A rákkezelés előrehaladása ellenére a betegség életveszélyes marad, ha a terápia nem gyógyítja meg a betegséget. Amikor a kezelés már nem tudja ellenőrizni a betegség progresszióját, a rák végül a végső szakaszába lép. A rák utolsó szakaszában fellépő tünetek a rák helyétől függően és más szervekre vagy szövetekre terjednek. A végső hétről napokig azonban meglehetősen kiszámítható kurzus jellemzően bizonyos elhárító jelekkel és tünetekkel jár. A hospice ellátás segít az életvégi átmenetnek a lehető legkényelmesebbé tenni a rák utolsó szakaszában és szeretteiknél.
A szerv-specifikus tünetek gyakoriak, amikor a rák előrehalad a végső szakaszig. Ezek a tünetek a rák eredeti helyén vagy egy olyan szervnél keletkezhetnek, amelyre a rák terjed. A szervekre jellemző jelek és tünetek példái közé tartoznak a következők:
A rák utolsó szakaszában az aktivitás fokozatosan csökken. Kezdetben a normális tevékenységek folytatódnak, de extra erőfeszítéssel. Idővel a napi tevékenységek túlságosan túlsúlyosak. A gyaloglás és mozgás képessége önállóan is jellemzően csökken. Ahogy az életvége közeledik, a mély fáradtság, az energiahiány és az aktivitás nagyon korlátozott. A gondozók egyre nagyobb mennyiségű személyes gondoskodást vállalnak, mint például fürdés, öltözködés, fogmosás és a WC-vel való segítése. Az időt elsősorban alvó alvóhelyen töltik. Az élet utolsó napjaiban a tudat gyakran korlátozott, kevéssé reagálva.
Az emberek a rák utolsó szakaszában mindig megfogyatkozó étvágyat tapasztalnak. A tünetek időzítése előfordulhat korábban a májban vagy az emésztőrendszerben, mint más rákos megbetegedéseknél. Az étvágytalanság általában súlyvesztést okoz. Mindkét tünet hajlamos a családtagok számára olyan szorongásra provokálni, akik úgy látják, hogy a szeretteiket etetik a mély szeretet kifejezéseként. Bár ez a vágy egy szerető helyről származik, az étkezés gyakran ragaszkodik ahhoz, hogy fizikailag jobban beteg legyen, mert az emésztőrendszer fokozatosan leáll, ahogy a rák előrehalad. Az élet utolsó heteiben sokan elsősorban folyadékokon élnek. Ez fokozatosan csökken néhány kortól egy időben, legfeljebb az élet utolsó napjaiban.
A rák utolsó szakaszában élő emberek gyakran mentális változásokat tapasztalnak. Bizonyos zavart okozhat, különösen az alvás felébredés után. A beteg személyzete összetéveszthet az idő és a hely között, például azt gondolva, hogy a gyermekkori otthonuk helyett a jelenlegi lakóhelyük. Egy szeretett ember nem ismerhető fel, vagy össze lehet zavarani valakivel, ami néha vizuális hallucinációt jelent. Az úgynevezett ébren álmok is gyakran zajlanak, ahol a személy úgy tűnik, hogy ébren van, de valójában az ébrenlét és az alvás között van. Egyes emberek közelednek az életvége miatt a rák miatt a szorongás, félelem vagy agitáció. A gyógyszerek segítenek megnyugtatni ezeket a tüneteket.
A rák utolsó szakaszában a férfiak és a nők gyakran korlátozzák a másokkal való kölcsönhatásukat a korlátozott energia és tudatállapot miatt, hogy a hátralévő idő rövid. Sokan ebben a helyzetben inkább korlátozzák látogatóikat csak a legközelebbi szerettük. Ahogyan az élet végső napjai megközelítik, sok ember egyre inkább visszavonul a legkedveltebb családtagjaiktól és barátaiktól. Ez nem egy elutasító cselekmény, hanem inkább egy közös és normális válasz, mivel a haldokló egyre inkább befelé fordul, miközben elszakad az életből, ahogy tudták. A másoktól történő lemondás az agyi oxigénhiány hiányát is jelentheti.
A közeledő halál, más néven aktív haldoklás, olyan fizikai és biológiai változásokra utal, amelyek elkerülhetetlenül fordulnak elő az élet utolsó 1 és 3 napjában. A közelgő halál jelei és tünetei a következők:
Ha hasnyálmirigy-rákot diagnosztizáltak, orvosa először azt szeretné megtudni, hogy milyen rákbetegségben szenved. A Staging segít a kezelőorvosnak kialakítani a legjobb kezelést. A színpad megmutatja, hogy a rák terjedt-e a szervezetben, és ha igen, hol található.
A hasnyálmirigyrákot gyakran későn diagnosztizálják, mert korántsem tüneteket mutat. A 4. stádiumú hasnyálmirigyrák azt jelenti, hogy a rák más szervekre, jellemzően a májra vagy a tüdőre terjed. Ezen a ponton nem gyógyíthatod a rákot, de van még kezelési lehetősége.
Fontos megérteni, hogy milyen kezelések állnak rendelkezésre, így a megfelelő döntéseket hozhatja.
Ez a kezelés olyan gyógyszereket használ, amelyek megölik a rákos sejteket, vagy megakadályozzák azok elosztását. A kemoterápiát tablettákkal vagy intravénásan vénán keresztül adják.
A gemcitabin (Gemzar) a leggyakrabban használt gyógyszer a késői stádiumú hasnyálmirigyrák számára. Ezt a gyógyszert önmagában, vagy más gyógyszerekkel kombinálhatjuk, mint az albumin-kötött paclitaxel (Abraxane), az erlotinib (Tarceva) vagy a kapecitabin (Xeloda).
A kemoterápiát sugárzással kombinálva is lehet adni (ezt nevezik kemoradiációnak), amely a rákos sejteket nagy energiájú sugárral megöli. Néhány gyakori mellékhatás a hajhullás, a fáradtság és a fokozott fertőzésveszély.
Ahogy a tumor nő, nyomást gyakorolhat a közeli idegekre és szervekre. Ez fájdalmat és kellemetlenségeket okozhat. Kezelőorvosa fájdalomcsillapítót injekciózhat, vagy kivághatja azokat a idegeket, amelyek a fájdalomérzést okozzák. Ez a kezelés nem gyógyítja meg a rákot, de kényelmesebbé teheti Önt.
A műtét ebben a szakaszban nem távolíthatja el a rákot, mert túlságosan elterjedt. Ez azonban enyhítheti a daganat által okozott blokkolást. Háromféle műtét végezhető a 4. stádiumú hasnyálmirigyrák esetében:
Bypass műtét egy lehetőség, ha a tumor blokkolja a közös epevezetéket.
A máj normálisan felszabadítja az epéneket, ami segít az emésztéssel. A malac az epehólyagban tárolódik. Ezután a közös epevezetéken keresztül halad a belekben. Innentől elvették a testből a székletben.
Amikor a daganat blokkolja a vékonybelet, az epe felépülhet a szervezetben és sárgaságot okozhat, ami a bőr és a szem sárgulása. A bypass műtét az epevezetéket vagy az epehólyagot közvetlenül a vékonybélbe köti össze, hogy megkerülje az eltömődést. Ezt az eljárást choledochojejunostomy néven ismerjük.
A stent egy vékony fémcső, amely a blokkolt epevezeték belsejében helyezkedik el, hogy kinyissék, hogy az epe lecsaphasson. Az epe kifolyhat a test külsején, vagy a vékonybélbe. Stentet is használhatunk a vékonybél megtartásához, ha a rák blokkolja.
Lehet, hogy újabb műtétre van szükség új stent behelyezése után néhány hónap múlva, miután a daganat végül megnő és blokkolja a stentet.
Gyomor bypass A műtét közvetlenül a vékonybélbe helyezi a gyomrot. Használható olyan daganat elkerülésére, amely gátolja az ételt, hogy elhagyja a gyomrot (a gyomor elzáródását), és elérje a belet.
A 4. stádiumú rák rendelkezésre álló kezelése általában nem fogja megakadályozni a rák növekedését. De ne add fel a reményt, ha az orvos azt mondja, hogy nincs más kezelési lehetőség kipróbálni. A kutatók klinikai vizsgálatok során új rákterápiákat tesztelnek.
Ha beiratkozik a fenti kísérletek egyikére, akkor lehetőséged lesz egy olyan új kezelés tesztelésére, amely még nem érhető el a nagyközönség számára. A tanulmány, amelyen vagy vagy, esetleg egy új áttöréses terápiához vezethet a hasnyálmirigyráknál.
Kérdezze meg kezelőorvosát a klinikai vizsgálatokról, vagy keressen online vizsgálatokat online.
A hasnyálmirigyrák a rákos halál negyedik leggyakoribb oka. A 4. stádiumú hasnyálmirigyrák átlagos túlélési aránya két és hat hónap között van. Bár a betegség ebben a szakaszban nem gyógyítható, a kezelés javíthatja az életminőségét.
Az idős emberek ugyanúgy reagálnak a kezelésre, mint a fiatalabbak, bár a 4. stádiumú hasnyálmirigyrákos régebbiek között várható élettartam rövidebb. Ez különösen akkor igaz, ha az ember egészségét tovább bonyolítja más olyan állapotok, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás.
A késői stádiumú rák kezelésének zavaros és stresszes lehet. Ha túlterheltnek érzi magát, kérjen segítséget és támogatást orvosától, családjától, barátaitól és tanácsadóitól.