Lehetséges, hogy a bazális és a squamous sejtes bőrrákot korán megtalálják?
A bazális sejtek és a laphámsejtek bőrrákjai gyakran előfordulhatnak korai, amikor valószínűleg könnyebben kezelhetők.
Bőr-önvizsgálat
Bár az American Cancer Society nem rendelkezik iránymutatással a bőrrák korai észlelésére, fontos tudni a saját bőrét, hogy korán megtalálja a bőrrákot. Ismerje meg a bomlások, foltok, szeplők és más jelek mintázatát a bőrén, hogy észrevesz bármilyen változást.
Sok orvos javasolja, hogy ellenőrizzék a bőrt, lehetőleg havonta egyszer. A bőr önvizsgálatát a legjobban egy jól megvilágított helyiségben kell elvégezni a teljes hosszúságú tükör előtt. Használjon kézi tükröt olyan területekre, amelyek nehezen láthatók, például a combjainak hátsó részében.
Minden területet meg kell vizsgálni, beleértve a tenyerét és a talpát, a fejbőrt, a füleket, a körmöket és a hátat. A barátok és a családtagok is segíthetnek Önnek ezeken a vizsgákon, különösen azokon a nehezen látható területeken, mint a fejbőr és a hátán.
Ügyeljen arra, hogy az orvosával minden olyan területet mutasson be, amely Önre vonatkozik, és kérdezze meg kezelőorvosát, hogy vizsgálja meg azokat a területeket, amelyekről nehéz lehet látni.
A bőrön olyan új foltokat, amelyek újak, vagy méretük, alakjuk vagy színük megváltozik, azonnal orvosnak kell látnia. Minden olyan szokatlan fájdalom, csomó, hiba, jelölés vagy változás, ahogyan a bőr egy része látható vagy érez, lehet a bőrrák jele vagy figyelmeztetés, hogy előfordulhat. A terület válhat pirosra, duzzadt, pikkelyes, ropogós, vagy elkezdhet oozni vagy vérzik. Összerû, érzékeny vagy fájdalmas lehet.
A bazális sejtek és a laphámsejtek bőrrákjai a bőrön különböző jelek lehetnek. A legfontosabb figyelmeztető jelek egy új növekedés, egy olyan spot vagy bump, amely egyre nagyobb az idő múlásával, vagy olyan fájdalom, amely nem gyógyul néhány héten belül. (Lásd a Basal és Squamous Cell Skin Cancer jelek és tüneteit, hogy részletesebben leírhassa, hogy mit keres.)
Egészségügyi szakvizsga
Egyes orvosok és más egészségügyi szakemberek végeznek bőrvizsgákat a rutinszerű egészségügyi ellenőrzések részeként.
A rendszeres bőrvizsgálatok különösen fontosak azoknál a betegeknél, akiknek nagy a kockázata a bőrráknak, mint például a csökkent immunitású emberek (például azok, akik szervátültetést végeztek) vagy akik olyan állapotokkal küzdenek, mint a basalis sejt nevus szindróma (Gorlin-szindróma) vagy xeroderma pigmentosum (XP). Beszélje orvosával, hogy milyen gyakran kell megvizsgálnia a bőrét.
A bőr squamous cell carcinoma kezelése
A legtöbb pikkelyes bőrrákot megtalálják és kezelik korai stádiumban, amikor eltávolíthatók vagy megsemmisíthetők helyi kezelési módszerekkel. A kis pikkelysejtes rákos megbetegedések általában gyógyíthatóak ezekkel a kezelésekkel. Nagyobb pikkelysejtes rákbetegségeket nehezebb kezelni, és a gyorsan növekvő rákok nagyobb kockázatot jelentenek a visszatérésre.
Ritka esetekben a laphámsejtes rák terjedhet a nyirokcsomókra vagy a test távoli részeire. Ha ez megtörténik, szükség lehet kezelésekre, például sugárterápiára és / vagy kemoterápiára.
Különböző típusú műtéteket lehet alkalmazni a laphámsejtes bőrrák kezelésére.
Kivágás: A daganat kivágását, a normál bőr kis határával együtt, gyakran a laphámrák kezelésére használják.
Curettage és elektrosztatikus megszáradás: Ez a megközelítés néha hasznos kis (kevesebb, mint 1 cm átmérőjű), vékony, laphámsejtes daganatok kezelésében, de nem ajánlott nagyobb daganatok esetén.
Mohs műtét: A Mohs műtétnek a legmagasabb gyógyulási aránya van. Különösen előnyös a 2 cm-nél (kb. 4/5 hüvelyk) nagyobb laphámsejtes daganatoknál a rosszul meghatározott széleknél, a rákos megbetegedéseknél, amelyek más kezelések után jöttek vissza, a rákos megbetegedéseken keresztül terjedő daganatos megbetegedéseknél és a rákos megbetegedéseknél. az arc vagy a nemi szervek bizonyos területein. Ez a megközelítés jellemzően összetettebb és időigényesebb, mint más műtétek.
Sugárkezelés
A sugárterápia gyakran jó lehetőség a nagy daganatokban szenvedő betegeknél, különösen azokon a területeken, ahol a műtét nehéz lenne (például a szemhéj, fül vagy orr), vagy olyan betegek számára, akik nem képesek műtétet végezni. Nem alkalmazzák annyit, mint az első kezelést fiatalabb betegeknél, mert fennáll a hosszú távú problémák lehetséges kockázata.
A sugárkezelést néha a műtét után alkalmazzák (egyszerű kivágás vagy nyirokcsomó-disszekció), ha az összes rákot nem távolították el (ha a műtéti behatások pozitívak voltak), ha az idegek érintettek, vagy fennáll annak a esélye, hogy még mindig fennáll a rák.
A sugárzás a rákos megbetegedések kezelésére is használható, amelyek a műtét után visszatérnek, és amelyek túlságosan nagyok vagy mélyek ahhoz, hogy sebészeti úton eltávolíthatók legyenek.
krioterápia
A krioterápia (krónikus sebészet) bizonyos korai pikkelysejtes rákos megbetegedéseknél alkalmazható, különösen olyan betegeknél, akik nem képesek műtétet végezni, de nem ajánlott nagyobb invazív daganatokhoz, vagy az orr, fül, szemhéjak, fejbőr vagy lábak bizonyos részein.
Előrehaladott laphámrák kezelésére
Nyirokcsomó disszekció: A regionális (közeli) nyirokcsomók eltávolítása ajánlható lehet néhány nagymértékű, vagy mélyen belélegzett pikkelysejtes rákos megbetegedésre, valamint ha a nyirokcsomók érzékenyebbek és / vagy kemények. Az eltávolított nyirokcsomókat mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy rákos sejteket tartalmaznak-e. Néha a műtét után ajánlott a sugárkezelés.
Szisztémás kemoterápia: A kemoterápia a pikkelysejtes rákos betegek számára olyan lehetőség, amely nyirokcsomókra vagy távoli szervekre terjedt el. Néha műtéttel vagy sugárterápiával kombinálva.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: