Mi a másodlagos csontrák?
Az a hely, ahol a rák a testben kezdődik, az elsődleges ráknak nevezik. Néha a sejtek elszakadnak az elsődleges ráktól, és a véráramba viszik a test egy másik részébe. A rákos sejtek a test egy részén telepedhetnek és új daganatot képezhetnek. Ha ez történik, másodlagos ráknak vagy metasztázisnak nevezik.
A rákos sejtek a véráramban
A másodlagos rák a csontban fordul elő, amikor a rákos sejtek a csontban elterjednek az elsődleges tumorból valahol a testben.
Néha csak egy csontterület van érintett. De a legtöbb emberben a rák számos területen terjed.
A csontban lévő másodlagos rákokat néha csontoldatoknak vagy csontmetasztázisoknak nevezik.
Bármilyen típusú rák terjedhet a csontra. De a leggyakoribb típusok:
Azok, akik a csontban másodlagos rákot fejlesztenek, általában tudják, hogy elsődleges rákbetegségük van. Esetenként másodlagos csontrákot találnak, mielőtt az elsődleges daganatot diagnosztizálnák. Néha az elsődleges rák nem található, és ezt ismeretlen primer ráknak nevezik.
A másodlagos rák okai a csontban
A másodlagos rák oka a csontban mindig elsődleges rák, máshol a testben. Nem értjük teljesen, hogy miért fejti ki a másodlagos rákot a csontban, mások pedig nem.
A radioterápia gyógyíthatja a másodlagos csontrákot
MÁSODLAGOS CSOMAGOK
(A JASCAP által)
Oldalak: Index | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
Kezelés
A másodlagos csontrák kezelésére
A rák kezelése
Számos különböző kezelést lehet alkalmazni a másodlagos csontrákos betegek kezelésére. Az Ön által alkalmazott kezelés függ:
melyik csont érintett
ahol a rák először indult (az elsődleges rák)
milyen károsodott és gyengült a csont
hogyan befolyásolja a rák az Ön tüneteit.
A másodlagos csontrák kezelésének célja:
enyhítse a tüneteket és kényelmesebbé tegye Önt
csökkenti a rákos sejtek számát
csökkenti a csonttörés kialakulásának kockázatát
csökkenti a magas kalciumszint kialakulásának kockázatát (hypercalcaemia).
A fájdalomcsillapítók és egyéb fájdalomcsillapító szerek mellett a tünetek enyhítésére használt fő kezelés a radioterápia. A radioterápiát egy géppel (hasonlóan a röntgenkészülékhez) adhatjuk be, mint a külső gerenda sugárkezelését, vagy radioizotópként. A radioizotóp egy radioaktív folyadék, amelyet rendszerint injekcióként vagy csepegtetés formájában adnak be vénába.
A biszfoszfonátok (csonterősítő gyógyszerek) alkalmazhatók a törés vagy a hypercalcaemia kockázatának csökkentésére és a fájdalom enyhítésére.
A kezelés típusai
A kezelés típusa attól függ, honnan kezdödött a rák. Ez azért van így, mert a csont másodlagos ráksejtjei származnak az elsődleges daganattól, és általában az elsődleges daganatokkal azonos típusú kezelésre reagálnak.
A rák kezelésére felajánlható:
kemoterápiás kezelés
hormonterápia
hormonterápia és kemoterápia kombinációja.
Mielőtt bármilyen kezelést igényelne, kezelőorvosa megmagyarázza neked a kezelés célját. Általában fel kell kérni egy olyan űrlap aláírását, amely szerint Ön engedélyezi (beleegyezését) a kórházi személyzet számára, hogy a kezelést biztosítsa. A beleegyezése nélkül nem adható orvosi kezelés. Mielőtt az űrlap aláírását kérnék, teljes körű tájékoztatást kell kapnia a következőkről:
az Ön által javasolt kezelés típusát és mértékét
a kezelés előnyei és hátrányai
minden egyéb elérhető kezelést
a kezelés bármely jelentős kockázatát vagy mellékhatását.
Ha nem érti meg, hogy mit mondtak neked, azonnal ismerje meg a személyzetet, hogy újra meg tudják magyarázni. Néhány rákkezelés összetett, ezért nem szokatlan, hogy az emberek ismételt magyarázatot igényelnek.
Gyakran jó ötlet, ha barátod vagy rokonod van veled, amikor a kezelést megmagyarázzák. Ez segíthet abban, hogy jobban emlékezzen a beszélgetésre.
A betegek gyakran úgy érzik, hogy a kórházi személyzet túlságosan elfoglalt ahhoz, hogy megválaszolja kérdéseiket, de fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy a kezelés valószínűleg befolyásolja Önt. A személyzetnek készen kell állnia időt arra, hogy kérdéseket tegyen fel. Mindig kérhet több időt arra, hogy eldöntse a kezelést, ha úgy érzi, hogy döntést hozhat, amikor először megmagyarázza neked.
Ön is szabadon dönthet úgy, hogy nem rendelkezik a kezeléssel. A személyzet megmagyarázhatja, mi történhet, ha nem tenné. Fontos, hogy elmondja az orvosnak vagy a nővérének, ha úgy dönt, hogy nem rendelkezik kezeléssel, hogy felvehesse döntését orvosi jegyzeteiben. Nem kell okot adnotál arra, hogy nem akarsz kezelni, de hasznos lehet, ha a személyzet tudatja az aggodalmakat, hogy azok adják a legjobb tanácsokat.
Általában számos rákos szakember közösen dolgozik, és nemzeti kezelési irányelveket alkalmaznak, hogy eldöntsék a legmegfelelőbb páciens kezelést. Még így is, érdemes egy másik orvosi véleményt szerezni. Vagy a szakembere, vagy a háziorvosának készen kell állnia arra, hogy egy második szakemberhez forduljon egy másik szakemberhez, ha úgy érzi, hogy ez hasznos lehet.
A második vélemény megszerzése késleltetheti a kezelés megkezdését, így Önnek és orvosának biztosnak kell lennie abban, hogy hasznos információkkal szolgál. Ha egy második véleményhez folyamodik, jó ötlet lenne, ha egy barátot vagy rokonot magával vihetnél, és készen áll a kérdések listájára, hogy megbizonyosodjon arról, hogy aggodalmait a megbeszélés során fedezi.
Radioterápia másodlagos csontrákra
Külső sugár sugárterápia
A sugárterápia a nagy energiájú sugárzás felhasználása a rákos sejtek elpusztítására, miközben a lehető legkevesebb kárt okoz a normál sejteknek. Ez a leggyakoribb kezelés a másodlagos csontrák esetében, mivel nagyon hatásos a tünetek enyhítésére, mint például fájdalom vagy duzzanat.
A sugárterápia különböző módon adható meg. Néha egy adagot adnak. Ennek az az előnye, hogy csak egy látogatást kell tennie a radioterápiás részlegen. Néha a kezelés több szekcióra osztható. Minden munkamenet frakcióként ismert.
A radioterápiás készülék elhelyezése
A kezelés módja a rák típusától és a testben elfoglalt pozíciójától függ. Kezelőorvosa előzetesen megvitatja Önnel a kezelést, és válaszol bármely kérdésére.
A sugárterápia általában a rák által érintett csont területére vonatkozik. Ha azonban a rák számos csontterületen található, szükség lehet sugárkezelésre nagyobb területre. Ez lehet hemibória besugárzásnak nevezhető, ami a test felét kezeli.
Általában 7-10 napot vesz igénybe a sugárkezelésre, hogy csökkentsék a fájdalmat, és akár hat hétig is eltarthat, mielőtt teljes hatása érzed magad. Észrevehetjük, hogy a fájdalom valamivel rosszabbá válik, mielőtt jobbá válna. Ez idő alatt fontos, hogy folytassa az orvosok által előírt fájdalomcsillapítót. Ahogy a fájdalom javul, lehet, hogy csökkentheti a fájdalomcsillapítók mennyiségét. Jó ötlet, hogy megbeszéljék ezt az orvosával vagy a nővérrel az adag módosítása előtt.
Általában ez a típusú radioterápia nagyon kevés mellékhatást okoz. Azonban a test bizonyos területein, például a bordákon vagy a gerincen a csontok kezelése bizonyos betegségeket okozhat egy napig a kezelést követően. Ez általában megelőzhető az anti-betegség tabletták alkalmazásával.
A sugárterápiával foglalkozó könyvünk tárgyalja a kezelést és a mellékhatásokkal való megbirkózást.
A radioizotópok enyhén radioaktív anyagok. Egyes radioizotópokat felvesz (felszívódnak) a csontból, és néha másodlagos rákos megbetegedések kezelésére használják. A radioizotópot általában folyadékként adják be vénába, általában a karban.
A radioizotóp a véráramon keresztül halad a csontok felé, ahol sugárterápiát ad a rákos sejtek által érintett területeknek. Ez segíthet a fájdalom csökkentésében, gyakran néhány napon belül, de néha pár hétbe telik, hogy elkezdje a munkát.
A radioizotópos kezelés előnye, hogy a rák által érintett összes csontot kezelik. Ez ideális kezelést nyújt, ha számos csontja érint. Azonban csak másodlagos daganatok (másodlagosak) kezelésére alkalmas bizonyos típusú primer rák kezelésére.
A stroncium89 injekciót alkalmazhatjuk a prosztata vagy a mell daganatos betegeinek másodlagos kezelésére.
A pajzsmirigy daganatos betegségei jóddal kezelhetők131.
Strontium89 Egyetlen injekciót adunk be egy vénába helyezett kis cső (kanül) segítségével. Általában az injekciót járóként alkalmazzák. A rák okozta fájdalom általában több héttel az injekció beadása után csökken. A legtöbb emberben a fájdalomcsillapítás több hónapig tart. A kezelést néha megismétlik, ha a fájdalom visszatér. A stroncium befecskendezése után biztonságban lehet lenni más emberekkel, beleértve a gyermekeket is. Azonban a vizelet és a vér nagyon kissé radioaktív, körülbelül hét nappal később. Tanácsot kap, hogy kövesse a másokkal szembeni kockázat csökkentését.
A jód131-et pajzsmirigyrákos csontszekvenciák kezelésére adják. A jódot kapszulának adja, amit lenyelnek, vagy szagtalan és színtelen italként. Ha a jódot más típusú rák kezelésére használják, vagy ha más vegyszerhez kötődik, akkor valószínűleg csepegtetésként (intravénásan) adható legfeljebb egy órán át.
A jód131 radioaktivitása lassan lebomlik, és néhány napig egy szobában kell kórházban maradnia. Ha a radioaktivitás egy eléggé biztonságos szintre csökken, lehetővé teszi, hogy összekeverje másokkal, haza tud menni.
Néhány speciális óvintézkedésre van szükség rövid időre, miután hazaérnek, például a vizelet kifolyásának elkerülésére. A kórházi személyzet elmagyarázza neked ezeket.
A radioizotópok, például a stroncium89 ideiglenesen csökkenthetik a csontvelő által termelt normál vörös- és fehérvérsejtek számát. Ha a fehérvérsejtek száma alacsony, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy fertőzést kap. Ha szükséges, antibiotikumot kell adni bármely fertőzés kezelésére. Ha a vörösvérsejtek száma alacsony (anémia), könnyen elfáradhat. Ha a vörösvértestek száma nagyon alacsony, vérátömlesztést kaphat.
Daganatképződés léphet fel ez a daganatos terület körül duzzad a kezelést követő napokban. A fájdalom és a gyengédség átmeneti növekedését okozhatja, és néhány napig szüksége lehet fájdalomcsillapítóra.
Hormon terápia másodlagos csontrák esetén
A hormonális terápiákat gyakran a csontban lévő másodlagos daganatos megbetegedések kezelésére használják, amelyek az emlő- vagy prosztata-mirigyben előforduló daganatos megbetegedésekből terjednek. A hormonok olyan anyagok, amelyek a testben természetesen előfordulnak. Ezek szabályozzák a normál sejtek aktivitását és növekedését. Azonban bizonyos hormonok is befolyásolhatják a mellrák vagy a prosztataráksejtek növekedését.
A hormonális terápiák a szervezetben lévő egyes hormonok szintjének csökkentésével vagy a hormonok ráksejtek általi felszívódásának megakadályozásával dolgoznak. Ez lelassíthatja vagy megakadályozhatja a rákos sejtek növekedését a csontban. A hormonális terápiák csökkenthetik a rákot és csökkenthetik vagy megszabadulhatnak olyan tünetektől, mint a csontfájdalom.
A hormonterápia számos különböző típusa és enyhén eltérő módon működnek. Néha két különböző típusú hormonterápiát lehet együtt adni. A hormonterápiát tabletták vagy injekciók formájában adják.
A hormonális terápia néhány ember számára okozhat mellékhatásokat, beleértve a meleg és a verejtékezést férfiaknál és nőknél is. Bár a hatás sok ember számára enyhe lehet, mások számára meglehetősen súlyos lehet. A kezelés megkezdése előtt fontos, hogy megbeszéljék orvosával a lehetséges hatásokat. Információt kapunk az összes szokásos hormonális gyógyszerről.
A menopauzás tünetekkel kapcsolatos tájékoztató anyagaink, valamint a férfiak hormonális tüneteiről tájékoztatást kapnak a hőhullámok és a izzadás csökkentéséről.
A másodlagos csontrák kemoterápiája
A kemoterápia rákellenes (citotoxikus) gyógyszerek alkalmazása a rákos sejtek elpusztítására. A rákos sejtek növekedését megzavarják.
Akár kemoterápiát is lehet használni, akár a felhasznált kábítószerek típusa attól függ, hogy a rák melyik a szervezetben kezdődött. Például ha van olyan emlődaganatos megbetegedése, amely terjedt a csontokra, akkor olyan kemoterápiás gyógyszerek fognak kezelni, amelyek kezelik a mellrákos sejteket.
Hogyan történik a kemoterápia
A gyógyszereket vénába (intravénásán) vagy tablettákká injektálhatják. A kemoterápiát rendszerint több kezelés alatt adják, mindegyik kezelés néhány óra és néhány nap között tart. Ezt követi egy pár hét pihenőidő, amely lehetővé teszi a szervezet számára, hogy visszanyerje a mellékhatásokat. A kezelések számát előre megtervezni kell, de a kemoterápia mértéke függvényében változhat.
Általában a kemoterápiát ambuláns betegként adják. Esetenként kórházi tartózkodás szükséges lehet.
Előnyök és hátrányok
Sokan félnek a kemoterápia elképzelésétől a lehetséges mellékhatások miatt. A kemoterápia mellékhatásokat okozhat, de ezek az alkalmazott szerektől függenek. Bármely mellékhatás általában jól kontrollálható az orvos által előírt gyógyszerekkel.
A másodlagos csontrák kemoterápiáját úgy tervezték, hogy megpróbálja csökkenteni a másodlagosokat, javítsa a tüneteket és az életminőséget, és ha lehetséges, meghosszabbítsa az életet. Néhány ember számára a kemoterápia segíti a rák csökkenését, ami a tünetek csökkenéséhez vezet. Más emberek számára azonban a kemoterápiának nincs hatása a rákra, és a kezelés mellékhatásai a kevés haszon mellett vannak.
A kezelés ilyen körülmények között történő döntése mindig nehéz. Előfordulhat, hogy részletesen ismertetnie kell a lehetséges előnyöket és hátrányokat orvosával, mielőtt eldöntené, hogy kemoterápiát szeretne-e alkalmazni. Ha úgy döntenek, hogy nem kapnak kemoterápiát, még mindig kaphat más kezeléseket a tünetek kezelésére.
A kemoterápiával foglalkozó füzet részletesen ismerteti a kezelést és mellékhatásait. Tájékoztató az egyes gyógyszerekről és azok mellékhatásairól.
A másodlagos csontrák műtéte
Nagyon ritkán, ha a vizsgálatok azt mutatják, hogy csak egy csontterület van rákban, az érintett terület eltávolítható általános érzéstelenítés esetén. A csontot ezután fémtűvel megerősítik vagy hamis részre (protézisre) cserélik.
Ha egy másodlagos daganat közel van a ízülethez (például a csípőhöz, térdhez vagy vállhoz), az ízületet és a daganatot tartalmazó csontterületet általában eltávolítják. A kötést ezután mesterséges csípő, térd vagy váll (protézis) helyettesíti. Ha a műtét egy lehetséges lehetőség az orvos számára, az orvos megmagyarázza a műtétet és válaszol bármely kérdésre.
A másodlagos csontrákból származó gyengített csontok kezelése
A csontokat néha gyengíthetik a bennük lévő másodlagos rákok. Ha ez megtörténik, néha megerősíthetők vagy javíthatók.
Gyenge comb vagy karcsont
Néha egy röntgensugár azt mutatja, hogy egy másodlagos rák meggyengítette a hosszú csontot, például a combcsontot (combcsont) vagy a felkarcsontot (humerus). Ha fennáll a csonttörés veszélye, szükség lehet egy műveletre, hogy megerõsödjön, és megakadályozza a szünetet.
A gyengített csont közepén egy fémcsap vagy egy reteszelő köröm (egy csavarral ellátott köröm mindkét végén) fel van helyezve. Ez megvédi és erősíti a csontot, szilárdan tartja úgy, hogy ne nyúljon el. A műtétet általános érzéstelenítéssel végzik. A tű vagy köröm tartósan maradhat a csont folyamatos védelme érdekében. Attól függően, hogy ez a művelet megfelel-e Önnek attól függ, hogy melyik csontot érinti a másodlagos rák.
Lehet, hogy kórházban kell maradnia néhány héttel a műtét befejezése után, de a legtöbb ember képes a műtét után néhány nappal járni. A fizioterapeuta végezhet gyakorlatokat, hogy könnyebben mozogjon a lábadon.
Néha a másodlagos csontrák által okozott gyengeség a csontban repedést vagy törést eredményez, mielőtt a megerősítő művelet megtörtént volna. Ha ez megtörténik, a csontot még mindig lehet javítani. Kezelőorvosa vagy szakápolója ezt megvitatja Önnel.
Gyengén csípő vagy vállízületek
Ha a másodlagos rák nagy károkat okozott a csípő- vagy vállízületében, akkor szükség lehet egy műveletre a csukló helyére. Három-öt napig kórházban kell maradnia, és utána fizikoterápiát fog kapni, hogy segítsen megszokni az új kötésben.
A műtét előtt és / vagy után lehet sugárkezelés, hogy megpróbálja elpusztítani a területen maradt rákos sejteket, és segít a csont javításában.
A gyengített csont megerősítésére szolgáló újabb technika a csontcement injekciója. Az orvos tűt helyez a bőrön, és röntgensugaras vagy CT szkenneléssel az út vezetéséhez injektálja a cementet a gyengített csontba. A műtétet általános érzéstelenítés alatt végzik, vagy miután nyugtatót kaptak, hogy álmosságot érezhessenek. Ez a technika használható a csontok karban vagy lábban történő kezelésére, és néha akkor is alkalmazható, ha a daganat a gerincre hat, amikor vertebroplasztikának nevezik.
A perkután cementoplasztikát elsősorban a csont megerősítésére szolgáló egyéb kezelések után próbálják kipróbálni. Orvosa meg tudja vitatni, hogy helyénvaló lenne-e Önnek. A perkután cementoplasztika segíthet a csontfájdalom enyhítésében is.
A másodlagos csontrákból származó gerincvelő összenyomódása
A másodlagos csontrák közös helyszíne a gerinc. Ez gyakran hátfájást okoz. Ha ez befolyásolja Önt, orvosai gondoskodnak róla, hogy a fájdalomcsillapítók megkönnyítsék a kellemetlenségeket.
Kevéssé, a rák nyomást gyakorolhat a gerincben lévő idegekre. Ezt gerincvelő-tömörítésnek nevezik és tüneteket okozhatnak, például:
gyengeség a lábakban
zsibbadtság vagy tűk és tűk a lábujjadban vagy az ujjaiban
furcsa érzések
problémák a vizeletben
székrekedés vagy a belek szabályozása.
Ha bármilyen ilyen tünetet észlel, fontos, hogy a lehető leghamarabb tájékoztassa kezelőorvosát. Ha gerincvelős tömörödéssel rendelkezik, azonnal el kell végezni a kezelést, hogy enyhítse a nyomást és megakadályozza az idegek tartós károsodását.
Magas dózisú szteroidokat használnak a duzzanat és a gerinc körüli nyomás csökkentésére. Ezt gyakran a radioterápia követi a rákcsökkentés és a nyomás csökkentése érdekében. Néha műtét alkalmazható a fájdalom enyhítésére és a gerinc megerõsítésére. A szteroid adagja fokozatosan csökken a radioterápia vagy a műtét után.
Külön információ van a szteroidokról és azok lehetséges mellékhatásairól. Információk vannak a gerincvelő tömörítéséről is.
Másodlagos csontrákból eredő fájdalom kezelése
A fájdalom a másodlagos csontrák leggyakoribb tünete. Különböző típusú fájdalmak vannak, amelyek különböző kezelésekre szorulhatnak. Különböző típusú fájdalomcsillapítók állnak rendelkezésre a fájdalom minden szintjének kezelésére, és ezek általában nagyon hatásosak. Adható önmagában vagy a radioterápia mellett. Az orvosok megbeszélik Önnel a fájdalmát. Fontos, hogy közölje velük, ha nem ellenőrzik.
Lehet, hogy kipróbálnia kell néhány különböző fájdalomcsillapítót, mielőtt megtalálja az Ön számára hatékony megoldást. Néha szükség lehet a fájdalomcsillapítók kombinációjára, hogy megfelelő fájdalomcsillapítást érjen el. Előfordulhat, hogy ideiglenesen fájdalomcsillapítót kell szednie más kezelés alatt. Például két vagy három hetet is igénybe vehet a radioterápia a másodlagos csontrák által okozott fájdalom enyhítésére, így ebben az időben fájdalomcsillapítókat kell szednie.
Lehet, hogy más gyógyszereket, például nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket (NSAID-ok) vagy biszfoszfonátokat írnak elő, hogy segítsenek a fájdalmának enyhítésében, vagy más kezelésekkel, például cementoplasztikával.
Ha alvás közben problémái vannak, kezelőorvosa enyhén alvó tablettát írhat fel Önnek. A pattanás egyéb általános módjai és segít csökkenteni a fájdalmat:
pihentető szalagok vagy CD-k hallgatása
hőt és gyengéd masszázst alkalmazva fájdalmas területekre
hosszú áztassa a meleg fürdőben.
Ha fájdalmát bármikor ellenőrizni kell, akkor fontos, hogy a lehető leghamarabb tudassa orvosával vagy a palliatív szakellátásban dolgozó nővérrel. A palliatív ápolónők (néha Macmillan ápolónők) meglátogathatják Önt szakemberek a fájdalom és a tünetek kezelésére és az érzelmi támogatásra.
Kérheti orvosát, hogy forduljon Önhöz a palliatív gyógyszer specialistájához. Ez egy orvos, aki szakértelemmel rendelkezik olyan tünetek kezelésében, mint a fájdalom.
Hasznos lehet olvasni füzetünket a rákos fájdalom és a rákos tünetek leküzdéséről.
A kutatások folyamatosan új gyógyszerek, a kábítószer-használat különböző módjai és új technikák megtalálásához vezetnek, amelyekkel a csontban lévő másodlagos rákos betegek fájdalmát lehet szabályozni.
Biszfoszfonátok másodlagos csontrák esetén
A biszfoszfonátok olyan gyógyszerek, amelyeket általában a csontokban a másodlagos rák kezelésére használnak.
A csont oszteoklasztokban és osteoblasztokban két különböző típusú sejt található. Az osteoclastok elpusztítják a régi csontot és az osteoblastok új ásványi anyagokat és új csontot építenek. A csontba elterjedt ráksejtek olyan vegyi anyagokat termelnek, amelyek megváltoztatják a sejtek aktivitását, felborítva a normál egyensúlyt. Az osteoclastok (a régi csontot elpusztító sejtek) túlműködnek, és ez általában csontban kis lyukakat okoz.
A biszfoszfonátok olyan gyógyszerek, amelyek korlátozzák az osteoclastok működését. Nem magának a ráknak a kezelése, hanem segíthet a csont lebontásában. Ez csökkentheti a törés, a hypercalcaemia és a gerincvelő kompresszió kockázatát, és csökkentheti a kellemetlen érzést. Kezelőorvosa javasolhatja, hogy biszfoszfonátokkal kezeljék a csontfájdalmat, megakadályozzák a sérült csontokat és csökkentsék a radioterápiás kezelés szükségességét. A biszfoszfonátokat gyakran alkalmazzák magas vér kalciumszintjének kezelésére.
A biszfoszfonátokat véna formájában csepegtetéssel (intravénásan) adják be a járóbeteg osztályban, minden 3 és 4 hét között. Néhány biszfoszfonát tablettaként lehet bevenni, amelyeket legalább fél órával az étkezés előtt üres gyomorra kell vinni. 6 órát (általában éjszaka) el tudsz enni vagy inni, mielőtt néhány tablettát bevennél, és ott kell venni, amikor ült vagy állsz, és nem fekszel le. Az orvosa, a nővér vagy a gyógyszerész megmagyarázza, hogyan kell bevenni a tablettát.
A másodlagos csontrákból származó hypercalcaemia kezelése
Ha másodlagos ráksejtek vannak a csontban, akkor ez a kalciumot felszabadítja a vérbe. A magas kalciumszint a vérben (hypercalcaemia) kellemetlen érzést, hányingert, álmosságot, zavartságot és rosszul érzi magát. Ez is okozhat székrekedést. Lehet, hogy néhány napot kórházi kezelésre kell költenie a kalciumszint csökkentésére.
Az orvosa vagy a nővér kérheti, hogy sok folyadékot inni. Valószínűleg cseppentő (intravénás infúzió) folyadékot is beadhat a karába. Ez növeli a vér folyadék / folyadék tartalmát, és ösztönzi a vesét, hogy megszabaduljon a vizeletből a szervezetből származó kalciumtól.
Kezelőorvosa gyógyszereket, például biszfoszfonátokat is kap, hogy csökkentse a vér kalciumszintjét. Ezeket néhány órán keresztül csepegtetjük, bár néhány biszfoszfonátkezelés csak 15 percet vesz igénybe. Ez a kezelés megismételhető, ha a kalciumszint ismét emelkedik. Néhány nap alatt jobban érzed magad.
A biszfoszfonátok tablettákként is alkalmazhatók, amelyek a vér kalciumszintjének fenntartására használhatók.
A másodlagos csontrák kezelésének hatása a csontvelőre
A csontvelő a szivacsos anyag a csontjaink középpontjában, amely vérsejteket termel. Ha másodlagos rák van a csontban, ez befolyásolhatja a csontvelő működését, és csökkentheti a vérsejtek számát. Ha alacsony a vörösvérsejtje (vérszegénység), akkor lehetsz lélegzetelállító és könnyebben elfáradsz. A fehérvérsejtek alacsony szintje miatt valószínűbb, hogy fertőzést kap, és az alacsony thrombocytaszám növeli a véraláfutás és vérzés kockázatát.
Lehetséges a vörösvérsejtek számának növelése a vérben vérátömlesztéssel. Ezt meg kell ismételni. Kevésbé gyakori, vérlemezkék transzfúziók is adhatók. Az antibiotikumok bármely fertőzés kezelésére adhatók.
Újabb kezelések a másodlagos csontrákban
Számos új kezelést tesztelnek a másodlagos csontrákra. Ezek a kezelések nem feltétlenül állnak rendelkezésre. Ha kezelőorvosa úgy gondolja, hogy egy újabb kezelés hasznos lehet az Ön számára, akkor utalhat egy speciális kórházba, ahol a kezelést kapja. Lehet, hogy hosszú utat kell megtennie egy speciális kórházba.
A rádiófrekvenciás abláció (RFA) hőt alkalmaz a rákos sejtek elpusztítására. Segíthet a fájdalom enyhítésében, amely nem reagál a sugárterápiára, és általában csak a kis másodlagos csontdaganatok kezelésére alkalmazzák.
Az orvos egy tűt helyez a csonttumorba. Ezt általában egy CT szkenner segítségével végezzük, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy a tű a megfelelő helyen van. A rádióhullámokat ezután a tűt a tumorba engedik melegítésre, és így elpusztítják a rákos sejteket.
Nagyon kevés mellékhatás van ennek a kezelésnek, bár nagyon gyakori az embereknek, hogy némi fájdalmat vagy kellemetlenséget érezzenek és fáradjanak. Általában kórházban kell tartózkodnia egy éjszakán át ezen a kezelésen.
Az embolizáció magában foglalja a gyógyszer közvetlen bejuttatását a másodlagos csontrákba. A gyógyszer a tumorban lévő ereket blokkolja, ami a tápanyagok és az oxigén daganatát éli. Ez csökkentheti a fájdalmat és a gerincvelő tömörítését.
Az embolizációt elsősorban a másodlagos csontdaganatok kezelésére alkalmazzák olyan embereknél, akiknek primer vese (vese) rákja volt, és bizonyos típusú pajzsmirigyrák. A kezelés szükség esetén megismételhető.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: