A prosztatarák ráksejtjeinek körülbelül 80 százaléka metasztatizálja vagy elterjedt, majd csontokra, például csípőre, gerincre és medence csontokra terjed. Közvetlen invázióval vagy a vér vagy a nyirokrendszeren keresztül történő utazással lehet. A metasztatikus prosztatarákot előrehaladott prosztataráknak tekintik.
Egyszer áthelyezve a sejtek növekedni kezdenek és új daganatokat képeznek. Ez az új növekedés még mindig prosztataráknak minősül, mert a rák először a prosztatában fejlődött ki. Új vagy különböző tüneteket észlelhet, ha csontáttéteket végez.
A csontmetasztázisok megváltoztatják a kezelési lehetőségeket, a prognózist és a kilátást. Amint elkezdi mérlegelni a következő lépéseit, fontos tudni, hogy sok lehetőséged van.
A fejlett prosztatarák tünetei a következők:
Miután a ráksejtek terjedtek a csontokra, tapasztalható:
Ezek a tünetek komoly kényelmetlenséget és fogyatékosságot okozhatnak. A gerincvelő összepréselése idegkárosodást okozhat, ami izomgyengeséghez vagy bénuláshoz vezethet, a lábakban vagy a karokban zsibbadhat, vagy a húgyhólyag és a bélfunkció szabályozásának elvesztésével járhat.
A vér kalciumszintje magasabb lehet, mivel a rák helyettesíti a normál csontot. Ez kiválthat:
Beszéljen orvosával, ha a fenti tünetek bármelyike fennáll. A korai kezelés segíthet lassítani a rák progresszióját a csontjaiban és javítani a várható élettartamot.
Jelenleg nem áll rendelkezésre metasztatikus prosztatarák kezelésére szolgáló gyógymód, de az új terápiák az életet meghosszabbítják azon a mértéken, amire csak néhány évvel ezelőtt lehetett.
Általánosságban elmondható, hogy a hosszú távú kilátások és a várható élettartam olyan tényezőkön alapul, mint például:
A prosztatarák és a kezelések eltérő módon befolyásolhatják a férfiakat. Néhány kezelés hatékonyabb lesz néhány ember számára, mint mások. Kezelőorvosa megbeszélheti Önnel a hosszú távú kilátásokat. Ez hasznos lehet a jövőbeli tervek készítéséhez.
A Dániában dolgozó kutatók vizsgálata azt mutatta, hogy a csontáttétek a prosztatarákban szenvedő férfiak túlélési arányára hatottak.
Az eredmények az alábbiak:
A csontvázhoz kapcsolódó események (SRE) a csontáttétek szövődményére utalnak. A kanadai Urológiai Szövetség Naplója szerint az SRE-k a csontmetasztázisok:
A fejlett prosztatarák hosszú távú kilátásairól szóló statisztikák nem feltétlenül pontosak. A ma elérhető számok nem tükrözik az újabb kezelési lehetőségeket. De a prosztatarák általános mortalitásának üteme tovább csökken, ahogy a kezelések előrehaladnak.
Jelenleg nincs gyógymód a fejlett csontáttétes prosztatarákra. Az Ön állapotára vonatkozó kezelési lehetőségek az Öntől függően változnak:
Az orvosok együttműködnek Önnel, hogy meghatározzák a legjobb kezelés lehetőségét a prosztatarák és a csontáttétek számára. A kezelések szisztémásak (egész testre hatóak) vagy helyiek (a csontban összpontosulnak). Ezek tartalmazzák:
A klinikai vizsgálatok középpontjában újfajta stratégiák állnak rendelkezésre bizonyos betegségek kezelésére, megelőzésére és szabályozására, beleértve a fejlett prosztatarákot is. Ezek a tanulmányok különböző kezelési lehetőségek hatékonyságát tárják fel az emberek különböző csoportjaiban. Beszéljen orvosával a klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos további információkért, amelyekre jogosult lehet. A kutatók mindig résztvevőket keresnek.
A prosztatarák kutatásának finanszírozásainak többsége a kezelést jelenti.
Fáradtságot, hajhullást vagy hangulati változásokat tapasztalhat. Ezek csontáttétek és rákkezelések gyakori mellékhatásai. A mellékhatások azonban a kezeléstől és a személytől függően változnak. Ezek a következők lehetnek:
Tájékoztassa kezelőorvosát, ha új tünetei vannak. A fájdalom kezelhető, kezelhető vagy megkönnyíthető. És mint mindig, beszélje meg kezelőorvosával, mielőtt az ibuprofent és más, nem kapható gyógyszereket vagy kiegészítőket szed, különösen ha más gyógyszert szed.
A biszfoszfonátok ritka, de súlyos szövődménye az állkapocs osteonecrosisa (ONJ). ONJ, amikor az állkapocs elveszti a vérellátást és meghal. Az ONJ számára nincs kezelés. Fontos, hogy e gyógyszerek beindítása előtt készítsen fogászati vizsgálatot. Az ONJ kialakulásának legnagyobb kockázata a már meglévő üregek vagy sérült fogak. A biszfoszfonátok nem ajánlottak a rossz vesefunkciójú férfiaknál, de a vesebetegség esetén a denousumab biztonságosan használható.
A tünetek, mint az émelygés, a hőhullámok és a fájdalom általában megkönnyebbülnek a gyógyszeres kezelés során. Vannak, akik úgy találják, hogy az ingyenes kezelések, például az akupunktúra vagy a masszázs segítenek kezelni a mellékhatásokat.
Orvosa ajánlhat ortopédiai műtétet a csontok stabilizálására, fájdalomcsillapításra és a csonttörések megelőzésére.
A csontmetasztázis mélyreható hatást gyakorol a prosztatarák hosszú távú kilátásaira. De fontos megjegyezni, hogy a számok csak statisztikák.
A jó hír az, hogy a fejlett prosztatarák várható élettartama tovább növekszik. Az új kezelések és terápiák hosszabb életet és jobb életminőséget kínálnak. Beszéljen orvosával a kezelés lehetőségeiről és a hosszú távú kilátásokról.
Mindenki rákos tapasztalata más. A támogatást támogatja, ha megosztja a kezelési tervet a barátokkal és a családdal. Vagy a helyi közösségcsoportokhoz vagy online fórumokhoz fordulhat, mint például a Hím gondozás, tanácsadás és nyugtatás.
Melissa Conrad Stöppler, MD, az Egyesült Államok tanácsa által hitelesített anatómiai patológus, a Kísérleti és Molekuláris Pathológia területén végzett szubpecialitás képzéssel. Dr. Stöppler oktatási hátterét a University of Virginia és a University of North Carolina legmagasabb megkülönböztetésével rendelkező BA. A Georgetown Egyetem anatómiai patológiáján végzett rezidens képzést végzett, majd a molekuláris diagnosztikában és a kísérleti patológiában végzett szubszidiaritásos ösztöndíj képzést.
Dr. Shiel Bachelor of Science diplomát kapott a Notre Dame-i Egyetemen. Itt vett részt a sugárbiológiai kutatásban, és megkapta a Huisking ösztöndíjat. Miután elvégezte a St. Louis Egyetem Orvostudományi Karának diplomáját, elvégezte Belgyógyászati Orvostudományi és Rheumatológiai Egyesületét a Kaliforniai Egyetemen, Irvine-ben. A belső orvoslás és a reumatológia szakképesítéssel rendelkezik.
A csontrák olyan rosszindulatú daganat, amely a test csontjait alkotó sejtekből származik. Ez az úgynevezett primer csontrák. Az elsődleges csontdaganatok olyan daganatok, amelyek maga a csontszövetben keletkeznek, és lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak (csontrák). A jóindulatú (nem rákos) daganatok a csontokban gyakoribbak, mint a csontdaganatok.
Amikor a csontokban rákot észlelnek, akár a csontokban (akár az elsődleges csontrákban), akár máshol (csontokban terjedő metasztázis vagy másodlagos rák) terjedő kóros állapotban keletkeztek. Valójában, amikor a rákot a csontban észlelik, leggyakrabban olyan metasztázis, amely egy másik szervben vagy a test egy részében indult el, majd terjedt a csontokra. Ezt a rákot, amely metasztatizálódott a csontnak, az a hely, ahol az eredeti rák elkezdődött (például a metasztatikus prosztatarák, amely a csontra terjedt). Az emlő, a prosztata és a tüdőrák a rákos megbetegedések típusai közé tartozik, amelyek előrehaladott állapotban terjednek a csontra. Kevésbé gyakori, hogy a rák a csontban kezdődik a csont elsődleges rákaként, és ez az igazi csontrák. Az elsődleges és metasztatikus másodlagos csontbetegségeket gyakran eltérő módon kezelik, és eltérő prognózissal rendelkeznek.
Vannak más rákos megbetegedések, amelyek a csontban kezdődhetnek, még akkor is, ha nem tekinthetők valódi csontritkulásnak. A limfóma a sejtek rákja, amelyek felelősek a szervezet immunválasztól. A nyirokcsomó általában a nyirokcsomókban kezdődik, de néha kezdődik a csontvelőben. A multiplex myeloma egy újabb immunsejt rák, amely jellemzően a csontvelőben kezdődik. Ezek a daganatok nem tekinthetők elsődleges csontritkulásnak, mivel nem keletkeznek a tényleges csontsejtekből.
Ez a cikk az elsődleges csontrákra összpontosít, amely maga a csontsejtek rákja.
Hogy a csont rák elsődleges vagy metasztatikus, a korai tünetek egyáltalán nem változnak a súlyos csontfájdalomtól. Nagyon gyakori a csont rákban, hogy ne okozzon semmilyen tüneteket. A rák ezen formája csak képalkotó vizsgálatokkal, például röntgenvizsgálatokkal, számítógépes tomográfiával (CT) vagy mágneses rezonancia képalkotással (MRI) használható fel.
Évente mintegy 2300 csontrákot diagnosztizálnak az Egyesült Államokban. Az elsődleges csontritkulás nem gyakori, és az összes rák legfeljebb 1% -át teszi ki. A csontritkulás gyakoribb a gyermekeknél és a fiatalabb felnőtteknél, mint az idősebbeknél. Az régebbi felnőttek csontjaiban található rák általában a test másik helyéről származó eredetű, a csontra terjed.
A csontritkulás kockázati tényezői a következők:
Cancer 101 Pictures Diavetítés
Breast Cancer Slideshow
Skin Cancer Slideshow
Mint más rákos megbetegedéseknél is, egyetlen ok a csontrákban. Általában rákos megbetegedések lépnek fel, amikor a normális sejtnövekedés és a proliferáció megszakad, ami lehetővé teszi, hogy az abnormális sejtek (ráksejtek) megoszlanak és kontrollálódjanak. Számos örökletes és környezeti tényező valószínűleg részt vesz a csontritkulás kialakulásában.
A fájdalom a csontrák leggyakoribb tünete. A csontfájdalom kezdetben a nap bizonyos időpontjaiban, gyakran éjszaka vagy fizikai aktivitással alakulhat ki. A fájdalom egyre inkább előrehalad, és idővel romlik. Néha a fájdalom évekig jelen lehet, mielőtt az érintett személy kezelné a kezelést. Néha csontrákot észlelnek, amikor röntgensugarakat vagy képalkotó vizsgálatokat végeznek más okból. Alkalmanként a csontrák területére egy tömeg, duzzanat vagy csomó érezhető. Csonttörések is előfordulhatnak a csontrák helyén, mert a csontszerkezet meggyengült. Kevésbé gyakoriak a tünetek az idegek és véredények kompressziójának vagy megzavarásának az érintett területen. Ezek a tünetek lehetnek: zsibbadás, bizsergés, érzékenység vagy a véráramlás csökkenése a tumor helyén túl, hideg kéz vagy láb gyenge vagy hiányzó impulzusokkal.
Többféle csontrák létezik, és gyakran kezelik másképp. A csontrák pontos típusának ismerete elengedhetetlen az optimális kezelési terv kidolgozásához. A leggyakoribb csontrák típusok a következők.
Az osteosarcoma a leggyakoribb csontrák. Az osteosarcoma leggyakrabban idősebb gyermekeknél, tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél (10-19 éves kor között) fordul elő, és gyakoribb a hímekben. Az osteosarcoma rákos szövete fiatalon hajlamos a hosszú csontok végein az aktív csontnövekedés területén, gyakran a térd körül, akár a combcsont végénél (combcsont), akár a térd közelében lévő síncsonttal (tibia). A csontrák következő leggyakoribb helye a kar csontja (humerus). Mindazonáltal lehetséges az osteosarcoma kialakulása bármilyen csontban. A tumorsejtek mikroszkóp alatt való megjelenésétől függően az osteosarcoma különböző különböző altípusai is vannak.
A chondrosarcoma a második leggyakoribb csontrák. Olyan porcsejtekből származik, amelyek a csonthoz kapcsolódnak vagy fednek. A 40 évnél idősebbeknél gyakrabban fordul elő, és ezeknek a rákoknak kevesebb, mint 5% -a fordul elő 20 év alattiaknál. Gyorsan vagy agresszíven nőhet, vagy lassan növekszik. A chondrosarcoma leggyakrabban megtalálható a csípő és a medence csontjaiban.
Az Ewing-szarkóma, amelyet néha Ewing-szarkóma daganatos családként (ESFT-ként) említenek, agresszív formája a csontráknak, amely a leggyakoribb a 4-15 éves gyermekeknél. Ez előfordulhat a csontokban vagy a lágyrészekben, és feltételezhetően a primitív idegszövetből származik. Az ESFT-ek gyakoribbak a férfiaknál, mint a nőknél. Az Ewing-szarkóma leggyakoribb helyzete a karok és lábak hosszú csontjai középső része.
A pleomorf szarkóma egy olyan rák, amelyet korábban rosszindulatú fibrous histiocytomának vagy MFH-nak neveztek. Ezt a kifejezést gyakran használják gyakran. A pleomorf szarkóma tipikusan nem csont, hanem lágy szövetek rákos megbetegedése. Azonban előfordulhatnak a csontban az esetek legfeljebb 5% -ában. A pleomorf szarkóma jellemzően felnőtteknél fordul elő, és a szervezetben bárhol megtalálható.
A fibrosarcoma nem gyakori típusú csontrák. Leggyakrabban a térd mögött áll felnőtteknél.
A chordoma egy nagyon ritka rák, amelyet általában a 30 évesnél idősebb emberek látnak. Leggyakrabban a gerincoszlop alsó vagy felső végén helyezkedik el.
Az osteosarcoma, a leggyakoribb csontrák, leggyakoribb az idősebb gyermekeknél, tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél. Az Ewing-szarkóma és az ESFT olyan csontritkulás, amely jellemzően a gyermekekre hat.
A csontdaganatok, köztük a csontdaganatok kimutatására különféle képalkotó tesztek alkalmazhatók. Nagyon korai csontrákok lehetnek vagy nem feltűnőek a sima sugárzásokra. A CT-vizsgálatok és az MRI-vizsgálatok pontosabban meghatározzák a csontritkulás helyét.
A csontvizsgálat olyan teszt, amely radioaktív anyagot használ a képek teljes csontvázára. Ez lehetővé teheti a csontrák lokalizációját bárhol a szervezetben. Ez a teszt nem specifikus a csontrákokra, és gyulladásos területeket is felfedezhet, amelyek az ízületi gyulladásban, törésekben és fertőzésekben fordulnak elő.
Míg számos csontrák kialakulása jellemző a képalkotó vizsgálatokban, biopsziát (szövetmintát) kell venni annak meghatározása érdekében, hogy milyen rák jelenjen meg és erősítse meg a diagnózist. A biopszia egy eljárás egy olyan daganatdarabminta beszerzésére, amelyet mikroszkóp alatt vizsgálnak. A szövetminta előállítható a bőrön keresztül a daganatban vagy műtéti beillesztéssel beültetett tűvel.
Jelenleg nincsenek szűrővizsgálatok a korai daganatos megbetegedések kimutatására.
A rák eltávolítására irányuló művelet a csontrák kezelésének fő támaszpontja. A sebészeti technikák eltávolíthatják a legtöbb csontrákot anélkül, hogy az érintett végtag amputációra lenne szükség. Bizonyos esetekben az amputáció elkerülhető a végtagető műtéttel. Néha el kell távolítani az izmokat és más, a rákot körülvevő szöveteket is. Rekonstruktív sebészeti beavatkozásokra lehet szükség a rákos reszekció mellett, hogy maximalizálják a végtag működését.
Az Ewing-szarkóma, osteosarcoma és egyéb csontrákok a sebészi beavatkozás mellett kemoterápiát is igényelhetnek.
A sugárkezelés a chondrosarcoma tipikus kezelése.
Az Ewing-szarkómák, amelyek nem reagálnak megfelelően a nagy dózisú kemoterápiára, sugárterápiát és még őssejt-transzplantációt is igényelhetnek. Ebben az eljárásban a beteg őssejtjeit (vérsejteket, amelyek képesek különböző típusú vérsejtekké alakulni) a véráramból gyűjtötték össze. A csontvelő elpusztításához nagy dózisú kemoterápiás gyógyszereket követően a betakarított őssejteket a szervezetbe visszük vissza, akárcsak vérátömlesztéssel. A következő három-négy hét alatt az őssejtek új vérképző sejteket termelnek a csontvelőből.
A célzott terápiák olyan speciálisan tervezett kezelések, amelyek kifejezetten a rákos sejtek kezelésére irányulnak. Például a denosumab (Xgeva) monoklonális antitest, amely az osteoclastok nevű speciális csontsejtek aktivitását blokkolja. Ezt a gyógyszert olyan csontsejtes daganatok kezelésére használják, amelyek a műtét után újra fellépnek, vagy műtéttel nem távolíthatóak el. Az Imatinib (Gleevec) olyan célzott terápiás gyógyszer, amely blokkolja a bizonyos tumor sejteket termelő mutáns génekből származó jeleket. Az Imatinib-t néhány olyan chordómák kezelésére alkalmazták, amelyek a kezelés után elterjedtek vagy újbóliak.
A klinikai vizsgálatok egy másik típusú csontdaganatos kezelés. A klinikai vizsgálatok során az orvosok ígéretes új gyógyszereket, gyógyszerek kombinációit vagy eljárásokat vizsgálnak. A klinikai vizsgálatok gondosan ellenőrzött kutatási tanulmányok. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy részt vehet egy klinikai vizsgálatban.