Másodlagos rák

Másodlagos rák

A másodlagos csontrákról

Másodlagos csontrák, amikor egy rák terjedt a csontokra, ahonnan kezdődött. Tudjon meg többet a tünetekről és a tesztekről.

A rák kezdetét az elsődleges ráknak hívják. Ha egyes sejtek elszakadnak az elsődleges daganattól, akkor átjuthatnak a véráramba vagy a nyirokrendszerbe a test másik részére, ahol új daganatot képezhetnek. Ezt másodlagos ráknak nevezik. A másodlagos rákokat metasztázisoknak is nevezik (kimondott met-ass-ta-sees).

A másodlagos rák ugyanazon típusú sejtekből áll, mint az elsődleges rák.

Tehát, ha a rák a tüdőbe kezdett, és elterjedt a csontjaidra, a csontban lévő rák területét tüdőráksejtek alkotják.

Ez különbözik attól, hogy rákot kezdett el a csontban (primer csontrák). Ebben az esetben a rák olyan csontsejtekből áll, amelyek rákká váltak. Ez azért fontos, mert az elsődleges rák elmondja kezelőorvosának, hogy milyen típusú kezelésre van szüksége.

Milyen rák terjed a csontokra

Minden rák terjedhet a csontokra. A legelterjedtebbek a következők:

Másodlagos csontrák alakulhat ki bármely test csontjában.

A másodlagos csontrák tünetei

A tünetek lehetnek:

Emlékezik hogy a fájdalom és a fájdalom gyakori, és lehet izomtörés vagy mindennapi fájdalom. Mondja el orvosának, ha új fájdalma van. Megvizsgálhatják, mi okozza és kezelik a lehető leghamarabb. Ez segít elkerülni további problémákat, például csonttöréseket vagy súlyos fájdalmat.

A gerincvelő-kompresszió tünetei közé tartozik a fájdalom, a lábak gyengesége, zsibbadás, bénulás, valamint a húgyhólyag és a bélrendszer (inkontinencia) elvesztése.

Előfordulhat, hogy a következő tesztek egyike vagy több:

A legtöbb ember aggódni látszik (prognózisuk), ha másodlagos rákban szenved. Az Ön egyéni kilátása számos tényezőtől függ, beleértve, hogy a rák terjedt-e a szervezet egynél több részébe, milyen gyorsan növekszik, és hogyan reagál a kezelésre. Általában nehéz megjósolni ezt a bizonytalanságot nehéz elhárítani.

Csontrák a bordákon és a gerincen

Az osteosarcoma a leggyakoribb csontrák a kutyáknál. Ez hatással lehet bármely kutyára, és úgy tűnik, hogy meglehetősen gyakoriak bizonyos fajtákban. A csontrák okozója nem ismert, bár számos elméletet feltételeztek. Gyakran előfordul a hosszú csontokban, különösen a disztális csukló vagy boka, vagy proximális csípő vagy váll csontok esetében. Ez a koponyában, a bordákban, a gerincben és a medencében is előfordulhat.

A szörnyű betegség elleni legjobb védekezés a tudatosság, korai felismerés és kezelés. Sajnos, sok kutyát diagnosztizálnak hetek vagy hónapok után a sántaság miatt elferdültek, ízületi gyulladás vagy egyéb közös problémák. A korai stádiumban a rutinszerűen előírt gyulladáscsökkentő gyógyszerek bizonyos fájdalomcsillapítást, késleltetve a diagnózist. A tartós sántaság lehet a csontrák egyetlen jele. A legtöbb esetben a diagnózis röntgensugarakkal végezhető, de más tesztek is elvégezhetők a megkérdőjelezhető esetekben.

A csontrák diagnosztizálása után számos lehetőség áll rendelkezésre. Az elmúlt néhány évben hatalmas előrehaladást értünk el a betegség kezelésében. A kiváló kutatásnak köszönhetően új sebészeti technikákat és különböző kemoterápiás protokollokat fejlesztettek ki. Statisztikailag a leghosszabb túlélési arányok az amputáció és a kemoterápia kombinációjánál fordulnak elő. Az amputáció folyamatosan megkönnyíti a csontrák által okozott szörnyű fájdalmat. Az óriás fajták és az idősebb kutyák amputáció után is jól működhetnek, és a legtöbb kutya két-három héten belül teljes mértékben gyógyul meg a műtétből.

Nem minden kutya az amputációra vagy kemoterápiára vonatkozik. A nem sebészeti jelöltek konzervatív, még agresszív terápiája magában foglalja a sugárkezelést, az intravénás vagy orális biszfoszfonátok és az alternatív orális kemoterápiás kezelések alkalmazását. Minden csontvelő kutya előnyös a táplálkozás megváltozásában, csökkentve a szénhidrátokat, amelyeknek a rákos sejteknek növekedniük kell. A holisztikus gyógyászat a kezelés egyik értékes része, a kiegészítők és immunerősítők hozzáadásával, amelyek erősítik a kutya immunrendszert.

A rák egy szó, nem pedig egy mondat. Soha ne add fel. Higgy a kutyádban. Minden nap egy élet. Nincsenek valódi döntések. Bármi lehetséges, csak hiszed. Ha Ön vagy valaki, akit ismer, kutyája van a csontrákban, kérjük, látogasson el a online támogató csoport.

Nem vagy egyedül.

A csontrák típusai

A négy primer csontdaganat az osteosarcoma (OSA), a chondrosarcoma (CSA), a fibrosarcoma (FSA) és a hemangiosarcoma (HSA). Az OSA a leggyakoribb primer csont-daganat. A liposarcoma, a rabdomioszarkóma, a plazmasejtes tumorok (szoliter plazmacitoma és multiplex myeloma) és a limfóma csontot is tartalmazhatnak, jellemzően egy általánosított daganatos folyamat részeként.

Osteoszarkóma (OSA):

Az OSA a leggyakoribb elsődleges csontdaganat, amely a végtagokban fellépő csontdaganatok több mint 85% -át teszi ki (más néven függőleges). A becslések szerint évente több mint 10 000 kutya fordul elő az Egyesült Államokban. Előfordulhat a gerinc, az állkapocs, a koponya és a bordák is. Az OSA-nak nincs ismert oka. Az OSA kifejlődésének lehetséges magyarázata az ismétlődő csontsérülés, a korábbi törések, a csontbetegség, a vírusfertőzések, a genetikai hajlam és az előző sugárzás, de ezek közül egyik sem bizonyított. Az OSA elsősorban nagy és óriási kutyafajtáknál fordul elő. A kisebb fajták 20-szor kevésbé valószínűek az OSA kifejlesztésére, de előfordulhat. A méret és a magasság fontosabb kockázati tényezők, mint a fajta. Az OSA-val sújtott legtöbb kutya fiatal vagy 1-2 éves vagy idősebb, 7-9 éves kor között. Az OSA mélyen fejlődik a csonton belül, és fokozatosan fájdalmasabbá válik, ahogy kifelé nő, és a csont elpusztul.

Chondrosarcoma (CSA):

Ez a második leggyakoribb primer csontdaganat a kutyáknál, és az összes primer csontdaganat körülbelül 5-10% -át teszi ki. Ez egy porc daganat, amely általában nem olyan rosszindulatú, mint az OSA. Általában lapos csontokon, például bordákon vagy koponyacsontokon fordulnak elő, de előfordulhatnak a végtagokban, általában a combcsontban (combcsont). A tünetek hasonlóak az OSA-hoz, és sok esetben kezelik a daganat eltávolítását, amikor csak lehetséges. A kemoterápia nem bizonyult hatékonynak. A közelmúltban végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy az antibiotikum bizonyos típusa, a “fluorokinolon” lehet toxikus a porcsejtek számára. További vizsgálatokra van szükség annak megvizsgálására, hogy az antibiotikum szerepet játszik-e az ilyen típusú rák kezelésében.

Fibrosarkom (FSA):

Ez a fajta csontrák ritkán számol be az összes primer csontdaganat kevesebb mint 5% -ánál. Ez a fajta rák elsősorban az axiális csontvázon (állcsontok, csontok, bordák és csigolyák) fordul elő, de előfordulhat a végtagokban. Két fajta fibrosarcoma van, amelyek központi és parostealis. A sebészeti reszekció, az amputáció és a végtagmentés a legfontosabb kezelési lehetőségek. Ez összekeverhető az OSA specifikus típusával, amelyet fibroblasztikus osteosarcomának hívnak.

Hemangiosarcoma (HSA):

Ez a típusú csontrák ritkán is az összes primer csontdaganatok kevesebb mint 5% -át teszi ki. Ez egy fiatalabb korosztályban fordul elő, és lehet akár a végtagok, akár az axiális csontváz. A metasztázisok előfordulási gyakorisága nagyobb, ezért további vizsgálatok, mint például az echocardiogram (a szív ultrahangja) vagy a hasi ultrahang, általában a sebészeti beavatkozások előtt végzik. A kezelési lehetőségek közé tartozik a doxorubicin (adriamycin) típusú gyógyszerek amputációja és kemoterápia.

Multilobuláris osteochondrosarcoma:

Ez egy nem gyakori daganat, amely a csont béléséből (periosteum) fejlődik ki. A koponya a leggyakrabban érintett. Más területek közé tartozik a medence, a bordák és a kemény íny. A tünetek a tumor helyétől függenek. A számítógépes tomográfiás vizsgálat gyakran ajánlott a tumor részletes anatómiájának meghatározására és a környező struktúrák bevonására, különösen akkor, ha a koponya vagy az arc csontjait érintik. A kezelés magában foglalja a sebészeti reszekciót és a sugárzást. A tumor elhelyezkedése, a tumor szövettana és a sebészi értékek értékelése fontos a prognózis és a megismétlődés vagy áttét kockázatának szempontjából.

Elsődleges daganatok:

Az ízületi, bursa és ínhüvelyekből a sejtekből kialakulnak a szinoviális sejtek szarkómái. Kétféle szinoviális sejt szarkóma van: epithelioid és orsó.

Egyéb típusú ízületi daganatok közé tartozik a histiocytikus szarkóma és a rosszindulatú fibrous histiocytoma, synovial myxoma és myxosarcoma, az OSA, az FSA, a CSA, a HSA, a liposarcoma, a rabdomioszarkóma és a differenciálódott szarkóma.

Tipikusan a kutyák sápadtsággal, fájdalmakkal vagy duzzanattal rendelkeznek az ízület körül. Bizonyos diagnózis esetén biopszia szükséges. Az ízületi folyadék csak ritkán mutat rákos sejteket. Az amputáció az ajánlott kezelés. Nincs sugárzás vagy kemoterápia bizonyított hatása, bár egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy a doxorubicin alapú kemoterápiás protokollokat figyelembe kell venni.

Osteoszarkóma diagnosztizálása

Tünetek:

A csontrák leggyakrabban a disztális sugár csontjaiban (a csuklócsont felett), a felső karcsontban (a váll közelében), a combcsont alsó részén (combcsont) és a tibia felső részén (a nagyobb a két lábcsontból). Kevésbé jelenik meg a kismedencei csontokban, a lapockákban vagy a gerincoszlopokban (csigolyák). A csontrák leggyakoribb tünetei a sántaság és a fájdalom.

A tünetek rövid idő alatt alakulhatnak ki, vagy a hanyatlások tartósak lehetnek, és nem reagálhatnak a rázkódás vagy az ízületi sérülés konzervatív kezelésére. Egyes esetekben csontos duzzanat látható, néha véletlenül. Az érintett terület lehet pályázható, de nem mindig. Más esetekben a csontrák első jele akut fájdalom és sántaság a csonttörésen keresztül. Kevésbé gyakori, hogy az első tünetek a rák (metasztázisok) más szervekbe történő elterjedésének tulajdoníthatók. Más kutyák étvágytalanságot, depressziót vagy aktivitáscsökkenést mutatnak.

Csontrák is előfordulhat a koponyában, az arc csontokban vagy bordákban. A rágás, a nyelési nehézség, az arcdózis vagy az orrváladék lehet a csontrák jele a koponyában vagy az arc csontjaiban. A bordákon lévő kemény csomók a bordákban jelenthetnek csontrákot.

A csontrák diagnosztizálásához (osteosarcoma) meg kell gondolnod. A gondolkodás korai diagnózist adhat, amely befolyásolhatja az eredményt. A betegség gyakrabban fordul elő az idősebb kutyáknál, ugyanabban a csoportban, amely nagyobb valószínűséggel arthritises vagy ínsérülésekkel jár. A fiatal csontrákos kutyákat gyakran görcsök vagy szalagproblémák diagnosztizálják. Sok kutya olyan sántaságot alakít ki, amelyet gyakran más oknak tulajdonítanak, csak később azt találják, hogy az igazi probléma a csontrák.

A gyulladáscsökkentő gyógyszereket gyakran előírják a sántaság kezelésére, még mielőtt a Xrays elkészült volna. A tünetek javulása nem zárja ki a csontrák diagnózisát. A korai diagnózis kulcsa a korai felismerés. A vérmunka segíthet kizárni a sántaság vagy a szisztémás betegség egyéb okait. A diagnózis megerősítése után kiindulási referenciának kell lennie, és alkalmazható a gyógyszerek, különösen a gyulladáscsökkentők mellékhatásainak megfigyelésére. A prognózis értékeléséhez néha ellenőrzik a “lúgos foszfatáz” néven ismert vérenzitást. A normál eredmény jobb, de ez az enzim magas szintje nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kutya rosszul fog működni, és nem használható a betegség kezelésének elhalasztására.

xrays:

A tartós sántaság, fájdalom vagy duzzanat értékelésének legjobb módja egy xray. A csontrák jellegzetes változásai meglehetősen korai szakaszban láthatók. A klasszikus felfedezések közé tartozik egy “lyticus” elváltozás, ahol úgy tűnik, hogy a csont elenyészett, és már nem sima vagy “napsugárzási” minta, feltárva a daganatot, ahogy kifelé nyúlik a csont perifériája felé, az úton. A daganaton keresztül is látható törés. Általában az osteosarcoma nem keresztezi a csuklóvonalat, és nem befolyásolja a csontot a csukló másik oldalán.

A fájdalom és a sántaság egyéb okai kizárhatók az xray-en is. Bár ezek a változások általában az osteosarcomára jellemzőek, a diagnózis nem mindig nyilvánvaló. A csontban lévő “lítikus” elváltozásokat okozó egyéb rákos megbetegedések közé tartozik a chondrosarcoma, a laphámsejtes rák vagy a szinoviális sejtek szarkóma. Az esetek többségében az elsődleges állatorvos értelmezheti az xreyt és az osteosarcomát diagnosztizálhatja. Ha bármilyen kérdés merül fel a diagnózissal kapcsolatban, egy állatgyógyász-orvos hivatalos értelmezése hasznos lehet. Bizonyos esetekben a csontvizsgálat, a CT scan vagy az MRI további információkat szolgáltat, de ezek a további vizsgálatok általában nem szükségesek.

A tulajdonosok sokszor elmondják, hogy a rendellenességek csontfertőzésnek tulajdoníthatók, amit egy gomba vagy baktérium okozhat. A leggyakrabban a csontrákot utánzó gombafertőzés az Coccidiodomycosis vagy “Valley Fever”. Ez a feltétel az Egyesült Államok délnyugati részén található, és ritka esetekben proliferatív csontelváltozást okozhat, amely általában nem lítikus. Leggyakrabban más szervek fertőzésének bizonyítéka, és más csontokra is hatással lehet. Hacsak a kutya nem élt délen, az esélye ennek a gombás fertőzésnek gyakorlatilag nulla.

A bakteriális csontfertőzés kétféle formája (osteomyelitis): akut és krónikus. Szinte mindig előfordul valamilyen trauma a területen: nyitott törés, lövés sérülés, harapás seb, korábbi műtét vagy lágyrész fertőzés. Ez akkor fordulhat elő, ha baktériumok vannak a véráramban, és a csont valamilyen módon károsodott. Csak baktériumok vannak a vérben, nem elég. Duzzadást, sántaságot, fájdalmat és étvágytalanságot okozhat. A láz az osteomyelitis diagnózisának nyomán jelentkezik akut esetekben, de nem krónikusan. A Xray-leletek közé tartoznak a lágyrészek duzzanata, az új csontképződés, amely csípős megjelenést, a csont lízisét, a kéreg képződését és a törést is jelenti. Bizonyos esetekben a röntgensugarak lehetnek diagnosztikaiak, de nem mindig.

Ezekben az esetekben a röntgenek zavaróak lehetnek, és mind a csontrák, mind a fertőzés ugyanúgy jelenhet meg. Ha valóban nagy a gyanú a fertőzésre, az állatorvos konkrét vérrel dolgozik, és ajánl egy csontbiopsziát. A osteomyelitis biopszia célja a fertőzést okozó szervezet izolálása, hogy megfelelő antibiotikum-terápiát írhassanak elő. Az antibiotikumokat tipikusan 4-6 hétre írják fel, ha a fertőzés akut, és nincs törés. Ha krónikus, és a fertőzés egy bizonyos csontterületen megszűnik, akkor a hosszú távú antibiotikumok mellett műtétre van szükség. Törések keletkezhetnek, és olyan csontszöveteket igényelnek, amelyek meghiúsulhatnak, ha a fertőzés nem tisztázódik. A krónikus osteomyelitis gyakran okoz mikroabszaftokat, amelyek ténylegesen létrehozhatnak egy traktust a csontból a bőrön keresztül, ami megkönnyíti az osteomyelitis diagnosztizálását. A kezelés frusztráló és drága, ezért egyes orvosok javasolhatnak amputációt.

A következő lépés:

A csontrák legtöbb esete diagnosztizálható a Xrays-szal és a kezelési tervet további vizsgálatok nélkül lehet eldönteni. A mellkasrákokat úgy kell megtenni, hogy meghatározzák a látható tüdőmetasztázisokat, és hogy értékeljék a szívet. Amennyire lehetséges, amputáció vagy reszekció ajánlott, és sok esetben kemoterápiát is terveznek. A jelenlegi statisztikák a legnagyobb túlélési arányokat mutatják kombinált amputációval és kemoterápiával. Még a tüdőmetasztázisok jelenlétében is, néhány ember folytatja az amputációt, hogy folyamatosan megkönnyítse a csontrák fájdalmát.

Az amputáció után a műtéti mintát a patológiába kell küldeni a sejt típusának azonosítására és a csontrák típusának megerősítésére. Ez az információ hasznos lehet a további kezelés, beleértve a kemoterápiát is. Ezenkívül egyes biztosítóintézeteknek a diagnózis szövettani megerősítése szükséges a követelések feldolgozásához.

Nincs ok arra, hogy csontbiopsziát “megerősítsünk”, ami nyilvánvalóan rákos a röntgeneken. Ez további fájdalmat okozhat, és patológiás törést eredményezhet. Bizonyos esetekben azonban a Xrays nem feltétlenül jellemző a csontrák esetében, ezért az állatorvosi radiológusnak felül kell vizsgálnia. Ha a diagnózis még mindig nem nyilvánvaló, vagy ha egynél több csontelváltozás van, az állatorvos ajánlhat csontbiopsziát.

Ha a sérülést a distalis ulna, vagy a sugár és a végtapaszkodó műtét vizsgálja, akkor a biopsziát végző sebészi műtétet végző sebésznek kell lennie, úgyhogy a biopsziás traktus a körzetben sebészet.

Csont biopszia

Csontbiopszia a csontrákhoz:

Kétféle csontbiopszia létezik, amelyek nyitott behatolásos biopszia és zárt tű vagy trephine biopszia. A nyílt módszer lehetővé teszi egy jó méretű szövetdarab eltávolítását, ami növeli a pontos diagnózis esélyét. A csontban lévő zúzódás, a sebfertőzés, a műtéti területnek a tumorsejtekkel történő beoltása és a patológiás törések jelentős hátrányai ennek a technikának.

A zárt tű (Jamshidi tű) vagy trephine (Michelle trephine) előnyben részesítendő, mivel a posztoperatív komplikációk előfordulása jelentősen csökken. Annak ellenére, hogy kisebb mintát ad, gyors és pontos diagnózist hozhat az esetek 94% -ában. Lehet, hogy kissé alacsonyabb a patológiás törések előfordulása a Jamshidi tűvel. A biopsziával legjobb eredmény elérése érdekében több mintát kell kinyerni. A biopsziát a sérülés középpontjába kell venni, mivel a csontrák a csont belsejéből (medulláris tér) kívülről (agykéreg) nő. Ha nyílt incisziós biopsziát terveznek, akkor a metszést úgy kell elhelyezni, hogy az egész terület teljesen eltávolítható legyen, ha az amputáció később ütemezett.

A biopszia lehet “negatív” vagy “nem meggyőző”. Ennek okai a következők:

Mivel a csontbiopszia nem diagnosztizálja az esetek 100% -át, és a legtöbb esetet diagnosztizálják és biopszia nélkül kezelik, a legtöbb esetben ez az eljárás nem szükséges. Ha a diagnózis egyértelmű, és a kutya amputációra jelölt, a minta szükséges adatait az amputáció műtét után kaphatjuk meg.

Ha a diagnózis az xreys alapján egyértelmű, és a kutya nem jelölt az amputációra más egészségügyi problémák miatt, vagy a daganat helye miatt, akkor a biopsziák általában nem szükségesek ahhoz, hogy meghatározzák a kezelés alternatív okát. A biopsziás szövődményektől el kell készíteni az amputációt, ezért ha az amputációt egyébként is figyelembe vesszük, a minta szükséges adatait az amputáció műtét után kaphatjuk meg.

Vannak azonban olyan esetek, amikor a diagnózis nem tisztázott a csontelváltozás megjelenésekor, vagy ha egynél több elváltozás van jelen (ez nem gyakori az elsődleges csontrákban). Ezekben az esetekben biopszia ajánlható a diagnózis pontos meghatározásához. Ezeket a döntéseket az elsődleges állatorvossal vagy a tanácsadó onkológussal kell megbeszélni.

Tovább a blogra »