Tesztularis daganatok kiújulása

Tesztularis daganatok kiújulása

Visszatérő és / vagy refractív nonseminoma

Nem-tűző tűzálló

Áttekintés

A betegek a kezdeti terápia után megismétlődhetnek a rákban és / vagy a kezelést követő kemoterápiával szemben refrakterek. A visszatérő rákban szenvedő betegek kimenetele a betegség terjedelmétől, az előzetes terápiától és az elsődleges kezeléstől a visszaesésig eltelt időtől függ. Sok ismétlődő betegségben szenvedő beteg továbbra is gyógyítható.

Számos tényező végül befolyásolja a páciens döntését a rák kezelésére. A rákkezelés célja az lehet, hogy javítja a tüneteket a rák helyi szabályozásán keresztül, megnöveli a páciens esélyét a gyógyításra vagy meghosszabbítja a páciens túlélését. A rák kezelésének lehetséges előnyeit gondosan mérlegelni kell a rákkezelés lehetséges kockázatával.

Az alábbiakban áttekintjük az ismétlődő és / vagy refrakter herék nem-seminoma kezelését. A helyzet sajátos körülményei és a rák prognosztikai tényezői végső soron befolyásolhatják az általános kezelési elvek alkalmazását. A webhelyen található információk célja, hogy segítsenek Önnek a kezelési lehetőségeikről, és megkönnyítsék a kölcsönös vagy megosztott döntéshozatali folyamatot a rákos orvosával.

A legtöbb új kezelést a klinikai vizsgálatok során fejlesztették ki. A klinikai vizsgálatok olyan tanulmányok, amelyek értékelik az új gyógyszerek vagy kezelési stratégiák hatékonyságát. A hatékonyabb rákterápiák kifejlesztése megköveteli, hogy új és innovatív terápiákat értékeljünk rákbetegekkel. A klinikai vizsgálatban való részvétel lehetövé teszi a jobb kezelésekhez való hozzáférést és a meglévö ismeretek megismerését a rák kezelésével kapcsolatban. Klinikai vizsgálatok állnak rendelkezésre a legtöbb rákos stádiumban. A klinikai vizsgálatban való részvétel iránt érdeklődő betegeknek meg kell vitatniuk a klinikai vizsgálatok kockázatát és előnyeit orvosával. Annak érdekében, hogy Ön rákbetegségének optimális kezelését kapja, fontos, hogy folyamatosan tájékoztassák és kövessék a rákos híreket annak érdekében, hogy megismerjék az új kezeléseket és a klinikai vizsgálatok eredményeit.

Rákos megbetegedésben szenvedő betegek műtét vagy sugárkezelés után

Az orchiectomia és / vagy sugárterápiás kezelést követő rákkiújulásban szenvedő betegek tipikusan kemoterápiával kezelhetők. A leggyakrabban alkalmazott kemoterápiás kombinációk közé tartozik a bleomicin, az etopozid és a Platinol® (BEP) 3-szoros, vagy az etopozid és a Platinol® (EP), 4 betegen jó prognózisú betegeknél. A műtétet és / vagy a sugárterápia után visszatérő betegek több mint 90% -át Platinol® alapú kemoterápiában gyógyítják.

A kezdeti kemoterápia sikertelenségének kezelése

Azok a betegek, akiknek a rákja a Platinol®-alapú kemoterápia után fejlődik, eltérő kemoterápiás kezelést igényelnek. A jelenleg rendelkezésre álló kemoterápiás kezelések hosszútávú teljes remissziókat idéznek elő a rákos betegek körülbelül 25% -ánál, akik a Platinol® alapú kezelést követően fennmaradtak vagy visszatérőek voltak. A legkedvezőbb kimenetelnek azok a betegek, akik a kezdeti kemoterápiára és a kiterjedt betegségre nem reagáló betegeknél a teljes kemoterápiára reagálnak.

A Platinol®-alapú kemoterápiára nem reagáló betegek jelentősen rossz prognózissal rendelkeznek. Számos kemoterápiás szert értékeltek intenzíven kezelt vagy Platinol®-refrakter betegeken. Doxorubin, Ellence®, Navelbine®, Hycamtin® vagy biológiai szerek, például suramin és retinsav nem mutattak szignifikáns aktivitást a Platinol® refrakter betegeknél. A paklitaxel azonban megközelítőleg 21% -os válaszadási arányt mutatott, néhány beteg esetében pedig komplett válasz volt. A jelenlegi klinikai vizsgálatok a paclitaxelt más szerekkel kombinálva értékelik. A Gemzar® rákellenes aktivitást mutat az intenzíven előkezelt és refrakter betegek csírasejt-rákos megbetegedéseiben is, és ez egy ésszerű palliatív lehetőség.

A magas dózisú kemoterápia autológ véradósejt-támogatással sikeres hosszú távú teljes remisszió kialakulását tűzálló rákban szenvedő betegeknél. A nagy dózisú kemoterápia (HDC) több rákos sejtet öl meg, mint az alacsonyabb dózisú hagyományos kemoterápia. Sajnálatos módon a HDC szintén megöli a normál sejteket, különösen a csontvelőben a vérkészítő őssejteket. Az őssejtek a csontvelőben keletkező éretlen sejtek, amelyek végül vörösvérsejtekké fejlődnek, amelyek oxigént biztosítanak a szövetek számára; fehérvérsejtek, amelyek a fertőzést harcolják; vagy vérlemezkék, amelyek segítenek a véralvadásban. Az őssejt-transzplantációt alkalmazó kezelési stratégia a vértermelő őssejtek helyreállítására tett kísérlet, miután a HDC csökkentette őket veszélyesen alacsony szintre. Ha az őssejtek kritikusan alacsony szintet érnek el a HDC-től, olyan szövődmények léphetnek fel, mint az anémia, a fertőzés és a vérzés. Ezért feltétlenül szükséges az őssejtszintek lehető leggyorsabb helyreállítása. Az autológ őssejt-transzplantációk magukban foglalják a beteg saját őssejtjeinek gyűjtését a kemoterápiás kezelés előtt. Ezeket az őssejteket megfagyasztják, majd a kezelés után újra beadják a betegekbe a “csontváz mentéséhez”.

Egy nemrégiben végzett klinikai vizsgálatban a kutatók értékelték az új kezelési stratégiát, amely két ismétlődő dózisú HDC-t és autológ őssejt-transzplantátumot tartalmaz recidív heréták esetében. Mindegyik páciens kezdeti terápiában HDC és autológ őssejt-transzplantációt kapott. A kezelést követő három év alatt ezeknek a betegeknek csaknem 60% -a volt rákos.

Egy másik nagy klinikai vizsgálat, amely 150 beteg bevonásával végzett, nagy dózisú Platinol®, etopozid és Ifex® vizsgálatokat végzett. A túlélés esélye a daganatos megbetegedések nélkül 29% volt, ami a vártnál nagyobb lehet a nem őssejtes, hagyományos dózisú terápiában.

Stratégiák a kezelés javítására

A hererák rák kezelésében elért előrehaladás a kemoterápia és a sugárkezelés fejlettebb fejlődése, amely a rák korszerűbb stádiumában és a klinikai vizsgálatokban való részvételben jelentkezik. A jövőbeni haladás a hererák kezelésében a megfelelő klinikai vizsgálatokban való folyamatos részvételből ered. Jelenleg számos olyan aktív kutatási terület van, amelyek javítják a relapszusos / refrakter herékrák kezelését.

Támogató ellátás: A támogató ellátás a rák mellékhatásainak és kezelésének megelőzésére és kezelésére kifejlesztett kezelésekre vonatkozik. A mellékhatások nemcsak a betegek kényelmetlenségét okozzák, hanem a terápia optimális adagolását is megakadályozzák a tervezett dózisban és ütemtervben. A kezelés optimális kimenetelének elérése és az életminőség javítása érdekében elengedhetetlen, hogy a rákból és annak kezeléséből eredő mellékhatásokat megfelelően kezeljék. További információért látogasson el a Supportive Care oldalra.

Új kemoterápiás kezelések: Az új, többféle gyógyszeres kemoterápiás kezelési módszerek kifejlesztése, amelyek új vagy további rákellenes terápiákat tartalmaznak kezelésre való felhasználásra, a klinikai vizsgálatoknak a II. Fázisú klinikai vizsgálatokban végzett aktív területe.

Magas dózisú kemoterápia őssejt-támogatással: Különböző magas dózisú kemoterápiás kezeléseket vizsgálnak refrakter betegségben szenvedő betegeknél. Vannak olyan vizsgálatok is, amelyek egynél több nagy dózisú adagolási rend sorozatos beadását eredményezik.

I. fázisú vizsgálatok: új kemoterápiás szereket tovább fejlesztenek és értékelnek az I. fázisú klinikai vizsgálatokban. Az I. fázisú vizsgálatok célja az új gyógyszerek értékelése annak érdekében, hogy meghatározzák a gyógyszer beadásának legjobb módját, és hogy a gyógyszer rákellenes hatással van-e a betegek számára.

A kezelés típusa és kimenetele a rák állapotától és terjedésétől függ. Annak érdekében, hogy többet megtudjon a legutóbbi, a hererák rák kezelésére vonatkozó információkról, kattintson a megfelelő szakaszra.

Tesztularis daganatok kiújulása

ÁTTEKINTÉS

A testicularis rák vagy a herék rákja akkor jelentkezik, amikor a daganatos sejtek egy vagy mindkét herétben keletkeznek. Ezek a sejtek szabályozatlanul változnak és növekednek, tömeg vagy daganat képződnek. A sejtek képesek a véráram és a nyirokrendszer behatolására és terjedésére is, ami a test más területein jelentkező daganatokhoz vezet, amelyeket metasztázisnak neveznek.

Leggyakrabban a testicularis rákot fájdalmas csomóként detektálják az egyik herékben. A testicularis rák nagyon gyógyítható és a rák egyik leginkább gyógyítható formája. Különösen fontos a hererák felderítése a legkorábbi szakaszokban, ahol a gyógyulási arány közel 100%. Ezért az önvizsgálatok a serdülőkorban kezdődően kulcsfontosságúak a hererák régóta észlelésében.

STATISZTIKA

A testicularis rák a rák leggyakoribb formája a 15-35 éves férfiaknál.

Minden évben mintegy 8850 férfi diagnosztizálnak hererákkal, és körülbelül 410 ember hal meg a betegségből. Ez átlagolja ki minden nap minden órájában, hogy valaki hallja: “Vércukorral rendelkezel.”

A testicularista körülbelül évi 100 000 embert szenved, és évente egy 300 000 ember hal meg a betegségből. Annak érdekében, hogy jobban megértsük ezeket a számokat, 250 beteg közül egy embert diagnosztizálnak a hererákkal egy életen át, és 1-től 5000-ig halnak meg a hererákból.

A herékrák minden esete esetében a teljes ötéves túlélési arány 95%, de a legfontosabb a korai felismerés. Amikor a hererákot korai stádiumban diagnosztizálják, azaz a rák a herékre korlátozódik, az 5 éves túlélési arány 99%. Amikor a rák terjedt a regionális nyirokcsomókra, az 5 éves túlélési arány 96% -ra csökken. Ha a rák metasztázisos (elterjedt) a távoli területekre, az 5 éves túlélési arány 71%.

Jelenleg több mint 250 000 férfi van az Egyesült Államokban, amelyek hererák túlélői.

A testicularis rák a férfiak összes rákjának körülbelül 1% -át teszi ki.

A TESTIKULÁRIS RÁDUM JELLEGEI ÉS TÜNETEI

Nem sokat lehet tenni a herékrák megelőzésére, így a legjobb megelőzés / védelem a testi kockázatok, a jelek, a tünetek és a korai felismerés révén kell tudatosulnia. A gyors kezelés a legjobb eredményeket fogja eredményezni.

A legtöbb testicularis rákot a férfiak vagy a partnerük, nem pedig orvosa állapítja meg. Ha észrevesz valami szokatlan herétet, haladéktalanul értesítse orvosát. A herékrák fő tünete általában a nyak, a keménység vagy fájdalommentes duzzanat. A betegek harminc-negyven százaléka fájdalmas fájdalmat vagy súlyos érzést tapasztalhat az alsó hasban, az anális területen vagy a herezacskóban. A betegek mindössze 10% -a az orvoshoz fordul, és fájdalomérzetet panaszkodik. Sajnálatos módon a betegek 10% -a fejlett tünetekkel kezdi az orvost a rák fejlett terjedése miatt. Haladó tünetek: nyaktömeg; köhögés vagy nehézlégzés; gyomorproblémák, mint például émelygés, hányás, vérzés vagy anorexia; alsó hátfájás; csontfájdalom; idegfájdalom vagy láb duzzanat.

A hererák gyakori tünetei:

Fájdalommentes csomó vagy duzzanat a herékben

A szemcsézettség megváltozása

Egy tompa fájdalma az ágyékban vagy az alsó hasban

A folyadék felgyülemlése a herezacskóban

Fájdalom vagy kellemetlen érzés a herékben vagy a herezacskóban

A koponya, amely nehéz vagy duzzadt

Nagyobb vagy annál gyengébb mell

KOCKÁZATI TÉNYEZŐK

A testicularis rák általában fiatal férfiakban fordul elő. A hererák pontos oka ismeretlen, és sok olyan férfi, akiknél nincsenek kockázati tényezők, kialakulnak a hererák. Az egyes életstílusok, szokások vagy tevékenységek közötti erõs kapcsolatokat, például a kerékpáros lovagolást nem vizsgálták meg a hererákkal. A sérülések és törzsek nem növelik a hererák kialakulásának kockázatát.

Kor: A 15-35 éves korosztályban a fiatal férfiak a legnagyobb kockázatot jelentik a hererákra. Azonban előfordulhat bármilyen korú férfiakban.

Verseny: A testzsírrák 4,5-szer gyakoribb a fehér férfi versekben fekete férfiaknál. A spanyolok, az amerikai indiánok és az ázsiaiak kockázata a fehér és a fekete férfiak között csökken.

Nem lefelé irányuló szemcse (kriptokidizmus): Normális esetben születés után a herék a hasrész belsejéből leereszkednek a herezacskóba. Egyes férfiakban az egyik vagy mindkét herék nem lépnek be a hasvágyba. Azok a férfiak, akiknek a története nem csökkenő herékkel rendelkezik, 3-17-szer nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a hererák, mint azok a férfiak, akiknél a herék normálisan leereszkedtek. A nem leszármaztatott herék korrekciója (orchiopexia) nem csökkentheti a hererák kockázatát, de lehetővé teszi a testcse jobb megfigyelését abnormalitás esetén.

Gonadal Dysgenesis: A gonád (testcukor) rendellenes fejlődése, amely általában egy genetikai szindróma része, megnöveli a hererák kockázatát.

Klinefeter-szindróma: A genetikai szindróma, ahol a hímek születnek egy extra kromoszómával, növeli a hererák kockázatát.

A testicularis személyi vagy családi tünetei: Az agy, testvér vagy nagybátyja a hererákkal némileg megnövelheti a testicularis kialakulásának kockázatát.

A gyengébb bizonyítékok azt sugallják a meddőség, a testicularis atrófia, az ikerágy vagy a kóros sperma paraméterei növelheti a hererák kockázatát.

In situ karcinóma (CIS), amelyet intratubularis csírasejt-neopláziának is neveznek: Az in situ jelenlétének vizsgálata a herékben növeli a hererák kockázatát.

TERMÉKENYSÉG

Az egyik herék eltávolítása nem befolyásolja a megmaradó testcéma spermium termelő képességét. A sugárterápia és a kemoterápia azonban ideiglenesen vagy tartósan csökkentheti a spermiumok számát.

Minden olyan embernek, aki sugárterápiát vagy kemoterápiát kap, a termékenységi problémákat orvosával kell megbeszélnie. Spermbanking, ahol a spermaminták hosszú távú tárolás céljából fagyasztva lehetségesek, és a mintákat be kell nyújtani a sugárzás vagy a kemoterápiás kezelések megkezdése előtt. Egy későbbi szakaszban a spermium felengedhető és fertilitási kezelésekben alkalmazható.

DIAGNÓZIS ÉS VIZSGÁLAT

A herékrák diagnosztizálásához az orvosnak teljes orvosi előzményre és fizikális vizsgálatra lesz szüksége. Ha egy csomó vagy rendellenességet észlelnek, az orvos ultrahangot fog rendelni a herezacskóból. Ha az ultrahang azt jelzi, hogy van egy szilárd tumor a herékben, akkor a műtétre lesz szükség, hogy eltávolítsák a herétet és teszteljék a tumort, hogy rákos legyen. Sajnos a biopsziák nem ajánlottak a hererákra, mivel maga a biopszia növelheti annak esélyét, hogy a rák terjed a test más területeire. Ha a daganatot rákkeltőnek találják, akkor más teszteket is rendeznek, mint pl. A mellkasröntgen, a CT-vizsgálat és a vérmunka annak meghatározására, hogy a rák előrehaladott-e, és ha terjed.

Fizikai vizsga: Az orvos megvizsgálja a herékeket, finoman forgatva két ujját és a hüvelykujját, hogy azonosítsa a kóros csomókat. Az orvosa ellenőrizheti az ágyék területét, a has, a hónalját és a nyakat is, hogy duzzadt nyirokcsomókat keres. Az orvos megvizsgálhatja Önt is a mellérzékenység vagy a bõvítés területén, és hallgathatja a tüdejét.

Scrotal ultrahang: A scrotal ultrahang egy fájdalommentes, nem invazív eljárás, amelyben nagy frekvenciájú hanghullámokat használnak a scrotum és a herék belsejében lévő képek előállítására. Ez ugyanaz a technológia, amelyet a terhes nőknél alkalmaznak, ha sonogramot kapnak. A képek azt mutatják, hogy vannak-e szilárd masszák, duzzanat vagy folyadékgyűjtemények a koponyatban.

Transscrotal biopszia: Az eljárás biopsziának a koponyából és a herékről való eltávolításáról.

A transzkópos biopsziát el kell ítélni, és nem szabad végrehajtani. A herék nyirok-rendszere a hasába esik, míg a hasnyálmirigy nyirok rendszere az alsó lábakba folyik. A biopsziát a haskocsatornán keresztül rákos sejteket lehet elhagyni a herezacskóban, és a nyirokelvezetés megváltoztatható. Ez azt jelenti, hogy bármely rák olyan módon terjedhet, amely nem olyan kiszámítható, mint a normális testicularis rák terjedése.

Radical Orchiectomy: Orchiectomia: az egyik vagy mindkét herék eltávolítása. A radikális azt jelenti, hogy az eltávolítást úgy végezzük el, hogy a bemetszést magasra tesszük az ágyék területén. A metszés nem a magzatban található. A testcse eltávolításának oka, hogy a nyirokelvezető rendszerben nem történt változás. Az ok hasonló ahhoz, hogy az átkristály biopsziát miért ítélik el. A pletykákkal ellentétben a testcik eltávolítása nem befolyásolja az erekció elérésének képességét, és ritkán akadályozza a gyermek apasági képességét. Miután a herék eltávolításra került, a laboratóriumba elküldi a biopsziát vagy a tumor egy kis mintáját annak meghatározására, hogy a sejtek rákos (rosszindulatú) vagy nem rákos (jóindulatú).

Megjelenés műtét után: Vannak lehetőségek a protézis implantátum vagy műtéti beültetés után. Kozmetikai vagy pszichológiai okok miatt egyes férfiak választhatják, hogy a herék implantátumát normális haskörnyezet megjelenéséhez adják. Az implantátumok nem élnek fiziológiai funkcióval. A döntés az egyénre vonatkozik, és megbeszélhető a sebészével. Sok férfi vár a kezelés után, hogy ezt a lehetőséget teljes mértékben figyelembe vegye, és néhány férfi nem szereti a protézist a beültetés után, és végül eltávolítja.

Mellkas röntgen:

Az elülső és az oldalsó mellkas röntgenkészüléke meg van győződve arról, hogy a rák terjedt-e a tüdő vagy a mellkasi üreg.

CT-vizsgálat: a CT-scan a számítógépes tomográfia számára rövid.

A CT-vizsgálatok háromdimenziós képet alkotnak a test belsejéről egy röntgenkészülékkel. Általában szükség van arra, hogy inni egy festéket, és kontrasztanyagot is befecskendezzenek az erekbe, hogy jobban lássák a belső struktúrákat. A CT-vizsgálatok a leggyakoribb képi vizsgálati tesztek, amelyek a hererákra vonatkoznak.

A has / medence CT-vizsgálata megtörtént annak megállapítására, hogy a retroperitonealis terület (gyomor terület) vagy a medence nyirokcsomói érintettek-e a rák. A CT-scan a leghatékonyabb képalkotó teszt annak meghatározására, hogy a rák terjedése és a vizsgálódás a mellkas és / vagy az agy között is elvégezhető-e.

MRI, csontvizsgálat, PET vizsgálat

A CT-vizsgálatok a hererákos betegek számára előnyös képalkotó tesztek. Bizonyos esetekben azonban más vizsgálatokra is szükség lehet, mint például az MRI, a Bone Scan vagy a PET scan. Ha orvosa elrendeli az egyik tesztet, akkor meg kell vitatni vele, hogy miért szükséges a teszt.

Vérvizsgálatok vagy tumorjelölők: A testüreg-rák vagy a csírasejt tumorok fehérjéket vagy hormonokat szelektálhatnak a véráramba. A vérben lévő fehérjék / hormonok szintjét a laboratóriumban mérhetjük, és gyakran tumor markereknek nevezhetjük. A daganat markerek szintjei segítenek ellenőrizni, hogy a diagnózis helyes-e és / vagy hogy a beteg reagál bizonyos kezelésekre. Ezek a tumor markerek közé tartoznak: AFP (alfa-Fetoprotein), béta-hCG (béta-humán korionos gonadotropin) és LDH (tejsav-dehidrogenáz). A herékrák nem minden formája tumor markert hoz létre, vagy emeli a szintjét, és akkor is van testicularis, még akkor is, ha tumormarkerek normálisak.

AFP (alfa-fetoprotein): Az AFP előállítható tiszta embrió-karcinóma, sárgabarack-daganat vagy kombinált tumorok által. A tiszta seminoma vagy choriocarcinoma nem szekretálja. Ha a szeminoma diagnosztizálása történik, de az APF emelkedik, akkor újra meg kell vizsgálni a patológiai mintát.

Beta-hCG (béta-humán korionos gonadotropin: A Beta-hCG ugyanaz az anyag, amely segít azonosítani, hogy a nők terhesek-e. Azonban egyes hererák okozzák az anyagot is. Ezek a daganatok magukban foglalják az embrionális karcinómát és a choriocarcinomát. A szeminomák mindössze 5-10% -a szekretálja a béta-hCG-t, és ha kiválasztódik, általában alacsonyabb szinteken történik.

LDH (tejsav-dehidrogenáz): Az LDH a legkevésbé specifikus tumorsejtek a hererákra. A szintek a hereráktól eltérő okok miatt emelkedhetnek. Az LDH-szintek monitorozása azonban több információt adhat orvosának a rákról és a kezelésről.

TESTICULAR RAKORLAT TÍPUSAI

A spermiumot termelő sejteket csíracelláknak nevezik. E csírasejtekben csaknem minden hererák (95%) kezdődik, és csírasejt-daganatoknak vagy GCT-knek tekinthetők.

A csírasejt tumorokat továbbá szeminomákként vagy nemszeminómákként osztályozzák. Vannak más típusú rákok is, amelyek a herékben kialakulhatnak, de nagyon ritkák, és csak röviden tárgyalnak.

A csírasejt tumorok hatvan százaléka semininomák, a többi pedig nemszeminémák. Mindkét két csíra sejt tumor mindegyike viselkedik másképp. A szeminomák hajlamosak lassabban terjedni, míg a nem szeminomák hajlamosak gyorsabban elterjedni és metasztatizálni. A szeminóma szempontjából a tumor csak seminoma lehet. Ha a tumor mind seminoma, mind nemszeminóma sejttípusokat tartalmaz, akkor a daganatot nemszeminómának kell tekinteni. Van egy precancerus állapot is, amelyet karcinóma in situ neveznek.

Karcinóma in situ

A karcinóma in situ vagy intratubularis csírasejt-neopláziája olyan, mint egy precancerus sejtforma, és nem mindig lép be a rákba. Az in situ karcinóma általában nem invazív, és csak biopszia után észlelhető, mivel nem keletkezik csomókban vagy tüneteket okoz. Még sok vita van a karcinóma in situ kezeléséről.

Seminoma

A seminomák klasszikusak, anaplasztikusak vagy spermatocitikusok.

Klasszikus Seminoma az összes seminoma esetek 80-85% -át teszi ki, és főként a 30-50 éves férfiaknál fordul elő. A klasszikus seminoma ritkán, ha valaha is, serdülőkben vagy csecsemőknél fordul elő.

Anaplastic Seminoma az összes seminoma esetek 5-10% -át teszi ki, és a klasszikus szeminoma esetében hasonló korokban fordul elő. Az anaplasztikus szeminomák agresszívabbak, mint a többi seminoma típusok.

Spermatocytikus Seminomák az összes seminoma esetek 2-12% -át teszi ki. A spermatocytikus szeminomák kevésbé agresszívak, és az esetek közel fele 50 év feletti férfiakban fordul elő.

Nonseminomas

A nonseminomák négy típusa létezik: embrionális carcinoma, sárgabarack carcinoma, choriocarcinoma és teratoma. A legtöbb nonseminoma legalább két vagy több ilyen különböző sejttípusot tartalmaz, és vegyesnek tekinthető. Azonban tiszta nonseminomák vagy tumorok, amelyek csak az egyik nem-szeminóma típusú sejteket tartalmazzák.

Embrionális carcinoma: A nonseminomák kb. 40% -a tartalmaz embrió karcinóma. A tiszta embriósejtes daganatok csak a nemszeminóma esetek 3-4% -ában fordulnak elő. Az embrionális karcinóma főleg 25-35 éves férfiakban fordul elő. Ez a sejttípus is gyorsan növekszik és a herékön kívül terjed.

Yolk Sac Carcinoma: Szintén nevezik endodermális sinus daganatoknak, infantilis embrió-karcinómának vagy orchidoblastoma-nak. Ezek a sejtek úgy néznek ki, mint a korai embrió sárgáját, és a gyermekeknél a hererák leggyakoribb formája. Ha azonban a tojássárgák rákos megbetegedése felnőttekben fejlődik, akkor komolyabb helyzetben van, mint gyermekkorban. Ez a tumortípus az alfa-fetoprotein (AFP) nevű anyagot a véráramba bocsátja ki. Az AFP szintjének mérése a vérben segíthet megerõsíteni a diagnózist és figyelemmel kísérheti a kezelésre adott válaszokat.

koriokarcinomák: A choriocarcinomák nagyon ritkák és nagyon agresszív típusú hererák. Gyorsan elterjedtek a test távoli területeire. Ez a fajta sejt termel anyagot a véráramba, amelyet humán korion gonadotropinnak (HCG) neveznek. A vér HCG szintjének mérése segíthet a diagnózis megerősítésében és a kezelésre adott válasz monitorozásában.

teratomák: A teratoma háromféle: érett teratoma, éretlen teratoma és teratoma rosszindulatú transzformációval. A teratópok a felnőttek 3% -a és a gyermekkori hereszádrák 38% -a.

Érett Teratoma: Ezek a sejtek hasonlóak a felnőtt szövetek sejtjeihez, és ritkán terjednek más területekre.

Éretlen teratoma: Ezek a sejtek jobban hasonlítanak a korai embriókéhoz és hajlamosak a távolabbi területekre terjeszteni, és évekig megismétlődni a kezelés után.

Teratoma malignus transzformációval: Ezek a daganatok nagyon ritkák. Egyes sejtek érett teratomának tűnnek, míg mások a rák egyéb formáihoz hasonlítanak.

Egyéb ritkabb testicularis rákok

Stromális tumorok: A sztróma a herék és a daganatok támogató és hormontermelő szövetei alakulhatnak ki ezeken a struktúrákban. A stromális tumorok a felnőtt testicularis rákok kevesebb mint 4% -át, a gyermekkori esetek legfeljebb 20% -át teszik ki. Stromális tumorok két típusa létezik: Leydig sejtdaganatok és sertoli sejt tumorok.

Leydig sejtdaganatok: A Leydig sejtdaganatok Leydig sejtekből fejlődnek ki. A herékben a Leydig sejtek általában hormonokat termelnek, például a tesztoszteront. A Leydig-sejtes tumorok 75% -a felnőtteknél fordul elő, és 25% -uk a gyermekeknél fordul elő. A műtét általában a fenti daganatokat gyógyítja, mivel általában nem terjednek ki a herékön. Ha azonban a testén kívül terjednek, akkor a prognózis gyenge, mert a Leydig sejtdaganatok nem reagálnak nagyon jól a kemoterápiára vagy a sugárzásra.

Sertoli sejtdaganatok: A Sertoli sejt általában támogatja és táplálja a csíra sejteket termelő spermákat. Azonban a Sertoli-sejtdaganatok kialakulhatnak, bár általában jóindulatúak. Ha elterjednek, általában nem nagyon reagálnak a kemoterápiára vagy a sugárzásra.

Másodlagos testicularis tumorok: A tumorok a test más területein kezdődhetnek, majd terjednek a herékre. Ezek másodlagos testicularis daganatoknak tekintendők. Ezek közül a leggyakoribb a limfóma. Leukémiás sejtek is kialakíthatják a tumorokat a herékben. Más daganatok, amelyek másodlagos testicularis daganatokat képezhetnek, a következők: prosztatarák, tüdőrák, melanoma (bőrrák), veserák és egyéb szervrák.

MEGÁLLÓHELYEKRE

A testicularis rák előrehaladt és fokozatosan terjed. Kivétel ez alól a choriocarcinoma jelenléte. Ez a terjedés szintén jelzi a hererák rákos állapotát. A lépcsőzés a hererák rákos megbetegedésének leírása, hogy mennyire nagy a daganat, mennyit nőtt, és terjedt el a test más területeire, például a nyirokcsomókra vagy más szervekre.

staging: A hererákrák kialakulása az Amerikai Rákellenes Bizottság (AJC) és az International Union Against Cancer (Rákok elleni nemzetközi szervezet) által kidolgozott iránymutatásokat követi. A Staging egy TNMS protokollt követi, és a következőket veszi figyelembe:

T (tumor) – a herék területét, amelybe a daganat behatol

N (Csomópontok) – a regionális nyirokcsomók, ha vannak ilyenek, a rák terjed. A nyirokcsomókat klinikai adatok, például a CT vizsgálatok vagy a biopsziás minták patológiai adatai alapján értékelhetik.

M (Metastses) – Van-e bizonyíték arra, hogy a rák elterjedt (metasztatizált) a heréktől távol eső területre.

S (szérum tumor markerek) – A daganatok által kiválasztott anyagokat mérni lehet a vérben, és milyen szinteket lehet mérni.

A TMNS-adatokat ezután összeszedik, hogy meghatározzák a hererák rákos állapotát. A szakaszokat I., II. Vagy III. Fokozatnak (1, 2 vagy 3) nevezzük, majd a betű jelzi, hogy a fázisban a rák esik-e, például a IIa. Szakasz kissé kevésbé súlyos, mint a IIb.

A szakaszok tartalmazzák:

Ia fázis

Ib. Szakasz

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

KEZELÉS

A testicularis rák nagyon kezelhető, különösen ha korán fogott. A korai felismerési kezelések hatékonyabbak és gyakran kevésbé agresszívek, mint amikor a rákot a későbbi szakaszokban észlelik. A kezelések közé tartozik a műtét, a sugárterápia és / vagy a kemoterápia. A kezelések függenek a hererák típusától és állapotától, valamint az egyéni preferenciáktól. A szeminomák általában érzékenyebbek a sugárkezelésre, mint a nemszeminémák.

Aktív megfigyelés:

Ha a páciens korai stádiumú herékrákot diagnosztizál, és tumor markerei normálisak vagy normál esetben visszatérnek a műtét után, akkor aktív felügyeleti program lehet kezelési lehetőség. Ez az opció CT-szkenneléssel, röntgenfelvétellel és vérrel végzett rendszeres orvosi látogatásokat foglal magában, hogy szorosan figyelemmel kísérhesse a rák visszatérését. Ez az opció nagy elkötelezettséget igényel a páciens és az orvos számára, hogy kövessék a felügyeleti ütemtervet, hogy az esetleges megismétlődés korai szakaszban kimutatható legyen. Sok férfi (70-80%) képes elkerülni a további kemoterápiát / sugárzást az orchiectomia után, és az aktív felügyelet lehetővé teszi ezt a lehetőséget, de a követési ütemterv sok elkötelezettséget igényel és orvosával kell megbeszélni. Néhány menetrend 1-2 óránként szükség lehet ellenőrzésekre.

Sugárkezelés:

A sugárterápia nagy energiájú sugárzási sugárzást használ a rákos sejtek elpusztítására, amelyek az orchiectomia után maradtak. Ezek a rákos sejtek felett átjuthatnak a nyirokrendszeren keresztül a test más területeire. A külső sugárzás célja a hasi és / vagy ágyék nyirokcsomói számára, hogy megöljenek minden rákos sejtet. A sugárterápiát általában hetente öt napon keresztül, 3-4 héten keresztül végzik. A normális sejteket a sugárzás is elpusztítja, és mellékhatásokhoz vezethet.

A sugárkezelés mellékhatásai: Fáradtság, bőrelváltozások / égések, étvágytalanság, émelygés, hasmenés, merev izületek / izmok. Ezek a mellékhatások általában csak átmenetiek és a kezelés végeztével javulniuk kell. A sugárterápia megzavarhatja a spermium termelését is, annak ellenére, hogy pajzsokat használnak, hogy csökkentse a megmaradt testcse által leadott sugárzás mennyiségét.

kemoterápia:

A kemoterápia olyan gyógyszerek, amelyeket intravénásan adnak be a fennmaradó ráksejtek elpusztításához és a rák visszatartásához. A kemoterápiát általában nem a seminomákra használják, mint a seminomákat. A kemoterápiát rendszerint ciklusokban adják, ami azt jelenti, hogy naponta 5 napig adják be, majd a következő két héten nem adnak be adatot, majd a ciklus megismétlődik.

A kemoterápia szintén megöli az egészséges sejteket, és mellékhatásokhoz vezethet. A kemoterápia mellékhatásai: hányinger, hányás, hajhullás, étvágytalanság, fáradtság, szájsebészet, láz, hidegrázás, zsibbadás. A kemoterápia megzavarhatja a spermiumtermelést, amely állandó lehet.

Retroperitoneális nyirokcsomó-disszekció (RPLND)

Ez egy olyan műtét, amely eltávolítja a hasüreg hátsó részén található retroperitoneális nyirokcsomókat. A műtét a hasrész közepén metszi a nyirokcsomók eltávolítását. Az RPLND egy komplex művelet, amely jelentős tapasztalatokat és technikai készségeket igényel a nyirokcsomók eltávolítása és a mellékhatások valószínűségének csökkentése érdekében. Az RPLND-t csak egy sebész végezheti, aki nagyon tapasztalta ezt a műveletet.

Tovább a blogra »