Wofulo

Leukémia típusok, akut myelogenous leukémia (AML), krónikus myelogenous leukémia (CML)

Leukémia típusok, akut myelogenous leukémia (AML), krónikus myelogenous leukémia (CML)

A leukémia típusai

A leukémiát a gyors fejlődése alapján osztályozzák. Az akut leukémia gyorsan növekszik, és néhány héten vagy hónapon belül túllépheti a szervezetet. Ezzel szemben a krónikus leukémia lassan növekszik és fokozatosan romlik az évek során.

Akut versus krónikus leukémia

Az akut leukémia véralakító (vérképző) sejtjei éretlen állapotban maradnak, így gyorsan reprodukálódnak és felhalmozódnak. Ezért az akut leukémia azonnali kezelést igényel, különben a betegség néhány hónapon belül végzetes lehet. Szerencsére az akut leukémia egyes altípusai nagyon jól reagálnak a rendelkezésre álló terápiákra, és gyógyíthatóak. A gyermekek gyakran alakítják ki a leukémia akut formáit, amelyek felnőtteknél eltérő módon kezelik a leukémiát.

A krónikus leukémiában a vérképző sejtek végül érettek vagy differenciálódnak, de nem “normálisak”. A normális fehérvérsejtek jóval hosszabb ideig maradnak a vérben, és nem képesek jól leküzdésre a fertőzést.

Myelogenous vs. Lymphocytic Leukemia

A leukémia a fehérvérsejtek típusának, azaz a limfociták (immunrendszeri sejtek), a granulociták (baktériumtörő sejtek) vagy a monociták (makrofág-képző sejtek) szerint osztályozhatók. Ha a kóros fehérvérsejtek elsősorban granulociták vagy monociták, a leukémiát myelogénnek, vagy mieloidnak, leukémiának minősítik. Másrészt, ha a kóros vérsejtek csontvelő-limfocitákból származnak, a rákot limfocitikus leukémiának nevezik.

Más rákos megbetegedések, a nyirokcsomók, a lép és egyéb szervek limfocitáiból alakulnak ki. Ezek a rákok nem a csontvelőből származnak, és a biológiai viselkedésük eltér a limfocitikus leukémiától.

Több mint egy tucat különböző leukémia létezik, de leggyakrabban négy típus fordul elő. Ezek az osztályozások azon alapulnak, hogy a leukémia akut vs. krónikus és mielogén-limfocitikus, azaz:

  • Akut myelogenous (granulocytic) leukémia (AML)
  • Krónikus myelogenous (granulocytic) leukémia (CML)
  • Akut limfocitikus (limfoblasztikus) leukémia (ALL)
  • Krónikus limfocitikus leukémia (CLL)

Akut myelogenous leukémia (AML)

Az akut myelogenous leukémia (AML) – akut nonlymphocytic leukémia (ANLL) – a felnőtt leukémia leggyakoribb formája. A legtöbb beteg nyugdíjkorhatár (az átlagéletkor a diagnózis 65 éves), és több férfi érintett, mint a nők. Szerencsére a kezelés legutóbbi előrehaladása miatt az AML a megfelelő terápiában részesülő felnőttek körülbelül 60-70% -ában remisszióban (a betegség csökkenése) tartható. A kezdeti válaszarányok megközelítőleg 65-75%, de a teljes gyógyulási arány 40-50% -kal nagyobb.

Az AML abnormalitással kezdődik a csontvelő blasztsejtjeiben, amelyek granulociták kialakulásához vezetnek, a fehérvérsejtek, amelyek kis részecskéket vagy granulátumokat tartalmaznak. Az AML robbanások nem érlelődnek, és túl sok a vérben és a csontvelőben. Ahogy a sejtek felépülnek, akadályozzák a szervezet képességeit a fertőzés leküzdésére és a vérzés megelőzésére. Ezért a diagnózis megkezdése után rövid időn belül szükséges a betegség kezelése. Az AML, különösen a monocitózisos M5 formában, elterjedhet az ínyen, és megduzzad, vérzik és fájdalmas lesz. Az AML metasztázisokat is (felszaporodhat) a bőrön, kis színes foltokat okozva, amelyek imitálják a bőrkiütést.

Az akut leukémia, például az AML, egy francia-amerikai-brit (FAB) osztályozás szerint csoportosított. Az FAB nyolc altípusra osztja az AML-t:

  • differenciálatlan AML (M0)– A leukémia ilyen formájánál a csontvelősejtek nem mutatnak szignifikáns különbséget (érlelés a megkülönböztető sejtjellemzők megszerzéséhez).
  • myeloblast leukémia (M1; minimális sejt érleléssel / anélkül) – A csontvelő sejtek a granulociták differenciálódásának néhány jeleit mutatják.
  • myeloblast leukémia (M2; a sejtek érése) – A csontvelő sejtek érése a promyelocyta (korai granulocita) szakaszon vagy azon túl van; változó mennyiségű érlelő granulociták láthatók. Ez az altípus gyakran kapcsolódik egy specifikus genetikai változáshoz, amely a 8. és 21. kromoszómák transzlokációját foglalja magában.
  • promyelocytikus leukémia (M3 vagy M3 variáns [M3V]). A legtöbb sejt rendellenes korai granulociták, amelyek a myeloblastok és a myelocyták között fejlődési stádiumban vannak és sok apró részecskéket tartalmaznak. A sejtmag mérete és alakja változhat. Vérzés és véralvadási problémák, mint például a terjesztett intravaszkuláris koaguláció (DIC), általában a leukémia ilyen formájánál észlelhetők. Jó válaszokat figyeltek meg a retinoidokkal végzett kezelés után, amelyek kémiailag az A-vitaminhoz kötődnek.
  • myelomonocytikus leukémia (M4 vagy M4 variáns eozinofíliával [M4E]) – A csontvelőben és a keringő vérben különböző mennyiségű differenciált granulociták és monociták vannak. A monociták és promonociták (korai monocita formák) aránya a csontvelőben nagyobb, mint a nucleated (nucleus-containing) sejtek 20% -a. Az M4E változat számos csontvelőben (abnormális eozinofil sejteket is tartalmaz) (szemcsés leukociták kétláncú maggal).
  • monocita leukémia (M5)-A kétféle altípus létezik. Az első alakot rosszul differenciált monoblasztok (éretlen monociták) jellemzik, amelyek csipkés megjelenő genetikai anyaggal rendelkeznek. A második, differenciált formát a monoblasztok, promonociták és monociták nagy populációja jellemzi. A véráramban a monociták aránya magasabb lehet, mint a csontvelőben. Az M5 leukémia belélegezheti a bőrt és az ínyt, és rosszabb prognózissal rendelkezik, mint más altípusok.
  • erythroleukémia (M6)– A leukémia ezen formáját abnormális vörösvérsejtképző sejtek jellemzik, amelyek a csontvelőben lévő nucleated sejtek felét teszik ki.
  • megakaryoblast leukémia (M7)– A leukémiában jelen lévő robbanássejtek éretlen megakaryocytáknak (csontvelő óriássejtjeinek) vagy limfoblasztoknak (lymphocytaképző sejteknek) néznek ki. Az M7 leukémia megkülönböztethető a csontvelőben elterjedt szálas szöveti lerakódásokkal (fibrózis).

Ezenkívül a betegek néha kialakulnak a myeloblastok (korai granulociták) izolált tumorai. Ennek egyik példája az izolált granulocitikus szarkóma vagy a klór – a kötőszövet rosszindulatú daganata. A klóromás betegek gyakran fejlesztik az AML-et, ezért rendszerint agresszív, AML-specifikus kemoterápiás programokkal kezelik őket.

Krónikus myelogenous leukémia (CML)

A krónikus mielogén leukémia (myelogenous myelogenous leukemia, CML) myeloproliferatív rendellenességként ismert, vagyis olyan betegség, amelyben a csontvelő sejtek proliferálódnak (szaporodnak) a csontvelő szöveten kívül.

A CML könnyen diagnosztizálható, mivel genetikai sajátossága vagy markere van, amely mikroszkóp alatt könnyen azonosítható. A CML-betegek 95% -ánál a leukémiás sejtekben genetikai áttelepülés van a kromoszómák között 9 és 22 között. Ez a rendellenesség, amelyet Philadelphia kromoszómának (Ph1) néven ismerünk el, a város azon neve után nevezték el, amelyben felfedezték. A Philadelphia kromoszóma a fehérvérsejtek és vérlemezkék (vérrögképző tényezők) ellenőrizetlen szaporodását és proliferációját okozza. Sajnos a CML még nem javítható a kemoterápia vagy az immunterápia szokásos módszerekkel.

A CML általában közép- és nyugdíjas korú embereknél fordul elő (a medián életkora 67 év). Időnként érinti a 20-as években élő embereket, de ritka a nagyon fiataloknál; a gyermekkori leukémiák csak 2-3% -a CML. A korai betegség gyakran tünetmentes (tünetmentes), és véletlenül fedezhető fel. Az előrehaladottabb CML-es betegek betegesek lehetnek és élményt nyújthatnak, könnyű zúzódást és csontfájdalmat okozhatnak. A laboratóriumi és fizikai eredmények közé tartozik a megnagyobbodott lép (splenomegalia), a magas fehérvérsejtszám és a fehérvérsejt-enzim alkalikus foszfatáz hiánya vagy alacsony mennyisége.

A leukémia egyéb formáihoz hasonlóan a CML nem “színezett”. Inkább az instabil betegséget a fejlődés három fázisának megfelelően kategorizálják: krónikus, gyorsított és robbanás.

  • Krónikus fázis– A kezdeti fázisban lévő betegek kevesebb mint 5 százalékos robbanósejteket és promyelocitákat (éretlen granulocitákat) tartalmaznak a vérben és a csontvelőben. Ezt a fázist a granulociták növekvő túltermelése jellemzi. Az egyének általában csak enyhe tüneteket tapasztalnak, és jól reagálnak a hagyományos kezelésre.
  • Gyorsított fázis-A progresszív fázisban lévő betegeknél több mint 5 százalék, de kevesebb, mint 30 százalékos robbanássejtek vannak. Leukémiás sejtjeik több kromoszóma rendellenességet mutatnak a Philadelphia kromoszómán kívül, és így több abnormális sejt keletkezik. Jelentős tünetek jelentkeznek, mint például láz, rossz étvágy, fogyás, és a betegek nem reagálnak a terápiára.
  • Blast fázis (akut fázis, robbanásveszély) – Ebben a végső fázisban a betegek több mint 30 százalékos vérellátási sejtje van a vérben és a csontvelőben. A robbanássejtek gyakran behatolnak más szövetekbe és szervekbe a csontvelőn kívül. Ebben a fázisban a betegség agresszív, akut leukémia (70% akut myelogenous leukemia, 30% akut lymphocytás leukémia) alakul át. Ha nem kezelik, a CML minden évben nagyjából 20 százalékban halálos kimenetelű.

Publikációs áttekintés: Stanley J. Swierzewski, III, M.D.

Közzétett: 1999. augusztus 13

Utoljára módosítva: 2015. szeptember 24

Melissa Conrad stoppler, MD

Melissa Conrad Stoppler, MD, az Egyesült Államok tanácsailag hitelesített anatómiai patológus, a Kísérleti és Molekuláris Pathológia területén végzett szubpecialitás képzéssel. Dr. Stoppler oktatási háttere magában foglalja a University of Virginia és a University of North Carolina legmagasabb megkülönböztetését a University of North Carolina. A Georgetown Egyetem anatómiai patológiáján végzett rezidens képzést végzett, majd a molekuláris diagnosztikában és a kísérleti patológiában végzett szubszidiaritásos ösztöndíj képzést.

Jerry R. Balentine, DO, FACEP

Dr. Balentine a McDaniel College-ban szerzett diplomát Westminsterben, Maryland-ben. 1978-ban diplomázott a Philadelphia Állatorvos-tudományi Kollégium orvosi karán. A philadelphiai St. Joseph’s Kórházban és a Bronx-i Lincoln Orvosi és Mentális Egészségügyi Központban, ahol vezető rezidensként dolgozott.

Leukémia tények

  • A leukémia a vérsejtek rákja (ezért néha vérráknak nevezik).
  • Míg a leukémia pontos oka (i) nem ismert, kockázati tényezőket azonosítottak, beleértve a sugárzásnak való kitettséget, bizonyos rákellenes kemoterápiát, a dohányzást, a leukémia családi kórtörténetét és bizonyos vegyi anyagoknak, pl. Benzolnak való expozíciót.
  • A krónikus vagy akut leukémia gyakori tünetei lehetnek
    • fájdalom a csontokban vagy ízületekben,
    • dagadt nyirokcsomók, amelyek általában nem ártanak,
    • férek vagy éjszakai izzadás,
    • gyengének vagy fáradtnak érzi magát,
    • vérzés és véraláfutás könnyen,
    • gyakori fertőzések,
    • diszkomfort vagy duzzanat a hasban,
    • fogyás vagy étvágytalanság.
  • A leukémiákat a betegség (akut vagy krónikus), valamint az érintett betegség (lymphocyták vagy myelocyták) típusának gyors fejlődése csoportosítja. A leukémia négy fő típusa közé tartozik az akut lymphocytás leukémia (ALL), a krónikus lymphocytás leukémia (CLL), az akut myelocytic leukémia (AML) és a krónikus myelocytás leukémia (CML).
  • A leukémiában szenvedő betegek jelentősen nagyobb kockázatot jelentenek a fertőzések, vérszegénység és vérzés kialakulásához. Egyéb tünetek és tünetek közé tartozik a könnyű zúzódás, fogyás, éjszakai izzadás és megmagyarázhatatlan fevérek.
  • A leukémia diagnózisát a kórelőzmény és a vizsgálat eredményei támasztják alá, és a vér és a csontvelő mintáit mikroszkóppal vizsgálják.
  • A leukémia kezelése a leukémia típusától, a leukémiás sejtek bizonyos jellemzőitől, a betegség terjedelmétől és a kezelés előzményeitől, valamint a beteg korától és egészségi állapotától függ.
  • A legtöbb leukémiás beteg kemoterápiával kezelendő. Egyes betegeknél is lehet sugárterápia és / vagy csontvelő-transzplantáció.
  • A leukémia megelőzésére nincs ismert mód.
  • A leukémia prognózisa számos tényezőtől függ, beleértve a beteg korát, a leukémia típusát és a rák terjedésének mértékét.

Leukémia tünetei

A leukémia valójában a vérsejtek különböző rákos megbetegedésének egy csoportja. A leukémiák akut vagy krónikusak lehetnek, és a krónikus leukémiában szenvedők nem észlelhetnek semmilyen tünetet, mielőtt az állapotot vérvizsgálattal állapítják meg. Az akut leukémia valószínűleg tüneteket okoz. A leukémia minden formájának tünetei összefüggenek a rendellenes vérsejtek proliferációjával és a csontvelő helyének a rákos sejtek pótlásával.

A leukémia tünetei közé tartoznak a fevérek, az éjszakai izzadás, és a duzzadt nyirokcsomók, amelyek általában nem fájdalmasak vagy gyengék. A fáradtság, a fogyás és a csont vagy ízületi fájdalom egyéb lehetséges tünetek. Az egyszerű véraláfutás és a vérzési tendenciák vérzést okozhatnak az íny, a lilás foltok a bőrön vagy a piros vörös foltok a bőr alatt.

Mi a leukémia? Mi a különbség típusok a leukémia?

A leukémia a vérsejtek rosszindulatú (rákos) betegsége. Leukémiában abnormális vérsejtek keletkeznek a csontvelőben. Általában a leukémia abnormális fehérvérsejtek – a fertőzés elleni küzdelemért felelős sejtek – előállítását jelenti. Azonban a leukémia abnormális sejtjei nem működnek ugyanúgy, mint a normál fehérvérsejtek. A leukémiás sejtek tovább nőnek és oszlanak el, végül kiürítik a normál vérsejteket. A végeredmény az, hogy nehezebbé válik a szervezet számára a fertőzések leküzdése, a vérzés ellenőrzése és az oxigén szállítása.

A leukémia különböző típusai a betegség kialakulásának és az abnormális sejtek típusának alakulására alapulnak. A leukémia akut leukémia, ha gyorsan fejlődik. A vérben és a csontvelőben nagyon gyorsan felhalmozódnak leukémiás sejtek, amelyek olyan tünetekhez vezetnek, mint például a fáradtság, könnyű zúzódás és fertőzésre való fogékonyság. Az akut leukémia gyors és agresszív kezelést igényel.

Az Amerikai Egyesült Államokban évente mintegy 62 000 új leukémia jelentkezik, és a leukémia miatt 24 500 halálesetet okoz. A leukémia az összes új rákbetegségnek körülbelül 3,7% -át teszi ki.

A krónikus leukémiák lassan fejlődnek az idő múlásával. Ezek a leukémiák nem okozhatnak specifikus tüneteket a tünetek kezdetén. Ha nem kezelik, akkor a sejtek esetleg magas számra nőhetnek, hasonló akut leukémiák esetén, hasonló tüneteket okozva.

A leukémiákat mieloidnak vagy lymphoidnak is osztályozzák, attól függően, hogy milyen típusú fehérvérsejt alakul ki, amely a leukémiás sejteket alkotja. A különböző típusú leukémiák megértéséhez a vérsejtek normális fejlődésének alapvető megértése szükséges. Normál vérsejtek olyan őssejtekből alakulnak ki, amelyek képesek sok sejttípusra válni. A myeloid őssejtek a csontvelőben érlelődnek, és immár fehérvérsejtekké válnak, melyeket myeloid blasztoknak neveznek. Ezek a myeloid blasztok tovább érik, hogy akár vörösvérsejtek, vérlemezkék vagy bizonyos fehérvérsejtek lehetnek. A nyiroksejtek őssejtek érkeznek a csontvelőben, hogy lymphoid blasztokká váljanak. A limfoid blastok tovább fejlődnek a T vagy B limfocitákban, a fehérvérsejtek speciális típusaiban. A myeloid leukémia sejtekből áll, amelyek a myeloid sejtekből származnak, míg a limfoid leukémiák nyiroksejtekből származnak. A megfelelő kezelés kiválasztásában fontos a leukémiában érintett sejtek ismerete.

A leukémia gyakori típusa

A leggyakoribb leukémia a heveny lymphocytás leukémia, a krónikus lymphocytás leukémia, az akut myeloid leukémia és a krónikus myeloid leukémia.

  • Akut limfocita leukémia (ALL, akut lymphoblastic leukémia néven is ismert) a gyermekek leggyakoribb leukémiája, de hatással lehet a felnőttekre is. Ebben a típusú leukémiában az éretlen nyiroksejtek gyorsan növekednek a vérben. Évente több mint 6000 embert érint az Egyesült Államokban.
  • Akut myeloid leukémia (AML, akut myelogenous leukémia) magában foglalja a myeloid sejtek gyors növekedését. Mind a felnőttek, mind a gyermekek esetében fordul elő, és évente körülbelül 21 000 embert érint az Egyesült Államokban.
  • Krónikus limfocitás leukémia (CLL) egy lassan növekvő nyiroksejtes rák, amely általában az 55 évnél idősebb embereket érinti. A becslések szerint évente mintegy 20 ezer embert érint az Egyesült Államokban. Soha nem fordul elő gyermekeknél vagy serdülőknél.
  • Krónikus myeloid leukémia (CML, más néven krónikus mielogén leukémia) elsősorban a felnőtteket érinti, és évente körülbelül 8.950 emberen fordul elő az Egyesült Államokban.

A kevésbé gyakori leukémiák évente mintegy 6000 leukémiás esetet jelentenek az Egyesült Államokban.

  • Hajas sejt leukémia nem gyakori típusú krónikus leukémia.
  • Krónikus myelomonocytás leukémia (CMML) egy másik típusú krónikus leukémia, amely a myeloid sejtekből fejlődik ki.
  • Fiatal fiatal myelomonocytás leukémia (JMML) egy olyan típusú myeloid leukémia, amely általában a 6 év alatti gyermekeknél fordul elő.
  • Nagy szemcsés limfocitikus leukémia (LGL leukémia) egyfajta krónikus leukémia, amely a limfoid sejtekből fejlődik ki. Lassú vagy gyors növekedés lehet.
  • Akut promeylocita leukémia (APL) az AML altípusa.

Vegye ki a leukémia kvízt!

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

15 Rákos tünetek A nők figyelmen kívül hagyják a diavetítést

Mit okoz leukémia? Leukémia örökletes?

A leukémia pontos oka nem ismert, de feltételezhető, hogy genetikai és környezeti tényezők kombinációjával jár. A leukémiás sejtek DNS-ben mutációkat szereztek, amelyek abnormális növekedést okoznak és elveszítik a tipikus fehérvérsejtek funkcióit. Nem világos, hogy mi okozza ezeket a mutációkat. A leukémiákban gyakori sejtek DNS egyik változatát kromoszómális transzlokációnak nevezik. Ebben a folyamatban egy kromoszóma egy része elszakad és egy másik kromoszómához kapcsolódik. Az egyik transzlokáció a CML szinte minden esetben, és néha más típusú leukémia esetén DNS-csere a 9-es és a 22-es kromoszómák között, ami a Philadelphia kromoszómához vezet. Ez egy onkogént (rákot elősegítő gént) hoz létre, amely BCR-ABL néven ismert. Ez a DNS-változás nem öröklődik, hanem valamikor az érintett személy életében.

A legtöbb leukémiát nem hisznek örökletesnek, de bizonyos genetikai mutációk és állapotok továbbadhatók az utódokra, amelyek növelik a leukémia kialakulásának esélyeit. A Li-Fraumeni-szindrómának nevezett állapotot TP53-nak nevezett tumorszuppresszor gén örökletes mutációja jellemzi, és az ilyen állapotú egyéneknek megnövekedett a leukémia és más rákos megbetegedések kockázata. Más örökletes állapotok, amelyek növelhetik a leukémia kialakulásának kockázatát, közé tartozik a Down-szindróma, az 1-es neurofibromatózis, a ataxia telangiectasia és a Noonan-szindróma.

Mik azok a leukémia kockázati tényezők?

A sugárzásnak való kitettség ismert, hogy növeli az AML, CML vagy ALL kifejlődésének kockázatát. A leukémia növekedését észlelték az atombombák túlélőinek. A rák sugárterápia is növelheti a leukémia kockázatát. Bizonyos vegyi anyagok, köztük a benzol (általában a vegyiparban alkalmazott) expozíció növeli a leukémia kockázatát. A cigaretta dohányzásról ismert, hogy növeli az AML kialakulásának kockázatát.

Bizonyos genetikai rendellenességek növelhetik a kockázatot; A Down-szindróma, a Li-Fraumeni-szindróma és más egészségügyi állapotok növelhetik a leukémia kialakulásának kockázatát. A myelodysplasiás szindrómák néven ismert vérrendellenességek fokozzák az AML kialakulásának kockázatát. Az 1. humán T-sejt leukémia vírus (HTLV-1) olyan vírus, amely ritka típusú leukémiát okoz. Egyes rákos kemoterápiás gyógyszerek növelhetik az AML vagy ALL kockázatát.

A kockázati tényezők nem jelenti azt, hogy egy személy biztosan leukémiát kap, és a legtöbb kockázati tényezővel rendelkező ember nem fog fejlődni a betegségben. Hasonlóképpen, nem mindenki, aki leukémiát alakít ki, azonosítható kockázati tényezővel rendelkezik.

Mi a leukémia tünete és jele?

A leukémia tünetei és jelei a leukémia típusától függenek. Amint korábban említettük, a lassú növekedés vagy a krónikus leukémia kezdetben nem okozhat semmilyen tüneteket, míg az agresszív vagy gyorsan növekvő leukémia súlyos tüneteket okozhat. A leukémia tünetei a normális vérsejtek működésének elvesztéséből vagy a testben lévő abnormális sejtek felhalmozódásából erednek.

A leukémia jelei és tünetei általában a következők:

  • láz
  • Éjjeli izzadás
  • Nyirokcsomók, amelyek általában fájdalommentesek
  • A fáradtság, a fáradtság érzése
  • Könnyű vérzés vagy zúzódás, kék vagy lilás foltokat okozva a bőrön vagy apró vörös foltok a bőrön, vagy ismétlődő orrvérzés
  • Gyakori fertőzések
  • Csont vagy ízületi fájdalom
  • Az egyébként megmagyarázhatatlan fogyás, vagy étvágytalanság
  • A lép vagy a máj megnagyobbodása, ami hasi fájdalomhoz vagy duzzanathoz vezethet
  • Vörös foltok a bőrön (petechiae)

Ha a leukémiás sejtek az agyba beszivódnak, olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a fejfájás, görcsök, zavartság, izomszabályozás és hányás.

Hogyan diagnosztizálják a leukémiát?

A hematológusok olyan speciális orvosok, akik diagnosztizálják és kezelik a vérbetegségeket, beleértve a leukémiát; A hematológus-onkológusok vérbetegségekkel, például leukémiával, valamint más típusú rákokkal foglalkoznak.

A leukémia (a nyirokcsomó-megnagyobbodás, a lép megnagyobbodása) kórtörténetében a tünetek és kockázati tényezők feltárása mellett a leukémia diagnózisa általában vérminták laboratóriumi vizsgálatát foglalja magában. A vérsejtek rendellenes száma a leukémia diagnózisát javasolhatja, és a vérmintát a mikroszkóp alatt is meg lehet vizsgálni annak megállapításához, hogy a sejtek rendellenesek-e. A csontvelő mintáját a diagnózis megállapításához is megkaphatjuk. A csontvelő aspirátum esetében hosszú, vékony tűt használnak a csontvelő mintájának a helyi csontcsontból való kivonására, helyi altatásban. A csontvelő biopsziájához tartozik egy vastag, üreges tű behelyezése a csípő csontba a csontvelő mintájának eltávolítása céljából helyi érzéstelenítéssel.

A vérből és csontvelőből származó sejteket tovább vizsgálják, ha leukémiás sejtek vannak jelen. Ezek a további vizsgálatok genetikai változásokat és bizonyos sejtfelszíni markerek expresszálódását keresik a rákos sejtek (immunfenotipizálás) révén. E vizsgálatok eredményei segítik a leukémia pontos osztályozását és az optimális kezelést.

További hasznos vizsgálatok közé tartozik a mellkas röntgensugár, amely meghatározza, hogy van-e nagyított nyirokcsomó vagy más betegség jele és egy ágyéki lyukasztás a cerebrospinális folyadék mintájának eltávolítására annak megállapítására, hogy a leukémia sejtek beléptek-e a membránokba és a agy és a gerincvelő.

A képalkotó vizsgálatok, mint például az MRI és CT szkennelés néhány beteg számára is hasznos lehet a betegség terjedelmének meghatározásához.

Vegye ki a leukémia kvízt!

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

15 Rákos tünetek A nők figyelmen kívül hagyják a diavetítést

Mi a kezelés a leukémia miatt?

Számos különböző orvosi megközelítés létezik a leukémia kezelésében. A kezelés tipikusan függ a leukémia típusától, a beteg életkorától és egészségi állapotától, valamint attól, hogy a leukémia sejtek elterjedtek-e a cerebrospinális folyadékra. A leukémiás sejtek genetikai változásai vagy specifikus jellemzői a laboratóriumban meghatározottak szerint meghatározhatják a legmegfelelőbb kezelést is.

A vigyázó várakozás lehetőség lehet olyan krónikus leukémia esetén, akiknek nincs tünete. Ez magában foglalja a betegség szoros megfigyelését, hogy a kezelés akkor kezdődjön, amikor a tünetek kialakulnak. Az óvatos várakozás lehetővé teszi a beteg számára a kezelés mellékhatásainak elkerülését vagy elhalasztását. A várakozás kockázata, hogy kiküszöbölheti a leukémia kezelésének lehetőségét, mielőtt romlana.

A leukémiás kezelések közé tartozik a kemoterápia (a leukémiában a legfontosabb kezelési módok), a sugárterápia, a biológiai terápia, a célzott terápia és az őssejt-transzplantáció. E kezelések kombinációi alkalmazhatók. A lép műtéti eltávolítása a kezelés részévé válhat, ha a lép megnagyobbodik.

Az akut leukémia kezelését a diagnózis idején kell kezelni, azzal a céllal, hogy elengedjen (leukémiás sejtek hiányában a szervezetben). A remisszió elérése után terápiát kaphat a leukémia relapszusának megelőzésére. Ezt nevezzük konszolidációs vagy fenntartó terápiának. Az akut leukémia gyakran gyógyítható.

A krónikus leukémiák valószínűleg nem kezelhetők a kezeléssel, de a kezelések gyakran képesek a rák kezelésére és a tünetek kezelésére. Egyes, krónikus leukémia esetében jelentkezhetnek őssejt-transzplantációra, amely lehetőséget kínál a gyógyításra.

Sok beteg úgy dönt, hogy második véleményt kap a leukémia kezelés megkezdése előtt. A legtöbb esetben van ideje arra, hogy második véleményt kapjon, és fontolja meg a kezelési lehetőségeket, anélkül, hogy a kezelést kevésbé hatékonyvá tenné. Azonban ritka esetekben nagyon agresszív leukémiák esetén a kezelésnek azonnal meg kell kezdődnie. Valakinek meg kell beszélnie egy orvossal a második vélemény megszerzésének lehetőségéről és a kezelés esetleges késedelméről. A legtöbb orvos örömmel fogadja a második vélemény lehetőségét, és nem sértheti meg a beteg azon szándékát, hogy megszerezze azt.

kemoterápiás kezelés

A kemoterápia olyan gyógyszerek beadása, amelyek gyorsan elosztják a sejteket, például leukémiát vagy más ráksejteket. A kemoterápiát tabletta vagy tabletták formájában orálisan lehet bevenni, vagy katéteren vagy intravénásán közvetlenül a véráramba szállítható. Általában kombinált kemoterápiát kapunk, amely több mint egy gyógyszer kombinációját foglalja magában. A gyógyszerek ciklusokban vannak megadva, pihenőidőkkel.

Néha a leukémia kemoterápiás gyógyszereit közvetlenül a cerebrospinalis folyadékhoz (intrathecalis kemoterápiához) kapják. Az intratekális kemoterápiát más típusú kemoterápia mellett adják, és leukémia kezelésére alkalmazhatók az agyban vagy a gerincvelőben, vagy bizonyos esetekben a leukémia agyban és a gerincvelőben való elterjedésének megelőzésére. Az Ommaya tartály egy speciális katéter, amelyet a fejbőr alá helyeznek kemoterápiás gyógyszerek leadására. Ezt gyermekeknek és egyes felnőtt betegeknek használják, így elkerülhető az agyi eredetű folyadék injekciója.

A kemoterápia mellékhatásai az adott gyógyszerektől és az adagtól vagy a kezeléstől függenek. A kemoterápiás gyógyszerek mellékhatásai közé tartozik a hajhullás, émelygés, hányás, szájsebészet, étvágytalanság, fáradtság, könnyű véraláfutás vagy vérzés, valamint a fehérvérsejtek elpusztításával járó fokozott fertőzésveszély. A kemoterápia mellékhatásainak kezelésére gyógyszerek állnak rendelkezésre.

Egyes felnőtt férfiak és nők, akik kemoterápiát kapnak, károsítják a petefészket vagy a heréket, ami meddőséghez vezet. A legtöbb leukémiás kemoterápiát kapó gyermeknek normális termékenysége lesz felnőttként, de attól függően, hogy a felhasznált drogok és dózisok függenek-e, egyesek meddőségben is felnőttek lehetnek.

Biológiai terápia

A biológiai terápia minden olyan kezelés, amely élő szervezeteket, élő szervezetektől származó anyagokat vagy ezen anyagok szintetikus változatait használják a rák kezelésére. Ezek a kezelések segítik az immunrendszert felismerni az abnormális sejteket, majd támadni őket. A különböző típusú rákok biológiai terápiái lehetnek antitestek, tumor vakcinák vagy citokinek (olyan anyagok, amelyeket a szervezetben termelnek az immunrendszer szabályozására). A monoklonális antitestek olyan antitestek, amelyek reagálnak egy specifikus célpontra, amelyet sokféle rák kezelésében alkalmaznak. A leukémia kezelésére alkalmazott monoklonális antitest példája az alemtuzumab, amely a B-sejtes krónikus lymphocytás leukémia (CLL) sejteken található CD52 antigént célozza meg. Az interferonok olyan sejtjelző vegyi anyagok, amelyeket leukémia kezelésére használtak.

A biológiai terápiák mellékhatásai általában kevésbé súlyosak, mint a kemoterápiában, és tartalmazhatnak kiütést vagy duzzanatot az injekció beadásának helyén a terápiás szerek iv. Infúziójában. Egyéb mellékhatások közé tartozhatnak a fejfájás, izomfájdalom, láz vagy fáradtság.

Célzott terápia

A célzott terápiák olyan gyógyszerek, amelyek megzavarják egy ráksejt egy adott tulajdonságát vagy funkcióját, és nem minden, gyorsan növekvő sejtet megkülönböztető módon. Ez azt jelenti, hogy kevesebb károsodás érhető el a normál sejteknél célzott terápiánál, mint a kemoterápiában. A célzott terápiák miatt a célsejt megszünteti a növekedést, mintsem meghal, és zavarja azokat a specifikus molekulákat, amelyek elősegítik a rákos megbetegedések növekedését vagy terjedését. A célzott rákterápiákat molekulárisan célzott gyógyszereknek, molekulárisan célzott terápiáknak vagy precíziós gyógyszereknek is nevezik.

A monoklonális antitestek (amelyeket a biológiai terápiás szakaszban leírtunk) célzott terápiáknak is tekintünk, mivel azok specifikusan interferálnak és kölcsönhatásba lépnek egy specifikus célproteinnel a rákos sejtek felszínén. Az Imatinib (Gleevec) és a dasatinib (Sprycel) példák a célzott terápiákra, amelyeket a CML kezelésére, egyes esetekben ALL-re és néhány más rákra alkalmaznak. Ezek a gyógyszerek célozzák meg a rák elősegítő fehérjét, amelyet a BCR-ABL gén transzlokáció képez.

A célzott terápiák tabletta formájában vagy injekció formájában kerülnek beadásra. A mellékhatások közé tartozhat a duzzanat, a puffadás és a hirtelen súlygyarapodás. Egyéb mellékhatások lehetnek émelygés, hányás, hasmenés, izomgörcsök vagy kiütések.

Sugárkezelés

A sugárterápia nagy energiájú sugárzást használ a rákos sejtek megcélzására. Sugárterápiát alkalmazhatunk az agyban elterjedt leukémia kezelésére, vagy arra használhatjuk, hogy megcélozzuk a lépet vagy más olyan területeket, ahol a leukémia sejtek felhalmozódtak.

A sugárterápia is okoz mellékhatásokat, de valószínűleg nem állandó. A mellékhatások a megvilágított test helyétől függenek. Például a hasüregi sugárzás émelygést, hányást és hasmenést okozhat. Bármilyen sugárkezeléssel a kezelt területen lévő bőr pirosra, szárazon és hajlamos lehet. A generalizált fáradtság szintén gyakori a sugárkezelés alatt.

Őssejt-transzplantáció

Az őssejt-transzplantáció során magas dózisú kemoterápiát és / vagy sugárzást adnak a leukémia sejtek elpusztítására a normális csontvelővel együtt. Ezután az átültetett őssejteket intravénás infúzió formájában adagolják. Az őssejtek a csontvelőbe utaznak és új vérsejteket termelnek. Az őssejtek a páciensből vagy egy donorból származhatnak.

Az autológ őssejt-transzplantáció olyan helyzetre utal, amelyben a páciens saját őssejtjeit eltávolítják és kezelik, hogy elpusztítsák a leukémia sejteket. Ezután visszakerülnek a testbe, miután a csontvelő és a leukémiás sejtek megsemmisültek.

Az allogén őssejtek átültetése donorról átültetett őssejtekre vonatkozik. Ezek relatív vagy nem kapcsolódó donorok lehetnek. A syngenic őssejt-transzplantáció őssejteket használ a páciens egészséges, azonos ikertestvéreiből.

Az őssejtek különböző módon eltávolíthatók (betakarítva). Jellemzően a vérből vették őket. A csontvelőből vagy a köldökzsinórvérből is beszerezhetők.

Az őssejt-transzplantációt egy kórházban végzik, és a kórházban több hétig kell maradni. Az eljárás kockázata a normál vérsejtek kimerülésének következtében fellépő fertőzések és vérzés. A donorsejtekkel végzett őssejt-transzplantáció kockázata graft versus-host betegség (GVHD) néven ismert. A GVHD-ben a donor fehérvérsejtjei reagálnak a beteg normális szövetére. A GVHD enyhébb vagy nagyon súlyos lehet, és gyakran befolyásolja a májat, a bőrt vagy az emésztőrendszert. A GVHD a transzplantációt követően bármikor előfordulhat, még évekkel később is. A szteroidok vagy az immunválasz elfojtására alkalmas gyógyszerek felhasználhatók a szövődmény kezelésére.

Támogató kezelések

Mivel a leukémiás kezelések sok módszere kimeríti a normál vérsejteket, növeli a vérzés és a fertőzés kockázatát, támogató kezelésekre lehet szükség ezeknek a szövődményeknek a megelőzésére. Szükséges kezelésekre is szükség lehet az orvosi vagy sugárterápia kellemetlen mellékhatásainak minimalizálására és kezelésére.

A leukémiában szenvedő betegeknél alkalmazható támogató és megelőző kezelések típusai a következők:

  • Vakcinák az influenza vagy tüdőgyulladás ellen
  • Vér- vagy vérlemezke transzfúzió
  • Hányinger elleni gyógyszerek
  • Antibiotikumok vagy antivirális gyógyszerek a fertőzések kezelésére vagy megelőzésére
  • Fehérvérsejt-növekedési faktorok a fehérvérsejt-termelés stimulálásához (mint például a filgrasztim [Neupogen] és a pegfilgrasztim [Neulasta] és a granulocita makrofág-kolónia stimuláló növekedési faktor [GM-CSF] -ból származó granulocita-kolónia stimuláló faktor [G-CSF] , amely szargramosztim [Leukine] -ból áll)
  • Vörösvérsejt-növekedési faktorok a vörösvérsejt-termelés (darbepoetin alfa [Aranesp] vagy epoetin alfa [Procrit]) stimulálására
  • Intravénás immunglobulin injekciók, amelyek segítenek a fertőzés leküzdésében

Mi a leukémia szövődménye?

A leukémia számos kihívása a normál vérsejtek kimerülésével, valamint az előző szakaszban leírt kezelések mellékhatásaival, például gyakori fertőzésekkel, vérzéssel és GVHD-vel kapcsolatos az őssejt-transzplantátumok recipienseiben. A súlyvesztés és a vérszegénység további komplikációk a leukémiában és kezelésében. A leukémia szövődményei közé tartozik a betegség visszatérése vagy progressziója is, miután remissziót értek el a kezeléssel.

A leukémia egyéb szövődményei a leukémia specifikus típusához kapcsolódnak. Például az CLL-esetek 3-5% -ában a sejtek megváltoztatják a tulajdonságokat és agresszív lymphomává alakulnak. Ez Richter átalakulásnak nevezik. Az autoimmun hemolitikus anémiás, a szervezetben támadások és a vörösvérsejtek elpusztítása a CLL egyik lehetséges szövődménye. A CLL-ben szenvedő betegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki a második rákos megbetegedés és egyéb vérképzőszervi megbetegedések és vérrákok.

A tumor lízis szindróma a rákos sejtek akut kezelés során bekövetkező gyors halálának okozója. Szinte bármilyen típusú rákban előfordulhat, és bizonyos esetekben leukémiában fordul elő, különösen akkor, ha nagyszámú leukémiás sejt van jelen, például AML vagy ALL. A leukémiás sejtek gyors megsemmisülése nagy mennyiségű foszfát felszabadulását eredményezi, ami további metabolikus rendellenességeket okoz, és veseelégtelenséghez vezethet.

Az ALL-be adott terápiában részesülő gyermekek kései kedvezőtlen hatásokat tapasztalhatnak, köztük a központi idegrendszer (CNS) károsodása, a növekedés lelassulása, meddőség, szürkehályog és más rákos megbetegedések kockázata. E késői hatások gyakorisága a kezelés korától és a terápiák típusától és erejétől függ.

Mi a leukémia prognózisa?

A leukémia prognózisa a jelen lévő leukémia típusától és a beteg korától és egészségi állapotától függ. A leukémiás halálozási arány (halálozás) magasabb az időseknél, mint a fiatalabb felnőtteknél és a gyermekeknél. Sok esetben a leukémia kezelhető vagy gyógyítható a mai kezelésekkel. Különösen a gyermekkori ALL-nek nagyon magas az 5 éves túlélési aránya.

A modern kezelések több mint négyszeres növekedést eredményeztek 1960 óta a leukémia ötéves túlélési arányában. A különböző típusú leukémiák ötéves túlélési aránya megközelítőleg:

AML: összességében 27%, 64% a 15 évnél fiatalabb gyermekeknek és tizenéveseknek

ALL: 71%, gyermekeknél több mint 90%

Vegye ki a leukémia kvízt!

Cancer-Fighting Foods Diavetítés Képek

15 Rákos tünetek A nők figyelmen kívül hagyják a diavetítést

Milyen gyakran fordul elő a leukémia?

Az a valószínűsége, hogy a leukémia megismétlődik (a sikeres kezelés után visszatér) függ a leukémia típusától, beleértve a rákos sejtek specifikus molekuláris jellemzőit és a beteg kezdeti kezelésre adott válaszát. Néhány akut leukémiát sikeresen kezeltek, és a beteg soha nem tapasztalt megújulást. A krónikus leukémiákban, például a CML-ben, a folyamatos tünetek és a recidívák gyakoriak, és a kezelések arra irányulhatnak, hogy a leukémia ellenőrzés alatt álljon.

Lehetséges a leukémia megelőzése?

A leukémia kialakulásának legtöbbje nem rendelkezik ismert kockázati tényezővel, és általában nem lehetséges a leukémia megelőzése. Bizonyos kockázati tényezők, például sugárzásnak vagy benzolnak való kitettség minimálisra csökkenthető, de ez nem garantálja a leukémia megelőzését.

Milyen támogató csoportok állnak rendelkezésre a leukémia számára?

A leukémiában szenvedők és családjaik támogató csoportjai különböző erőforrásokat kínálnak.

A Leukémia és a Limfóma Társaság (http://www.lls.org/#/diseaseinformation/
getinformationsupport /) tájékoztatást nyújt a betegek és családok számára, vitafórumok, online beszélgetések, támogató csoportok és 1: 1 információs szakemberek támogatása. Emellett családsegítő csoportokat is kínálnak.

Az 1-800-4-CANCER és a LiveHelp (http://www.cancer.gov/help) információs szakemberek segíthetnek abban, hogy valaki megtalálja a programokat, szolgáltatásokat és kiadványokat.

Az Egyesült Államokban a kórházak és az egészségügyi rendszerek támogató csoportokat és erőforrásokat kínálnak a leukémiában élő emberek számára. A páciens kezelőorvosának orvosa vagy egyéb tagja információkkal szolgálhat a támogató csoportokról a területen. A Nemzeti Rákkutató Intézet kiadványokat tartalmaz a leukémiával és egyéb rákokkal való megbirkózással foglalkozó betegekkel kapcsolatban (http://www.cancer.gov/publications/patient-education#coping-and-support).

Milyen kutatásokat végeznek leukémiában?

A leukémia az orvosbiológiai kutatások aktív területe. Folyamatban lévő tanulmányok vizsgálják a leukémia kockázati tényezőit és okait, valamint az új és továbbfejlesztett kezelési lehetőségeket.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!