Az utóbbi években sok előrelépés történt annak megértése során, hogy mi történik a méhnyak sejtjeiben, amikor a rák kialakul. Ezenkívül több kockázati tényezőt is azonosítottak, amelyek növelik annak valószínűségét, hogy egy nő a méhnyakrák kialakulásában (lásd: Melyek a méhnyakrák kockázati tényezői?).
A normális emberi sejtek fejlődése nagyban függ a sejtek DNS-ben található információktól. A DNS a sejtjeink kémiai eleme, amely a génjeinket alkotja, amelyek szabályozzák a sejtek működését. Úgy nézünk ki, mint a szüleink, mert ők a DNSünk forrása. De a DNS többet ér, mint hogy nézzük.
Egyes gének szabályozzák a sejtek növekedését, megosztását és halálát: ·
A rákokat olyan DNS-mutációk okozhatják (génhibák), amelyek bekapcsolják az onkogént, vagy kikapcsolják a tumorszuppresszor géneket.
Az emberi papillomavírusok (HPV) két, E6 és E7 néven ismert fehérjét termelnek, amelyek bizonyos tumorszuppresszor géneket kikapcsolnak. Ez lehetővé teheti, hogy a nyaki bélsejtek túlságosan növekedjenek, és további génváltozások alakuljanak ki, amelyek egyes esetekben rákhoz vezethetnek.
A HPV azonban nem a méhnyakrák egyetlen oka. A HPV-ben szenvedő nők többsége nem kap méhnyakrákot, és bizonyos egyéb kockázati tényezők, mint például a dohányzás és a HIV-fertőzés, befolyásolják, hogy a HPV-nek kitett nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki a méhnyakrák.
A legtöbb olyan nő, aki kóros méhnyakkeltő szűrővizsgálattal rendelkezik, nem rendelkezik méhnyakrákkal. A legtöbb embernek korai sejtváltozása van, melyet megfigyelhet, mivel gyakran elhagyják magukat – vagy korábban kezelik, később megakadályozzák a problémákat. Fontos, hogy az egészségügyi szakember által ajánlott nyomon követési látogatások, tesztek vagy kezelések kapjanak.
Az oldalon található információkat e-könyvként vagy PDF formátumban is elérheti. Használja ezt az információt, hogy segítsen megbeszélést folytatni orvosával rendellenes méhnyakrák szűrés eredménye után. Ha további kérdései vannak a méhnyakrák szűrésével kapcsolatban, forduljon a National Cancer Institute-hez.
Az orvosom azt mondta nekem, hogy bizonyos típusú HPV okoznak méhnyakrákot, valamint más típusú rákot, még néhány torokrákot is.
A HPV-k olyan kapcsolódó vírusok egy csoportja, amelyek közül néhány szexuális kontaktuson keresztül terjed, és rákot okozhat, beleértve a méhnyakrákot is. Íme néhány alapvető tény a HPV-ről:
A legtöbb HPV-fertőzés, még a nagy kockázatú típusok esetén is, önmagában távozik anélkül, hogy problémákat okozna. A szervezet immunrendszere küzd. Azonban néha a magas kockázatú HPV-típusú fertőzések nem mennek el. Ha a méhnyakrák nagy kockázatú HPV fertőzése sok évet vesz igénybe, a sejtek abnormálisvá válhatnak. Ezek a változások idővel rosszabbodhatnak és méhnyakrákká válhatnak. Bár jelenleg nincs mód a HPV fertőzés kezelésére, a méhnyakrák megelőzésére a kóros méhnyakrák sejtek detektálása és eltávolítása előtt rákosodás lép fel.
A dohányzás növelheti azt a kockázatot, hogy a HPV fertőzés megmarad és méhnyakrák kialakulása alakul ki. Tehát ha dohányzik, és kóros pap- vagy HPV-teszt eredménye van, különösen fontos a dohányzás abbahagyása.
A HPV fertőzések gyakoriak. A legtöbb ember, akinek szexuális aktivitása van, HPV fertőzést okozhat, és soha nem ismeri. A HPV fertőzések bőrrel való érintkezésen át terjedhetnek, beleértve a vaginális, anális és orális szexet. Habár az óvszer csökkenti a HPV-fertőzés kockázatát, nem védi őket teljesen.
A szexuális úton terjedő humán papillomavírusok (HPV-k) sokféle típusa létezik
A Pap-teszt és a HPV-vizsgálat méhnyakrák szűrővizsgálatok. A szűrés a betegség megelőzését jelenti, mielőtt tünetek lennének. A nőknek a méhnyakrák szűrésére is szükségük van, még akkor is, ha jól érzik magukat. A szűrés segíthet megtalálni a méhnyakrákban bekövetkező változásokat, így megkaphatja a szükséges nyomon követést és kezelést, hogy egészséges maradjon.
A Pap-teszt (más néven Pap-kimutatás) olyan méhnyakrák-változásokat talál, amelyek méhnyakrákba fordulhatnak. Azt is felismeri a méhnyakrákot. A páciensvizsgálat néha olyan állapotokat is észlel, mint például fertőzés vagy gyulladás, amelyek nem rákbetegek.
Az emberi papillomavírus (HPV) vizsgálata olyan fertőzöttségeket okozhat, amelyek rákot okozhatnak a HPV-ben.
A Cotesting azt jelenti, hogy egyszerre mind a papírtesztet, mind a HPV tesztet elvégzik.
A méhnyak a női reproduktív rendszer része. Ez a méh alsó, keskeny vége, amely a hüvelyhez vezet, amint az a fenti képen látható. A méhnyak a szülés ideje alatt megnyílik, hogy lehetővé tegye a babának átadását.
A méhnyakrák szűrővizsgálatait általában kismedencei vizsga során végzik. Ez alatt a vizsga alatt fekszenek a hátán egy vizsgabiztoson, térdre hajolnak, és lábaidat kengyelbe helyezzük. Az egészségügyi szolgáltató gyengéden megnyitja a hüvelyét egy speculummal, hogy megnézze a méhnyakot. Egy puha, keskeny kefét vagy spatulát használnak arra, hogy összegyűjtsék a méhnyakból származó sejtek egy kis részét.
A méhnyakrák mintáját elküldi a laborba, és ellenőrizni fogja a kóros méhnyakrák sejtjeit. Ugyanez a minta HPV-vizsgálattal ellenőrizhető HPV-vizsgálattal is. Ha mind a pap-tesztet, mind a HPV-tesztet elvégezték, akkor ez az ún.
A kismedencei vizsga többet tartalmaz, mint papíron és / vagy HPV-teszten vett mintákat. Egészségügyi szolgáltatója ellenőrzi a méh és a petefészkek méretét, alakját és pozícióját, valamint bármilyen csomók vagy ciszták megjelenését. A végbél is ellenőrizhető csomók vagy rendellenes területek. A legtöbb egészségügyi szolgáltató megmondja, hogy mit várhat a vizsga minden egyes szakaszában, így könnyedén leszel. Amikor beszél az egészségügyi szolgáltatójával, kérheti a szexuális úton terjedő fertőzések (STI) tesztelését is.
Az orvosok irodái, klinikái és közösségi egészségügyi központjai pap- és HPV-teszteket kínálnak. Sok nő megkapja ezeket a vizsgálatokat az ob / gyn (szülészeti / nőgyógyászati) orvosoktól. Ha nincs orvosa, akkor rendszeresen megtalálja a közelben lévő klinikát, amely méhnyakrák szűrést ajánl fel:
Kérje az egészségügyi szolgáltatót:
Az egészségügyi szolgáltató kérheti:
Kérje az egészségügyi szolgáltatót:
A cervicalisszűrési ajánlásokat az Egyesült Államok Preventive Services Task Force (USPSTF) és más szervezetek frissítik az alábbiak alapján:
Beszélje meg egészségügyi szolgáltatójával, hogy mikor kell elkezdeni a szűrést, milyen gyakran kell szűrni és milyen szűrővizsgálatot kell alkalmazni. A szűrések között ezek a korok és idők a legtöbb nőre vonatkoznak, mindaddig, amíg normál vizsgálati eredményekkel rendelkeznek. Az iránymutatások nem vonatkoznak bizonyos betegségekkel rendelkező nőkre. A feltételek felsorolását lásd az Iránymutatások kivételek című részben.
Pácienseim, akik több mint 30 évesek lehetnek mind a pap-, mind a HPV-tesztek együtt. Ezt nevezik gyertyafénynek. Ez azt jelenti, hogy csak 5 éven át kell átvizsgálni, amíg a vizsgálati eredmények normálisak.
Az Ön kórelőzményétől függően az egészségügyi szolgáltató ajánlhat több vagy kevesebb gyakori szűrést.
A gyakoribb szűrés ajánlott azoknak a nőknek, akik:
A szűrés nem szükséges olyan nők esetében, akik:
A pápa eredményei azt mutatják, hogy a nyaki sejtek normálisak vagy rendellenesek-e. A páciens-teszt szintén elégtelennek bizonyulhat. A következő lépések lehetnek:
A papírtesztek általában 1-3 hét múlva jönnek vissza a laborból. Lehet, hogy levél vagy telefonhívás érkezik az egészségügyi szolgáltatótól. Ha nem hallja a szolgáltatóját, hívja fel és kérje meg a teszt eredményeit. Kérdezzen utána az esetleges nyomon követési látogatásokról vagy tesztekről.
Atipikus squamous sejtek meghatározatlan jelentőségűek
Az ASC-US a leggyakoribb abnormális papírteszt. Ez azt jelenti, hogy egyes sejtek nem tűnnek teljesen normálisnak, de nem világos, hogy a változásokat HPV fertőzés okozza. Más dolgok abból adódhatnak, hogy a sejtek abnormálisnak tűnnek, például az irritáció, bizonyos fertőzések, például élesztő fertőzés, növekedés, például jóindulatú (nem rákos) polipok vagy ciszták, valamint terhesség vagy menopauza során előforduló hormonok változása. Bár ezek a dolgok a méhnyakrák rendellenes megjelenését okozhatják, nem kapcsolódnak a rákhoz.
Lehetséges következő lépések: Általában HPV-vizsgálatot végeznek, vagy a páciensvizsgálatot 12 hónap alatt meg lehet ismételni.
Atipikus mirigyes sejtek
Az AGC azt jelenti, hogy néhány mirigysejtet találtak, amelyek nem tűnnek rendesnek. Több tesztelés javasolt.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
Alacsony-fokozatú, squamous intraepithelialis elváltozások
Az LSIL néha enyhe diszplázia. Az is lehet CIN 1. Az LSIL azt jelenti, hogy alacsony a változás. Az LSIL változásokat általában HPV fertőzés okozza. Bár a változások önmagukban is eltűnhetnek, további vizsgálatokat végeznek annak megállapítására, hogy vannak-e olyan súlyos változások, amelyeket kezelni kell.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
Atipikus squamous cellák, nem zárható ki a HSIL
Az ASC-H azt jelenti, hogy bizonyos kóros pikkelysejteket találtak, amelyek magas fokú, laphámos intraepitheliális elváltozások (HSIL) lehetnek, bár nem biztos. További tesztelés ajánlott.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
Magas fokú, squamous intraepithelialis elváltozások
A HSIL néha mérsékelt vagy súlyos dysplasia. Úgy is nevezhető CIN 2, CIN 2/3 vagy CIN 3. A HSIL azt jelenti, hogy súlyosabb változások vannak, mint az LSIL, a nyaki sejtekben. Ezeket a változásokat a HPV okozza, és nem kezelhetők a méhnyakrákkal.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
Adenocarcinoma In Situ
Az AIS azt jelenti, hogy a méhnyak mirigyeiben előrehaladott elváltozás (rendellenes növekedés területe) található. Az AIS elváltozások rákká válhatnak (cervicalis adenocarcinoma), ha nem kezelik.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
Néha méhnyakrák (squamous cell carcinoma vagy adenocarcinoma) található. Azoknál a nőknél, akiket rendszeres időközönként átvizsgálnak, nagyon ritkán fordul elő, hogy a rákos sejtek papírteszten találhatók. Tudjon meg többet a méhnyakrákról, beleértve a méhnyakrák kezelése (PDQ ®) és a beavatkozási lehetőségeket.
Lehetséges következő lépések: Colposcopy és biopszia, ahogyan azt a Follow-Up Testing szakasz ismerteti.
A CIN-t cervicalis intraepithelialis neoplazia-nak is nevezik. Ez azt jelenti, hogy kóros sejteket találtak a méhnyak felszínén. A CIN-t általában az emberi papillomavírus (HPV) bizonyos típusai okozzák, és a méhnyak biopsziájáról van szó. A CIN nem rák, de rákká válhat, és el nem terjeszthető a közeli normális szövetre, ha nem kezelik. 1-től 3-ig terjedő skálán osztályozódik, attól függően, hogy milyen kóros a sejtek mikroszkóp alatt és milyen mértékben érintett a méhszövet. Például a CIN 1 kismértékben rendellenes sejteket tartalmaz, és kevésbé valószínű, hogy rákosá válik, mint a CIN 2 vagy a CIN 3.
Ha papírt és HPV-tesztet kapsz, ezt úgynevezett “cotesting” -nek nevezik. Az irányelvek azt tanácsolják, hogy a rutin Pap és HPV gyomorozás a 30 éves és idősebb nőkre korlátozódjon. Mindazonáltal a HPV vizsgálatot bármilyen korú nőknél alkalmazhatják a tisztázatlan páciensmérés eredményei után, és segítheti az egészségügyi szolgáltatót abban, hogy további értékelésre van szükség.
A laboratóriumi eredmények általában 1-3 héten belül visszatérnek a laborból. Lehet, hogy levél vagy telefonhívás érkezik az egészségügyi szolgáltatótól. Ha nem hallja a szolgáltatóját, hívja fel és kérje meg a teszt eredményeit. Kérdezzen utána az esetleges nyomon követési látogatásokról vagy tesztekről.
Az orvosom elmondta, hogyan működik a papírteszt és a HPV teszt. Megragadta az idejét, hogy segítsen nekem megérteni a következő lépéseket, és miért kellett elvállalnom őket.
Ha mind az Ön papírtesztje, mind a HPV teszt eredményei normálisak, az egészségügyi szolgáltató valószínűleg azt fogja mondani, hogy 5 évvel a következő legfontosabb (Pap és HPV teszt) előtt várhat.
Ha mind a páciensvizsgálat, mind a HPV vizsgálati eredmények abnormálisak, akkor további vizsgálatokra és esetleg kezelésre lesz szükség. Az első lépés általában egy kolposzkópia. A kolposzkópia egy olyan vizsga, amely lehetővé teszi az egészségügyi szolgáltató számára, hogy közelebbről megvizsgálja a méhnyakot, és távolítsa el a méhnyakrák egy mintáját egy patológus számára; ezt az eljárást biopsziának nevezik. A mintát mikroszkóp alatt ellenőrizzük a betegség jelei miatt. Az eredmények alapján az Ön egészségügyi szakembere eldönti, hogy szükség van-e további tesztelésre vagy kezelésre.
A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a HPV-vizsgálat egyedülállóan hatásos a méhnyakrák szűrésére. Az FDA nemrégiben jóváhagyta ezt a felhasználást. A jövőben a méhnyaki szűrések csak HPV tesztet igényelhetnek. Beszéljen az egészségügyi szolgáltatóval, hogy többet megtudjon.
Ne feledje, hogy a kóros nyaki szűrővizsgálat eredményeinek többsége nem rendelkezik rákkal. Ha azonban abnormális teszt eredménye van, akkor fontos, hogy az egészségügyi szakember által ajánlott nyomon követési teszteket és / vagy kezelést megkapja. A lehetséges lépések és kezelések ebben a fejezetben találhatók, hogy segítsen többet megtudni és beszélni az egészségügyi szolgáltatóval.
Örömmel tanultam az orvostól, hogy a legtöbb rendellenes méhnyakrák megváltoztatható, mielőtt egészségügyi problémákat okozna.
A teszt eredményétől függően a következő lépések a következők lehetnek:
Beszéljen orvosával, hogy megtudja, mire számíthat az eljárás során és után. Egyes nőknél a vérzés és / vagy a váladék egy biopszia után következik be. Másoknak olyan fájdalma van, amely úgy néz ki, mint a menstruációs görcsök. Az alábbi kérdések listája hasznos lehet, ha beszélni szeretne az egészségügyi szolgáltatóval, hogy többet megtudjon.
Néhány rendellenes cervicalis változást el kell távolítani, hogy ne váljanak rákká. Kezelőorvosa beszélni fog Önnel arról, hogy melyik kezelés ajánlott Önnek és miért. A szakasz végén feltett kérdések segítséget nyújthatnak Önnek az egészségügyi szolgáltatóval való beszélgetéshez, hogy többet megtudjon.
A humán papillomavírus (HPV) vakcinázás védelmet nyújt a HPV-típusokkal való fertőzéssel szemben, amelyek:
A HPV vakcinázás védelmet nyújt a HPV-típusok által okozott fertőzés ellen is, amelyek a legtöbb szemölcsöket a nemi szervek és a végbélnyílás környékén okozzák.
Milyen korban kell a gyermekeknek a HPV vakcinát?
A lányoknak és a fiúknak a HPV vakcina sorozat 11 vagy 12 éves korában kell elkezdeniük; 9 éves kortól kezdődhet és 26 éves kortól adható. A Preteens gyakran kapja meg a HPV vakcinát ugyanabban az időben, mint a hervadó köhögés és az agyhártyagyulladás elleni vakcinák. A preteenseknek erősebb immunválaszuk van a HPV vakcinára, mint az idősebb serdülőkre.
Hány adagot adtak?
Mi van akkor, ha valaki nem kapja meg az ajánlott adagokat fiatalabb korban, vagy befejezheti a sorozatot?
A sorozat befejezéséhez szükség esetén a vakcinázást 26 éves korig lehet adni.
A vakcinázott nőket még mindig ki kell szűrni a méhnyakrákra?
Igen. Mivel a HPV vakcinázás nem véd minden olyan HPV-típus ellen, amely méhnyakrákot okozhat, fontos, hogy rendszeresen szűrjen.
A HPV vakcina biztonságos?
Igen. A HPV vakcina mellékhatásai hasonlóak más vakcinákéhoz, és enyhe fájdalmat okozhatnak abban a karban, ahol a vakcinát adták. Néha enyhe láz, szédülés vagy émelygés is előfordulhat.