Squamous Cell Rák

Squamous Cell Rák

A squamous cell cancer (SCC), más néven squamous cell carcinoma, egyfajta bőrrák, amely a pikkelyes sejtekben kezdődik. A squamous sejtek a vékony, lapos sejtek, amelyek a bőrfelületet alkotják, vagy a bőr legkülső rétege. Az SCC-t a sejtek DNS-változásai okozzák, amelyek meggondolatlanul szaporodnak.

A Skin Cancer Foundation szerint az SCC a második leggyakoribb bőrrák. Az Egyesült Államokban körülbelül 700 000 embert diagnosztizálnak ilyen típusú bőrrákkal minden évben.

Az SCC-ben szenvedő emberek gyakran kóros, vörös foltokat, nyitott sebeket vagy szemölcsöket alakítanak ki a bőrükön. Ezek a kóros növekedések bárhonnan fejlődhetnek, de leggyakrabban azokon a területeken találhatók meg, amelyek ultraibolya (UV) sugárzásnak vannak kitéve, akár napfénytől, akár barnító ágyaktól vagy lámpáktól. Az állapot általában nem életveszélyes, de veszélyessé válhat, ha kezeletlenül megy. Ha a kezelést nem kapja meg azonnal, a növekedés mérete növekedhet és terjedhet a test más részeire, komoly szövődéseket okozva.

A bőre több réteget tartalmaz. A bőr külső védő rétege epidermiszként ismert. Az epidermisz lapos sejtekből, bazális sejtekből és melanocitákból áll. Ezek a sejtek folyamatosan áradnak, hogy helyet biztosítsanak a friss, új bőrsejteknek. Ha azonban ezeknek a sejteknek a DNS-ben bizonyos genetikai változások következnek be, bőrrák alakulhat ki. A bőrrák fő típusai: laphámsejtes karcinóma, bazálissejtes karcinóma és rosszindulatú melanoma.

Squamous Cell Rák

A lapos sejtek a bőrfelszínhez legközelebb eső sejtek, és céljuk a bőr vonalának kialakítása. Az SCC gyakran olyan testrészeken fejleszti, amelyek gyakran ki vannak téve az UV sugárzásnak, például az arc, a kéz és a fülek. Bizonyos esetekben előfordulhat a test más területein.

Basal Cell Cancer

A bazális sejtek a pikkelyes sejtek alatt ülnek, és folyamatosan osztanak új sejteket. Az American Cancer Society szerint a bazális sejtrák a leggyakoribb típusú rák. Az SCC-hez hasonlóan a bazálissejtrák olyan területeken fejti ki hatását, amelyek az UV sugaraknak, különösen az arcnak és a nyaknak vannak kitéve. Ez a fajta daganat lassan növekszik, és ritkán terjed a test más részeire. Azonban, ha a bazális sejtrák kezeletlenül alakul ki, akkor végül eljuthat a csontokba és más szövetekbe.

A melanocyták az epidermisz legmélyebb szakaszában találhatók. Ezek a sejtek felelősek a melanin előállításához, a pigmenthez, amely a bőr színét adja. Amikor a rák kialakul a melanocytákban, az állapot rosszindulatú melanoma. A rosszindulatú melanoma kevésbé gyakori, mint a laphámsejtes és basalis rákos megbetegedések, de valószínűbb, hogy növekedni fog és elterjed, ha kezeletlen marad.

Az SCC gyakran előfordul olyan helyeken, ahol UV-sugárzásnak van kitéve, például az arc, a fül és a kéz. Azonban megjelenhet a szájban, az anális területen és a nemi szerveken is.

Korai szakaszában az SCC gyakran pikkelyes, vöröses bőrfelületként jelenik meg. Ahogy fejlődik, ez egy olyan emelkedett alakba fordulhat, amely tovább növekszik. A növekedés is kéregben vagy vérzik. A szájban ez a rák megjelenik egy szájfekély, vagy egy fehér tapasz.

Bizonyos esetekben új növekedést észlel egy már létező hegben, molnában vagy anyajegyben. Bármilyen létező sérülés vagy nem sebészi sérülés is jelentheti az SCC-t.

Beszéljen orvosával vagy bőrgyógyászával azonnal, ha ilyen tüneteket észlel. A korai diagnózis és a kezelés kritikus fontosságú a szövődmények megelőzésére.

A bőrrákot olyan mutációk okozzák, amelyek a bőrsejt DNS-ében fordulnak elő. Ezek a változások abnormális sejteket eredményeznek, hogy megszorozzák az irányítást. Amikor ez a pikkelyes sejtekben fordul elő, az állapot SCC néven ismert.

Az UV sugárzás a DNS-mutációk leggyakoribb oka a bőrrák kialakulásának. Az UV sugárzás napfényben, valamint barnító lámpákban és ágyakban található.

Míg az UV sugárzás gyakori expozíciója nagyban növeli a bőrrák kockázatát, az állapot olyan embereknél is kialakulhat, akik nem töltenek sok időt a napsütésben vagy a szoláriumban. Ezek az emberek genetikailag hajlamosak a bőrrákra, vagy gyengíthetik az immunrendszert, ami növeli a bőrrák kialakulásának valószínűségét. Azok, akik sugárkezelést kaptak más bőrbetegségek esetén, szintén nagyobb kockázatot jelenthetnek a bőrrák esetében.

Az SCC kockázati tényezői a következők:

Kezelőorvosa először fizikai vizsgálatot végez, és vizsgálja meg az abnormális területeket az SCC tünetei tekintetében. Azt is megkérdezik a kórelőzményéről. Ha az SCC gyanúja merül fel, orvosa eldöntheti, hogy a biopsziát a diagnózis megerősítéséhez állítja.

A biopszia általában az érintett bőr nagyon kis részét távolítja el. A bőrmintát ezután laboratóriumba küldik tesztelésre. Bizonyos esetekben az orvosnak esetleg el kell távolítania a teszteléshez nagyobb vagy kóros növekedést. Beszéljen orvosával a potenciális hegesedés vagy biopszia aggodalmairól.

Az SCC kezelés változik. A kezelés alapja:

Ha az SCC-t korán fogják, az állapotot általában sikeresen kezelik. Nehéz lesz gyógyítani, miután elterjedt. Számos kezelés végezhető el irodai eljárásokban.

Egyes orvosok fotodinamikus terápiát, lézeres műtétet és helyi gyógyszereket is alkalmazhatnak az SCC kezelésére. Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala azonban nem hagyta jóvá az SCC kezelésére szolgáló módszereket:

Miután az SCC-t kezelték, fontos, hogy vegyen részt az orvosával végzett összes követési látogatáson. Az SCC visszatérhet, és fontos, hogy havonta legalább havonta ellenőrizze a bőrt bármilyen megelőző vagy rákos területre.

Az SCC korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Ha az SCC-t korai szakaszában nem kezelik, akkor a rák terjedhet a szervezet más területeire, beleértve a nyirokcsomókat és a szerveket is. Ha ez bekövetkezik, az állapot életveszélyes lehet.

Az olyan betegségek, akiknek gyengült immunrendszere van, például HIV, AIDS vagy leukémia, nagyobb a kockázata az SCC súlyosabb formáinak kialakulásában.

Az SCC kockázatának csökkentése érdekében kövesse az alábbi tanácsokat:

Squamous Cell Carcinoma

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

A squamous cell carcinoma (SCC) a bőrrák második leggyakoribb formája. Általában a napsütésben vagy a napozóágyakon UV sugárzás által károsodott területeken találhatók. A napfénynek kitett bőr magában foglalja a fejét, nyakát, füleit, ajkakat, karokat, lábakat és kezeket.

Az SCC meglehetősen lassan növekvő bőrrák. A többi bőrráktól eltérően terjedhet a szövetekbe, a csontokba és a közeli nyirokcsomókba, ahol nehéz lehet kezelni. Ha korán fogott, könnyen kezelhető.

Bizonyos dolgok teszik az SCC fejlesztését:

Az SCC általában kupola alakú dudor vagy vörös, pikkelyes bőrfolt. Általában durva és ropogós, könnyen kopogtatható. A nagy növekedés viszket vagy fájdalmat okozhat. Előfordulhat, hogy a hegek vagy a krónikus bőrbetegségek is előfordulnak, ezért ellenőrizze a változtatásokat, és jelentse azokat orvosának.

Hogyan diagnosztizálják?

Kezelőorvosa bőrbetegségekkel foglalkozó bőrgyógyászhoz fordulhat. Ő fog kérdezni a kórelőzményedről, a súlyos leégésről vagy a beltéri cserzésről, az esetleges fájdalmakról vagy tünetekről, és amikor először jelent meg a helyszín.

Fizikai vizsga lesz a helyszín méretének, alakjának, színének és textúrájának ellenőrzésére. A bőrgyógyász más foltokat keres a testeden, és érezni fogja a nyirokcsomóit, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem nagyobbak vagy nehezebbek a normálisnál. Ha orvosa úgy gondolja, hogy a dudor megkérdőjelezhető, eltávolítja a helyszínen lévő mintát (bőrbiopszia), hogy elküldje a laboratóriumba tesztelés céljából.

kezelések

A squamous cell carcinoma általában kisebb sebészeti beavatkozással kezelhető, ami orvosi rendelőben vagy kórházban végezhető. Az SCC méretétől és helyétől függően orvosa dönthet úgy, hogy az alábbi technikák valamelyikét alkalmazza az eltávolításhoz:

Hogyan védekezhetsz

Ha bőrrákot diagnosztizáltak, akkor nagyobb valószínűséggel kapja újra – ezért keresse fel orvosát rendszeres bőrellenőrzés céljából.

American Cancer Society.

Duke University Medicine: “A bőrrák típusai.”

Tovább a blogra »