehetnek, kérdezze meg kezelőorvosát, ha a klinikán vagy a kórházban klinikai vizsgálatokat végez. További információkért lásd a klinikai kísérleteket.
A klinikai vizsgálatok egyik módja a legújabb rákkezelésnek. Ezek a legjobb módszerek az orvosok számára, hogy jobb módszereket találjanak a rák kezelésére. Ha orvosa megtalálja a rákos megbetegedést, akkor Önnek kell részt vennie. Ha pedig regisztrálsz egy klinikai vizsgálatra, mindig bármikor megállhatsz.
Mi a helyzet azokkal a kezelésekkel kapcsolatban, amelyekről hallok?
Rákos megbetegedések esetén a rák kezelésére vagy a tünetek kezelésére más módokon is hallhatunk. Ezek nem mindig szabványos orvosi kezelések. Ezek a kezelések lehetnek vitaminok, gyógynövények, speciális étrendek és más dolgok. Talán csodálkozhat ezekről a kezelésekről.
Ezek közül néhány ismert, hogy segítenek, de sokan még nem teszteltek. Egyeseknek bizonyították, hogy nem segítenek. Néhányan még kiderült, hogy ártalmasak. Beszéljen orvosával bármit, amit a felhasználásról gondol, akár vitaminról, diétáról, akár bármi másról.
Az orvoshoz fordulhat
- Milyen gondolat a legjobb nekem?
- Mi a célja ennek a kezelésnek? Gondolod, hogy gyógyíthatja a rákot?
- A kezelés magában foglalja a műtétet? Ha igen, ki fogja elvégezni a műtétet?
- Milyen lesz a műtét?
- Szükségem lesz más típusú kezelésre is?
- Mi a célja ezeknek a kezeléseknek?
- Milyen mellékhatások lehetnek ezekből a kezelésekből?
- Mit tehetek a mellékhatásokkal kapcsolatban, amelyeket megtehettem?
- Van-e klinikai vizsgálat, ami helyes lehet számomra?
- Mi a helyzet a különleges vitaminokkal vagy étrendekkel, amiket a barátok mondanak? Hogyan fogom tudni, hogy biztonságosak-e?
- Milyen gyorsan kell kezelnem a kezelést?
- Mit kell tennem, hogy készen álljak a kezelésre?
- Van valami, amit tehetek, hogy segítsen a kezelésnek jobban működni?
- Mi a következő lépés?
Mi fog történni a kezelés után?
Örülök, ha a kezelés véget ért. De nehéz, hogy ne aggódjon, hogy a rák visszajön. Még akkor is, ha a daganat soha nem tér vissza, az emberek még mindig aggódnak. Évekkel a kezelés befejezése után látni fogja a rákos orvosát. Kezdetben előfordulhat, hogy látogatásai néhány hónaponként. Aztán, minél rákosodik a rák, annál ritkábban van szükség a látogatásokra.
Mindenképpen látogasson el ezekre a nyomon követési látogatásokra. Az orvosok megkérdezik a tüneteket, fizikai vizsgálatokat végeznek, és vérvizsgálatokat végezhetnek, és talán egyéb vizsgálatokat is végezhetnek annak megállapítására, hogy a rák visszatért-e. Továbbá meg kell kapnia a Pap teszteket függetlenül attól, hogy milyen kezelést kapott.
A rákos megbetegedések és a kezelés kezelésének nehézségei lehetnek, de lehet az idő is, hogy új módszerekkel vizsgálja meg életét. Lehet, hogy gondolkodik arról, hogyan javíthatja az egészségét. Hívjon minket az 1-800-227-2345 telefonszámon, vagy beszéljen orvosával, hogy megtudja, mit tehet a jobb érzés érdekében.
Nem változtathatja meg azt a tényt, hogy rákos. Amit megváltoztathatsz, az, hogy hogyan élsz az életed hátralevő részében – az egészséges választást és az érzést, amennyit csak tudsz.
Mit kérdezzen meg orvosától a méhnyakrákról?
Fontos, hogy őszinte, nyílt megbeszéléseket folytasson a rákellenes csapatával. Minden kérdésére választ akarnak adni, hogy tájékozott bánásmódot és életviteleket hozhasson. Például, fontolja meg ezeket a kérdéseket:
Amikor azt mondják, méhnyakrákja van
- Milyen típusú méhnyakrákot kaptam?
- A méhnyakon kívül terjed a rákom?
- Lehet-e meghatározni a rákos állapotot, és mit jelent ez?
- Szükségem lesz más vizsgálatokra, mielőtt eldönthetnénk a kezelést?
- Látnom kell más orvosokat vagy egészségügyi szakembereket?
- Ha aggódom a diagnózisomért és kezeléséért felmerült költségekért és biztosítási fedezetért, ki tudna segíteni?
A kezelési terv meghozatalakor
- Milyen gyógyítási lehetőségek vannak?
- Milyen kezelést javasol és miért?
- Mennyi tapasztalattal rendelkezik az ilyen típusú rák kezelésében?
- Kapok egy második véleményt? Hogyan tehetem ezt? Tud ajánlani valakit?
- Mi lenne a kezelés célja?
- Milyen gyorsan kell eldönteni a kezelést?
- Mit kell tennem, hogy készen álljak a kezelésre?
- Meddig fog tartani a kezelés? Milyen lesz ez? Hol fogják megtenni?
- Milyen kockázatok vagy mellékhatások jelentkeznek az Ön által javasolt kezeléseknél? Vannak dolgok, amiket tehetek, hogy csökkentsd ezeket a mellékhatásokat?
- Hogyan befolyásolhatja a kezelés a napi tevékenységemet?
- Milyen esélye van arra, hogy a rák megismétlődik (visszatér) ezekkel a kezelési tervekkel?
- Mit fogunk tenni, ha a kezelés nem működik, vagy ha a rák megismétlődik?
- Lehet-e gyermeket nevelni a kezelés után?
- Milyen kezelési lehetőségeim vannak, ha gyermekeket szeretnék a jövőben?
A kezelés alatt
A kezelés megkezdése után tudnia kell, mire számíthat és mit keres. Ezekre a kérdésekre nem feltétlenül vonatkozik Önre, de segítséget nyújthat azoknak, akik segítenek.
- Honnan tudhatjuk, ha a kezelés működik?
- Van valami, amit tehetek a mellékhatások kezelésében?
- Milyen tüneteket vagy mellékhatásokat kell közölnöm rögtön?
- Hogyan érhetek el éjszakánként, ünnepnapokon vagy hétvégén?
- Meg kell változtatni, amit a kezelés alatt eszem?
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Milyen gyakorlatot kell tennie, és milyen gyakran?
- Tudsz egy mentális egészségügyi szakemberre gondolni, látom-e, hogy túlterheltnek, depressziósnak vagy szomorúnak érezzem magam?
Kezelés után
- Szükségem lesz egy különleges étrendre a kezelés után?
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Milyen egyéb tüneteket kell figyelnem?
- Milyen edzésre van szükségem?
- Milyen nyomon követésre van szükség a kezelés után?
- Milyen gyakran kell nyomonkövetési vizsgákkal és képalkotó tesztekkel foglalkozni?
- Szükségem lesz vérvizsgálatra?
- Hogyan fogjuk tudni, hogy a rák visszatért-e? Mire kell figyelnem?
- Mi lesz a lehetőségem, ha a rák visszatér?
Ezekkel a mintakérdésekkel együtt mindenképpen írj le néhányat a sajátodról. Például további információkat szeretne kapni a helyreállítási időpontokról. Vagy megkérdezheti, hogy jogosult-e klinikai vizsgálatra.
Ne felejtse el, hogy az orvosok nem az egyetlenek, akik információt adhatnak nekik. Más egészségügyi szakemberek, például ápolók és szociális munkások válaszolhatnak néhány kérdésére. Ha többet szeretne megtudni az egészségügyi szakembereivel folytatott beszélgetésről, olvassa el a Doktor-beteg kapcsolat című részt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: