Méhnyakrák
Az oldal tartalma
A méhnyakrák egy nő méhnyakon (a méh bejárata a hüvelyből) alakul ki. Leginkább a szexuálisan aktív, 30 és 45 év közötti nőket érinti.
A méhnyakrák tünetei
A méhnyak rákja gyakran nincs tünetei korai szakaszában. Ha tünetei vannak, a leggyakoribb az abnormális hüvelyi vérzés, amely a menstruáció alatt vagy után, illetve a menopauza utáni új vérzés után előfordulhat.
A rendellenes vérzés nem jelenti azt, hogy méhnyakrákja van, de a lehető leghamarabb látnia kell a GP-t, hogy kipróbálják.
Ha a háziorvos úgy gondolja, hogy méhnyakrákja van, két héten belül kell fordulnia egy szakemberhez.
A méhnyakrák szűrése
A méhnyakrák elleni védekezés legjobb módja a méhnyakrák szűrése (korábban “kenet-teszt” néven ismert).
Az NHS Cervical Screening Program felhívja a 25-64 éves nőket arra, hogy részt vegyenek a méhnyakrák szűrésében. A 25-49 éves nőket 3 évenként átvizsgálják, és az 50-64 év közöttieket 5 évenként átvizsgálják.
A méhnyak szûrése során a méhnyakból egy kis sejtmintát veszünk, és mikroszkóp alatt ellenõrizzük a rendellenességeket. Bizonyos területeken először a screening mintát humán papillómavírus (HPV), a vírus, amely abnormális sejteket okozhat.
A kóros nyaki szűrővizsgálati eredmény nem jelenti azt, hogy biztosan rákos. A legtöbb rendellenes eredmény a HPV jeleinek, a kezelhető prekancerózis sejtek jelenlétének vagy mindkettőnek, nem pedig a ráknak tulajdonítható.
Meg kell küldeni egy levelet, amely megerősíti, hogy az ideje a szűrés időpontjának. Vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával, ha úgy gondolja, hogy lejárt.
Mi okozza a méhnyakrákot?
A méhnyakrák szinte minden esetét a HPV okozza. A HPV egy nagyon gyakori vírus, amely bármely férfi vagy nő közötti szexuális érintkezésen keresztül továbbítható.
Több mint 100 fajta (törzs) van a HPV-ben, amelyek közül sok ártalmatlan. Egyes típusok azonban a méhnyak sejtjeinek rendellenes változásait okozhatják, amelyek végül méhnyakrákhoz vezethetnek.
Két törzs, a HPV 16 és a HPV 18 ismeretes, hogy felelős a méhnyakrák legtöbb esetéért. Nincsenek tüneteik, így a nők nem fogják felismerni, hogy rendelkeznek vele.
Azonban ezek a fertőzések nagyon gyakoriak, és a legtöbb nő, akiknél van, nem fejti ki méhnyakrákot.
Az óvszer használata a szex alatt biztosít némi védelmet a HPV ellen, de nem mindig tudja megakadályozni a fertőzést, mert a vírus a szélesebb nemi terület bőr-bőr érintkezésén keresztül terjed.
2008 óta a HPV vakcinát rutinszerűen felajánlották a 12 és 13 éves lányok számára.
Méhnyakrák kezelése
Ha a méhnyakrákot korai stádiumban diagnosztizálják, általában műtéttel kezeljük.
Bizonyos esetekben el lehet hagyni a méhét, de el kell távolítani. A méh eltávolítására alkalmazott sebészeti beavatkozást hysterectomiának nevezik.
A sugárterápia egy másik lehetőség a korai stádiumú méhnyakrákban szenvedő nők számára. Egyes esetekben a műtét vagy kemoterápia mellett, vagy mindkettőben alkalmazzák.
A méhnyakrák előrehaladottabb eseteit általában kemoterápia és radioterápia kombinációjával kezelik.
Egyes kezeléseknek jelentős és tartós mellékhatásai lehetnek, beleértve a korai menopauszt és a meddőséget is.
szövődmények
Egyes méhnyakrákos nők szövődményeket okozhatnak. Ezek a rák közvetlen hatásaként vagy kezelések, például radioterápia, kemoterápia és műtét mellékhatásaként merülhetnek fel.
A méhnyakrákkal összefüggő szövődmények a viszonylag kicsi, mint például a hüvelyi vérzésből vagy gyakran piszkálódásból, életveszélyesre, például súlyos vérzésre vagy veseelégtelenségre terjedhetnek.
Az oldal a legutóbb megtekintett: 11/05/2018
Következő felülvizsgálat esedékes: 11/05/2021
Pap és HPV tesztelés
Ezen az oldalon
Mi okozza a méhnyakrákot?
Mi az a Pap és a HPV teszt?
Hogyan történik a Pap és a HPV teszt?
Mikor kell elindulnia egy nőnek a méhnyakrák szűrése és milyen gyakran kell szűrni?
Milyen előnyökkel jár az Pap és a HPV fertőzése?
A HPV-vizsgálatot önmagában is alkalmazhatják a méhnyakrák szűrésére?
Hogyan jelentettek Pap és HPV vizsgálati eredményeket?
Milyen nyomon követési vizsgálatokat végeznek, ha a méhnyakrák szűrési eredményei rendellenesek?
Hogyan kezelik a nyaki rendellenességeket?
A méhnyakrák elleni vakcinázás előtt még mindig meg kell vizsgálni azokat a nőket, akiket oltottak be a HPV ellen?
Milyenek a méhnyakrák szűrésének korlátai?
Mi okozza a méhnyakrákot?
A méhnyakrák szinte minden esetét onkogén, vagy nagy kockázatú, humán papillomavírus vagy HPV fertőzés okozza. 12 nagy kockázatú HPV-típus létezik. Ezen szexuális úton terjedő vírusokkal járó fertőzések szintén a legtöbb anális rákot okozzák; számos hüvelyi, vulvar és péniszrák; és néhány oropharyngealis rák.
Bár a HPV fertőzés nagyon gyakori, a legtöbb fertőzést az immunrendszer elnyomja 1 és 2 év között rákkeltés nélkül. Ezek a tranziens fertőzések átmeneti változásokat okozhatnak a méhnyakrákban. Ha egy nagy kockázatú HPV-es típusú nyaki fertőzés továbbra is fennáll, a sejtváltozások végül súlyosabb prekancerózis elváltozásokká alakulhatnak ki. Ha a prekancerózus elváltozásokat nem kezelik, akkor előreléphetnek a rákban. 10-20 évig terjedő vagy annál hosszabb ideig tarthat a rákos megbetegedések kockázatának kitett HPV típusú fertőzés.
Mi az a Pap és a HPV teszt?
A méhnyakrák szűrése a nő szokásos egészségügyi ellátásának lényeges része. Ez a módszer a kóros méhnyakrák sejtjeinek kimutatására, beleértve a prekancerózus nyaki elváltozásokat, valamint a korai méhnyakrákot. Mind a prekancerózus elváltozások, mind a korai méhnyakrák nagyon sikeresen kezelhetők. A rutin méhnyakrák szűrése nagymértékben csökkentette mind az újonnan diagnosztizált méhnyakrák számát, mind a betegség halálát.
A méhnyakrák szűrése kétfajta szűrővizsgálatot tartalmaz: citológiai alapú szűrés, Pap-teszt vagy Pap tapadás, valamint HPV tesztelés. A papírteszteléssel történő szűrés fő célja olyan rendellenes sejtek kimutatása, amelyek rákká alakulhatnak ki, ha nem kezelik őket. A páciensvizsgálat nem kóros állapotokat is tartalmazhat, például fertőzések és gyulladások. Rákos sejteket is találhat. Rendszeresen szűrődő populációkban azonban a Pap-teszt a legtöbb rendellenes sejtet azonosítja, mielőtt rákosodna.
A HPV-vizsgálatot a HPV-típusok jelenlétének vizsgálatára használják a nyaki sejtekben. Ezek a vizsgálatok kimutathatják a HPV-fertőzéseket, amelyek sejtes rendellenességeket idéznek elő, néha még mielőtt a sejtek rendellenességei nyilvánvalóak lennének. Számos különböző HPV tesztet engedélyeztek a szűréshez. A legtöbb teszt kimutatja a nagy kockázatú HPV DNS-ét, bár egy teszt kimutatja a nagy kockázatú HPV RNS-ét. Egyes tesztek felismerik a magas kockázatú HPV-t, és nem azonosítják a jelen lévő specifikus típust vagy típust. Más vizsgálatok specifikusan kimutatják a HPV 16 és 18 típusú fertőzést, a két olyan típust, amelyek a legtöbb HPV-vel kapcsolatos rákot okozzák.
Hogyan történik a Pap és a HPV teszt?
A méhnyakrák szűrése orvosi rendelőben, klinikában vagy közösségi egészségügyi központban végezhető el. Gyakran előfordul a kismedencei vizsgálat során.
Míg egy nő fekszik a vizsgabiztoson, egy egészségügyi szakember beilleszti a hüvelyébe speculumot, és kiterjeszti azt úgy, hogy a hüvely felső része és a méhnyak láthatóak legyenek. Ez az eljárás lehetővé teszi az egészségügyi szakember számára, hogy a méhnyakrákból mintát vesz. A sejteket fából vagy műanyag kaparóból és / vagy méhnyakkendőből veszik fel, majd Pap-analízisre kétféle módon hajthatják végre. Egy szokásos paptesztnél a mintát (vagy a kenetet) üvegmikroszkópos csúszkára helyezzük, és fixálószert adunk hozzá. Egy automatizált folyadékalapú Papcytológiai vizsgálatban a kefével vagy más eszközzel összegyűjtött méhsejteket egy folyékony tartósítószert tartalmazó injekciós üvegbe helyezik. Ezután a diát vagy injekciós üveget laboratóriumba küldjük elemzés céljából.
Az Egyesült Államokban az automatizált folyadékalapú Pap citológiai vizsgálatok nagyrészt a hagyományos páciensvizsgálatok helyébe lépnek. A folyadékalapú vizsgálat egyik előnye, hogy ugyanazt a sejtmintát meg lehet vizsgálni a HPV magas kockázatú fajtáinak jelenlétére, a Pap és a HPV fertőzés kimutatására. Ezenkívül a folyadékalapú citológia úgy tűnik, hogy csökkenti a nem megfelelő minta valószínűsége. Azonban a hagyományos és folyadékalapú Pap-tesztek hasonlóan képesek kimutatni a sejtes rendellenességeket.
Mikor kell elindulnia egy nőnek a méhnyakrák szűrése és milyen gyakran kell szűrni?
A nőknek beszélniük kell orvosukkal arról, hogy mikor kell elkezdeni a szűrést és milyen gyakran kell szűrni. 2012 márciusában az Egyesült Államok Preventive Services Task Force és az American Cancer Society, az Amerikai Társaság a Colposcopy és a Cervical Pathology és az American Society for Clinical Pathology (Egyesült Államok Preventive Services Task Force) kiadta az átdolgozott szűrési irányelveket. Ezek az irányelvek azt ajánlják, hogy a nők első betegnél 21 évesen végezzék el a petefészküket. Bár a korábbi irányelvek szerint a nőknek első petefunkciójukat három évvel a szexuális kapcsolat megkezdése után kell várniuk, addig a 21 éves kortól ajánlott, mert a serdülők nagyon kicsi a méhnyakveszélye a rák és a nagy valószínűség, hogy a méhsejtek rendellenességei el fognak menni.
A frissített iránymutatások szerint a 21 és 29 év közötti nőket 3 évente Pap-teszttel kell szűrni. A 30-65 év közötti nőket ezután 5 évenként szűrik Pap és HPV fertőzésekkel vagy 3 évente egyedül Pap-teszttel.
Az iránymutatások azt is megjegyezik, hogy bizonyos kockázati tényezőknél szenvedő nőknél gyakrabban kell szűrni vagy a 65. életévüket követő szűrést folytatni. Ezek a kockázati tényezők közé tartoznak a humán immundeficiencia vírussal (HIV) fertőzöttek, akik immunszupprimáltak voltak, mielőtt születés előtt dietilstilbestrolnak voltak kitéve , és mielőtt egy precancerus cervicalis elváltozást vagy méhnyakrákot kezeltek.
A méhbetegség és a méhnyak eltávolítására irányuló mesterséges nők esetében nincs szükség méhnyakrák szűrésére, hacsak a hysterectomiát nem előtti cervicalis elváltozás vagy méhnyakrák kezelésére végeztek.
Milyen előnyökkel jár az Pap és a HPV fertőzése?
A 30 éves és annál idősebb nőknél a pap és a HPV-fertőzés kevésbé valószínű, hogy elveszíti az abnormalitást (pl. Alacsonyabb hamis negatív arány), mint az egyedüli papírteszt. Ezért a negatív HPV-teszttel és a normál Pap-teszttel rendelkező nőnek nagyon kevés kockázata van a súlyos rendellenesség kialakulásának a következő néhány évben. Valójában a kutatók azt találták, hogy amikor Pap és HPV fertőzést alkalmaznak, a szűrési intervallum 5 évre való meghosszabbítása még mindig lehetővé teszi a rendellenességek időben történő kimutatását a kezeléshez, miközben csökkenti a HPV fertőzések kimutatását, .
A HPV-vizsgálatnak az Pap-teszteléshez való hozzáadása javíthatja a mirigysejtes rendellenességek detektálását, beleértve a méhnyak adenokarcinóma (a méhnyak mirigyeinek rákos megbetegedése). A mirigyessejtek nyálkahártya-termelő sejtek, amelyek az endocervicalis csatornában (a méhnyak közepén lévő nyílás) vagy a méh bélésében találhatók. A méhnyálkahártya-rendellenességek és a méhnyak adenokarcinoma sokkal kevésbé gyakoriak, mint a laphámsejtes rendellenességek és a laphámsejtes karcinóma. Bizonyos bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a papírteszt nem olyan jó az adenokarcinóma és a mirigáris sejtek abnormalitása, mint a pikkelysejtes rendellenességek és a rákos megbetegedések kimutatásában.
A HPV-vizsgálatot önmagában is alkalmazhatják a méhnyakrák szűrésére?
2014. április 24-én a Food and Drug Administration (FDA) engedélyezte egy HPV DNS teszt (cobas HPV teszt, Roche Molecular Systems, Inc.) használatát elsőrendű elsődleges szűrővizsgálatként, kizárólag 25 éves korú nők esetében idősebb. Ez a teszt felismeri a 16 és 18 HPV típusokat, és 12 további magas kockázatú HPV típust eredményez.
Az új jóváhagyás az ATHENA-vizsgálat hosszú távú megállapításain alapult, klinikai vizsgálat, amely több mint 47 ezer nőt tartalmazott. Az eredmények azt mutatták, hogy a vizsgálatban alkalmazott HPV-vizsgálat jobb eredményeket mutatott, mint a Pap-teszt, amikor azon nőket azonosította, akiknél súlyos méhnyakrák rendellenességek alakultak ki.
A HPV-vizsgálattal szembeni jövőbeni méhnyakrák kockázatának nagyobb bizonyosságát egy több mint egymillió nő kohorszvizsgálata is kimutatta, amely szerint 3 év elteltével a HPV-teszt negatív hatását vizsgáló nők rendkívül alacsony kockázattal jártak a méhnyakrák kialakulására a rák – körülbelül azon a nők alacsony kockázatánál, akik negatívnak bizonyultak a Pap-teszten.
Az első vonalbeli HPV-vizsgálatot még nem építették be a jelenlegi méhnyakrák-szűrési irányelvekbe. A szakmai társaságok időközi útmutatásokat készítenek, és néhány orvosi gyakorlat tartalmazhatja az elsődleges HPV szűrést.
Hogyan jelentettek Pap és HPV vizsgálati eredményeket?
Az orvos egyszerűen le tudja írni a páciensek eredményeit a betegnek “normál” vagy “rendellenesnek” tekintve. Hasonlóképpen, a HPV teszt eredményei lehetnek “pozitívak”, vagyis a páciens méhsejtjei HPV-vel fertőzöttek vagy “negatív” “Jelezve, hogy nem találtak magas kockázatú HPV-típusokat. Egy nő kérheti az orvosától az Pap és a HPV vizsgálati eredményeiről szóló konkrét információkat, és ezekről az eredményekről.
Az Egyesült Államok legtöbb laboratóriuma szabványos fogalommeghatározásokat használ, az úgynevezett Bethesda-rendszert, hogy jelentést készítsen az Pap-teszt eredményeiről. A Bethesda-rendszer alatt olyan mintákról számoltak be, amelyeknek nincs sejtes rendellenességük, “negatívak az intraepitheliális elváltozások vagy rosszindulatú daganatok esetében.” A negatív Papteszt-jelentés említhet bizonyos jóindulatú (nem-neoplasztikus) eredményeket is, például gyakori fertőzések vagy gyulladások. A papírteszt eredményei azt is jelzik, hogy a minta kielégítő volt-e vagy nem kielégítő volt-e a vizsgálat során.
A Bethesda rendszer különös figyelmet fordít a pikkelyes sejtek és a mirigysejtek rendellenességeire. A squamous cell abnormalitások a következő kategóriákra oszthatók, a legkisebbektől a legsúlyosabbig.
Atípusos laphámsejtek (ASC) a leggyakoribb abnormális eredmény a pap-tesztekben. A Bethesda rendszer ezt a kategóriát két csoportba osztja: ASC-US és ASC-H.
- ASC-US: meghatározatlan jelentőségű atípusos laphámsejtek. A pikkelyes sejtek nem tűnnek teljesen normálisnak, de az orvosok bizonytalanok a sejtváltozás jelentőségét illetően. A változások HPV-fertőzéssel kapcsolatosak lehetnek, de más tényezők is okozhatnak.
- ASC-H: atipikus laphámsejtek nem zárhatják ki a magas fokú, laposodó intraepitheliális elváltozást. A sejtek nem jelennek meg normálisnak, de az orvosok bizonytalanok a sejtváltozások jelentőségétől. Az ASC-H elváltozások nagyobb kockázattal járhatnak az ASC-US elváltozásokkal szembeni prekancerózisban.
Alacsony fokú, squamous intraepithelialis elváltozások (LSILs) a HPV fertőzés által okozott enyhe rendellenességek. Az alacsony minőségű azt jelenti, hogy korai változások vannak a sejtek méretében és alakjában. Az intraepitheliális kifejezés a méhnyak felszínét képező sejtrétegre vonatkozik. Ha a rendellenes területről származó sejteket eltávolítják és mikroszkóp alatt vizsgálják (egy biopsziás eljárásban), akkor az LSIL-ok általában enyhe sejtváltozásokról számoltak be, amelyek enyhe dysplasia vagy cervicalis intraepithelialis neoplasia, 1. fokozat (CIN-1 ).
Magas fokú squamous intraepithelialis elváltozások (HSIL) olyan súlyosabb rendellenességek, amelyek nagyobb valószínűséggel járnak a rák kialakulásához, ha kezeletlenül maradnak. A magas minőségű azt jelenti, hogy a kóros (precanceros) sejtek méretének és alakjának nyilvánvalóbb változásai vannak, és a sejtek nagyon különböznek a normál sejtektől. Mikroszkóp alatt vizsgálva a HSIL-ek sejtjei gyakran kiterjedt változásokról számoltak be, amelyek mérsékelt vagy súlyos dysplasia vagy CIN-2, CIN-2/3 vagy CIN-3 (a súlyosság fokozódása szerint) . A HSIL-k mikroszkópos vizsgálata is mutathat in situ carcinoma (CIS) -et, amely általában szerepel a CIN-3 kategóriában.
Squamous cell carcinoma a méhnyakrák. A rendellenes laphámsejtek mélyebben behatoltak a méhnyakba vagy más szövetekbe vagy szervekbe. Egy jól szitált népességben, mint amilyen az Egyesült Államokban, a cervixszűrés során rákos megbetegedés rendkívül ritka.
A mirigysejtes rendellenességek a méhnyak mirigyeiben előforduló abnormális változásokat írják le. Ezek a rendellenességek a következő kategóriákra oszthatók:
Atipikus mirigyessejtek (AGC), ami azt jelenti, hogy a mirigyessejtek nem jelennek meg normálisnak, de az orvosok bizonytalanok a sejtváltozás jelentőségét illetően.
In situ endocervicalis adenocarcinoma (AIS), ami azt jelenti, hogy súlyosan rendellenes sejteket találtak, de nem terjedtek túl a méhnyak mirigyszövetén.
adenocarcinoma magában foglalja nemcsak az endokervális csatorna rákát, hanem bizonyos esetekben endometrium, extrauterin és más rákos megbetegedéseket is.
Milyen nyomon követési vizsgálatokat végeznek, ha a méhnyakrák szűrési eredményei rendellenesek?
Pap és HPV fertőzést kapó nő esetében:
Ha egy nőnek van egy a normál papírteszt pozitív HPV teszttel amely felismeri a nagy kockázatú HPV-típusok csoportját, az orvos általában egy év alatt visszatér az ismételt szűréshez, hogy megnézze, fennáll-e a HPV fertőzés, és hogy bármilyen sejtváltozás kifejlesztett-e, amely további vizsgálatot igényel. Alternatív megoldásként az asszonynak más HPV-vizsgálata is lehet, amely kifejezetten a HPV-16 és a HPV-18, a két olyan HPV-típusra néz, amelyek a legtöbb méhnyakrákot okozzák.
Ha e két HPV-típus közül bármelyik jelen van, a nő általában követési vizsgálatot végez colposzkóppal. A kolposzkópia egy olyan eszköz használata, amely hasonlóképpen egy mikroszkóppal (a kolposzkóppal), a hüvely és a méhnyak vizsgálatához. Egy kolposzkópiában az orvos egy spekulust helyez el a hüvelybe, hogy kibővítse, és higított ecetoldatot alkalmazhat a méhnyakra, ami abnormális területeket vált ki fehérré. Az orvos ezután a kolposzkópot (amely a testen kívül marad) megfigyeli a méhnyakot. Amikor egy orvos végzi a kolposzkópiát, rendszerint eltávolítja a sejteket vagy szöveteket a rendellenes területről, mikroszkóp alatt, egy biopsziának nevezett eljárás szerint.
Ha egy nőnek van egy abnormális Pap-teszt negatív (normál) HPV-teszttel, a nyomon követési vizsgálatok függenek a Pap-teszt eredményétől. Ha a Pap teszt eredménye ASC-US, az orvos általában 3-5 évig visszatér az asszonynak egy ismétlődő képernyőhöz. Ha az Pap-teszt eredménye LSIL, akkor az orvos javasolhatja a kolposzkópiát, vagy a nő visszatérhet egy év alatt az ismételt szűréshez.
Ha egy nőnek van egy kóros papírteszt pozitív HPV-teszttel amely felismeri a magas kockázatú HPV-típust, az orvos rendszerint megkapja a szülést kolposzkópiával végzett utóvizsgálatot.
Egy olyan nő esetében, aki pápai tesztelést kap:
Ha egy nő, aki egyedül kapja a Pap tesztelését, találja meg a ASC-US papírteszt eredmény, az orvos megkaphatja a mintát a nagy kockázatú HPV-típusok vizsgálatára, vagy megismételheti a Pap-tesztet annak megállapítására, hogy további nyomon követésre van-e szükség. Sokszor az ASC-US sejtek megváltozása a méhnyakon belül elhagyható kezelés nélkül, különösen akkor, ha nincs bizonyíték a magas kockázatú HPV fertőzésre. Az orvosok az ASC-US-szel rendelkező nők esetében ösztrogén krémet írhatnak elő, akik a menopauza közelében vannak vagy túl vannak. Mivel az ASC-US sejtváltozásokat alacsony hormonszintek okozhatják, az ösztrogén krémet a méhnyakhoz néhány héten keresztül alkalmazva általában segítenek tisztázni okukat.
Nyomon követési vizsgálat a minden más abnormális pap eredményt tipikusan kolposzkópiával jár.
A HPV-önmagában végzett vizsgálatot végző nő esetében:
Ha olyan nőről van szó, aki HPV-tesztet végez a 16-os vagy 18-as HPV-típusokkal szemben pozitívnak bizonyult, az FDA útmutatása szerint egy kolposzkópiával kell rendelkeznie. Azoknál a nőknél, akik negatívnak bizonyulnak a 16-as és 18-as típusokhoz, de pozitívak a 12 másik magas kockázatú HPV-típus egyikének esetében, papi tesztnek kell lennie annak megállapítására, hogy szükség van-e colposkópiára.
Hogyan kezelik a nyaki rendellenességeket?
Ha a méhnyak érintett területéről származó sejtek biopsziás elemzése azt mutatja, hogy a sejtek CIN-2-vel vagy annál súlyosabb rendellenességekkel járnak, valószínűleg további kezelésre van szükség a nő életkorától, terhességi állapotától és a jövőbeni termékenységtől függően. Kezelés nélkül ezek a sejtek rákká válhatnak. A kezelési lehetőségek a következők:
- LEEP (hurok elektrosebészeti kivágási eljárás), amelyben egy olyan elektromos áram, amely egy vékony hurkú hurokon áthalad, kést fog
- Krioterápia, amelyben a kóros szöveteket elpusztítják fagyasztásával
- Lézerterápia, intenzív fény keskeny sugara, abnormális sejtek elpusztítására vagy eltávolítására
- Konizálás, kúp alakú szövetdarab eltávolítása késsel, lézerrel vagy LEEP technikával.
A szűrővizsgálati irányelvek olyan nőket igényelnek, akiket CIN-2-re vagy súlyosabb rendellenességekre kezeltek, hogy legalább 20 évig folytassák a szűrést, még akkor is, ha 65 évesnél idősebbek.
A méhnyakrák elleni vakcinázás előtt még mindig meg kell vizsgálni azokat a nőket, akiket oltottak be a HPV ellen?
Igen. Mivel a jelenlegi HPV vakcinák nem védenek minden méhnyakrákot okozó HPV-típus ellen, fontos, hogy a vakcinázott nők továbbra is rutinszerűen végezzenek méhnyakrák szűrést.
Milyenek a méhnyakrák szűrésének korlátai?
Bár a méhnyakrák szűrővizsgálata nagyon hatékony, nem teljesen pontosak. Néha a betegnek meg lehet mondani, hogy abnormális sejtjei vannak, amikor a sejtek valóban normálisak (hamis pozitív eredmény), vagy elmondható, hogy a sejtjei normálisak, amikor ténylegesen olyan rendellenességet észleltek (hamis, negatív eredmény).
A méhnyakrák szűrésnek van egy másik korlátozása, amelyet a HPV fertőzések okoznak. Mivel a legtöbb HPV-fertőzés tranziens, és csak átmeneti változásokat idéz elő a méhnyakrákban, a túlzottan gyakori méhnyakrákos szűrés kimutathatja a HPV-fertőzéseket vagy a cervicalis sejtváltozásokat, amelyek soha nem okoznak rákot. A rendellenességek kezelése, amelyek önmagukban eltűntek, szükségtelen pszichés stresszt okozhatnak. Ezenkívül a nyomon követési tesztek és kezelések kellemetlenek lehetnek, és néhány olyan kezelés, amely eltávolítja a méhnyakrétegeket, mint például a LEEP és a conizáció, potenciálisan gyengítik a méhnyakot, és befolyásolhatják a termékenységet, vagy enyhén megnövelhetik az idő előtti kiszállítás sebességét, attól függően, hogy sok szövetet eltávolítanak.
A 2012. évi iránymutatásokban szereplő szűrési intervallumok célja, hogy minimalizálják azokat a károsodásokat, amelyeket a rendellenességek kezelése okoz, amelyek soha nem fognak előrehaladni a rákban, miközben korlátozzák a hamis negatív eredményeket, amelyek késleltetnék a diagnózist és a kezelést egy megelőző állapotban vagy rákban. Ezekkel az intervallumokkal, ha egy HPV fertőzés vagy rendellenes sejtek hiányoznak egy képernyőn, jó esély van arra, hogy a következő szűrővizsgálat során kóros sejteket észlelnek, amennyiben sikeresen kezelhetők.
Kiválasztott referenciák
Katki HA, Kinney WK, Fetterman B, et al. A méhnyakrák kockázata a humán papillomavírus és a nyaki cytológia párhuzamos vizsgálatán átesett nők esetében: lakossági vizsgálat a rutin klinikai gyakorlatban. Lancet Onkológia 2011-ben; 12 (7): 663-672.
Moyer VA, az Egyesült Államok Preventive Services Task Force nevében. A méhnyakrák szűrése: az Egyesült Államok Preventive Services Task Force ajánlásának nyilatkozata. A belső orvosi jegyzetek 2012-ben; 156 (12): 880-891.
Saslow D, Solomon D, Lawson HW és mtsai. Az American Cancer Society, az Amerikai Társaság a Colposcopy és a Cervical Pathology és az American Society for Clinical Pathology szűrővizsgálati iránymutatások megelőzésére és a méhnyakrák korai felismerésére. CA: A Cancer Journal a klinikusok számára 2012-ben; 62 (3): 147-172.
Schiffman M, Castle PE, Jeronimo J, Rodriguez AC, Wacholder S. Humán papillomavírus és méhnyakrák. Gerely 2007-ben; 370 (9590): 890-907.
Schiffman M, Wentzensen N, Wacholder S. et al. Humán papillomavírus vizsgálata a méhnyakrák megelőzésében. Az Országos Rákkutató Intézetének folyóirata 2011-ben; 103 (5): 368-383.
Wheeler CM. Humán papillomavírus-fertőzések, citológiai és szövettani rendellenességek és rák természetes története. Észak-Amerika szülészeti és nőgyógyászati klinikái 2008 35 (4): 519-536; vii.
Gage JC, Schiffman M, Katki HA és mtsai. Biztosítani kell a precancer és a rák jövőbeni kockázatát a negatív humán papillomavírus vizsgálattal. Az Országos Rákkutató Intézetének folyóirata 2014 Első közzététel: 2014. július 18. doi: 10.1093 / jnci / dju153
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: