Lágyszöveti szarkóma
Ismerje meg a különböző lágyrész-szarkóma típusokat.
A lágyszöveti szarkóma típusának megmondja, hogy milyen típusú sejtet indított be a rák. Tudván, hogy ez segít orvosának abban, hogy melyik kezelésre van szüksége.
ieiomioszarkőma
A leomiozarcoma a leggyakoribb lágyrész-szarkóma. Az Egyesült Királyságban minden évben 600 esetet diagnosztizálnak.
Leiomyosarcomas a simaizomsejtekből fejlődik ki. Ez az az izomfajta, amelyet Ön önként nem irányít. Tehát az akaratlan izomnak nevezik.
A méh, a gyomor, a belek és az erek falát képezi. Ritkán a leiomyosarcoma az anyaméhben kezdődik, és méhszarkómának nevezik.
liposarcoma
Ezek a szarkómák, amelyek a zsírszövetből fejlődnek és a szervezetben bárhol növekedhetnek. Általában puha csomókként jelentkeznek.
Az Egyesült Királyságban évente 440 embernek diagnosztizálják a liposarcomát.
Fibroblasztikus szarkóma
Fibroblasztikus szarkóma növekszik a sejtekből a rostos szövetekben. A sejteket histiocitáknak vagy fibrocita sejteknek nevezik. A fibrosarcomák a test bármely részén növekedhetnek. Általában megtalálhatók a karokban vagy a lábakban.
Az Egyesült Királyságban évente mintegy 460 esetet diagnosztizálnak fibroblasztikus szarkóma esetén.
Különböző típusú fibroblasztikus szarkóma van:
Nem differenciált pleomorf szarkóma
Ezt a típust rosszindulatú fibrous histiocytoma (MFH) néven nevezték. Az MFH az egyik leggyakoribb lágyrész-szarkóma volt. De az orvosok gyakran nem használják ezt a kifejezést.
A legtöbb tumor, amelyet korábban MFH-nak neveztek, mostantól pontosabban diagnosztizálják, mint más típusú szarkóma. Az a kis szám, amelyet még mindig MFH-nak neveznek, jelenleg differenciálatlan pleomorf szarkóma néven ismert.
Dermatofibrosarcoma protuberans (DFSP)
Rendkívül ritka és a bőrön kezdődik. Ez a leggyakrabban fordul elő felnőtteknél a 30-as években. Általában úgy viselkedik, mint egy nem rákos (jóindulatú) daganat, és nem terjed, de az esetek 2-5% -ában terjedhet.
Kicsi a veszélye annak, hogy a DFSP megváltozhat, és más típusú fibrosarkómá alakulhat ki, amely inkább hasonlít a rákos daganathoz. Ezt hívják rosszindulatú átalakulásnak.
Egyéb típusok
Ez magában foglalja a fibrosarcomát és a myxofibrosarcomát.
rabdomioszarkómákban
A rabdomioszarcomák a csontváz (striated) izomsejtjeiből fejlődnek. Ez az izom típusa, amit ellenőrizhet. A rabdomioszarcomák bárhol a szervezetben fejlődhetnek.
Az Egyesült Királyságban évente 120 embert diagnosztizálnak rhabdomyosarcomával.
A rhabdomyosarcoma fő típusai a következők:
- Az embrionális rabdomioszarcomák – gyakrabban fordul elő gyermekekben és fiatalokban
- Alveoláris rabdomioszarcomák – gyakrabban fordulnak elő fiatalabb felnőtteknél
- Pleomorphic rhabdomyosarcoma – ez ritka és felnőttekben fordul elő
Lágy szövetek Ewing szarkóma
Ewing-szarkóma a csontban fordul elő, és lágy szövetekben is kialakulhat és növekedhet. A lágyszövetben növekvő Ewing az extra vázizom Ewing-szarkóma. Az extra-vázizom azt jelenti, hogy kívül esnek a csonton. Évente körülbelül 40 esetet diagnosztizálnak az Egyesült Királyságban.
Ezek a lágyrész-daganatok viselkednek egy kicsit másképpen a lágyrészek szarkóma egyéb típusaihoz képest. Általában ugyanolyan bánásmódban részesülnek, mint Ewing sarcája, amely a csontban kezdődik.
A PNET a primitív neuroektodermás daganat. Ez egyfajta Ewing-féle szarkóma leírására szolgál, amely lágy szövetekben kezdődik. De az orvosok nem használják ezt a kifejezést.
Minden lágy szövetet Ewing-szarkóma csoportosított, és az Ewing-féle extravázas szarkóma vagy Ewing-szarkóma lágyszöveteként írják le.
Szinoviális szarkóma
Ezek a szarkóma leggyakrabban a térd körül helyezkednek el, és az ízületek és az inak közelében lévő sejtekben kezdenek. Találhatók bárhol a testben. Mintegy 80 esetet diagnosztizálnak az Egyesült Királyságban évente.
Ezek a szarkóma általában kemény csomóként jelenik meg, de előfordulhatnak egy ideig, mielőtt nagyobb növekedést mutatnak. Ők gyakoribbak a fiatal felnőtteknél.
Vaszkuláris szarkóma
Az érrendszeri szarkóma olyan sejtekből alakul ki, amelyek a vér vagy a nyirokerek falát alkotják. Az Egyesült Királyságban évente mintegy 145 embert diagnosztizálnak.
A vaszkuláris szarkóma különböző típusai vannak:
- Angioszarkómák – a vérből vagy a nyirokcsomók falaiból álló sejtekből indulnak
- Haemangiosarcomas – kezdődik az erekben
- Lymphangiosarcomas – kezdődik a nyirokcsomókban
- Haemangioendothelioma – lágy szövetekben vagy belső szervekben, például májban vagy tüdőben kezdődhet
Malignus perifériás ideghüvely tumorok (MPNST)
Ezek a sejtek daganatai, amelyek idegeket takarnak. Az Egyesült Királyságban mintegy 80 embert diagnosztizálnak ideghüvelyi daganatok minden évben.
Különböző típusú MPNST-k vannak, köztük neurofibroszkópcomák és rosszindulatú schwannómák. Schwannomas fejlődik a sejtekből, amelyek a zsíros köpenyt képezik, amely az idegeket fedezi. Ezeket a sejteket schwann sejteknek nevezzük.
Gastrointestinal Stromal tumorok (GIST)
A gasztrointesztinális stromális daganatok viselkedhetnek:
- nem rákos (jóindulatú) módon – viszonylag lassan növekszik, és kevésbé valószínű, hogy visszatér
- rákos (rosszindulatú) módon – gyorsabban nő, és nagyobb valószínűséggel visszatér vagy terjed
Lehet hallani a GIST-et, amely rákos úton viselkedik GI-stromális szarkóma néven. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a GIST, annál nagyobb valószínűséggel viselkedik, mint a rák.
Ezek a tumorok a kötőszövetek sejtjeiből alakulnak ki, amelyek támogatják az emésztőrendszeri szerveket – a gyomor-bélrendszert. A legtöbb megtalálható a gyomorban. A GIST-t más típusú lágyrész-szarkómától eltérő módon kezelik.
A szív angiosarcoma
A szívre ható daganatok nagyon ritkák. A legtöbb tumor, amely a szívben kezdődik, nem rákos, jóindulatú. Mintegy 1 (25%) rákos. Leggyakrabban ezek a lágyrészek szarkóma.
Az angioszarcomák egyfajta lágyrész-szarkóma, amely a véredény falaiból álló sejtekből nő.
A szívizom angiosarcoma fő kezelése a rák teljesen eltávolítása. Egyéb kezelések közé tartozik a kemoterápia és a radioterápia.
Kaposi szarkóma
A Kaposi-szarkóma az endothel sejtekből fejlődik ki. A legtöbb esetben a bőrben fordul elő, de a test belső szerveiben is kialakulhat. Nagyon ritka, mindössze 150 esetben diagnosztizáltak az Egyesült Királyságban évente.
Bizonyos típusú Kaposi-szarkóma ismert, hogy összefüggésben van a HIV (humán immunhiány vírus) fertőzéssel és AIDS-szel (szerzett immunhiányos szindróma). Ezt okozhatja egy szexuális úton terjedő vírus, amelyet az emberi herpesz vírus 8 (HHV8) vagy Kaposi szarkóma herpeszvírus (KSHV) okoz. Más típusúak a zsidó, az olasz és a nyugat-afrikai származásúak.
A Kaposi-szarkóma különböző módon kezelhető a lágyszöveti szarkómákkal szemben.
fibromatosis
A fibromatózis valójában nem egy szarkóma, de itt is szerepeltük, mert néha megkérdeztük. A fibromatosis nem rák. Nem terjed a szervezet körül, de ezek a daganatok terjedhetnek a közeli szövetekbe. Azt is nevezik agresszív fibromatosisnak vagy desmoid tumornak.
Irodalom
Az onkológia alapelvei és gyakorlata (9. kiadás)
VT De Vita, S Hellman és SA Rosenberg
Lippincott, Williams és Wilkins, 2011
Csont és lágyszöveti szarkóma; A patológiás kódok változása a csont- és lágyszöveti szarkóma világ egészségügyi szervezetének negyedik kiadásában
2013 szeptember Nemzeti Rákkutató Hálózat (NCIN)
A rákos szarkóma karcinóma típusai
A rák osztályozása
A rákokat kétféle módon osztályozzák: a szövet típusa, amelyben a rák származik (szövettani típus) és az elsődleges hely, vagy a szervezetben a rák kialakulásának helye. Ez a rész bemutatja Önt az első módszerre: rákos besorolás a szövettani típus alapján. A histológiák osztályozására és nómenklatúrájára vonatkozó nemzetközi szabvány az Onkológiai Betegségek Nemzetközi Osztályozása, harmadik kiadás (ICD-O-3).
Hisztológiai szempontból több száz különböző rákos megbetegedés van, amelyek hat fő kategóriába sorolhatók:
A karcinóma epitheliális eredetű malignus daganat, vagy a test belső vagy külső bélésének rákja. A karcinómák, az epitheliális szövetek rosszindulatúsága az összes rákos megbetegedés 80-90% -át teszi ki.
Az epitheliális szövet a szervezet egészében megtalálható. Jelen van a bőrben, valamint a szervek és belső átjárók burkolásában és bélésében, mint például a gyomor-bélrendszerben.
A karcinómák két fő altípusra oszlanak: egy szerv- vagy mirigyben kialakuló adenokarcinóma és a laphám epitéliumból származó laphámsejtes karcinóma.
Az adenokarcinómák általában a nyálkahártyákban fordulnak elő, és először sűrített plakkszerű fehér nyálkahártyának tekintik őket. Gyakran könnyen terjednek a lágy szöveten keresztül, ahol előfordulnak. Squamous cell carcinomák fordulnak elő a test számos területén.
A legtöbb karcinóma a szekrécióra képes szerveket vagy mirigyeket érinti, mint például a tejtermelésre szánt melleket vagy a tüdőt, amely nyálkahártyát vagy vastagbél- vagy prosztata- vagy húgyhólyagot termel.
A szarkóma olyan rákot jelent, amely szupportív és kötőszövetekből származik, mint például csontok, inak, porc, izom és zsír. Általában fiatal felnőtteknél előfordul, hogy a leggyakoribb szarkóma fájdalmas tömegként alakul ki a csonton. A szarkóma-daganatok általában hasonlítanak a szövetükre, amelyben nőnek.
A szarkóma például:
- Osteoszarkóma vagy oszteogén szarkóma (csont)
- Chondrosarcoma (porc)
- Leiomyosarcoma (simaizom)
- Rhabdomyosarcoma (vázizom)
- Mesothelialis szarkóma vagy mesothelioma (a testüregek hártyás bélése)
- Fibrosarkó (rostos szövet)
- Angioszarkóma vagy hemangioendothelioma (erek)
- Liposarcoma (zsírszövet)
- Glioma vagy astrocytoma (az agyban található neurogén kötőszövet)
- Myxosarcoma (primitív embrionális kötőszövet)
- Mesenchymous vagy vegyes mesodermi tumor (vegyes kötőszövet típusok)
A myeloma a rák, amely a csontvelő plazma sejtjeiből származik. A plazmasejtek a vérben megtalálható fehérjéket termelik.
A leukémiák (“folyékony rákos megbetegedések” vagy “vérrákok”) a csontvelő rákjai (a vérsejt termelés helye). A leukémia jelentése görög “fehérvér”. A betegség gyakran összefüggésbe hozható az éretlen fehérvérsejtek túltermelésével. Ezek az éretlen fehérvérsejtek nem olyan jól teljesítenek, mint azoknak, ezért a beteg gyakran hajlamos a fertőzésre. A leukémia a vörösvértesteket is befolyásolja, és vérszegénységhez és vérszegénységhez vezethet. A leukémia például:
- Myelogén vagy granulocytás leukémia (a mieloid és granulocytás fehérvérsejt-sorozat malignitása)
- Nyirok, limfocitikus vagy limfoblasztikus leukémia (a limfoid és limfocitikus vérsejtsorozat malignitása)
- Polycythemia vera vagy erythemia (különböző vérsejttermékek rosszindulatúsága, ám túlsúlyban lévő vörösvérsejtekkel)
Limfóma alakul ki a nyirokrendszeri mirigyekben vagy csomópontokban, a hajók, csomópontok és szervek hálózatában (különösen a lépben, mandulákban és a tímuszban), amelyek megtisztítják a testfolyadékokat, és fertőzést gátló fehérvérsejteket vagy lymphocytákat termelnek. A leukémiáktól eltérően, amelyeket néha “folyadékráknak” neveznek, a limfómák “szilárd daganatok”. Lymphomák is előfordulhatnak bizonyos szervekben, például a gyomorban, az emlőben vagy az agyban. Ezeket a limfómákat extranodális lymphomáknak nevezzük. A limfómák két kategóriába vannak besorolva: Hodgkin lymphoma and Non-Hodgkin lymphoma. A Reed-Sternberg-sejtek Hodgkin-limfómában való jelenléte diagnosztikai szempontból megkülönbözteti a Hodgkin-lymphomát a nem-Hodgkin-lymphomától.
Vegyes típusok
A típusösszetevők lehetnek egy kategórián belül vagy különböző kategóriákból. Néhány példa:
- adenosquamous karcinóma
- vegyes mezodermális tumor
- karcinoszarkoma
- teratokarcinóma
A következő szakaszban kapsz egy átfogó listát a szövettípusokról és azokról a tumorokról, amelyek abból származnak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: