Tények és statisztikák

Tények és statisztikák

Leukémia, limfóma, mielóma és myelodysplasiás szindrómák (MDS) olyan rákos megbetegedések, amelyek befolyásolhatják a csontvelőt, a vérsejteket, a nyirokcsomókat és a nyirokrendszeri részeket.

Kattintson az alábbi linkekre az egyes betegségekkel kapcsolatos statisztikák megtekintéséhez:

Általános vérrákok

Előfordulás

Előfordulás

* A CML túlélési aránya a klinikai vizsgálatokban magasabb, mint az itt bemutatott túlélési arány, a SEER adatai alapján. Arra gondolnak, hogy szoros klinikai megfigyelés

és a klinikai vizsgálatokban a gyógyszerek jobb megkötése a betegség progressziójának és a túlélési arány alacsonyabb kockázatával jár együtt.

Hodgkin (HL) és non-Hodgkin (NHL) lymphoma

Előfordulás

Előfordulás

Myelodysplasticis szindrómák (MDS)

Előfordulás

A SEER program csak a közelmúltban kezdte meg az MDS statisztikáinak fenntartását. A SEEr az MDS-re vonatkozóan 2018-ban nem jelentette a prevalencia statisztikákat e kiadvány idején.

Myeloproliferatív daganatok

Előfordulás

A SEER program csak a közelmúltban kezdte meg a statisztikákat az MPN-k számára. A SEEr nem jelentette a prevalencia statisztikákat az MPN-k számára 2018-ban a kiadvány idején.

A SEER program csak a közelmúltban kezdte meg a statisztikákat az MPN-k számára. A SEEr nem jelentette a túlélési statisztikákat az MPN-k számára 2018-ban a kiadvány idején.

A SEER program csak a közelmúltban kezdte meg a statisztikákat az MPN-k számára. A SEER az MPN-k esetében 2018-ban nem jelentett halálozási statisztikát e kiadvány idején.

Forrás:

Kérjük, fontoljon meg egy adományt az LLS-nek, hogy továbbra is biztosítsuk a páciensek támogatását és oktatását, valamint finanszírozzuk a kutatásokat az összes vérrákos betegek eredményeinek javítása érdekében.

Mi a gyermekkori leukémia?

A rák akkor kezdődik, amikor a sejtek elkezdenek növekedni. A test szinte bármelyik részében lévő sejtek rákká válhatnak. Ha többet szeretne megtudni a rákbetegség elindításáról és terjesztéséről, nézze meg Mi a rák? A gyermekkori rákos megbetegedések és a felnőtt rákos megbetegedések közötti különbségekről lásd: Rák gyermekekben.

A leukémia rák, amely a csontvelőben előforduló korai vérképző sejtekben, bizonyos csontok puha belső részében kezdődik. Leggyakrabban a leukémia a fehérvérsejtek rákja, de néhány leukémia más vérsejt típusokban kezdődik.

A csontvelő bármely vérformáló sejtje leukémiás sejtré alakulhat. Amint ez a változás megtörténik, a leukémiás sejtek már nem érik normálisan. A leukémiás sejtek gyorsan reprodukálódnak, és nem halnak meg, amikor csak akarják. Ezek a sejtek felépülnek a csontvelőben, és kiürítik a normál sejteket. A legtöbb esetben a leukémia sejtek meglehetősen gyorsan átjutnak a véráramba. Innen a test más részeire, például a nyirokcsomókra, a lépre, a májra, a központi idegrendszerre (az agyra és a gerincvelőre), a herékre vagy más szervekre juthatnak, ahol más sejteket is képesek a testben munkahelyeket.

Néhány más gyermekkori rák, például neuroblasztóma vagy Wilms-daganat, más szervekben kezdődik és terjedhet a csontvelőre, de ezek a rákok nem leukémia.

Normális csontvelő, vér és nyirokszövet

A különböző típusú leukémia megértéséhez segít megismerni a vér és a nyirokrendszereket.

Csontvelő

A csontvelő a csontok puha belső része. Új vérsejtek (vörösvérsejtek, fehérvérsejtek és vérlemezkék) készülnek ott. A csecsemőknél az aktív csontvelő megtalálható a test szinte minden csontjában, de a tizenéves években elsősorban a lapos csontokban (koponya, vállpántok, bordák, csípőcsontok) és csigolyák (a csontok gerinc).

A csontvelő kisszámú vérsejtsejtekből, érettebb vérformáló sejtekből, zsírsejtekből és szövetekből áll, amelyek segítenek a sejtek növekedésében. A vér őssejtek számos változást követnek el, hogy új vérsejteket hozzanak létre. E folyamat során a sejtek a vérsejtek 3 fő típusának egyikébe fejlődnek.

A vérsejtek típusai

vörös vérsejtek hordozza az oxigént a tüdőből a szervezet összes többi szövetébe, és vegye vissza a széndioxidot a tüdőbe. Túl kevés vörösvérsejt a szervezetben (anémia) fáradtnak, gyengének és légszomjnak érezheti magát, mert a testszövetek nem kapnak elég oxigént.

A vérlemezkék valójában olyan sejttöredékek, amelyeket egy csontvelő-típusú sejt hoz létre megakaryocyta. A vérlemezkék fontosak a vérzés megállításában az erekben lévő lyukak csatlakoztatásával. Túl kevés a vérlemezkék (thrombocytopenia) okozhat Önnek a vérzést vagy a könnyezést.

fehérvérsejtek segítsen a szervezetnek a fertőzések leküzdésében. Ha túl kevés fehérvérsejt gyengíti az immunrendszert, és nagyobb valószínűséggel okoz fertőzést.

A fehérvérsejtek típusai

A limfociták érett, fertőzést gátló sejtek, amelyek fejlődnek lymphoblasttal egyfajta vér őssejt a csontvelőben. A limfociták a nyirokszövetet alkotó fő sejtek, amelyek az immunrendszer jelentős részét képezik. Nyirokszövet található a nyirokcsomókban, a thymusban (a mell csont mögötti kis szerv), a lépben, a mandulákban és az adenoidokban, valamint a csontvelőben. Szétszóródik az emésztőrendszeren és a légzőrendszeren keresztül is. A limfocitáknak két fő típusa van:

A gyermekkori leukémia leggyakoribb akut lymphocytás (limfoblasztikus) leukémiája (ALL), a limfociták korai formáitól származik. Kezdhet akár korai B-sejtekben, akár T-sejtekben az érettség különböző szakaszaiban. Bár mind a B-sejtek, mind a T-sejtek leukémia alakulhatnak ki, a B-sejtes leukémiák sokkal gyakoribbak, mint a T-sejtes leukémiák. További információ: “Hogyan osztályozható a gyermekkori leukémia?”

granulociták érett, fertőzést gátló sejtek, amelyek fejlődnek mieloblasztok, egyfajta vérformáló sejt a csontvelőben. A granulociták olyan szemcsék, amelyek a mikroszkóp alatt foltokként jelennek meg. Ezek a granulátumok olyan enzimeket és egyéb anyagokat tartalmaznak, amelyek elpusztíthatják a baktériumokat, például a baktériumokat. A granulociták 3 fajtája – neutrofil, basophilek, és eozinofilek – a mikroszkóp alatt megkülönböztetik granulátumuk méretét és színét.

A monociták a vérképző monoblasztokból fejlődnek ki a csontvelőben, és a granulocitákhoz kapcsolódnak. Miután körülbelül egy napig cirkulált a véráramban, a monociták belépnek a test szöveteibe, hogy makrofágokká váljanak, ami a baktériumok körülményeit és azok emésztését elpusztíthatják. A makrofágok szintén segítenek a limfocitáknak a kórokozók felismerésében és az ellenanyagok elleni küzdelemben.

A leukémia típusai gyermekeknél

A leukémiát gyakran akut (gyors növekedés) vagy krónikus (lassú növekedés) jellemzi. Szinte minden gyermekkori leukémia akut.

Akut leukémia

Az akut leukémia fő típusai:

Mind az ALL, mind az AML tovább besorolható különböző altípusokra. További információ ezekről az altípusokról: “Hogyan minősül a gyermekkori leukémia?”

Krónikus leukémiák

A krónikus leukémiák sokkal gyakoribbak a felnőtteknél, mint a gyermekeknél. Hajlamosak lassabban növekedni, mint az akut leukémiák, de ezek is nehezebb gyógyítani. A krónikus leukémiák 2 típusra oszthatók.

Fiatal fiatal myelomonocytás leukémia (JMML)

Ez a ritka típusú leukémia nem krónikus, sem akut. A myeloid sejtekből indul ki, de általában nem olyan gyors, mint az AML vagy olyan lassú, mint a CML. Gyakran előfordul a kisgyermekeknél (4 év alatti). A tünetek közé tartoznak a sápadt bőr, a láz, a köhögés, a könnyű véraláfutás vagy a vérzés, a légzés nehézségei (túl sok fehérvérsejt a tüdőben), valamint a megnagyobbodott lép és nyirokcsomók.

Tovább a blogra »