Wofulo

Melanoma 101: Bevezetés egy halálos bőrrákba

Melanoma 101: Bevezetés egy halálos bőrrákba

Gary W. Cole, MD, FAAD

Dr. Cole a dermatológiában tanúsítvánnyal rendelkezik. Bachelor diplomát szerzett bakteriológiában, MA diplomáját mikrobiológiájában és MD-t a Kaliforniai Egyetemen Los Angelesben. Ő bőrgyógyászatban tanult az Oregoni Egyetemen, ahol befejezte lakóhelyét.

Melissa Conrad Stöppler, MD

Melissa Conrad Stöppler, MD, az Egyesült Államok tanácsa által hitelesített anatómiai patológus, a Kísérleti és Molekuláris Pathológia területén végzett szubpecialitás képzéssel. Dr. Stöppler oktatási hátterét a University of Virginia és a University of North Carolina legmagasabb megkülönböztetésével rendelkező BA. A Georgetown Egyetem anatómiai patológiáján végzett rezidens képzést végzett, majd a molekuláris diagnosztikában és a kísérleti patológiában végzett szubszidiaritásos ösztöndíj képzést.

Melanoma tények

  • A melanoma a melanocyták, a pigment melanin termelő sejtek rákja. A legtöbb melanóma a bőrön fejlődik ki.
  • Nem szokatlan a betegek vagy házastársaik számára a bőr (bőr) melanómák felismerése.
  • A korai felfogást követően a legtöbb melanóma viszonylag kisebb műtéten keresztül gyógyítható.
  • A melanoma sokkal súlyosabb lehet, mint a bőrrák egyéb formái, mert hajlamos a test más részeire elterjedni (metasztatizálni), súlyos betegséget és halált okozva.
  • A melanoma számára gyanús foltok általában a következő tüneteket és jeleket mutatják (a ABCDs):
    • Aszimmetria,
    • Bszabálytalanságot,
    • Color változások vagy túl sok szín egy mólban,
    • DA mérete több mint 6 mm (ceruza radír mérete).
    • Vannak, akik most egy ötödik levelet adnak hozzá: E mert Evagy az idő múlásával változik.
  • A melanoma emelkedett rizikófaktorai közé tartozik a kaukázusi (fehér) eredet, a tisztességes bőr, a könnyű haj és a világos színű szemek, az intenzív napsütés előfordulása, a melanomában szenvedő véres rokonok és a szokatlanul sok, nagy, szabálytalan vagy “vicces” néz ki.”
  • A rosszindulatú melanoma in situ olyan nagyon vékony felületes terjedő melanomára utal, amely nem terjed ki mélyebben, mint a bőr legkülső rétegei.
  • Az orvosok diagnosztizálják a melanózt egy biopsziával, amelyben eltávolítják a bőrt az elemzéshez. Amikor csak lehetséges, a kérdéses teljes elváltozás eltávolítása a legjobb.
  • A melanoma leggyakoribb formái a felszínes terjedő melanomák, a csomók melanoma és a lentigo malignus.
  • A lokális melanoma korai kezelése elsősorban sebészeti eltávolítással történik.
  • A bőrön megváltozó vagy gyanús foltokat azonnal orvoshoz kell vinni.
  • Amikor a foltok a bőrön vannak, mindig jobb, ha biztonságosabb, mint sajnálom. A melanoma a bőrrák potenciálisan súlyos formája. A korai diagnózist és a megfelelő kezelést nagyon kicsi lehet viszonylag kisebb műtéten keresztül kijavítani.

Gyors útmutató a napsérült bőrre: Képek a napfoltokról, ráncokról, leégésről

Melanoma Tünetek és jelek

A melanoma egyfajta bőrrák, amely pigmentképző sejtekben (melanociták) képződik. (A mol, vagy melanocytikus nevus, ezeknek a pigmentképző sejteknek a jóindulatú daganata.) A melanoma a legsúlyosabb bőrrák. Ritkán melanómák találhatók a test más területein, amelyek pigmentképző sejteket tartalmaznak, beleértve a szemet, az agy és a gerincvelő szövetét vagy az emésztőrendszert. A bőr melanomái megváltoztatják a bőr megjelenését, de ezek a változások néha más bőrbetegségekkel is megfigyelhetők. A jellegzetes tünetek közé tartozik egy meglévő moly vagy új móló megváltoztatása aszimmetrikus határokkal, egyenetlen színezéssel, méretnöveléssel, méretezéssel vagy viszketéssel. A melanómák általában nem fájdalmasak. Mindig fontos, hogy orvoshoz forduljon, ha új pigmentált foltot alakít ki a bőrön, vagy olyan kúp, amely nő vagy változik.

Mi a melanoma?

A melanoma olyan rák, amely melanocitákban, a pigmentcellákban jelenik meg a bőrön. Súlyosabb lehet, mint a bőrrák egyéb formái, mert hajlamos a test más részeire (metasztatizálás) terjedni, súlyos betegséget és halált okozva. Évente mintegy 50 ezer új melanoma-esetet diagnosztizálnak az Egyesült Államokban.

Mivel a legtöbb melanóma a bőrön előfordul, ahol láthatók, a betegek vagy házastársaik gyakran először észlelik a gyanús daganatokat. A korai felismerés és a diagnózis létfontosságú. A korai felfogást követően a legtöbb melanóma viszonylag kisebb műtéten keresztül gyógyítható.

Ez a cikk a páciens szemszögéből készült. Más szóval, ahelyett, hogy kimerítő részletességgel leírná a betegséget, a cikk a kérdések megválaszolására összpontosít: “Honnan tudhatom, ha melanoma van?” és “Kell-e ellenõrizni?”

Foltok a bőrön

1. iránymutatásSenki sem tudja véglegesen diagnosztizálni őt. Ha valaki olyan helyet lát, amely úgy néz ki, mintha új lenne vagy változna, meg kell mutatnia egy orvosnak. Amikor a foltok a bőrön vannak, mindig jobb, ha biztonságosabb, mint sajnálom.

Mindenki foltot kap a bőrén. Minél régebbi vagyunk, annál több foltunk van. A legtöbb ilyen folt jóindulatú. Ez azt jelenti, hogy nem rákosak, sem a rákos megbetegedések útján. Ezek közé tartoznak a szeplők, a jóindulatú molyok, az erek gyüjteményei, a cseresznye angiómák, vagy a felemelt, szabálytalan, pigmentált dudorok a bőrön, a seborrheikus keratózusok.

2. iránymutatás: A molyok túlnyomó többsége (melanocitikus nevi) makulátlanul marad, és nem jelent semmi mást. A legtöbb melanóma nem keletkezik már létező molyoknál. Emiatt nincs semmi értelme, ha mindegyik méhét eltávolítjuk a “melanoma megelőzésére”.

Néhány ember molyokkal születik (az orvosi neve “nevus”, “nevi” plusz). Szinte mindenki kifejleszti őket, gyermekkorától kezdve. Átlagosan az emberek körülbelül 25 mól, bár némelyiknek kevesebb és másoknak van több. A mólusok laposak lehetnek vagy felemelkedhetnek, és színük a sárgától a világosbarna és a fekete között változhat. A mólusok elveszíthetik színüket, és végül a testük színezettek. Szokatlan új pigmentált molyok kifejlesztése a 35. életév után.

Skin Cancer Slideshow

Vegye ki a bőrrák-kvízt

Sun-Damaged Skin Slideshow Képek

Milyen a melanoma? Mi a melanoma tünetek és jelek?

3. iránymutatás: A változó spot lehet probléma, de nem minden változás jelenti a rákot. Egy móló jelenhet meg, majd nagyobb vagy felemelkedhet, de még mindig csak egy móló. Normális, ha sok móló lapos és sötét lesz, felemelkedik és sötétedik, majd később elveszíti színének nagy részét. Ez a folyamat sok évet vesz igénybe.

A legtöbb melanoma közegészségügyi információ hangsúlyozza az ún ABCDEs:

  • Aszimmetria: A kúp fele fele különbözik a másik felétől.
  • BRendszerellenőrzés: A helyszínen olyan határok vannak, amelyek nem simaak és szabályosak, de egyenetlenek vagy fogazottak.
  • COlor: A helyszínnek több színe van szabálytalan mintázatban, vagy nagyon eltérő színű, mint a többi molyok.
  • DA folt nagyobb, mint egy ceruzafényű (6 mm) méretű.
  • EA kúp alakja, alakja, színe vagy általános szerkezete változik. Ez magában foglalhatja az új vérzést is.

Ezek az iránymutatások némileg hasznosak, de a probléma az, hogy sok normális moly és más jóindulatú bőrelváltozások nem tökéletesen szimmetrikus alakban vagy színben. Sok folt, amelyek úgy tűnik, hogy egy vagy több ABCDE, valójában csak egyszerű moles, és nem melanómák. Ezenkívül egyes melanómák nem felelnek meg ennek a leírásnak, de még mindig észlelhetők az alapellátásban dolgozó orvossal vagy bőrgyógyászattal. Nem minden melanómának van színe, vagy felemelkedik a bőrön. Az amelanotikus melanómáknak kevés vagy egyáltalán nem színük zavaros lehet a traumatizált, jóindulatú nevi vagy bazálissejtes karcinómákkal. A dezmoplasztikus melanoma úgy tűnhet, hogy a bőr sűrűbb területe, mint egy heg. Rendszerint a melanoma nem fájdalmas, hacsak nem traumatizált. Néha viszketnek, de ennek nincs diagnosztikai vagy prognosztikai jelentősége.

Mi van akkor, ha a bőr megváltozik gyors vagy drámai?

4. iránymutatás: Minél gyorsabb és drámaibb a változás, annál kevésbé komoly a probléma.

Ha olyan változások, mint például a fájdalom, duzzanat vagy akár vérzés jönnek gyorsan, egy-két napon belül, valószínűleg kisebb traumák okoznak, gyakran olyan kedvesek, akik nem emlékeznek (például a helyszínen karcolás alvás közben). Ha egy spot gyorsan megváltozik, és visszalép a pár hét múlva, vagy teljesen leesik, akkor valószínűleg nem jelent semmi komolyat. Mindazonáltal ez jó alkalom lenne még egyszer mondani: senki nem tud diagnosztizálni. Ha valaki olyan helyet lát, amely úgy néz ki, mintha új lenne vagy változna, mutassa meg orvosnak. Ha valaki olyan helyet lát, amely nem hasonlít más helyekre, akkor értékelni kell.

Mik a okoz és a melanoma kockázati tényezői?

5. iránymutatás: Az egyéni leégés növeli a melanoma kockázatát. Azonban a lassú napi napsugárzás, akár égetés nélkül, szintén jelentősen növelheti a bőrrák kockázatát.

A melanóma kockázatát növelő tényezők a következők:

  • Kaukázusi (fehér) származású
  • Tiszta bőr, könnyű haj és világos színű szemek
  • Története intenzív, időszakos napsütésnek, különösen gyermekkorban
  • Sok (több mint 100) mol
  • Nagy, szabálytalan vagy “vicces” métak
  • Közeli vérrel – szülők, testvérek és gyermekek – melanoma

A szoros (első fokú) család melanóma jelenléte nagy rizikójú tényező, bár minden melanóma esetén csak az esetek 10% -a családokban fut.

Más napi indukálta bőrrákok, például a sokkal gyakoribb bazális sejtek vagy a laphámsejtek karcinómiájának története közvetetten emeli a melanoma kockázatát, mivel hosszú távú napi expozíciós markerek. Az alapvető sejttípus azonban különbözik, és a bazális sejt vagy a laphámsejtes karcinóma nem “melanóniumgá válhat”, vagy fordítva.

Skin Cancer Slideshow

Vegye ki a bőrrák-kvízt

Sun-Damaged Skin Slideshow Képek

Hogyan becsülhetik meg az emberek a melanoma kockázatát?

A legjobb módja annak, hogy megismerjük a kockázati szintet, hogy egy bőrgyógyász teljes testvizsgálatot végezzen. Így meg lehet állapítani, hogy az egyik foltnak van-e méh, és ha igen, függetlenül attól, hogy abnormális az orvosi értelemben.

Az ilyen méhek orvosi kifejezése atipikus. Ez egy kissé zavaró kifejezés, mert többek között a meghatározás kritériumai nem egyértelműek, és nem biztos, hogy az atipikus móló szükségszerűen precancerus. Azoknál a betegeknél, akiknél sok “atipikus méh” (több mint 24-nél) van, nagyobb a kockázata a melanoma kialakulásának, de nem feltétlenül a meglévő mulatságos méhek egyikében. Lehet, hogy kihívás, hogy megtalálja a “bébi melanomát” a nagy, sötét vagy szabálytalan méhek tele mélyén. Ha valakinek ilyen métaképe van, akkor az orvos rendszeres megfigyelést ajánl, és javasolhatja a legszokatlanabb vagy aggodalmasabb mókák biopsziáját.

Néha rutinszerű bőrértékelést tanulnak meg, hogy nem feltétlenül szükség van rutinvizsgálatokra. Más esetekben az orvos 6 hónapos vagy éves gyakorisággal rendszeres ellenőrzéseket ajánlhat.

Mik a típusok a melanoma?

A melanoma főbb típusai a következők:

  1. Felszíni terjedő melanoma: Ez a típus a melanoma összes esetének mintegy 70% -át teszi ki. A leggyakoribb helyek a nők és az emberek hátsó részei, és leggyakrabban a 30-50 évesek között fordulnak elő. (Megjegyzés: A melanómák más helyeken és más korosztályokban is előfordulhatnak.) Ezek a melanómák laposak vagy alig emelkednek, és különböző színekkel rendelkeznek. Az ilyen melanómák egy-öt éven keresztül fejlődnek, és könnyen felfoghatók korai szakaszban, ha észlelik és eltávolítják. Egy “in situ” melanoma (rosszindulatú melanoma in situ) egy nagyon vékony, felületes terjedő melanomára utal, amely nem terjed túl a dermis és az epidermis, a melanociták normális helyeire.
  2. Nodular melanoma: A melanomák mintegy 20% -a mélyebb, kék-fekete és lilás csomók. Gyorsabban fejlődhetnek, és nagyobb valószínűséggel terjedhetnek. A kezeletlen felületi elterjedő melanómák nodulárisak és invazívak lehetnek.
  3. Lentigo maligna: A melanoma egyéb formáitól eltérően a lentigo maligna olyan helyeken fordul elő, mint például az arc, amely folyamatosan, nem pedig időnként kitett a napnak. A Lentigo maligna nagy, szabálytalan alakú vagy színezett foltként néz ki, és lassan fejlődik. Sok évig tarthat egy veszélyesebb melanoma kialakulása, vagy soha nem válhat invazívabb formává. A jövőbeni viselkedés kiszámíthatatlansága miatt javasolt eltávolítani.

A melanóma ritkább formái is előfordulhatnak, például a körmök (szubungualis), a tenyéren és talpakon (acral lentiginous), uvealis vagy chorioidal (szem), orális vagy egyéb nyálkahártya területeken, például a vulva vagy a pénisz , vagy néha a testben, például az agyban.

Gyors útmutató a napsérült bőrre: Képek a napfoltokról, ráncokról, leégésről

Milyen teszteket alkalmaznak az egészségügyi szakemberek a melanoma diagnosztizálására?

A legtöbb orvos a melanóma diagnosztizálásával vizsgálja a foltot, ami aggodalomra ad okot és biopsziát. A bőrbiopszia a helyi érzéstelenítés alatt lévő bőrfolt teljes vagy részleges eltávolítására utal, és a mintát egy patológusnak küldi elemzés céljából. Egy kis borotválkozás vagy ütő biopszia, amely alkalmas lehet más típusú bőrrák diagnózisára, nem a legjobb a melanoma esetében. A melanoma diagnosztizálásához a legjobb biopszia az, amely eltávolítja a látható tumor teljes mennyiségét. A finom tűs aspiráció szerepet játszhat egy duzzadt nyirokcsomó vagy máj csomó értékelésekor, de nem alkalmas a gyanús bőrelváltozások kezdeti diagnózisára.

A vékony, nem szövődményes melanómás kiválásokban szenvedő betegeknél nem ajánlott nagyméretű szűrővizsgálati elemeket alkalmazni, de azoknál a betegeknél, akiknél diagnosztizálták a vastagabb daganatokat, vagy amelyek már metasztatikus melanoma tüneteivel és tüneteivel rendelkeznek, javasolható MRI, PET vizsgálat, CT szkennerek, mellkas röntgensugarak vagy egyéb csontszövetek, amikor aggodalomra okot adó metasztázis, máj vérvizsgálat és minden olyan vizsgálat, amely elősegíti a beavatkozást (a tumor terjedésének mértékét).

A biopsziás jelentés a következők bármelyikét mutathatja:

  • Teljesen jóindulatú állapot, amely nem igényel további kezelést, mint pl
  • Az atipikus móló, amely az orvos és a patológus megítélésétől függően konzervatív eltávolítást igényel (egy kis normális bőr eltávolítása csak azért, hogy biztos legyen benne, hogy a hely teljesen ki van zárva).
  • Vékony melanoma, amely műtétet igényel
  • A vastagabb melanóma kiterjedtebb műtétet vagy extra teszteket igényel, amelyekben a nyirokcsomókat megvizsgálják. A Sentinel csomópont biopszia olyan eljárás, amelyben festéket vagy radioaktív nyomjelzőt injektálnak a tumor helyére, majd a nyirokcsomók elvezetését azonosítják és eltávolítják mikroszkópos vizsgálat céljából. A negatív eredmény azt sugallja, hogy még nem terjedt át a nyirokcsomó lánc a bőrön. Egy pozitív eredmény azt sugallja, hogy más nyirokcsomók is érintettek lehetnek. Mivel a lecsökkent nyirokcsomó medencék eltávolítása fizikai problémákat okoz, és úgy tűnik, hogy nem javítja a hosszú élettartamot, többé már nem ajánlott.

Egyes orvosok az epilumineszcens mikroszkóppal (más néven dermatoszkópiával vagy dermoszkópiával) foglalkozó klinikai technikában jártasak. Számos eszközt használhatnak a moly pigmentje és véredényének mintázatának értékelésére anélkül, hogy eltávolítanák. Néha az eredmények támasztják alá a lehetséges melanoma diagnózisát, és más esetekben a megállapítások megnyugtatóak, hogy a helyszínen nem kell aggódni. A meggyőző diagnózisra vonatkozó szabvány azonban továbbra is a bőrbiopszia kóros vizsgálata marad.

Skin Cancer Slideshow

Vegye ki a bőrrák-kvízt

Sun-Damaged Skin Slideshow Képek

Milyen a melanoma kezelés lehetősége?

Általában a korai lokális melanoma kezelését csak műtéttel kezelik. Az orvosok megtudták, hogy a műtétnek nem kell olyan kiterjedtnek lennie, mint az évekkel ezelőtt. Például sok korai melanóma kezelésénél a sebészek csak a melanomát körülvevő normál szövet 1 centiméterét (kevesebb mint ½ cm-t) távolítják el. A mélyebb és a fejlettebb rákok kiterjedtebb műtétre szorulhatnak.

A különböző szempontoktól függően (daganatvastagság, testhelyzet, kor, stb.) Ajánlott a közeli nyirokcsomók eltávolítása. A fejlett betegségek esetében, például amikor a melanoma a test más részeire terjedt el, néha ajánlottak olyan kezeléseket, mint az immunterápia vagy a kemoterápia. Ezek közül a kezelések közül sok még kísérleti jellegű, és ezért ezek alkalmazása korlátozott lehet a kutatóintézetben részt venni kívánó betegekre.

Az internetes keresés számos házi jogorvoslatot és természetes termékeket fog megnevezni bőrrák kezelésére, beleértve a melanomát is. Ezek közé tartoznak a szokásos helyi és szisztémás antioxidánsok és a naturopátiás immunstimulátorok. Nincsenek ezek bármelyikét alátámasztó tudományos adatok, és használatuk szükségtelenül késleltetheti a megalapozott kezeléseket, esetleg tragikus eredményekkel.

Hogyan határozzák meg az orvosok a melanóma beavatkozását és prognózisát (kilátásait)?

A prognózis meghatározásának leghasznosabb kritériuma a daganatvastagság. A tumor vastagságát milliméteres frakciókban mérik, és a Breslow mélységének nevezik. Minél vékonyabb a melanoma, annál jobb a prognózis. A nyirokcsomók vagy egyéb testhelyzetek terjedése drámaian rontja a prognózist. A 0,8 milliméternél kisebb testméretű melanómák kitűnő gyógyulási arányokat mutatnak, általában csak a helyi sebészetben. A vastagabb melanómák esetében a prognózis őrzött.

A melanoma a vastagság, a fekély, a nyirokcsomó érintettsége és a távoli metasztázis jelenlétének megfelelően történik. A rák kialakulása azt jelzi, hogy milyen mértékben terjedt el a diagnózis idején, és a beavatkozást a megfelelő kezelés meghatározására használják. Az 1. és 2. lépcsõk csak a bõrre korlátozódnak, és sebészeti eltávolítással kezelik a melanoma vastagsága által meghatározott normál bőr eltávolításának mértékét. A 3. lépés olyan helyi melanoma, vagy a szokásos nyirokelvezetésen keresztül terjedő melanoma. A 4. szakasz a távoli metasztázisokat jelenti más szervekre, általában a véráramon keresztül terjed.

Gyors útmutató a napsérült bőrre: Képek a napfoltokról, ráncokról, leégésről

Mi a visszatérő melanoma?

Az ismétlődő melanoma utal egy tumor ismétlődésére a korábbi daganat eltávolításának helyén, például a sebészi sebhely körül vagy annak alatt. Ez utalhat a metasztatikus melanoma megjelenésére más testhelyeken, például a bőrben, a nyirokcsomókban, az agyban vagy a májban, miután a kezdeti daganatot már kezelték. Az ismétlődés valószínűleg az első öt évben jelentkezik, de az új tumorok ismétlődőnek tűnhetnek évtizedekkel később. Néha nehéz megkülönböztetni az új primer tumoroktól származó recidívákat.

Mi az metasztatikus melanoma?

A metasztatikus melanoma olyan melanoma, amely a bőrtől a távoli szöveti helyekig terjed. Számos metasztatikus melanoma létezik. A nyirokrendszeren keresztül terjedhet a helyi nyirokcsomók. Ez duzzadt nyirokcsomóként (általában fájdalommentes) vagy nyirokcsomó láncú bőrdaganatokként jelenhet meg. A melanoma a véráramon keresztül (hematogén terjedés) is terjedhet, ahol egy vagy több távoli helyen, például a tüdőben, a májban, az agyban, a távoli bőrterületeken vagy bármely más testhelyzetben megjelenhet.

Mik az metasztatikus melanoma tünetei?

A jelek és a tünetek a metasztázis helyétől és a tumor mennyiségétől függenek. Az agyban lévő metasztázisok először fejfájásként, szokatlan zsibbadásként jelentkezhetnek a karokban és lábakban, vagy görcsökben. A májra való átterjedést először a májfunkció abnormális vérvizsgálatával lehet azonosítani, még mielőtt a betegnek sárgasága, duzzadt májja vagy más májkárosodás jelei lennének. A vesék terjedése fájdalmat és vért okozhat a vizeletben. A tüdőbe jutás légszomjat, egyéb nehézlégzést, mellkasi fájdalmat és folyamatos köhögést okozhat. A csontok terjedése csontfájdalmat vagy törött csontokat okozhat, amelyek patológiás töréseknek nevezhetők. A nagyon magas tumorterhelés fáradtsághoz, testsúlycsökkenéshez, gyengeséghez vezethet, és ritka esetekben annyira melanin szabadul fel a keringésbe, hogy a beteg barna vagy fekete vizeletet alakíthat ki, és a bőre diffúz pala-szürke színűvé válhat. Több kék-szürke csomó megjelenése (kemény dudorok) a melanoma páciensének bőrében a távoli bőrterületek széles körű melanoma metasztázisát jelezhetik.

Milyen kezelések vannak a metasztatikus melanoma kezelésére?

Történelmileg az áttétes és visszatérő melanoma rosszul reagál a kemoterápiára. Az immunterápia, melynek során a szervezet saját immunrendszere a daganat elleni küzdelemre fókuszált, a kutatások középpontjában áll évtizedek óta. A különböző új gyógyszerek különböző pontokat céloznak meg a melanoma sejtek növekedésének és terjedésének útjában. Bár ezeknek a gyógyszereknek a legmegfelelőbb alkalmazása még mindig meghatározásra került, a melanoma kezelésének legjobb kezelése továbbra is teljes műtéti kivágás marad, miközben még mindig kicsi, vékony, és még nem volt esélye elterjedni.

Az áttétes melanoma behatolását elősegítő, az immunrendszer serkentésére szolgáló kezdeti terápiák közé tartoznak az interferon-alfa és interleukin-2 infúziók (a rák és a fertőzés elleni immunválasz mindkét része), és néhány beteg reagált ezekre a terápiákra. A közelmúltban azonban számos olyan célzott terápia jóváhagyása történt, amelyek a sejtciklus egyes szakaszaira hatnak, különösen a kóros sejtek esetében, és befolyásolják a tumorsejtek növekedési folyamatát. A sejtek szaporodásához szükséges kináz enzimeket (például MEK) gátló gyógyszerek közé tartoznak a cobimetinib (Cotellic) és a trametinib (Mekinist). Mások célozzák meg a sejtek növekedésének jelét abnormális BRAF génekről és az általuk vezetett enzimekről. Az ilyen gyógyszerek ebben a családban a dabrafenib (Tafinlar), a vemurafenib (Zelboraf) és a nivolumab (Opdivo). A Pembrolizumab (Keytruda) blokkolja a tumor T sejt aktivitásának gátlására való képességét. Az Ipilimumab (Yervoy) közvetlenül a T-limfocita útvonalon működik az immunrendszer aktiválásához. Ezen gyógyszerek többségét most együtt használják, hogy jobb terápiás hatást érjenek el, mint önmagukban. Mindezen gyógyszereknek jelentős mellékhatásai vannak, köztük olyanok, amelyek életveszélyesek, és csak a 3. stádiumú daganatok esetében jelennek meg, hogy megakadályozzák a megismétlődést és a 4-es metasztatikus daganatok elterjedését és megelõzését, amelyek már nem hajlamosak a mûtétre.

Mekkora a metasztatikus melanoma túlélési aránya?

A melanoma túlélési aránya, különösen a metasztatikus melanoma esetében, számos tényezőtől függően változik, beleértve a beteg életkorát, általános egészségi állapotát, a tumor elhelyezkedését, a biopszia vizsgálatának konkrét eredményeit, és természetesen a tumor mélységét és stádiumát. A túlélési statisztikák általában az ötéves túlélési arányon alapulnak, nem pedig a nyers kúrára. A célzott terápiákról jelentett siker nagy része a betegségmentes időre összpontosít, mivel sok esetben a tényleges ötéves túlélés nem befolyásolja. Reméljük, hogy a fent ismertetett kombinációs terápia megváltoztatja ezt.

  • Az 1. stádiumban (vékony melanoma, csak helyi) az ötéves túlélés ≥ 90%.
  • A 2. stádiumban (vastagabb melanoma, csak helyi) az ötéves túlélés 80% -90%.
  • A 3. stádiumban (helyi és csomó metasztázis) az ötéves túlélés körülbelül 50%.
  • A 4. szakaszban (távoli metasztázis) az ötéves túlélés 10% -25%, a nemtől és más demográfiai tényezőktől függően.

Milyen módszerek állnak rendelkezésre a melanoma megelőzésére?

  1. A napsugárzás csökkentése: Az ultraibolya fénykibocsátás elkerülése, beleértve a barnító fülkékben való expozíciót is, a legjobb eszköz a melanoma megelőzésére, majd a kalapok és az átlátszatlan ruházat viselését, majd széles spektrumú, vízálló fényvédő anyagokat, amelyek szabadon engedik a bőrnek. A dermatológusok közötti konszenzus az, hogy a napvédők hasznosak és minden bizonnyal előnyben részesítik a védelem nélküli napfényt. (A népszerű sajtóban szenzációs cikkek ellenére nincs hiteles bizonyíték arra, hogy a fényvédők melanomát okozhatnak.A melanóma rizikó fokozott emelésére vonatkozó adatok nem vették figyelembe, hogy az alanyok által használt napvédők [legalábbis évtizedek óta emlékeznek] jóval alacsonyabbak voltak a jelenlegi termékeknél, amelyek általában sokkal nagyobb ultraibolya B SPF-védelmet, valamint ultraibolya A védelmet tartalmaznak.)
  2. Korai észlelés: Vegye le a bőrét legalább egyszer. Ezután, ha ajánlott, rendszeresen ellenőrizze a bőrét. Az Amerikai Bőrgyógyászati ​​Akadémia minden országban minden hónapban szponzorál szabad rákszűrő klinikákat. Számos orvosi központban különleges “pigmentált sérületi klinikákat” is létrehoztak, amelyek lehetővé teszik a nagy kockázatú betegek klinikai és fényképészeti nyomon követését.
  3. Magas kockázatú egyének szűrése: A magas kockázatú embereket, például bárki, akinek közeli hozzátartozója van melanómával, orvosnak kell szűrnie a melanoma kezelésére.

Milyen kutatásokat végeznek a melanóma területén?

A melanoma kutatásai három irányba mutatnak: megelőzés, pontosabb diagnózis és a fejlettebb betegségek jobb kezelése.

  • Megelőzés: A közoktatás és a szélesebb körben hozzáférhető szűrővizsgálatok növelhetik a nyilvánosság figyelmét a napfény elkerülésére, a fényvédő használatára és a gyanús foltok korai felismerésére.
  • Pontosabb diagnózis: Az újabb kísérleti technikák, mint például a konfokális szkenner-lézer mikroszkóp, segíthetnek az orvosoknak bizonyos határvonalon vagy gyanakvó foltokon belül bizonyos beavatkozásokkal anélkül, hogy biopsziásnak kellene lenniük.
  • A fejlett betegségek jobb kezelése: Mivel a hagyományos kemoterápia csalódást okozott a melanomában, a kutatók figyelmet fordítottak a fejlett melanoma biológiai kezelésére, hogy stimulálják a szervezet saját immunválaszt a daganat ellen. Ezek az új biológiai kezelések közé tartozik az immunellenőrző pont gátlók, a monoklonális antitestek és a melanoma genetikai változásai alapján a sejtnövekedést célzó gyógyszerek. Ezen kezelések közül sok még vizsgálatot folytat, és széleskörű, visszatérő, életveszélyes betegségben szenvedő betegekre szánt.

Hol lehet több információt kapni a melanomáról?

  • A melanoma minden aspektusáról bővebb tájékoztatást az American Academy of Dermatology-ban talál.
  • Az Amerikai Bőrgyógyászati ​​Akadémia szabad bőrtranszplantációs klinikáiról az egész országban májusban tájékozódhat.

Malignus melanoma

  • Előző
  • Következő

Malignus melanoma. Az összes melanóma kevesebb, mint 2% -a gyermekkorban fordul elő. Ennek ellenére figyelmet kell szentelni a potenciálisan halálos kimenetelű betegségre utaló jeleknek és tüneteknek. A színváltozatok különös aggodalomra adnak okot. Szabálytalan vagy fogazott szegélyek, vérzések és fekélyek a rosszindulatú változások egyéb jelei. A páciens előidézheti a viszketést, és a szülők észlelték a sérülés gyors növekedését. Mivel a melanoma prognózisa leginkább a sérülés vastagságához kapcsolódik a kezelés idején, a korai diagnózisra kell helyezni a hangsúlyt.

A gyermekgyógyászati ​​bőrgyulladás színsérülése Samuel Weinberg, Neil S. Prose, Leonard Kristal Copyright, 1998, 1990, 1990, McGraw-Hill Companies, Inc. Minden jog fenntartva.

Források: A gyermekgyógyászati ​​bőrgyulladás színes atlaszai
Samuel Weinberg, Neil S. Prose, Leonard Kristal
Copyright 2008, 1998, 1990, 1975, a McGraw-Hill Companies, Inc. Minden jog fenntartva.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!