Mi az orrüreg és a paranáthális sinus rák?

Mi az orrüreg és a paranáthális sinus rák?

Ahhoz, hogy megértsük ezeket a rákokat, segít megismerni egy kicsit az orrüreg és a paranasalis sinusok.

Az orrüreg

Az orr megnyílik az orrjáratba vagy üregbe. Ez az üreg olyan hely, amely a száj tetején (a szájban szétválasztja az orrát a szájából), majd lefelé fordul, hogy csatlakozzon a szájon át a torokig.

A paranasalis szinuszok

A szinuszok üregek (terek) vagy kis alagutak. Felhívták őket paranasalis mert az orr körül vagy közel állnak. Az orrüreg nyílt a szinuszok hálózatába:

A szinuszok tele vannak levegővel. Ha hideg vagy szinusz fertőzésben szenved, a szinuszok elzáródhatnak (elzáródhatnak), és nyálkahártyával és gennytel is elférnek, ami kellemetlen lehet.

Az orrüreg és a paranaszalis sinusok sok mindent tesznek:

Az orrüreg és a paranasalis szinuszok egy nyálkahártya-szövet (mucosa) réteggel vannak bélelve. A nyálkahártyában sokféle sejt található, többek között:

Az orrüregben és a paranasalis sinusokban lévő más típusú sejtek, beleértve a csont- és porcsejteket, szintén rákká válhatnak.

Az orrüreg és a paranasalis sinus rák

A nyálkahártyát alkotó sejtek bármelyike ​​rákká válhat, és minden egyes rákfaj viselkedik vagy nő másképp.

Mindegyik ráknak különálló viselkedése és kilátása van. Nem lehet mindegyiket ugyanúgy kezelni. Sokan közülük ritkán befolyásolják az orrüreg és a paranasalis sinusok, ezért nehéz volt tanulni. Emiatt az orvosoknak kezelési döntéseket kell hozniuk a hasonló rákos megbetegedések tapasztalatairól a fej és a nyak más részein.

Az orrüregben és a parazita sinusokban talált egyéb növekedések

Néhány növekedés az orrüregben és a paranasalis sinusisokban nem rákbetegségek, de továbbra is problémákat okozhatnak.

Orális polipok

Az orrpolipok az orrüregben vagy paranasalis sinusokban szokatlan növekedést mutatnak. A polipok általában könnycsepp alakúak és sima felületűek. A legtöbb orrpolip jóindulatú (nem rákos), és valamilyen típusú krónikus (hosszan tartó) gyulladás okozta az orrban. A vizsgák és tesztek segítségével az orvosok gyakran jelezhetik a jóindulatú polipokat a rákos megbetegedésekből. Bizonyos esetekben azonban a polipokat alaposan ellenőrizni kell. A kis polipok, amelyek nem okoznak problémát, esetleg nem szükséges kezelés. Nagyobb polipokat, amelyek problémákat okozhatnak, orvosságra vagy műtétre lehet szükség.

papilloma

A papillómák olyan szemölcsök, amelyek az orrüregben vagy paranaszalis sinusok belsejében növekedhetnek, és elpusztítják az egészséges szövetet. Általában réteges felületük van. A papillómák nem rák, de néha laphámsejtes karcinóma kezdődik papillómában. A rák kockázatának köszönhetően az orrüregben lévő papillómák és a paranasalis sinusok műtéttel eltávolíthatók.

Papillóma invertálása. Ez egyfajta papilloma, amely jóindulatú daganatnak minősül, de hajlamos többet viselkedni, mint egy rák. Ismét visszatér (visszatér) és a közeli szövetekbe nő. Az inverz papillómákat gyakran a rákkal azonos típusú műtéttel kezelik.

Orr- és paranasalis sinus rák

Az orr (orrüreg) mögötti tér vastagbélrákja vagy a közeli légutak (paranasalis sinusok)

Különböző típusú sejtek rákjai

Több szövetréteg alkotja az orrüreg minden egyes részét és a paranaszalis szinuszokat. Minden réteg sok különböző típusú sejtet tartalmaz.

Minden egyes típusú sejtből különböző rák alakulhat ki. E különbségek felismerése segít abban, hogy az orvosok döntsenek a rák kezelésének legjobb módjáról.

Rákos és nem rákos daganatok

Az orrüreg és a paranasalis sinus tumorok lehetnek:

Ezen a területen számos nem rákos daganat létezik. Ezek tartalmazzák:

A papillómák olyan szemölcsök, mint a rákos megbetegedések. De kárt okozhatnak. Kicsi a kockázata annak, hogy pikkelyes sejtrákká válhatnak.

A malignus orr- és paranasalis sinus tumorok rákos megbetegedések. Idővel mélyen belevághatnak a környező szövetekbe és elterjedhetnek a test más részein.

Squamous sejtes rák

A squamous cell carcinoma (SCC) a leggyakoribb típusú fej- és nyakrák. Az orrüreg és a paranasalis sinus rák közül több mint 6 (60%) SCC.

A lapos sejtek a lapos, bőrszerű sejtek, amelyek lefedik a száj, az orr, a gége, a pajzsmirigy és a torok bélését. A karcinóma rákot jelent. Tehát a laphámsejtes karcinóma a rák, amely ezeken a sejtekben kezdődik.

A squamous cellás rák messze a leggyakoribb, de nem az egyetlen típusú rák, amely az orrban és az orrüregben kialakulhat.

Egyéb típusú orrüreg és paranasalis sinus rák

adenokarcinóma

Az adenokarcinómák a következő leggyakoribb típusú rák az orrban és a paranasalis sinusokban. 100 beteg közül 10-ből 10-et diagnosztizáltak.

Az orr és az ethmoid sinusok a fej és a nyak adenocarcinoma leggyakoribb helyszíne. Az adenokarcinóma a mirigysejtekben (adenomatózus sejtek) kezdődik. A felszíni szövetek az orr belsejében vannak.

Ezek a sejtek váladékot (nyálkát) termelnek. Az adenokarcinómák száma az utóbbi 20 évben nőtt, de nem tudjuk, miért.

Adenoid cisztás rákok

Az adenoid cisztás rák ritka rákbetegségek a mirigy szöveteiben. Leggyakrabban a nyálmirigyekben nőnek, de sokkal ritkábban nőhetnek az orrban vagy az orrüregben.

A limfómák a rákos megbetegedések, amelyek a nyirokcsomókban kezdődnek. Nagy nyirokcsomók vannak a nyakában. A nyirokcsomó fájdalommentes duzzanata a leggyakoribb lymphoma tünete.

Ha a lymphomával kapcsolatos információkat keres, ez nem a megfelelő rész az Ön számára. Kérjük, nézze meg a lymphoma részt. Az Ön kezelése nagyon különbözik a fej- és nyakrákra vonatkozó szakaszban ismertetett kezeléstől.

plazmacitómát

A plazmacitomák plazmasejtekből álló tumorok, és szorosan kapcsolódnak a myelomához.

Melanómák fejlődnek ki a pigmentképző sejtekből, amelyek a bőr színét adják. A fej és a nyak melanómái a bőrön vagy az orrban vagy szájon belül (szájüregben) előfordulhatnak.

Olfactory neuroblastomas

Az illatos neuroblasztómák és a neuroendokrin carcinomák nagyon ritkák az orrban (orrüregben). Neuroblastómák alakulnak ki az orr belső részének felső részén a csecsemő fejlődéséből az anyaméhben elhagyott sejtekből.

A neuroendokrin tumorok olyan speciális sejtekből alakulnak ki, amelyek hormonok termelődésével válaszolnak más sejtekből származó jelekre.

A szarkóma a lágyszövetet alkotó sejtekből fejlődik ki.

Tovább a blogra »