Kis bélrák kezelés (PDQ®) -Patient Version
Általános Információk a Kis bélrákról
Főbb pontok
- A vékonybélrák ritka betegség, amelyben rosszindulatú (rákos) sejtek alakulnak ki a vékonybél szövetében.
- A vékonybélrák öt fajtája létezik.
- A táplálkozás és az egészség története befolyásolhatja a vékonybélrák kialakulásának kockázatát.
- A vékonybélrák jelei és tünetei a megmagyarázhatatlan fogyás és a hasi fájdalom.
- A vékonybélvizsgálatokat a vékonybélrák észlelésére, diagnosztizálására és szétválasztására használják.
- Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A vékonybélrák ritka betegség, amelyben rosszindulatú (rákos) sejtek alakulnak ki a vékonybél szövetében.
A vékonybél a test emésztőrendszerének része, amely magában foglalja a nyelőcsövet, a gyomrot és a vastagbelet is. Az emésztőrendszer eltávolítja és feldolgozza a tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket és vizet) az élelmiszerektől, és segít a hulladék anyagból a testből eltávolítani. A vékonybél hosszú cső, amely összeköti a gyomrot a vastagbélbe. Sokszor összehúzódik, hogy illeszkedjen a hasba. Nagyít A vékonybél összeköti a gyomrot és a vastagbélt. Ez magában foglalja a duodenumot, a jejunumot és az ileumot.
A vékonybélrák öt fajtája létezik.
A vékonybélben megtalálható daganatos betegségek az adenokarcinóma, a szarkóma, a karcinóma daganatok, a gasztrointesztinális stromális daganatok és a lymphoma. Ez az összefoglaló az adenokarcinóma és a leiomyosarcoma (egyfajta szarkóma) megbeszélését tárgyalja.
Az adenokarcinóma a vékonybél bélésében megnyilvánuló mirigyessejtekben kezdődik, és a vékonybélrák leggyakoribb típusa. A legtöbb ilyen daganat a gyomor közelében lévő vékonybélben fordul elő. Növekedhetnek és blokkolják a beleket.
A vékonybél simaizomsejtjeiben kezdődik a leomiozcoma. A legtöbb ilyen daganat a vékonybélnek a vastagbél közelében helyezkedik el.
A vékonybélrákról további információkat a következő PDQ-összefoglalókban talál:
A táplálkozás és az egészség története befolyásolhatja a vékonybélrák kialakulásának kockázatát.
Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet. A vékonybélrák kockázati tényezői a következők:
- Magas zsírtartalmú diétát eszik.
- Crohn-betegség kialakulása.
- Lisztérzékenység.
- A familiáris adenomatózus polipózis (FAP).
A vékonybélrák jelei és tünetei a megmagyarázhatatlan fogyás és a hasi fájdalom.
Ezeket és más tüneteket a vékonybélrák okozhatja, vagy más körülményeket. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:
- Fájdalom vagy görcsök a hasban.
- Súlyvesztés nem ismert ok nélkül.
- Egy hasadék a hasban.
- Vér a székletben.
A vékonybélvizsgálatokat a vékonybélrák észlelésére, diagnosztizálására és szétválasztására használják.
A vékonybélből és a környező területről készült képek segítenek a vékonybélrák diagnosztizálásában, és megmutatják, milyen messzire terjednek a rák. Az eljárás, amelyet annak megállapítására használnak, hogy ráksejtek terjednek-e a vékonybél belsejében és körül.
A kezelés megtervezése érdekében fontos tudni a vékonybélrák típusát és azt, hogy a daganat műtéten keresztül eltávolítható-e. A vékonybélrák kimutatására, diagnosztizálására és beültetésére szolgáló teszteket és eljárásokat általában ugyanabban az időben végzik el. A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:
- Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens egészségi szokásainak és múltbeli betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
- Vérkémiai vizsgálatok: Olyan eljárás, amely során vérmintát ellenőrizünk a szervezetbe szervek és szövetek vérben felszabaduló egyes anyagok mennyiségének mérésére. Egy szokatlan (magasabb vagy alacsonyabb, mint normál) mennyiségű anyag lehet a betegség jele.
- Májfunkciós tesztek: Olyan eljárás, amely során vérmintát mérnek a vérben a májban felszabaduló egyes anyagok mennyiségének mérésére. Az anyag normálisnál nagyobb mennyisége a májbetegség jele lehet, amelyet a vékonybélrák okozhat.
- Endoszkópia: A szervek és a szövetek belső testének vizsgálatára szolgáló eljárás a rendellenes területek ellenőrzésére. Az endoszkópia különböző típusai:
- Felső endoszkópia: Eljárás a nyelőcső, a gyomor és a nyombél belsejére (a vékonybél első része, a gyomor közelében). Az endoszkópot a szájon át és a nyelőcsőbe, a gyomorba és a nyombélbe helyezzük. Az endoszkóp egy vékony, csőszerű eszköz, fényt és lencsét a megtekintéshez. Lehet, hogy van egy eszköze a szövetminták eltávolítására, amelyeket mikroszkóp alatt ellenőrzik a rák tünetei miatt.
- Kapszula endoszkópia: Eljárás a vékonybél belsejébe. Egy kapszulát, amely körülbelül egy nagy tabletta méretét és egy fényt és egy apró vezeték nélküli kamerát tartalmaz, a páciens lenyeli. A kapszula az emésztőrendszeren keresztül halad, beleértve a vékonybelet, és sok képet küld az emésztőrendszer belsejéből egy olyan rögzítőre, amelyet a derék vagy a váll fölött hordanak. A felvételeket a felvevőkészülék számítógépre küldik, és az orvos megvizsgálja, aki ellenőrzi a rák tüneteit. A kapszula belekerül a testből a székletürítés során.
- Dupla ballon endoszkópia: Eljárás a vékonybél belsejébe. A szájon vagy a végbélen keresztül a vékonybélbe egy speciális műszer, amely két csőből áll (a másik belsejében). A belsõ csõ (egy endoszkóp, melynek fénye és lencséje látható) a vékonybél részeként mozog, és a végén egy ballon felfújódik, hogy az endoszkópot a helyén tartsa. Ezután a külső csövet a vékonybélen keresztül mozgatjuk az endoszkóp vége felé, és a külső cső végén lévő ballon felfújódik, hogy megtartsa a helyén. Ezután az endoszkóp végén lévő léggömb leeresztõdik és az endoszkópot a vékonybél következõ részében mozgatják. Ezeket a lépéseket többször meg kell ismételni, mivel a csövek a vékonybélben mozognak. Az orvos képes látni a vékonybél belsejét az endoszkópon keresztül, és használjon eszközt a kóros szövetek eltávolítására. A szövetmintákat mikroszkóp alatt ellenőrzik a rák tünetei miatt. Ezt az eljárást akkor lehet elvégezni, ha a kapszula endoszkópia eredménye abnormális. Ezt az eljárást dupla ballonos enteroszkóposnak is nevezik.
Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- A vékonybélrák típusa.
- Függetlenül attól, hogy a rák csak a vékonybél belső bélésében van-e, vagy a vékonybél falán vagy azon túl terjedt-e.
- Függetlenül attól, hogy a rák elterjedt-e a test más helyiségeiben, például a nyirokcsomókban, a májban vagy a peritoneumban (szövet, amely a hasfal falát fedi, és a legtöbb szervet a hasban fedezi).
- Akár a rák teljesen eltávolítható műtéttel.
- Függetlenül attól, hogy újonnan diagnosztizálták-e a rákot vagy újból felépült-e.
A kis bélrák szakaszai
Főbb pontok
- A vékonybélrák kialakulásához szükséges teszteket és eljárásokat rendszerint a diagnózis idején végzik.
- Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
- A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
- A vékonybélrákot úgy csoportosítják, hogy a tumor teljesen eltávolítható-e műtéttel vagy sem.
A vékonybélrák kialakulásához szükséges teszteket és eljárásokat rendszerint a diagnózis idején végzik.
A stagingot arra használják, hogy megtudja, milyen messzire terjed a rák, de a kezelési döntések nem a színpadon alapulnak. A vékonybélrák észlelésére, diagnosztizálására és kezelésére használt tesztek és eljárások leírását lásd az Általános információk szakaszban.
Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
A rák terjedhet a szöveteken, a nyirokrendszeren és a vérön:
- Szövet. A rák terjed, ahonnan a közeli területeken növekszik.
- Nyirokrendszer. A rák terjed, ahonnan a nyirokrendszerbe jut. A rák a nyirokcsatornákon át a test más részein halad át.
- Vér. A rák terjed, ahonnan a vérbe kerül. A rák az ereket átmegy a test más részein.
A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
Amikor a rák a szervezet egy másik részébe terjed, akkor metasztázisnak nevezik. A rákos sejtek elszakadnak attól, ahonnan elkezdődtek (az elsődleges tumor), és a nyirokrendszeren vagy a véren keresztül haladnak.
- Nyirokrendszer. A rák bejut a nyirokrendszerbe, átmegy a nyirokcsomókon és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test egy másik részén.
- Vér. A rák bejut a vérbe, áthalad az erekben, és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test másik részén.
Az áttétes tumor ugyanolyan típusú rák, mint az elsődleges daganat. Például ha a vékonybélrák terjed a májra, akkor a májban a rákos sejtek valójában vékonybélrákos sejtek. A betegség metasztatikus vékonybélrák, nem májrák.
A vékonybélrákot úgy csoportosítják, hogy a tumor teljesen eltávolítható-e műtéttel vagy sem.
A kezelés attól függ, hogy a daganat műtéten keresztül eltávolítható-e, és ha a rákot primer tumorként kezelik vagy áttétes rák.
Újra visszatérő bélben lévő rák
Az ismétlődő vékonybélrák olyan rák, amely a kezelés után visszatér (visszatér). A rák visszatérhet a vékonybélben vagy a test más részein.
Kezelési opció áttekintése
Főbb pontok
- A vékonybélrákos betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.
- Háromféle standard kezelést alkalmaznak:
- Sebészet
- Sugárkezelés
- kemoterápiás kezelés
- A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
- Biológiai terápia
- Radioszenzitizátorokkal végzett sugárterápia
- A vékonybélrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
- A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
- A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
- Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
A vékonybélrákos betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.
Különböző kezelési módok állnak rendelkezésre a vékonybélrákos betegek számára. Néhány kezelés standard (jelenleg alkalmazott kezelés), és néhányat klinikai vizsgálatokban tesztelnek. A kezelés klinikai vizsgálata egy olyan kutatási tanulmány, melynek célja a jelenlegi kezelések javítása vagy a rákos betegek új kezeléseivel kapcsolatos információk beszerzése. Amikor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy az új kezelés jobb, mint a hagyományos kezelés, az új kezelés válhat a szokásos kezelésnek. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
Háromféle standard kezelést alkalmaznak:
A műtét a vékonybélrák leggyakoribb kezelése. Az alábbi műtétek egyikét lehet elvégezni:
- Reszekció: A műtét eltávolítása egy rákot tartalmazó szerv részének vagy egészének eltávolítására. A reszekció tartalmazhatja a vékonybél és a közeli szervek (ha a rák elterjedt). Az orvos eltávolíthatja a vastagbélréteget, amely rákot tartalmaz, és anasztomózist végez (a bél vágott végét összekötve). Az orvos általában eltávolítja a nyirokcsomókat a vékonybél közelében, és mikroszkóp alatt megvizsgálja, hogy rákot tartalmaz-e.
- Bypass: A műtét lehetővé teszi a vékonybélben lévő táplálékot, hogy megkerüljön egy olyan daganat, amely gátolja a bélrendszert, de nem távolítható el.
Miután az orvos eltávolít minden rákot, amely a műtét idején látható, egyes betegeknél műtét után a sugárterápiát meg lehet semmisíteni a rákos sejtek elpusztítása érdekében. A műtét után adott kezelést, hogy csökkentsék annak kockázatát, hogy a rák visszajön, az adjuváns terápiának nevezik.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A sugárkezelés módja a kezelt rák típusától függ. A külső sugárterápiát a vékonybélrák kezelésére használják.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.
A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
Ez az összefoglaló rész a klinikai vizsgálatok során vizsgált kezeléseket ismerteti. Nem említheti minden új, tanulmányozott kezelést. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI honlapján találhatók.
Biológiai terápia
A biológiai terápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák leküzdésére. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak. Ezt a típusú rákkezelést bioterápiának vagy immunterápiának nevezik.
Radioszenzitizátorokkal végzett sugárterápia
A radioszenzitizátorok olyan gyógyszerek, amelyek a tumorsejteket érzékenyebbé teszik a sugárterápiára. A sugárkezeléssel történő sugárkezelés kombinálása több tumorsejtet ölthet meg.
A vékonybélrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
A rák kezelésével okozott mellékhatásokról a mellékhatások oldalán olvashat.
A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban való részvétel lehet a legjobb kezelés választása. A klinikai vizsgálatok része a rákkutatási folyamatnak. Klinikai kísérleteket végeztünk annak megállapítására, hogy az új rákkezelések biztonságosak és hatékonyak-e vagy jobbak-e, mint a szokásos kezelés.
A mai rák elleni szokásos kezelések közül sok a korábbi klinikai vizsgálatokon alapul. A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek a szokásos kezelést kapják, vagy az elsők között új kezelést kaphatnak.
A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek segítenek a jövőben a rák kezelésének javításában is. Még akkor is, ha a klinikai vizsgálatok nem eredményeznek hatékony új kezeléseket, gyakran válaszolnak fontos kérdésekre és elősegítik a kutatás továbbterjedését.
A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
Néhány klinikai vizsgálatban csak olyan betegek tartoznak, akik még nem részesültek kezelésben. Az egyéb kísérletek vizsgálati kezelése olyan betegeknél, akiknek a rákja nem javult. Vannak klinikai vizsgálatok is, amelyek új módszereket próbálnak megakadályozni a rák előfordulásának visszatéréséből (visszatérés) vagy a rák kezelésének mellékhatásainak csökkentésében.
Klinikai vizsgálatok zajlanak az ország számos részén. Az NCI által támogatott klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk megtalálhatók az NCI klinikai vizsgálata weboldalán. Más szervezetek által támogatott klinikai vizsgálatok megtalálhatók a ClinicalTrials.gov weboldalon.
Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
A rák diagnosztizálásához vagy a rák kialakulásának megismeréséhez elvégzett néhány vizsgálat megismételhető. Néhány teszt megismétlődik, hogy megnézze, milyen jól működik a kezelés. A vizsgálatok folytatására, megváltoztatására vagy abbahagyására vonatkozó döntések alapulhatnak e vizsgálatok eredményei alapján.
A vizsgálatok egy része a kezelés befejezése után időről időre megmarad. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei megmutathatják, hogy megváltozott-e az állapotod, vagy ha a rák megbetegedett (visszatér). Ezeket a teszteket néha nyomon követési teszteknek vagy ellenőrzéseknek nevezik.
A kis bélrák kezelésének lehetőségei
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
Kis intestinális adenokarcinóma
Ha lehetséges, a vékonybél adenokarcinóma kezelése lesz a daganat eltávolítása és a körülötte lévő normál szövetek eltávolítása.
A vékonybél-adenokarcinóma kezelését, amely műtéttel nem távolítható el, a következőket foglalhatja magában:
- A műtét elkerülje a tumort.
- Sugárterápia, mint palliatív terápia a tünetek enyhítésére és a beteg életminőségének javítására.
- Radioterápiás sugárkezelés klinikai vizsgálata kemoterápiával vagy anélkül.
- Az új rákellenes gyógyszerek klinikai vizsgálata.
- A biológiai terápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
Kisvérű Leiomyosarcoma
Ha lehetséges, a vékonybélű leiomyoszarkóma kezelése sebészeti beavatkozást jelent a daganat és a körülötte lévő normál szövetek eltávolítására.
A vékonybélű leiomyoszarkóma kezelését, amelyet műtéttel nem lehet eltávolítani, a következőket foglalhatja magában:
- Sebészet (a tumor elkerülésére) és sugárterápia.
- A műtét, a sugárkezelés vagy a kemoterápia mint palliatív terápia a tünetek enyhítésére és a beteg életminőségének javítására.
- Az új rákellenes gyógyszerek klinikai vizsgálata.
- A biológiai terápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
Újra visszatérő bélben lévő rák
A test más részeire kiterjedő, ismétlődő vékonybélrák kezelése általában az új rákellenes gyógyszerek vagy biológiai terápia klinikai vizsgálata.
A helyileg visszatérő vékonybélrák kezelése a következőket foglalhatja magában:
- Sebészet.
- Sugárterápia vagy kemoterápia, mint palliatív terápia a tünetek enyhítésére és a beteg életminőségének javítására.
- Radioterápiás sugárkezelés klinikai vizsgálata kemoterápiával vagy anélkül.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
Tudjon meg többet a kis bélrákról
Az Országos Rákkutató Intézet további információkért a vékonybélrákról lásd a Kis Bélrák Kezdőlapját.
Az Országos Rákkutató Intézet általános rákos információira és egyéb erőforrásaira vonatkozóan lásd:
Erről a PDQ-összefoglalóról
Az orvos adatkérdése (PDQ) az Országos Rákkutató Intézet (NCI) átfogó rákinformációs adatbázisa. A PDQ adatbázis tartalmazza a rák megelőzésére, kimutatására, genetikájára, kezelésére, támogató gondozására és kiegészítő és alternatív gyógymódokra vonatkozó legfrissebb információk összefoglalóit. A legtöbb összefoglaló két változatban jelenik meg. Az egészségügyi szakemberek részletes leírása technikai nyelven íródott. A páciens verziója könnyen érthető, nem technikai nyelven készült. Mindkét verzió rákos információkkal rendelkezik, pontos és naprakész, és a legtöbb változat spanyolul is elérhető.
A PDQ az NCI szolgáltatása. Az NCI az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) része. A NIH a szövetségi kormány biomedikai kutatásának központja. A PDQ-összefoglalók az orvosi szakirodalom független felülvizsgálatán alapulnak. Ezek nem az NCI vagy az NIH politikai nyilatkozatai.
Ennek az összefoglalónak a célja
Ez a PDQ rák információs összefoglalása aktuális információkat tartalmaz a vékonybélrák kezeléséről. Célja, hogy tájékoztassa és segítse a betegeket, családokat és gondozóikat. Nem nyújt hivatalos iránymutatásokat és ajánlásokat az egészségügyi ellátásról szóló döntések meghozatala érdekében.
Felülvizsgálók és frissítések
A szerkesztői testületek írják le a PDQ rákinformációs összefoglalásait, és naprakészen tartják azokat. Ezek a bizottságok rákkezeléssel foglalkozó szakemberek és a rákkal kapcsolatos egyéb specialitásokból állnak. Az összefoglalókat rendszeresen felülvizsgálják, és új információkkal kerülnek módosításra. Az összes összefoglaló dátuma (“Utolsó módosítás dátuma”) a legfrissebb változás dátuma.
A betegtájékoztatóban szereplő információk az egészségügyi szakemberek által készített verzióból származnak, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és szükség szerint frissítenek a PDQ Adult Treatment Editorial Board.
Klinikai kísérleti információk
A klinikai vizsgálat olyan vizsgálat, amely egy tudományos kérdés megválaszolására szolgál, például arról, hogy az egyik kezelés jobb-e a másiknál. A kísérletek a múltbeli vizsgálatokon és a laboratóriumi tapasztalatokon alapulnak. Minden kísérlet megfelel bizonyos tudományos kérdéseknek annak érdekében, hogy új és jobb módszereket találjanak a rákos betegek segítésére. A kezelés során a klinikai vizsgálatok során információt gyűjtenek az új kezelés hatásairól és arról, hogy mennyire jól működik. Ha egy klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy az új kezelés jobb, mint a jelenleg alkalmazott, akkor az új kezelés “normál” lesz. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
A klinikai vizsgálatok szerepelnek a PDQ-ban, és megtalálhatók az NCI honlapján. Számos rákos orvos is részt vesz a klinikai vizsgálatokban. További információkért hívja az 1-800-4-CANCER rák tájékoztató szolgálatot (1-800-422-6237).
Engedély az összefoglaló használatához
A PDQ bejegyzett védjegy. A PDQ-dokumentumok tartalmát szabadon szövegként lehet használni. Nem azonosítható NCI PDQ rák információs összefoglaló, hacsak az egész összefoglaló nem látható, és rendszeresen frissül. Azonban a felhasználó számára megengedett, hogy írjon egy mondatot, például: “Az NCI PDQ rákról szóló összefoglalója az emlőrák megelőzéséről a következőképpen állapítja meg a kockázatokat: [az összefoglaló kivonatát].”
A PDQ összegzésének legjobb módja a következő:
PDQ® Felnőtt Kezelés Szerkesztőség. PDQ Kis bélrák kezelés. Bethesda, MD: National Cancer Institute. Frissítve. Elérhető: https://www.cancer.gov/types/small-intestine/patient/small-intestine-treatment-pdq. Hozzáférés. [PMID: 26389461]
Az összefoglalóban szereplő képeket a szerző (k), a művész és / vagy a kiadó engedélyével használják a PDQ-összefoglalókban való használatra. Ha PDQ-összefoglalóból szeretne képet használni, és nem használja az egész összefoglalót, akkor a tulajdonosnak engedélyt kell kapnia. A Nemzeti Rákkutató Intézet nem adhatja meg. Az összefoglalóban szereplő képek használatával kapcsolatos információk és a rákkal kapcsolatos számos egyéb kép megtalálható a Visuals Online-ban. A Visuals Online több mint 2000 tudományos kép gyűjteménye.
lemondás
Az összefoglalókban szereplő információk nem használhatók a biztosítási díjakra vonatkozó döntések meghozatalára. A biztosítási fedezetről bővebben a Cancer.gov webhelyen találhatók a kezelői rákkezelési oldalon.
Lépjen kapcsolatba velünk
További információért forduljon hozzánk, vagy segítséget kapjon a Cancer.gov weboldalán a Kapcsolatfelvétel a Súgó oldalon. Kérdések a Cancer.gov weboldalon keresztül is elérhetők.
- Frissítve: 2018. május 11
Az Országos Rákkutató Intézet honlapján található legtöbb szöveg szabadon felhasználható vagy újra használható. A Nemzeti Rákkutató Intézetet forrásként kell jóváírni és erre az oldalra mutató linket is be kell venni, például a “Kisbélrákos megbetegedés (PDQ®) -Patient verzió eredetileg a Nemzeti Rákkutató Intézet” című kiadványát.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kormányon kívüli egyének által készített blogbejegyzések tulajdonosa lehet az író tulajdonosa, és a grafika tulajdonosa lehet az alkotója. Ilyen esetekben kapcsolatba kell lépni az íróval, művészekkel vagy kiadóval, hogy engedélyt szerezzen az újrafelhasználásra.
Üdvözöljük a hozzászólásait ezen a bejegyzésen. Az összes megjegyzésnek meg kell felelnie a megjegyzéss politikának.
Szeretné használni ezt a tartalmat webhelyén vagy más digitális platformon? A szindikációs szolgáltatás oldalunk megtudja, hogyan.
Érzékeny bél szindróma: 9 tünet és kockázati tényező, amit tudnia kell
BY NANCY STEDMAN, RD.COM
Ha az egyik a 20 százalék
Legtöbbünk tapasztalt némi enyhe gasztrointesztinális (GI) diszkomfortot, mint például gáz, puffadás, alsó hasi fájdalom, székrekedés vagy hasmenés. Az utóbbi kettő esetében az ok az irritábilis bél szindrómának (IBS) tulajdonítható. Mikor következik be időszakos székrekedés vagy hasmenés az IBS területére? Az IBS, mint a legtöbb “tünetegyüttes”, egy “diagnózis”, amely úgy értelmezhető, mint a tünetek mosási listája, de senki sem tudja pontosan meghatározni a tényleges okot. Az IBS a felnőtt észak-amerikai lakosság 20 százalékát érinti. Íme néhány tünet és kockázati tényező – és Még 10 gyomorfájdalom, amit soha nem szabad figyelmen kívül hagyni.
IBS tünete: Nem érzi magát kellemetlen érzés a hasában
Egyesek számára az IBS diagnózis egyik fő kulcsa az alsó hasi fájdalom, amely néhány hónapon belül ki- és bekapcsolódik, de csak ha a bélcsere, például a hasmenés vagy a székrekedés vagy mindkettő együtt jár, mondja Eamonn M. M. Quigley, a Lynda K. és David M. Underwood Digitális Rendellenességi Centrum igazgatója a Houston Methodist Hospital-ban. Lenyűgöző bizonyítékok vannak arra, hogy a bél diszbiózisa, vagy zavarja az intesztinális ökológiát, az IBS gyökerei közé tartozik. Ennek megfelelően a bélbaktériumok manipulálása – probiotikumokkal, prebiotikumokkal és speciális antibiotikumokkal vagy gyógynövény antimikrobiális szerekkel – ígéretes új kezelést jelent. Ne hagyja ki ezeket tippek az egészséges bélflóra fenntartásához.
IBS kockázati tényező: 50 évesnél fiatalabb nő vagy
Ismeretlen okokból a nők szenvedők száma meghaladja a férfiakat kettőtől, egy arány, amely számos országban található. Az IBS formája szexuálisan is különbözik. “A nők nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak székrekedés és puffadás, míg a férfiaknál nagyobb a hasmenés “, mondja Dr. Quigley. Az irritálható bél szindróma kevésbé gyakori lesz, miután az emberek elérik az 50-es éveket. “Hogy ez a hormonális változások a menopauza, vagy az időskori baktériumok megváltozása, vagy valami más, ami az öregedéshez kapcsolódik, senki nem tudja “- mondja Dr. Quigley. Tanul ami kiváltja, kerülje az irritábilis bél szindrómát.
IBS tünete: Ha gyomorbetegségben szenved, FODMAP-okat fogyaszt
Mit tartalmaznak az avokádók, a lencse, a kenyér, a tej, a fokhagyma és a magas fruktóz-kukoricaszirupmal édesített szóda? FODMAP-ként ismert szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek gátolják a G.I. az IBS-ben szenvedő betegek tünetei (és mások is). “A FODMAP-ok ozmotikusak, vizet vonnak be a bélrendszerbe. Nem lehet emészteni vagy felszívódni, és baktériumok erjedése a bélrendszerben, ha felesznek, “- állítja a Stanford University Medical Center Digestive Health Center táplálási szolgáltatása. “Amikor a baktériumok fermentálják ezeket a szénhidrátokat, gázt termelnek, ami irritálja az érzékeny embereket” – jegyzi meg Dr. Quigley. A FODMAP-ok öt kategóriája létezik, és problémája lehet egy, de nem egy másiknál. Az érzékenység tesztelésének egyik módja az, ha olyan étrendet próbál ki, amely korlátozza a FODMAP-okat. A Low-FODMAP diéta sok embernél sikeresen csökkentette az IBS tüneteit. Ezek az ételeket, amelyek az emésztési problémákat még rosszabbá tehetik.
IBS rizikófaktor: Ha fiatalkorában volt megmagyarázatlan hasi fájdalom
Az IBS szenvedők egy részhalmaza – egy tanulmány szerint 30-40% – lehetnek funkcionális hasi fájdalom, mint gyermekek. A funkcionális hasi fájdalom “hasi fájdalom, amely nem magyarázható semmilyen látható vagy kimutatható rendellenességről egy alapos fizikális vizsgálat után, és szükség esetén további vizsgálatok, ha szükséges” – írja az American College of Gastroenterology (ACG). Nagyon gyakori. “A gyomor- vagy bélpanaszoknál észlelt gyermekek csaknem negyede funkcionális hasi fájdalmat okoz” – tette hozzá az ACG. Miután gyermekkorában tapasztaltuk ezt a fájdalmat, érzékenységet kifejthettél és erősen reagálhattam a vastagbél belsejében fellépő ingerlésre (pl. Ha a gyermekkora viszonylag gyomor-mentes volt, hasonló túlérzékenységet más tényezők is kiválthattak, például egy korábbi fertőzést a GI-traktusban, például ételmérgezés miatt. Ismerje meg a négyet a legjobb természetes kiegészítők az emésztésre.
IBS tünete: Fáradtságban szenved
“A fáradtság az ingerlékeny bél szindróma gyakori tünete,” mondja Dr. Quigley. Míg az orvosok nem ismerik a pontos okot, egyes ingerlékeny bél szindrómában szenvedő betegek testtömeg-gyulladás jeleit mutatják, amelyek izom- és ízületi fájdalmat és fájdalmat okozhatnak, és megzavarják a neurotranszmittereket, ami agyi köd és alvászavarok. “Azok, akik nem szenvednek az IBS-től, gyakran alábecsülik, hogy az állapot hogyan károsítja az életminőséget” – jegyzi meg Dr. Quigley. Hiszed vagy sem, ez az egyik étel segít elaludni – és növeli az IQ-t.
IBS rizikófaktor: Ha gyerek volt, sok antibiotikumot vett be
A GI-traktus billió billió baktériumot tartalmaz, mindkettő jó és rossz, amelyek fontos funkciókat töltenek be, például emészthetik az egyébként emészthetetlen szénhidrátokat (beleértve a FODMAP-okat is), és elősegítik a vitaminok (pl. D, K és B) előállítását. a 13 alapvető vitamin, amelyet a szervezetnek egészségesnek kell maradnia.) A baktériumok jó egyensúlya a bélben kulcsfontosságú a az immunrendszer optimális működését. Dr. Quigley szerint az epidemiológiai bizonyítékok azt sugallják, hogy az antibiotikum gyermekkori alkalmazása az IBS későbbi fejlődéséhez kapcsolódik. “Az elmélet az, hogy az antibiotikumok megváltoztatták a bél mikrobiómákat, amelyek relevánsak az IBS számára” – mondja.
IBS kockázati tényező: Ki van feszítve
A gyomrot pillangókkal tölti fel a nyilvános beszéddel szemben. Vagy az emésztőrendszer leáll, amikor te vagy mivel nem ért egyet a partnerével vagy a pisztoly alatt dolgoznak. Az emésztőrendszer és az agy közötti kapcsolat az úgynevezett agy-agy tengelye (GBA). A bél mikrobiotáinak mikrobái többféleképpen hatnak a GBA-re, de két fontos dolga van a stresszel. (Ne hagyja ki a nyolc csendes jelet, amit stressz alatt tartasz.) A testünket futtató vagus ideg visszacsatolja a bélből az érzelmeket kezelő területeket, és az agy viszont visszaviszi a bélcselekményeket arról, hogy meneküljön-e vagy harcoljon. Amikor a stressz mindennapi dologgá válik, megváltoztathatja a bél permeabilitását, ami szivárgó bél szindrómához vezet. Stressz jelentheti a tünetek jelentőségét, mondja Dr. Quigley. Az emberek egy kis része számára a múltbeli stressz is szerepet játszhat. “Az IBS-szel rendelkező embereknél a vártnál magasabb százalékos arányban olyan gyermekkori trauma van, mint egy szülő halála vagy szexuális bántalmazás” – jegyezte meg Dr. Quigley. A gyermekkori trauma hatással lehet a bél-agy tengelyére. Győződjön meg arról, hogy ezeket elsajátította 37 szakértőktől származó stresszkezelési tippek.
IBS kockázati tényező: Fibromyalgiában szenved
“A fibromyalgia egy olyan rendellenesség, amelyet a mozgásszervi fájdalom széles körben elterjedt, fáradtságot, alvást, memóriát és hangulati problémákat. A kutatók úgy vélik, hogy a fibromyalgia erősíti a fájdalmas érzéseket, mivel befolyásolja, hogy az agy a fájdalomérzéseket feldolgozza “- jegyzi meg a Mayo Clinic. A fibromyalgia gyakrabban fordul elő a nőknél, mint a mellrákban. Dr. Quigley szerint a fibromialgia betegek 50-60% -ánál ingerlékenységes bél szindróma is van. Az IBS-betegek mindössze 5 százaléka azonban fibromialgiában szenved. Vigyázz ezek a 11 betegségben az orvosok valószínűleg hiányozni fognak.
IBS kockázati tényező: Egyes családtagjai IBS-t kapnak
“Nagyon gyakori, hogy megtapasztalják a családi szokásokat az IBS-ben. Ha az anyád, a nővér és a nagynénje IBS-vel rendelkezik, akkor lehet, hogy “Dr. Quigley mondja. “De egy világos genetikai mintát nem találtunk.” A tanulmányok kimutatták megosztjuk mikrobiotát a családtagokkal akik velünk élnek. “Van-e olyan genetikai mintázat, amelyet még nem tudunk felderíteni, vagy vannak környezeti tényezők a munkában?” Az amerikai Gut Project hamarosan néhány választ kap. Ezután fésülje fel a a legjobb hazai jogorvoslat az emésztési zavarokhoz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: