Nem rákos lágyrész-daganatok
Nem rákos vagy jóindulatú lágyszöveti tumor olyan növekedés, amely nem terjed (metasztatizálódik) a test más részeire. A nem rákos daganatok általában nem életveszélyesek. Általában műtéttel távolítják el őket, és általában nem térnek vissza (ismétlődnek).
Számos különböző nem rákos daganat létezik, amelyek a különböző lágyszövetekben alakulnak ki. A sejtek neve és csoportja a normál sejtek típusától függ, a tumorsejtek mikroszkóp alatt néznek ki.
Zsírszövet
Számos nem rákos lágyrész-daganat indul el a szervezet zsíros (zsírszövet) szövetében.
lipómákat a nem rákos lágyszöveti tumor leggyakoribb típusa. Gyakran egyszeri, puha, fájdalommentes lombként alakulnak ki, amely lassan növekszik. Kevés számú lipóma alakul ki annyi csomók vagy rendellenes területek, amelyeket elváltozásoknak neveznek. A legtöbb lipomas a bőr alatti zsírszövetben fejlődik ki, amelyet szubkután szövetnek neveznek. Általában a test és a végtagok törzsében fordulnak elő.
Lipoblastomas csecsemőkön és kisgyermekeken fejlődnek. Szokatlan típusú lipoma, amely az éretlen zsírsejtekből áll.
Hibernomas nem rákos daganatok, amelyek lassan nőnek. Általában a mellkasban vagy a mellkasban fejlődnek. A hasi üregben lévő törzsben, végtagokban és hátsó részében is kialakulhat, amit retroperitoneumnak neveznek.
Szálas szövet
Különféle nem rákos daganatok alakulhatnak ki a szálas szövetekben.
fibroma általános kifejezés a nem rákos daganatok csoportjának leírására szolgál, amelyek a bőrben vagy rostos lágy szövetekben, például ín és szalagok formájában kezdődnek. A fibromák általában lassan növekvő daganatok.
Elastofibromas ritka, nem rákos daganatok, amelyek lassan nőnek. Általában a lapocka alsó része és a mellkas falai között fejlõdnek. Az elastofibromák általában idősebb felnőttekben fordulnak elő, és úgy gondolják, hogy az ismétlődő kézi feladatok okozzák. Ezek a daganatok átmérője 5-10 cm (2-4 in).
Felszíni fibromatosis kicsi, nem rákos daganatok, amelyek lassan nőnek. Általában kézben fejlődnek, amit palmáris fibromatosisnak neveznek. Ezenkívül előfordulhat egy lábfejben is, amelyet úgynevezett plantáris fibromatosisnak vagy a pénisznek nevezik, amelyet penis fibromatosisnak neveznek. Nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a lábakban vagy a péniszben, ha már a kezében vannak. Ezek a tumorok valószínűleg visszatérnek (ismétlődnek), miután eltávolították őket.
Benign desmoid (mély) fibromatosis egy nagyon ritka, nem rákos daganat, amely lassan növekszik. A lágyrészek mélyen a hasban kezdődnek. Ez a fajta daganat a szomszédos szövetekben növekedhet vagy behatolhat. De nem terjedt el a test más részeire. Ezen típusú daganat rákos formája is, amelyet malignus desmoid (mély) fibromatosisnak neveznek.
Szálas histiocytoma gyakran előfordul, mint egy lassan növekvő csomó. Ezt nevezik dermatofibroma vagy sclerosing hemangioma, amikor előfordul a bőr.
Izomszövet
Nem rákos izomdaganatok fordulnak elő leggyakrabban sima (akaratlan) izomban. Vérképzőszervi (önkéntes) izomban is kialakulhatnak.
leiomiómákból nem rákos daganatok, amelyek simaizomban fejlődnek. Gyakran előfordulnak annyi fájdalmas csomók. A leomiomiák szinte bárhonnan elkezdhetők a szervezetben, de a leggyakoribbak a gasztrointesztinális (GI) traktusban és a méhben. (A méhben kialakuló leiomyoma szintén fibroidnak nevezik.) Ezek a jóindulatú daganatok mélyen kialakulhatnak a végtagban, a hasüregben vagy a retroperitoneumban (a has hátán).
rhabdomyoma ritka, nem rákos daganat, amely a vázizomban kezdődik.
Véredény
Az erek nem rákos daganatait benignus vascularis daganatoknak is nevezhetjük.
hemangiomas meglehetősen gyakori nem rákos daganatok. Gyakran jelen vannak a születéskor, és hatással lehetnek a bőrben vagy a belső szervekben lévő vérerekre. A hemangiómák néha kezelés nélkül mennek el.
Benign glomus tumorok általában az ujjak bőre alatt vagy a kezek, csuklók és lábak alatt véredények körül alakulnak ki. Ezeket perivaszkuláris daganatoknak is nevezik. Úgy tűnik, mint egy kis kékes-piros csomó a bőr alatt, és lehet nagyon fájdalmas. Ezen típusú daganat rákos formája is, amelyet malignus glomus tumornak neveznek.
Jóindulatú hemangiopericitoma ritka nem rákos daganat. Általában a kisebb véredények körül alakul ki a lábak, a medence és a hasüreg hátsó részén (retroperitoneum). Ezek a tumorok valószínűleg visszatérnek (ismétlődnek), miután eltávolították őket. Ezen típusú daganat rákos formája is, amelyet malignus hemangiopericytoma-nak hívnak.
Nyirokcsomók
A leggyakoribb nem rákos daganat, amely a nyirokcsomókban fejlődik ki lymphangioma. Ezek a daganatok bármely életkorban előfordulhatnak, de gyakran születéskor vagy kialakulásukkor 2 évnél fiatalabb gyermekeknél fordulnak elő. Általában a fej és a nyak területén fejlõdnek. Lymphangioma lassan növekszik, és úgy néz ki, mint egy puha, tiszta tömeg. Nagyon nagyok lehetnek.
A nyirokrendeletek nem rákos daganatait néha véredény-daganatokkal csoportosítják.
Idegszövet
Vannak idegek az egész testben. A daganatok ezen idegek mentén fejlődhetnek.
neurofibromák kicsi, lassan növekvő csomók a bőr idegeiben, csak a bőr alá (szubkután szövet) vagy a test más részein. A neurofibromák rákosodhatnak, különösen akkor, ha nagyon nagy idegekben fordulnak elő, például a felső karokban vagy nyakakban. Általában felnőtteknél alakulnak ki a 30-as években. Az 1-es típusú neurofibromatózisban (von Recklinghausen-betegségben szenvedő betegek) számos neurofibromát alakulhat ki.
Benigni schwannomas lassan növekvő daganatok, amelyek Schwann sejtekben kezdődnek. Ezek a sejtek alkotják a tokot vagy védőburkolatot az idegek körül. Ezek a daganatok gyakran fordulnak elő a fej és a nyak, a végtagok és a gerince körül a hátsó hátsó részén (retroperitoneum). Általában kevesebb, mint 5 cm (2 in), amikor először diagnosztizálják. De igen nagyok lehetnek, különösen akkor, ha a retroperitoneumban fejlődnek. Ezek a leggyakrabban 20-50 éves felnőtteknél fordulnak elő. A schwannomákat neurilemmómáknak is nevezik. Ezen típusú daganat rákos formája is, amelyet malignus schwannoma-nak hívnak.
neuromák olyan daganatok, amelyek idegsejtekben kezdődnek. Akusztikus neuroma kezdődik az agy és a fül összekötő idegsejtjeiben, amit hallóérzületnek neveznek. Morton neuroma az ujjai közelében idegekben fordul elő.
Bizonytalan szövettípusú benign tumorok
A tumorokat általában a normális sejtek típusától függően nevezik és csoportosítják, a tumorsejtek mikroszkóp alatt néznek ki. Egyes nem rákos daganatok nem kapcsolódtak egyfajta lágyszöveti sejthez. Az orvosok nem tudják, milyen típusú sejtek kezdődtek ezek a daganatok.
myxoma ritka, nem rákos daganat, amelyet rendszerint a végtag nagy izmokban találnak. De ez nem igazán fejlődik az izomsejtekből. Ezek a tumorok nagy mennyiségű nyálka-szerű anyagot hoznak létre, amely megkülönbözteti őket más tumoroktól.
Granulált sejtdaganatok általában szájban fejlődnek, de szinte bárhol a testben is előfordulhatnak. A szakértők szerint ezek a daganatok idegsejtekben kezdődnek, de nem tudják biztosan.
PEComas a tumorok ritka csoportja, amely a szervezetben bárhol fejlődhet. Ezeket perivaszkuláris epithelioid sejt tumoroknak is nevezik. A szakértők úgy vélik, hogy ezek a daganatok az ereket körülvevő sejtekben kezdődnek, de nem tudják biztosan. A PEComas nem lehet rákos vagy rákos. A nem rákos PEComák közé tartozik az angiomyolipoma, amely a vesékben fejlődik ki, és a tüdőben kialakuló lymphangioleiomyomatosis.
Noduláris tenosynovitis egy lassan növekvő csomó, amely a kézben, lábban, boka vagy térdében fordul elő. A noduláris tenosynovitis a leggyakrabban 20-50 éves felnőtteknél alakul ki.
Puha szövetszarkóma
Ha lágyszöveti szarkóma van, vagy közel van valakinek, aki tudja, mit várhat, segíthet megbirkózni vele. Itt fel lehet ismerni a lágyrészek szarkómáit felnőttek körében, beleértve a kockázati tényezőket, tüneteket, hogyan találják őket és hogyan kezelik őket.
A Soft Tissue Sarcomáról
Lásd a lágyrészek szarkóma és a legfrissebb kulcsstatisztikák áttekintését az Egyesült Államokban.
Okok, kockázati tényezők és megelőzés
Tudjon meg többet a lágyrész-szarkóma kockázati tényezőiről, és ha vannak olyan dolgok, amik segíthetnek csökkenteni a kockázatot.
Korai felismerés, diagnosztizálás és beavatkozás
Ismertesse a lágyrészek szarkóma jeleit és tüneteit. Ismerje meg, hogy a lágyrészek szarkóma tesztelésére, diagnosztizálására és beavatkozásra kerül.
Lágyszöveti szarkóma kezelése
Ha lágyszöveti szarkóma előtt állsz, segíthetünk a kezelési lehetőségekről és a lehetséges mellékhatásokról, és tájékoztathatunk rájuk vonatkozó információkról és szolgáltatásainkról.
Kezelés után
Tudjon meg többet arról, hogyan élhet jól a lágyrészek szarkóma kezelése után, és döntéseket hozhasson a következő lépésekről.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: