Wofulo

Mi a tüdőrák?

Mi a tüdőrák?

A tüdőrák a második leggyakoribb daganat az Egyesült Államokban.

Mi a tüdőrák?

A tüdőrák olyan betegség, amelyben malignus (vagy veszélyes) sejtek alakulnak ki a tüdő szövetében. Mivel ezekből a sejtekből többet állítanak elő, tumor alakulhat ki, és terjedhet a környező testszövetekre, nyirokcsomókra és a véráramba.

A tüdőrák a rákos halálesetek vezető oka mind a férfiaknak, mind a nőknek, és a második leggyakoribb rák az Egyesült Államokban. Az Egyesült Államokban évente több mint 222 000 új tüdőrákot diagnosztizálnak, és évente több mint 155 000 ember hal meg a betegségből. A tüdőrák két fő típusa van: nem kissejtes és kissejtes tüdőrák. Bár a dohányzás a tüdőrák vezető oka, más kockázati tényezők közé tartoznak a betegség családi története, valamint a sugárzásnak, az azbesztnek és az arzénnek való kitettség.

A tüdőrák okai

A tüdőrák számos lehetséges oka, de a legnagyobb kockázati tényező messze a dohányzás. Más kockázati tényezők közé tartoznak a másodlagos füstnek, a radonnak és az azbesztnek való kitettség. Itt vannak a leggyakoribb tüdőrákok.

Dohányzó szivarok, cigaretták és csövek. A dohányzás a nők tüdőrákjának akár 80% -át, a férfiaknál pedig a tüdőrák 90% -át teszi ki. A Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szerint a dohányzó nők 13-szor nagyobb valószínűséggel vannak, és a dohányzó emberek 23-szor nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a betegségben, mint azok, akik soha nem füstöltek.

A dohányfüst legalább 70 rákkeltő anyagot tartalmaz, vagyis olyan vegyi anyagokat, amelyekről ismert, hogy rákot okoznak. A szivarok hasonló típusú rákkeltő anyagokat tartalmaznak, de bizonyos esetekben a vegyi anyagok nagyobb mennyiségben vannak jelen. Ezeknek a vegyületeknek a neve, a dohány-specifikus nitrozaminok (TSNS-k) néven, a Földön a leginkább rákot okozó anyagok közé tartoznak.

Bár a füstmentes dohánytermékek, mint a tubák és a rágótabletta kevésbé veszélyes, mint az amerikai Cancer Society (ACS) szerint cigaretták, még mindig tartalmaznak káros vegyi anyagokat (beleértve a magas TSNS-t is), és halálos is lehet.

Nem világos, hogy az emberek tüdőrákot kaphatnak-e a dohányzás marihuánájából. Egy, a folyóirat 2016-ban megjelent kutatási áttekintése Rák Epidemiológia, biomarkerek Megelőzés nem találtak kapcsolatot a marihuána használatának és a tüdőrák között, ami azt eredményezte, hogy a kutatók “meglehetősen meglepőnek” nevezték, különösen azért, mert a marihuána és a dohányfüst mindkettő hasonló mennyiségű rákkeltő anyagot tartalmaz. De a kutatók azt is megjegyezték, hogy a marihuána THC-je (a delta-9-tetrahidrokannabinol vegyi anyag, amely “magas”, és gyógyszert is használ) valójában ellentétes a rákot okozó rákkeltő hatásokkal. Az ACS szerint több kutatásra van szükség annak megvizsgálására, hogy a marihuána gyógyászati ​​célú legalizálásának előnyei meghaladják-e a negatívokat, de a szervezet csinál ellenezzük a dohányzást vagy a marihuánát, mivel a füst káros lehet.

Passzív dohányzás. Lehetséges, hogy a tüdőrákot másodlagos füstöl, vagy más emberek szivarából és cigarettáiból füstölnek. Még akkor is, ha ön nem használja a dohányterméket, még mindig beadja a rákkeltő anyagokat, bár kisebb mennyiségben. A Centers for Disease Control és Prevenció (CDC) becslései szerint évente mintegy 7 300 ember, aki soha nem füstölt a tüdőrák elhalálozása előtt, amelyet másodlagos füst okozott.

Radon. A tüdőrák második legfőbb oka és a dohányzók vezető oka, a radon – a láthatatlan, szagtalan és ízléstelen gáz, amely természetes módon megtalálható a sziklákban és a piszokban – évente mintegy 20 000 tüdőrákot okoz. Építhet otthonokban és más épületekben. Kipróbálhatja otthonát a radonhoz, és lépéseket tehet az expozíció csökkentése érdekében. Keressen egy tesztcsomagot a National Radon Program Services segítségével.

Családi történelem. Mint más betegségek esetében, a tüdőrák a családban is futtatható. Az NCI azt mondja, hogy ha volt olyan rokona, akinek a tüdőrákot diagnosztizálták, akár kétszer akkora valószínűséggel alakulhat ki a betegség, mint valaki, akinek nincs családi kórtörténete. De a szakértők gyorsan rámutatnak arra, hogy a tettes nem hazudhat kizárólag Egy személy genetikája: Ha egy családtag tüdőrákját a dohányzás okozta, rokonai nagyobb valószínűséggel füstölhetik magukat, vagy esetleg ki lehetnek téve a másodlagos füstnek.

Sugárzás. A sugárzásnak való kitettség – azaz a részecske vagy az elektromágneses hullámok formájában felszabaduló energia – szintén növelheti a tüdőrák kockázatát. Általában ez egy olyan korábbi rákdiagnózis kezelésének köszönhető, amely sugárterápiát vagy képalkotó vizsgálatokat is magában foglal, például CT-t a mellkasra.

Munkahelyi anyagok. Az olyan anyagok körül, mint az azbeszt (apró szálak a házak és épületek szigetelésében), az arzén (gyomnövényeket mérgező vegyi anyag), a kadmium (az elemek és műanyagok előállításához használt fémelem), a nikkel, a kátrány és a korom növelheti a tüdőrák kialakulásának kockázata.

Tüdőrák tünetei

Legtöbbször az emberek nem tapasztalták a tüdőrák tüneteit egészen a betegség fejlett szakaszaiig. Más esetekben az orvosok véletlenül felfedezhetik a tumort – pl. Rutin röntgen- vagy képalkotó teszt során. A tüdőrák jelei mind a férfiaknál, mind a nőknél nagyjából ugyanazok, de amikor a tünetek megjelennek, gyakran átfedik a más betegségekben találhatóakat. Például a betegség leggyakoribb tünetei – köztük a köhögés és a zihálás – hasonlóak a késői mellkasi fertőzéshez.

Köhögés. A tüdőrák leggyakoribb tünete a köhögés, amely a betegségben szenvedő betegek mintegy 75% -ánál fordul elő, egy 2014-es felülvizsgálat szerint. Sebészet. A tanulmány szerzői azt mondják, hogy a tüdőrákos daganat irritálhatja vagy összenyomhatja a tüdőbe vezető levegőjáratokat. Általában ez a fajta köhögés nem megy el, vagy rosszabbodik az idővel.

Mellkasi fájdalom. Sok esetben a mellkasi fájdalom akkor keletkezik, amikor a tüdődaganat behatol a mellkasfalba, a szív és tüdőház üregébe. Egyesek azt mondják, hogy a fájdalom intenzívebbnek tűnik, amikor köhögnek, nevetnek vagy mély lélegzetet veszítenek.

Vért felköhögni. A tüdőrákos betegek vérzést okozhatnak a légzőrendszerben, nyál és nyál keverékével együtt, ez a tünet hemoptysisnek nevezhető. Mivel a vér a tüdőből és a torokból származik, levegőt is tartalmazhat, ami úgy tűnik, mintha buborékok lennének benne.

Nehéz légzés. A dyspnea, a légzési nehézség a tüdőrák gyakori tünete. A daganat részben vagy teljesen akadályozhatja a légutakat, ami légzési problémákat okozhat.

Rekedtség. Mindenki hangja másnak hangzik, de a tüdőrákos emberek a megszokottnál durvábbak vagy szeszélyesebbek lehetnek.

A nyak és az arc duzzanata. Ha a tüdőrákos daganat olyan vénába nyomódik, amely összeköti a szívet a fejjel, az úgynevezett superior vena cava-val, akkor a vér visszaállhat, ami az arc és a nyak duzzadt megjelenését okozza.

Tüdőgyulladás vagy hörghurut. A tüdőrákos betegek valószínűleg gyakoribbak lehetnek ismétlődő mellkasi fertőzésekkel, beleértve a tüdőgyulladást (amelyet baktériumok, vírusok vagy gombák okozhatnak) és hörghurutot (általában vírus okozta).

Hogyan diagnosztizálható a tüdőrák?

A tüdőrákokat általában akkor fogják le, miután már elterjedtek a test más területeire, de vannak olyan tüdőrák-szűrővizsgálatok, amelyek a betegség korábbi szakaszában képesek kimutatni. Egy nagy klinikai vizsgálat kimutatta, hogy egy teszt, az úgynevezett alacsony dózisú CT (LDCT) kimutatták, hogy csökkenti a tüdőrákból való halálozás esélyét olyan betegeknél, akiknél a betegség nagy kockázattal jár, körülbelül 20% -kal a mellkasi röntgensugarakhoz képest. Az ACS azt mondja, hogy az emberek akkor jelöltek lehetnek a tüdőrák szűrésére, ha 55 évesnél idősebbek, jó egészségi állapotuk van, naponta legalább 30 éves vagy két csomagot cigarettáltak naponta 15 évig, és vagy még mindig dohányzik vagy kilép az elmúlt 15 évben.

A tüdőrák diagnosztizálása nagyjából azonos a betegség mindkét típusánál. Az orvosok rendszerint rendellenes tüdőnövekedést keresnek röntgen használatával; ha valami gyanakvást észlelnek, akkor is rendelhetnek CT-t, amely sok röntgenfelvételt használva részletesebb képet mutat a mellkasáról. Más lehetőségek közé tartozik a pozitron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat, amely meghatározza, hogy a rák terjed a nyirokcsomókra vagy más szervekre és csontvizsgálatra, amely megmutatja, hogy a rák terjedt-e a csontokra.

Miután a vizsgálati eredmények visszajöttek, az orvosok egy vagy egy személy tüdőválasztékából (például váladékból), a tüdő környékén vagy a gyanús területen vesznek mintát. A gyanús növekedés mintavételéhez az orvosok egy biopsziát használnak egy üreges tű használatával, amely be van helyezve a mellkasfalba. A diagnózist a sejtek mikroszkópos rákos növekedése után vizsgálják.

Tüdőrák típusai

A tüdőrák két fő típusa van: nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) és kissejtes tüdőrák (SCLC), és mindkettőt különböző módon kezelik. A tüdõrák kialakulásában részt vevõ emberek mintegy 80-85% -ánál fogva nem kissejtes tüdõrákot, például adenokarcinóma, laphámsejtes karcinóma és nagysejtes karcinóma alakul ki. Ezeket a rákokat általában műtéttel, kemoterápiával, sugárterápiával, célzott terápiával, immunterápiával vagy ezek kombinációjával kombinálva kezelik.

A tüdőrákos betegek 10-15% -a kifejlődik a kissejtes tüdőrák, az agresszív típusú rák, amelyet kemoterápiával és sugárterápiával kezelnek. A kis tüdőrák gyorsabban növekszik, mint a nem kis sejtek.

Van egy harmadik típusú tumor, amely megtalálható a tüdőben. Bár nem egy “igaz” tüdőrák, az áttételes tüdőrák olyan betegségtípus, amely a szervezet egy másik területén – például a húgyhólyag, a vastagbél vagy a vesék – kifejlődött, mielőtt a tüdőbe terjeszkedne.

Adenokarcinóma. Az ACS szerint az összes tüdőrák mintegy 40% -a adenocarcinoma. Bár főleg azoknál az embereknél találkozik, akik füstölnek vagy füstölnek, ez a leggyakoribb tüdőrák is azok körében, akik soha nem használták dohánytermékeket. Az adenokarcinóma gyakran megtalálható a tüdő külső részében, és lassabban növekszik, mint a tüdőrák egyéb típusai.

Squamous cell carcinoma. Úgynevezett epidermoid karcinóma, ez a fajta rák a pikkelysejtekben kezdődik, amelyek a légutak szövetében, az emésztőrendszerben találhatók, és így tovább. Mikroszkóp alatt nézve a laphámsejtek olyan vékony, lapos sejtek, amelyek hasonlítanak a halak méretére. Az ACS szerint az összes tüdőrák körülbelül 25-35% -a a laphámsejtes fajta. A squamous cell carcinomák gyakran megtalálhatók a tüdőbe vezető fő légcsatornához közel.

Nagysejtes karcinómák. A rák leggyorsabban növekvő típusa, a nagysejtes karcinómák az ACS szerint az összes tüdőrák körülbelül 10-15% -át teszik ki, és a tüdő bármely részén növekedhetnek.

Kissejtes tüdőrák. Az SCLC leggyakoribb formája a kissejtes karcinóma, amelyet szinte mindig a dohányzás okoz. Minden kissejtes tüdőrák általában gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél. Gyakran előfordul, hogy ezek a sejtek először a mellkas közepén lévő légutakban vannak kialakítva, mielőtt gyorsan nagy mennyiségű tumorokat szaporítanak. Ezek a sejtek nagyon kicsiek, de terjednek (vagy áttétek) gyorsabban, mint a nem kissejtes tüdőrákok. Végül elérik a test más területeit, beleértve az agyat és a májat is.

Kombinált kissejtes tüdőrák. Egy kissejtes karcinóma egy nem kissejtes tüdőrákkal, például adenokarcinóma, laphámsejtes karcinóma vagy nagysejtes karcinóma kombinációja.

Tüdőrák stádium

Az orvosok “szakaszokat” használnak arra, hogy osztályozzák a rák mennyiségét egy személy testében. Az 1., 2., 3. vagy 4. tüdőrák szakaszának szakasza segít a szakembereknek meghatározni, hogy milyen típusú kezelést kell kapnia, és hogyan lehet a rák előrehaladni.

A személy rákos megbetegedéseinek eldöntésénél az orvosok általában használják az American Joint Cancer Committee (AJCC) TNM rendszert. A T a fő daganat méretét jelöli; az N azt jelenti, hogy a rák a közeli nyirokcsomókra terjedt-e (immunsejteket tartalmazó struktúrák); és az M arra utal, hogy a rák mennyire metasztatizált (vagy elterjedt). Ezután minden betűhöz egy számot rendelünk, amely részletesen leírja a daganat méretét, a daganat terjedését a nyirokcsomókban és azt, hogy a rák más testrészekre metasztatizált-e. A magasabb számok azt jelentik, hogy a rák előrehaladottabb; alacsonyabb számok azt jelentik, hogy a rák kevésbé fejlett. Az orvosok figyelembe veszik mindezeket a tényezőket, amikor meghatározzák az ember tüdőrák állapotát.

A nem kissejtes tüdőrák a következő lépések egyikébe sorolható:

4. szakasz Nem kissejtes tüdőrák. A 4. stádiumú nem kissejtes tüdőrákban (IV. NSCLC) a rák áttett vagy átterjedt a test más részeire, beleértve a nyirokcsomókat, májat, csontokat vagy agyat. A tumor maga bármilyen méretű lehet.

Az 5 éves túlélési arány a betegség ezen szakaszában körülbelül 1%, az ACS szerint. Azok számára, akik egyébként jó egészségi állapotban vannak, a kezelési lehetőségek közé tartozik a műtét, a kemoterápia, a sugárterápia és az immunterápia. Bár ezek a kezelések valószínűleg nem képesek gyógyítani a rákot, segíthetnek az embereknek hosszabb ideig élni és segítenek bizonyos tünetek enyhítésében.

3B. Szakasz Nem kissejtes tüdőrák. A 3B nem kissejtes tüdőrákban (IIIB NSCLC) a rák a mellkas más részeire nőtt, vagy a nyaki nyirokcsomókba vagy a szemben fekvő tüdőbe terjedt. (A testünk több száz nyirokcsomót tartalmaz, amelyek kis, babszerû struktúrák, amelyek fertõzõ, fehérvérsejteket hordoznak.) Ezek a rákok nem távolíthatók el teljes mértékben műtéttel; az emberek, akik elviselik, eldöntheti, hogy kémiai és sugárterápiát próbálnak kipróbálni. Az 5 éves túlélési arány a 3B nem kissejtes tüdőrák esetében 5% körül van az ACS szerint.

3A. Szakasz nem kissejtes tüdőrák. A 3A nem kissejtes tüdőrákban (IIIA NSCLC) a rák nem terjedt el a távoli helyekről a testben, de terjedhet a közeli nyirokcsomókban. Bizonyos esetekben először műtétet végeznek, majd kemoterápiát és sugárzást. Más esetekben a kezelés kemoterápiával és sugárzással kezdődik, és műtétet követhet. Az 5 éves túlélési arány a 3A-es nem kissejtes tüdőrákos betegek körében 14% körüli.

2A. És 2B. Szakasz nem kissejtes tüdőrák. A 2A és 2B nem kissejtes tüdőrákban (IIA NSCLC és IIB NSCLC) a rákos sejtek bizonyos nyirokcsomókra terjedtek el, de nem terjedtek el távolabbi helyekre. Lehetséges, hogy műtéti úton eltávolítják a rákot a tüdőből (vagy eltávolítják az egész tüdőt), és az orvosok képesek lehetnek eltávolítani a nyirokcsomókat, amelyek rákos sejteket hordoznak. A sebészi beavatkozás után az orvosok megvizsgálhatják a szövetminták rétegvastagságát; ha rákos sejtek vannak jelen (ezeket “pozitív margóknak” nevezik), akkor is szükség lehet egy másik műtétre – vagy kemoterápiára vagy sugárterápiára. Még akkor is, ha az orvosok nem találnak pozitív margót, még javasolják a kemoterápiát, amely megszünteti a rákos sejteket, amelyek esetleg elmaradtak. Az ACS szerint az ötéves túlélési arány mind a 2A, mind a 2B szakaszban nem kissejtes tüdőrák esetében 30% és 31% között van.

KAPCSOLÓDÓ VIDEO: Mi a nyirokcsomó?

1A. És 1B. Nem kissejtes tüdőrák. Az 1A. És az 1B. Nem kissejtes tüdőrákokban (IA NSCLC és IB NSCLC) a rák nem több, mint öt centiméter át, és nem terjedt el a nyirokcsomókra vagy más távoli helyekre a testben. Egyes embereknek csak műtétre van szükségük ahhoz, hogy eltávolítsák a daganatot tartalmazó tüdőrészt. Az eljárás után az orvosok rákos sejteket keresnek a szövet szélein (“pozitív margók”). Ha rákos sejtek vannak jelen, akkor lehetséges, hogy valamilyen rákot hagytak hátra, és hogy egy másik műtét – akár kemoterápia, akár sugárzás – is szükség lehet. Az 1A. Szintű NSCLC szakemberek esetében az ötéves túlélési arány 49%; az IB NSCLC-vel rendelkezők esetében az ötéves túlélési arány körülbelül 45%, az ACS szerint.

A kissejtes tüdőrák kezelésére az orvosok kétlépcsős rendszert alkalmaznak, és ezeket a rákokat “korlátozottnak” vagy “kiterjedtnek” minősítik. A legtöbb esetben a kissejtes tüdőrák a test más területeire terjedt el, amikor diagnosztizálják . Az NCI szerint az ilyen típusú rákos betegek 5 éves túlélési aránya 5-10%.

Limited Stage kissejtes tüdőrák. Az SCLC-ben szenvedő betegek egyharmadát korlátozott stádiumú betegség diagnosztizálta, amelyben a rák csak a mellkas egyik oldalán található. Ezekben az esetekben az orvosok képesek eltávolítani a tumort és a közeli nyirokcsomókat. Az eljárás után az emberek kemoterápiát kaphatnak, és néha sugárzást is kaphatnak.

A kissejtes tüdőrák terjedhet egy személy agyán; gyakran az orvosok megpróbálják megakadályozni, hogy ez előfordulhasson azáltal, hogy az emberek alacsony sugárterápiás kezelést kapnak a fejnek (profilaktikus koponya besugárzásnak vagy PCI-nek nevezik).

Kiterjedt Stage Small Cell Tüdőrák. Az extrém színvonalú SCLC-vel rendelkező embereknél, ahol a betegség a szervezet egészében terjed, a kemoterápia segíthet csökkenteni a rákot. Bár a kemo csökkenti az egyén tüneteit, és segít nekik hosszabb ideig élni, a rák csaknem mindig visszatér a jövőben.

Tüdőrák kezelés

A nem kissejtes tüdőrák különböző stádiumai különböző módon kezelhetők. A korai stádiumú rákos betegek műtéttel kezelhetők; a mûtétek magukban foglalják a pneumonectomia (a teljes tüdõ eltávolítását), a lobectomia (a tüdõk öt szakasza vagy szelvényének eltávolítása), ékvisszavonás (egy lebeny részének eltávolítása) vagy a hüvely reszekciója (amelyet a légutakban a tüdőben végzünk).

Más tüdőrák kezelések közé tartozik a kemoterápia, amelyben a rákellenes gyógyszert szájon át vagy a véráramba injektálják, és a sugárterápiát, amely nagy energiájú sugarakkal képes megölni a rákos sejteket (gondolom röntgensugarakat, de erősebb dózisokban) .

A kissejtes tüdőrákot általában egyszerre kemoterápiával és sugárzással kezelik. (A műtét jellemzően nem hatásos a kissejtes tüdőrákos betegeknél, a tumor túl nagy vagy a rák túl sok más helyre került a szervezetben, hogy az orvosok eltávolíthassák azt egy műtét során.) A rák terjedésének megelőzése érdekében az agyba – valami, ami kezelés nélkül a betegek mintegy felében fordulhat elő – az orvosok alacsony dózisú sugárterápiát adnak a fejnek, amit profilaktikus koponya besugárzásnak vagy PCI-nek neveznek.

Ha a kissejtes tüdőrák elterjedt az egész testben, a kemo valószínűleg nem gyógyítja meg a betegséget, de csökkentheti a daganatot, és segítheti az embereket hosszabb ideig élni, kevesebb tünettel.

Tüdőrák túlélési aránya

Bár a tüdőrák gyógyítható, a betegség jelenleg az Egyesült Államokban a leghalálosabb rák, amely az NCI szerint évente becslések szerint 155,870 ember halálát jelenti.

Az ember tüdőrák-prognózisa nagymértékben függ a betegség állapotától a diagnózis idején. Például a korai stádiumú tüdőrákos betegek ötéves túlélési aránya az NCI szerint körülbelül 49%, míg a fejlettebb betegséggel rendelkezők esetében körülbelül 2%.

Az ötéves túlélési arány az 1. stádiumú nem kissejtes tüdőrákos betegek esetében az ACS szerint körülbelül 49%, a túlélési arány később csökken. A 2. stádiumú, nem kissejtes tüdőrákos betegeknél az ötéves túlélési arány körülbelül 30%, a 3A stádiumúak pedig 14% -os ötéves túlélési aránysal rendelkeznek, a 3B stádiumúak 5% -os ötéves túlélési aránysal rendelkeznek, és a 4. stádiumú emberek ötéves túlélési aránya körülbelül 1%.

Az NCI felhívja a kissejtes tüdõrák prognózisát “nem kielégítõnek”. Kezelés nélkül a betegségben szenvedõk várhatóan körülbelül két-négy hónapig élhetnek; az ötéves túlélési arány 5% és 10% között van. A tüdőrákban szenvedő személyek jogosultak részt venni egy olyan klinikai vizsgálatban, amely a rák típusának kezelésére szolgál.

Tüdőrák megelőzése

A tüdőrák a leghalálosabb rákfajta az Egyesült Államokban. Ha kíváncsi, hogyan lehet megakadályozni a tüdőrákot, az első számú dolog, amit tehetünk, elkerülni a dohánytermékeket. A cigaretta dohányzás az összes tüdőrák akár 90% -áért is felelős, és a kockázata egyre gyakrabban növekszik azok számára, akik gyakran szívják a dohányzást, vagy fiatalabb korban kezdik a dohányzást. Még akkor is, ha jelenleg dohányzik, a kiléptetés csökkenti a tüdőrák kialakulásának esélyét a jövőben.

Azt is meg kell próbálnia, hogy elkerülje a használt dohányzás lehető legnagyobb mértékben. Mások körül, akik dohányzik otthon vagy a munkahelyen, növelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát 20-30% -kal, mint azok, akik elkerülhetik a cigarettafüstöt.

Az egyéb tüdőrák-megelőzési tippek közé tartozik a munkahelyi és otthoni ártalmas anyagok káros hatásainak csökkentése. Például a radon – a szagtalan, ízléstelen, láthatatlan gáz, amely a falakon vagy az alapon keresztül mozoghat otthonába – a tüdőrákban halálesetek mintegy 30% -át teszi ki olyan embereknél, akik soha nem füstöltek. A CDC úgy becsüli, hogy minden 15 házban csaknem minden egyénnek magas radonszintje lehet, amely csak egy specifikus vizsgálati módszerrel mutatható ki. A Nemzeti Radon programszolgáltatások készletét megtalálja.

Tüdőrák és pneumonia tünetei és jelek

Tüdőrák és pneumonia tünetei és jelek

  • A tüdőrák olyan általános kifejezés, amely magában foglalja az összes rendellenes tüdőszöveti sejtet, amelyek szabályozatlanok, és daganatokat vagy növekedéseket okoznak a tüdőben. Ezek a tumorsejtek terjedhetnek (metasztatizálódnak) a test más részeire.
  • A pneumonia olyan tüdőszövet fertőzése, amelyet általában vírusok, baktériumok, gombák és / vagy paraziták okoznak. Ugyanakkor a baktériumok és vírusok okozzák a tüdőgyulladás többségét.
  • A tüdőrák és a tüdőgyulladás ugyanazokat a tüneteket és tüneteket hordozza magában, mint a következők:
    • Köhögés
    • Mellkasi fájdalom és / vagy kellemetlen érzés
    • Légszomj
  • A tüdőrák és tüdőgyulladás egyéb hasonló tünetei:
    • Vért felköhögni
    • zihálás
    • Pleurális folyadékgyülem (ek)
    • Letargia
  • Tüdőgyulladásos tünetekkel járó jelek és tünetek a következők lehetnek:
    • Megmagyarázhatatlan fogyás
    • Étvágytalanság
    • Paraneoplasztikus szindróma tünetei és tünetei, például:
    • Clubbed ujjak
    • Magas kalciumszint (hypercalcaemia)
    • Alacsony káliumszint (hypokalaemia).
  • A tüdőgyulladásban nem előforduló tünetek és tünetek a következők:
    • Láz
    • Rázás
    • Hidegrázás
    • Nagy mennyiségű köpet termelés
  • Azok az emberek, akiknek visszatérő tüdőgyulladásuk van, lehetnek azonosítatlan tüdőrák.
  • A tüdőrák fő oka a dohányzás (kb. 90%) a belélegzett dohányfüst által okozott rákot okozó vegyi anyagok miatt. A tüdőrák körülbelül 10% -át a következő okok okozzák vagy összefüggik:
    • Kiáramló füst (dohány)
    • Légszennyeződés
    • Az azbeszt vagy a radon gáz expozíciója
    • Bizonyos toxikus anyagok (például arzén vagy aromás szénhidrogének) vagy bizonyos tüdőfertőzések, például a tuberkulózis (TB) vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), mint például a tüdõrák kialakulásának kockázatát növelik.
  • A tüdőgyulladást számos vírus, baktérium, gomba és parazita okozza, Streptococcus pneumoniae, ami a leggyakoribb bakteriális tüdőbetegség.
  • Ha egy tüdőrákos személy tüdőgyulladást kap, fokozott veszélyt jelent a rossz prognózisra és a várható élettartamra, mert a tüdőrákos sejtek (tumorok) tömege oxigént és tápanyagokat vesz el a normál sejtektől. A rákos daganat (ok) a normális tüdősejtek működésének csökkenését okozzák, ami megakadályozhatja a tüdők légúti vezetőképességét, amely a fertőzésekre hajlamos. Ezenkívül a tüdőfertőzés tovább rontja a tüdő megfelelő működését.
  • Ha metasztatikus tüdőrákos beteg kialakul pneumóniát, a túlélési arány 5 év alatt 5% -nál kevesebb, szemben a tüdőgyulladásban szenvedő betegek túlélési arányával (kb. 95%).

Lung Cancer Slideshow Képek

Tudja a tüdőrák tényeit?

Kvíz: 10 tüdőrák tények

Mi a tüdőrák? Mi a pneumonia? Mit néznek ki (Képek)?

Tüdőrák

  • A tüdőrák olyan betegségek csoportja, melyet a tüdőben elkezdett rendellenes növekedések (rákos megbetegedések) jellemeznek.
  • A tüdőrák a nők és férfiak rákos halálozásának vezető oka az Egyesült Államokban és az egész világon. A tüdőrák az elmúlt 25 év során a mellrákot a nők körében a rákos halálesetek legfőbb okaivá tette. Az Egyesült Államokban több haláleset fordul elő a tüdőrák miatt, mint a kettőspontból és a végbélrákból, a mellből és a prosztatarákból származó halálesetek száma.
  • A tüdőrákos betegek legalább fele öt évvel később marad életben, és nem lesz visszatérő rák, ha korai stádiumban diagnosztizálják. Miután a tüdőrák más távoli szervekre (metasztatizált) terjedt, az ötéves teljes túlélés kevesebb, mint 5%.
  • A rákokat malignus (rákos) daganatoknak is nevezik, és a legtöbb tüdőrák tumoros. A metasztázis akkor fordul elő, amikor ezek a rákos daganatok a közeli nyirokcsomókban vagy a véráramon keresztül más szervekre terjednek.
  • A tüdőrák különböző típusú daganatok csoportját tartalmazza. A tüdőrákok összes esetének mintegy 95% -a két fő csoportra oszlik, kissejtes tüdőrák (SCLC) és nem kissejtes tüdőrák (NSCLC). A csoportba sorolás a rákot alkotó sejtek típusán alapul. A sejtek mérete és típusa a mikroszkóp alatt nézve a két fő rák típusát jellemzi.
  • A kissejtes tüdőrák (SCLC) kevésbé gyakori és gyorsabban fejlődik. Sőt, nagyobb valószínűséggel terjednek el a test más részeire a rák diagnosztizálásáig, mint a nem kissejtes tüdőrákok (NSCLCs).
  • A nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) a tumorok több altípusát tartalmazza.
  • A tüdőrák körülbelül 5% -a ritka sejttípusú, beleértve a carcinoid tumort, lymphomát és mások.
  • Az elsődleges tüdőrákok altípusai a következők:
    • adenocarcinoma (NSCLC), amely a leggyakoribb tüdőrák, amely az esetek mintegy 30-40% -ában fordul elő.
    • Az adenokarcinóma altípusát nevezik bronchoalveoláris sejtes karcinóma tüdőgyulladást okoz a mellkas röntgensugarakban.
    • Squamous cell carcinoma (NSCLC) a második leggyakoribb tüdőrák, és az esetek mintegy 30% -áért felelős.
    • Nagysejtes rák (egy másik NSCLC) felelős az esetek mintegy 10% -áért.
    • Kissejtes tüdőrák felelős az esetek mintegy 20% -áért.
    • Carcinoid tumorok felelősek az esetek 1% -áért.

Mit lát a tüdőrák (kép)?

A pneumonia egy vagy mindkét tüdő fertőzése általában baktériumok, vírusok, gombák vagy paraziták által okozott. A fertőzést okozó mikrobák típusától függően sokféle pneumonia létezik. Ráadásul a mikroba különböző tüdőgyulladást okozhat. Néha a tüdőgyulladás egy tüdő egy részét érinti, és más esetekben a fertőzés mindkét tüdőben átesett. Egyes tüdőgyulladásban szenvedő betegek kialakítják a kapcsolódó folyadékgyűjteményeket. A tüdőgyulladás egyes okai nagyon pusztítóak lehetnek a tüdőszövet számára, Staphylococcus aureus.

A tüdőgyulladást kifejlődő emberek egyharmada később a fertőzésből halt meg, mielőtt az antibiotikumokat felfedezték. Jelenleg több mint 3 millió ember tüdőgyulladást fejleszt ki évente az Egyesült Államokban. Több mint félmillió embert kórházba bocsátanak a kezelésre. Bár ezek az emberek többsége felépül, körülbelül 5% nem fog gyógyulni a fertőzéstől és meghal. A tüdőgyulladás az Egyesült Államokban a hatodik vezető halálok.

Mi a különbség a tüdőrák és a tüdőgyulladás jeleiben és tüneteiben?

Tüdőrák tünetei és jelek

A tüdőrákos betegek egynegyedének tünetei a rákos megbetegedések idején nem jelentkezhetnek. Ezeket a rákokat általában véletlenszerűen diagnosztizálják, ha mellkasi röntgent végeznek egy másik okból. Azonban a legtöbb embernél a tüdőrák tünetei diagnosztizáltak. A tüdőrák tünetei az elsődleges tumor közvetlen hatásainak tulajdoníthatók. Ha azonban a rák a szervezet más részeire terjedt el, akkor problémákat okozhat a szervezet hormonjainak, vérének és más szervek működésének.

Az elsődleges tüdőrák tünetei a következők:

  • A vér köhögése (hemoptysis), amely jelentős számú tüdőrákos betegségben fordul elő. A köhögött vér minden mennyisége aggodalomra ad okot. Ha van olyan köhögés, amely nem megy el, vagy rosszabbodik meg, hívjon orvoshoz értékelést.
  • A tüdőrákos betegek egynegyedében a mellkasi fájdalom, amely tompa, fájó és tartós.
  • A légszomj általában a tüdő egy részének légáramlásának blokkolásából, a tüdő körül keringő folyadék (pleurális folyadékgyülem) vagy a tumor terjedésének következménye a tüdőben.

A tüdőrák egyéb tünetei:

  • A tüdőben elzáródást vagy gyulladást okozó zihálás vagy rekedtség.
  • Ismétlődő légúti fertőzések, például bronchitis vagy tüdőgyulladás.

A test más területeire terjedő tüdőrákok tünetei a helyük és méretük függvényében vannak. A tüdõrákban szenvedõk körülbelül 30-40% -ának vannak tünetei vagy rákos megbetegedései.

A tüdőrák leggyakrabban a májra, a mellékvesékre, a csontokra és az agyra terjed.

  • Metasztatikus tüdőrák a máj étvágytalanságot okozhat, érzés érezhetően korán, miközben eszik, és egyébként megmagyarázhatatlan fogyás.
  • Metasztatikus tüdőrák a mellékvesék szintén tipikusan nem okoz tüneteket.
  • Metasztázis a csontok a leggyakoribb a kissejtes daganatos megbetegedéseknél, de más tüdőrákokkal is előfordul. A csontba metasztatizált tüdőrák csontfájdalmat okoz, általában a gerincoszlopban (csigolyákban), a comb nagy combjain (combcsontjain), a medencecsontokon és a bordákon.
  • Tüdőrák, amely terjed a agy nehézséget okoz a látás, a test egyik oldalán fellépő gyengeség és / vagy görcsök.

Paraneoplasztikus szindrómák a rák távoli, közvetett hatásai, amelyek nem kapcsolódnak a szerv közvetlen duzzanatsejtek általi inváziójához. Gyakran felszabadulnak a rákos megbetegedések. A paraneoplasztikus szindrómák tünetei a következők:

  • Az ujjak összezárása – az extra szövetek a körmök alá helyezése
  • Új csontképződés – az alsó lábakon vagy karokon
  • A vérrögök fokozott kockázata a karokban, lábakban vagy tüdőkben
  • Alacsony nátriumszint
  • Magas kalciumszint
  • Alacsony káliumszint
  • Az idegrendszer degeneratív állapota egyébként megmagyarázhatatlan.

Tüdőgyulladás tünetei és jelek

A legtöbb tüdőgyulladásban szenvedő betegnek kezdetben hideg tünetei vannak (felső légúti fertőzések, például tüsszögés, torokfájás, köhögés), majd magas láz (esetenként akár 104 F), hidegrázás és köhögés köpet termeléssel. A köpet általában elszíneződött és néha véres. A fertőzés helyétől függően bizonyos tünetek nagyobb valószínűséggel alakulnak ki.

Amikor a fertőzés a légcsatornákban telepedik le, a köhögés és a köpet a tüneteket túlsúlyban tartja. Egyes esetekben a légzsákokat tartalmazó tüdő szivacsos szövete nagyobb szerepet játszik. Ebben az esetben a vér oxigénellátottsága károsodhat, a tüdő merevségével együtt, ami légszomjat eredményezhet. Időnként az egyén bőrszíne megváltozhat, sötét vagy lilás (cianózis néven ismert állapot), mivel vérük rosszul oxigénellenes.

Az egyetlen fájdalomszál a tüdőben a tüdő felszínén van, a pleurában ismert területen. Mellkasi fájdalom alakulhat ki, ha a mellhártya közelében lévő tüdő külső vonatkozásai a fertőzésben szerepet játszanak. Ez a fájdalom általában éles, és mélyen lélegzik. Ezt a fájdalmat pleurális fájdalomnak vagy mellhártyagyulladásnak nevezik.

A fertőzés okaitól függően a tüdőgyulladás egyetlen tünete lehet a köhögés, amely rosszabbodik, fejfájást és lassan kialakuló izomfájdalmat.

A tüdőgyulladást kifejtő gyermekek és csecsemők gyakran nem rendelkeznek a mellkasi fertőzés sajátos jeleivel, de lázzal járnak, eléggé betegekké válnak és levertséggé válhatnak. Az időseknél a tüdőgyulladással járó jellegzetes tünetek közül is kevés lehet.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!