Hasnyálmirigyrákos diagnózis
Két nagyon fontos dolog tudni a hasnyálmirigy daganatokról. Először is, egyesek, mint például az “intraductalis papillary mucinous neoplasma”, gyógyítható prekancerózis elváltozások. Csakúgy, ahogy a vastagbélrák gyógyítható prekancerózus vastagbélpópiákból származik, úgyhogy a hasnyálmirigyrákos megbetegedések előidézhető prekancerus elváltozásokból erednek.
Másodszor, ahogy korábban említettük, a hasnyálmirigyben különböző daganatos megbetegedések alakulhatnak ki, mint például a ductalis adenocarcinoma és a hasnyálmirigy neuroendokrin daganata, és ezek a különböző daganatok fontosak ahhoz, hogy felismerjék őket, mivel gyakran kezelik őket másként, és mivel ezek különböző előrejelzésekkel (előre jelzett kimenetekkel) társult.
A képzett szakértő patológusok általában meghatározzák egy adott daganatos megbetegedés diagnózisát. Ezt a daganat biopsziáiból vagy a reszekelt (eltávolított) daganatok vizsgálatából végzik.
Az exokrin hasnyálmirigy daganata
Ez a rák olyan formája, amelyről a legtöbb ember beszél, amikor a “hasnyálmirigy rákára” utal. Ezek a neoplazmák az összes hasnyálmirigyrák 75% -át teszik ki.
Adenokarcinómák (leggyakoribb) – Csakúgy, mint a hasnyálmirigy normális exokrin sejtjei, az adenokarcinómák mikroszkópos mirigyeket (üres tér körülvevő sejtgyűjteményeket alkotnak). Az adenokarcinómák elég nagyok ahhoz, hogy olyan idegeket támadjanak meg, amelyek hátfájást okozhatnak. Gyakran terjednek (metasztatizálják) a májra vagy a nyirokcsomókra. Ha ez megtörténik, akkor a tumor nem észlelhető.
Adenocarcinoma: Ez egy mirigyképző (csövet képez) rákot.
Ebben a példában az adenokarinomában egy ideg (a kép középpontja) köré csavart.
A hasnyálmirigy alábbi ritka exokrin neoplazmái betűrendben vannak felsorolva.
Acinar sejtkarcinómák – Ezek a ritka rákok túltermelt mennyiséget termelhetnek a hasnyálmirigy által normalizált emésztőenzimekből. Az enzimek ezen növekedése különös tüneteket okoz az acinussejtes karcinóma betegeinek 20% -ában. Ezek a tünetek lehetnek szokatlan bőrkiütések, ízületi fájdalom és a fehérvérsejtek egy típusa a vérben.
Mikroszkopikusan az acinussejtes karcinóma rákos sejtjeinek citoplazmája jellegzetes szemcsés megjelenést mutat. Ez azért van, mert a rákos sejtek nagy mennyiségű sejtszervert tartalmaznak, amit zimogén granulának neveznek. A patológusok által mikroszkópos diákon végzett speciális vizsgálatokat, beleértve az immunhisztokémiai módszereket, gyakran használhatók az ilyen típusú rák diagnosztizálására.
Adenosquamous carcinomas – A hasnyálmirigyrák ritka változata hasonlít az adenokarcinómához, mert mirigyeket is képez. Ezek a rákok egy második komponenst is mutatnak, “lapos differenciálódás”. Ez azt jelenti, hogy a sejtek hajlamosak lesüllyedni, ahogy növekednek.
A hasnyálmirigy-rák ezen változata fontos felismerni, mert különösen rossz prognózissal jár, és egyes esetekben másképp kezelik.
Kolloid karcinómák – A kolloid karcinóma a hasnyálmirigy megkülönböztető rákos megbetegedése, amely jobb prognózissal jár együtt, mint a gyakoribb ductalis adenocarcinoma. A mikroszkóp alatt a ráksejtek kis fészkei úgy tűnik, hogy “lebegnek” az extracelluláris mucinban. Számos kolloid carcinoma merül fel egy másik típusú daganat, a hasnyálmirigy intraductalis papillary mucinous neoplasma (IPMN) formájában.
Hepatoid karcinómák – A hasnyálmirigy májhatáros karcinómáit csak nagyon ritkán jelentették a hasnyálmirigyben. A mikroszkóp alatt az ilyen típusú rákot alkotó sejtek úgy néznek ki, mint a májrák sejtjei (a hepatoid máj-szerű).
Intraduktális papilláris mucinus daganatok – Ezek a neoplazmák “IPMN-ként” is ismertek. Fontosak ahhoz, hogy felismerjék, mert potenciálisan gyógyítható prekurzor léziót jelentenek az invazív hasnyálmirigyrákra. Az IPMN-k jellegzetesen nőnek a hasnyálmirigy nagyobb csatornáiban (tehát az “intraductális” név).
A mikroszkóp alatt általában ujjszerű szerkezetek (papilla, így papilláris név) jelentkeznek a hasnyálmirigy-csatornába. Úgy gondolják, hogy az IPMN-k gyógyítható prekancerózis elváltozásokként kezdenek, és egyesek, ha kezeletlenek, az invazív adenokarcinómák felé haladhatnak.
Nyálkás cisztás daganatok – Ez egy ritka, cisztás (amely tartalmazza a folyadékkollekciókat), a hasnyálmirigy daganata. A legtöbbet megtalálják a hasnyálmirigy farkában a nőknél. A neoplazmában lévő terek tele vannak vastag, mucin nevű folyadékkal. A szerológiai cisztadenomákkal ellentétben (lásd alább) ezek a neoplazmák idővel átjuthatnak invazív rákká.
Hasnyálmirigy intravénás neoplasia – Hasnyálmirigy intraepithelialis neoplazia – Kis mikroszkópos (a tüskefej mérete) prekancerózus elváltozás a hasnyálmirigyben. Ezeket “PanIN-oknak” is nevezik, és túl kicsi ahhoz, hogy a jelenleg rendelkezésre álló képalkotási technológiák segítségével észlelhetők legyenek. Ezek azonban nagyon aktív kutatási területek, mivel egyes tudósok szerint a hasnyálmirigyrák korai kimutatásához vezethetnek. Ha nem kezeljük, egyes PanIN-ok évekig előrehaladnak az invazív ductalis adenocarcinóma miatt.
Pancreatoblastomas – Ezek a ritka rosszindulatú daganatok túlnyomórészt gyermekeknél jelentkeznek. Ennek oka nem ismert. Ezeket a rákokat a “csecsemőkori hasnyálmirigyrák” -nak is nevezik.
Mikroszkóposan, a hasnyálmirigy-plazmaszintek úgy tűnnek, mint a lapos (squamoid) sejtek fészkei, amelyek egyenletesebb sejtek tengerében lebegnek. A pancreatoblastomák sejtjei is megmutathatják az acináris differenciálódást és az endokrin differenciálódást.
Szérum cisztadenomák – Ezek a ritka daganatok általában jóindulatú (nem vírusos) növekedések. Ezek azonban elég nagyok lehetnek, és sebészi eltávolításra lehet szükség, ha olyan tünetek jelentkeznek, mint a fájdalom és a fogyás. Ezek cisztás, folyadékot tartalmazó, daganatok szivacsszerű megjelenésével.
Szérum cisztadenoma: Ez a jóindulatú daganat teret (cisztát) képez, így a daganat “szivacsszerű” megjelenést kölcsönöz.
Signet Ring Cell Carcinoma – A hasnyálmirigyráknak ez a ritka formája jellegzetes mikroszkopikus megjelenést mutat. A jelzőgyűrűs sejtek karcinómái egyedi sejtekből állnak, amelyek nagy mucin-globollal rendelkeznek. Ez a mucin gömbölyű a sejt magját oldalra helyezi, így a cellát “tollas” vagy gyűrűszerű megjelenés adja.
Szilárd pseudopapilláris neoplazma – Ezek a ritka neopláziák elsősorban a 30-as években nőknél jelentkeznek. Amint a név azt sugallja, hogy a daganatok egyes részeinek szilárdak és néhány papilláris (ujjszerű megjelenések). A szilárd pszeudopapilláris neoplazmák alacsony fokú rákos megbetegedésnek minősülnek, de nagyon jó prognózisuk van. Mivel átterjedhetnek más szervekre, teljesen el kell távolítani őket.
Szilárd pszeudopapilláris neoplasma: Ez egy kenet, amelyet mikroszkópos csúszkával a daganat felszínéhez érintünk.
A középső csillag alakú struktúra vékony finom erekből áll (a vonalak sugárzik)
az erek külső felületére tapadt kis daganatos sejtek.
Nem differenciált karcinómák – A nem differenciált karcinóma a hasnyálmirigyrák rendkívül agresszív formája, amely nem rendelkezik a differenciálódás irányával. Ez azt jelenti, hogy a mikroszkóp alatt ezek a rákok nem hasonlítanak semmilyen normál sejttípusra a testben.
Nem differenciált karcinóma Osteoclaszt-szerű óriáscellákkal – Ezek a rákok rendkívül ritkák. Mivel a “differenciálatlan karcinómák osteoklasztszerű óriássejtekkel” megnevezik, ezeknek a rákoknak szokatlanul nagy “óriás” sejtjeik vannak. Ez nem jelenti azt, hogy a rák maga nagyobb, mint más típusú rák, csak az egyedi rákos sejtek olyan szokatlanul nagyok, hogy úgy néznek ki, mint a normális csontban található nagyon nagy sejtek (osteoclastok).
Nem differenciált karcinóma oszteoklasztszerű óriássejtekkel: Ez a tumor két sejttípusból áll.
A rákos sejtek a nagy cellák a kép jobb oldalán. A nagy oszteoklasztszerű sejtek (a kép középpontjában)
sok magot tartalmaz, és a test nem tumoros sejtjei reagálnak a rákra.
Az endokrin hasnyálmirigy daganata
Neuroendokrin tumorok – Ezek a daganatok sokkal kevésbé gyakoriak, mint a fent felsorolt exokrin neoplazmák. A neuro-endokrin neoplazmák (más néven endokrin vagy szigetsejtes tumorok) a hasnyálmirigyrákok 1-5% -át teszik ki. Nagyon fontos, hogy az endokrin neoplazmák megkülönböztethetők legyenek a nonendokrinektől, mert a két daganatok tünetei és kezelése nagyon eltérő.
A neuroendokrin neoplazmák nagyon aktív hormonokat termelhetnek, ezért nagyon drámai tüneteik vannak.
Különbözőek, többek között:
Az insulinomák nagy mennyiségű hormon inzulint termelnek, ami hypoglykaemiát (alacsony vércukorszintet) eredményezhet.
A glükagonok a glukagon hormonját termelik, ami nagyon feltűnő bőrkiütést (necrolytikus migrációs erythema) okozhat.
Feliratkozunk a HONcode elveire.
Kattintson az ellenőrzéshez.
Ezt a webhelyet a Vesalius Trust nagyvonalú oktatási támogatásai támogatják.
Goldman Center finanszírozás a Sol Goldman Charitable Trust-ból.
Johns Hopkins Medicine
401 North Broadway
Baltimore, MD, 21287-5678
Hasnyálmirigyrák
Tudjon meg többet a hasnyálmirigyrák esetleges tüneteiről, és mikor keresse fel orvosát.
A hasnyálmirigyrák tünetei
A tünetek attól függően változnak, hogy a rák a hasnyálmirigyben van – a fej, a test vagy a farok. A hasnyálmirigy-rák leggyakoribb típusa az emésztőrendszereket termelő sejtekben kezdődik, és exokrin tumornak nevezik.
Gyakori tünetek
Fájdalom a gyomorban vagy háton
A hasnyálmirigyrákos betegek közül csaknem 7-ből (70%) mennek orvoshoz, mert fájdalmuk van. A fájdalom gyakoribb a hasnyálmirigyekben és a hasnyálmirigyben. Az emberek olyan unalmas fájdalmat írnak le, amely úgy érzi, mintha unatkozik beléd. Kezdhet a gyomorban és elterülhet a hátulról. A fájdalom rosszabb, ha lefekszel, és jobb, ha ülsz előre. Étkezés után rosszabb lehet.
Néhány embernek csak fájdalmai lehetnek. Ez gyakran a hátsó közepén érezhető, és tartós.
Sok hasnyálmirigy-rákosnak sárgaságuk van, amikor először orvoshoz mennek. Ezen emberek többsége fájdalmat érez. 10 ember közül 10-nél (10%) fájdalommentes sárgaság.
A sárgaság sárgul a bőrön és a szemek fehérjén. A vizelet sötétebb a normálnál, és a bélmozgások színe könnyebb. A sárgaság gyakoribb a hasnyálmirigy fej rákja miatt, mivel a daganat blokkolja az epevezetéket. Ez a cső az epét hordozza a duodénumba. Ha le van tiltva, akkor az epe véget ér a véráramban. A vizeletben elszívódik, nem pedig a belekben.
Bile sok sárga pigmentet tartalmaz, így a bőr sárgul. A sárgaság számos máj- és epehólyagbetegség gyakori tünete. Gyakran könnyebb észrevenni a szem fehérjét, mint a bőrt.
Fogyás
A hasnyálmirigy-rákkal diagnosztizált emberek a közelmúltban elvesztették a súlyukat (teljes testtömegük legalább 10% -át) semmilyen nyilvánvaló ok nélkül. Ez a tünet gyakoribb a hasnyálmirigy fej rákjaiban.
Egyéb tünetek
A hasnyálmirigy rákja más tüneteket okozhat. Ezek előfordulhatnak, mielőtt a rákot diagnosztizálják, vagy később fordulhatnak elő. Nem mindenkinek van minden tünete.
A hasnyálmirigyrák nem specifikus tünetei a következők:
Néhány ember, akiknél a hasnyálmirigy rákos megbetegedése diagnosztizálódott, újonnan cukorbetegnek találták. Egyeseknél az előző évben diagnosztizálták a cukorbetegséget. Ha cukorbetegsége van, nem termel elég inzulint. Tehát túl sok cukor van a vérében. A cukor kilép a testből a vizelettel, és vízt vesz.
Ez okoz:
- szomjúság
- sok vizeletet ad
- gyengeség
- fogyás és éhség
Lehet, hogy viszketés van, ha rossz sárgaság van. A megnövekedett epesó a vérben viszketést okoz a bőrben.
Érezheti vagy beteg lehet, mert sárgaság vagy gyulladásos hasnyálmirigy van. Mindkét körülmény felborítja a test érzékeny kémiai egyensúlyát.
Lehet, hogy beteg is, ha a rák, vagy a körülötte lévő gyulladás elkezdi megakadályozni az ételt, hogy elhagyja a gyomrot és a belek első részébe. Betegség miatt étvágytalanságot okozhat, amely súlycsökkenést okozhat.
A bél megváltozik
Ha a hasnyálmirigy-csatorna blokkolja, akkor kialakulhat egy tünet, amit steatorrhoe-nak hívnak. Ez zsíros székletet jelent (poo). A gyakori, nagy vastagbélmozgás, amely halvány színű és büdös, és nehezen öblítik ki. Ezek a bélrendszeri zavarok azt jelenthetik, hogy nem megfelelő módon szívja el az ételét. Ez súlyvesztést is okozhat.
Láz és remegés
Lehetséges, hogy időnként hőmérséklete van, mert sárgaság vagy gyulladásos hasnyálmirigy van. Ha magas a hőmérséklete, akkor hidegnek érezheti magát.
Emésztési zavar
Az emésztési zavar gyomorégést, puffadást és betegséget okoz. Általános probléma az általános populációban, és a legtöbb ember számára ez nem a rák jelképe.
Ha tartós, vagy nem javul a gyógyszerekkel, akkor menjen vissza orvosához.
Vérrögök
Esetenként a hasnyálmirigyrák a vérrögökhöz kapcsolódik. A lábak mély vénáiban, vagy a testben bárhol kisebb vénákban alakulhatnak ki. Néha a vérrögök eltűnnek, majd máshol a testben fejlődnek.
Ha ilyen tünetei vannak, azonnal nézze át kezelőorvosát:
- fájdalom, bőrpír és duzzanat a környéken, ahol a vérrög van
- az alvadék környezete melegnek érzi a tapintást
Az endokrin hasnyálmirigyrák tünetei
Az endokrin hasnyálmirigyrák nem gyakori. Ezeket neuroendokrin daganatoknak is nevezik. A legtöbb hasnyálmirigy neuroendokrin daganatok nem termelnek hormonokat, így nem okoznak specifikus tüneteket.
A hormonokat termelő hasnyálmirigy-neuroendokrin tumorokat funkcionális tumoroknak nevezik. A tünetek minden egyes típushoz különbözőek, attól függően, hogy a daganat termeli-e a hormont.
Látja a háziorvosát
Minél előbb rákot kapnak, annál könnyebb kezelni, és annál valószínűbb, hogy a kezelés sikeres lesz. Ezért fontos, hogy a lehető leghamarabb menjen el a háziorvoshoz, ha bármilyen aggasztó tünete van.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: