Wofulo

A hasnyálmirigyrák kockázata

Pancreatica


Részvétel, támogatás, és
Küzdelem a hasnyálmirigyben
Rák !

Kattintson ide további információért !

Hasnyálmirigyrákos témák

Hasnyálmirigyrákos okok és kockázati tényezők

A hasnyálmirigyrák (a hasnyálmirigy duktális adenokarcinóma) valódi sajátos oka általában egyáltalán nem ismert. De léteznek populációs szintű vizsgálatok, amelyek bizonyítják az egyes viselkedések vagy jellemzők és a hasnyálmirigyrák közötti kapcsolatokat. A hasnyálmirigy-rák gyakoribbá válik egyes családokban, például azoknál, akik úgy tűnik, hogy hordozzák az egyik BRCA genetikai mutációt, amelyet gyakrabban találtak az askenázi zsidó háttérben és természetesen másokat is.

A kockázati tényező egy olyan változó, amely hajlamos lehet arra, hogy növelje az egyén kockázatát a hasnyálmirigy-rák kialakulásához. Akik vagyunk és mit csinálunk, van valami hatásuk a betegségekre, amelyekre szerződést köthetünk. Ebben a folyamatban a hasnyálmirigyrák nem különbözik más betegségektől; bár még mindig sok mindent tudunk a hasnyálmirigyrák kockázati tényezőinek okairól és hatásairól.

Ha sok kockázati tényező van, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a hasnyálmirigy-rákkal megbirkózunk. És sokan sokan nem ismerik teljesen megértett okukat, miért szerezhették meg a betegséget. Fontos megérteni a kockázati tényezők központi fogalmának korlátozását – talán hasznosak, de nem véglegesek.

A hasnyálmirigy-rák előfordulási gyakorisága a korral nő; a legtöbb ember 60 és 80 év közöttiek között, amikor megkapja a diagnózist. A hasnyálmirigy-rák diagnózisában a medián életkor 70 és 71 év közötti. Az emberek túlságosan képviseltették magukat, bár az utóbbi években a férfiak és nők közötti szakadék összezsugorodott, valószínűleg a dohányzás nőtt a nők körében. A múltban azt tapasztalták, hogy a férfiaknál a hasnyálmirigy-rák kialakulásának kockázatát akár 30% -kal is növelték (nőknél), de megmagyarázhatatlan okok miatt, esetleg dohányzás esetén ez a nemi különbség a legutóbbi időkben jelentősen csökkent.

Az afroamerikaiak általában nagyobb valószínűséggel vesznek részt a hasnyálmirigyben, mint a kaukázusiak. Ennek okai nem teljesen egyértelműek, de köze lehet a táplálékhoz, a dohányzáshoz, a cukorbetegséghez és az elhízáshoz.

A cigaretta dohányzás kiemelkedő kockázati tényező. Úgy gondolják, hogy a hasnyálmirigyrákok 20-30% -a a dohányzásnak tulajdonítható. A dohányzás egyéb formái (beleértve a füstmentes formákat) növelhetik a kockázatot. De az is igaz, hogy a dohányzás abbahagyása után körülbelül tíz év alatt a hasnyálmirigyrák aránya visszaesik azok körében, akik soha nem füstöltek.

A hasnyálmirigy-rákban nagyobb a valószínűsége a cukorbetegeknél, de a vizsgálati eredmények egy kicsit vegyesek. Nem teljesen világos, hogy a cukorbetegség oka vagy eredménye. Ez magában foglalja és különösen igaz lehet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél. Hasonlóképpen, az elhízott betegeknél nagyobb a rizikó a hasnyálmirigy-rák kialakulásának kockázatával, bár ezek egy része a cukorbetegség és az elhízás közötti összefüggés alapján magyarázható.

Bizonyos közzétett orvosi cikkekhez tartozik a zsírban gazdag, nagy húsú és / vagy feldolgozott húst tartalmazó étrend, amelyhez a hasnyálmirigyrák magasabb aránya kapcsolódik. A kávé jelenleg úgy gondolja, hogy nem jelent kockázati tényezőt a hasnyálmirigyrákra. Az alkohol mérsékelt bevitele viszonylag biztonságosnak tűnik, de a közelmúltban végzett vizsgálatokban a túlzott és hosszadalmas alkoholfogyasztás összefüggést mutat a hasnyálmirigyrák nagyobb valószínűségével.

Bizonyos betegségek, amelyek vagy úgy tűnik, hogy közvetlenül hatnak a hasnyálmirigyre, úgy tűnik, hogy a hasnyálmirigy-daganatos megbetegedések nagyobb eséllyel járnak, és így kockázati tényezők. Ezek közé tartozik például a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, a májcirrózis, a Helicobacter pylori (H. pylori) baktériumokhoz kapcsolódó peptikus fekélybetegség és bizonyos típusú hepatitis.

Az adott fémekkel, kémiai anyagokkal és színezékekkel szembeni hosszabb expozíció lehet a hasnyálmirigy-rák kockázati tényezője.

A hasnyálmirigyrák bizonyos családokban futtatható a genetikai kockázati tényezők miatt. Úgy gondolják, hogy genetikai hajlamuk a hasnyálmirigy-rák akár 10% -áért is felelős.

A hasnyálmirigy-rák (adenocarcinoma) magasabb incidenciájára hajlamos genetikai típusú szindrómák vagy betegségkomplexumok közé tartoznak a BRCA1 és BRCA2 gének, a genetikai melanoma, a genetikai krónikus pancreatitis, a genetikai nem polip colorectalis tumor (Lynch-szindróma) Peutz-Jeghers-szindróma és Von Hippel-Lindau-szindróma.

A neuroendokrin daganatok, a szigetsejt-daganatok és a carcinoid tumorok például örökletes hajlamú hajlamosító betegségekkel, például neurofibromatosisokkal és különböző “több endokrin neoplazia” (MEN) típusú szindrómákkal is társulhatnak.

Az alábbi cikkek az orvosi folyóiratcikkek kivonatainak címét írják le, amelyek érdekesek vagy hasznosak lehetnek azok számára, akik érdeklődnek a témával kapcsolatos további információk iránt. Ezeket a kivonatokat itt lehet keresni.

  • 1-Nov-16 – Külső rizikófaktorok a hasnyálmirigyrákra
  • 14-Oct-16 – A száj mikrobotája a hasnyálmirigyrák kockázatával kapcsolatban
  • 1-Nov.-15 – A hasnyálmirigy-rák: Ipari és környezeti expozíciók
  • 1-Dec-13 – Periódális betegség és a hasnyálmirigy adenokarcinoma
  • 1-Dec-13 – Fehér sejt telomerek és a hasnyálmirigy rizikója
  • 20-nov.-13. – Apririn védettség a hasnyálmirigy rák ellen
    • 21-Aug-13 – Családos cukorbetegség Mellitus és a hasnyálmirigy rákja
    • 14-Jul-13 – A hasnyálmirigy adenokarcinómájával társult májvírusok?
    • 1-Apr-13 – A hasnyálmirigy-rák kockázatának növekedése az A típusú vércsoportnál
    • Január-1-én – Diabetes Mellitus a hasnyálmirigy-kockázat kockázati tényezőjeként
    • Május 15.-12. – A cukorbetegség javítja a hasnyálmirigy túlélését
    • 1-Sep-11 – Hasnyálmirigyrákos betegek a BRCA génnel – Kezelés DNS-keresztkötéses szerekkel
  • Augusztus 1.-11. – A BRCA génnel és a hasnyálmirigy rákkal való reakciója a platina gyógyszerterápiára
  • Május 1.-11. – A családtagok nagy kockázatú hasnyálmirigy-szűréssel foglalkoznak
  • 1-Apr-11 – Célzott terápia a BRCA hasnyálmirigyrákra
  • 1-nov.-09. – Részesedő kockázat a családtagoknál, akiknek a hasnyálmirigy-rák története van
  • 1-Oct-09 – A HBV lehetséges kapcsolata a hasnyálmirigyrákhoz
  • 08-május-08 – MMC Chemo a BRCA Gene-beteg számára
  • 1-Apr-04 – A hasnyálmirigyrák családi kockázata
  • 15-Jun-03 – A táplálkozás a hasnyálmirigyrák kockázati tényezőjeként
  • 5-Feb-03 – Hasnyálmirigyrák a családban a BRACA2 génmutációval

Mit kínálunk azoknak, akik a pattanásos rákot kapják ma

Részvétel, támogatás, Harc a hasnyálmirigy-rákban!

A 2-es típusú cukorbetegség növelheti a hasnyálmirigy-rák kockázatát: tanulmány; Önnek tudnia kell a kockázati tényezőket

A hasnyálmirigyrák okozta okai: A közelmúltban kialakuló cukorbetegség a hasnyálmirigy-daganatok körülbelül 2,3-szorosának nagyobb kockázatával jár, mint a régóta fennálló cukorbetegség.

A 2-es típusú cukorbetegség nagyobb kockázatot jelenthet a hasnyálmirigyrákra

Főbb

  1. A cukorbetegség egyaránt kockázati tényező és a hasnyálmirigyrák okozta következménye
  2. A hasnyálmirigy-rák gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél
  3. Az elhízás kockázati tényező mind a cukorbetegségben, mind a hasnyálmirigyrákban

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek nagyobb kockázattal járnak a hasnyálmirigyrák kialakulásában
Photo Credit: iStock

A vizsgálat részeként az ANI beszámol arról, hogy a kutatók megvizsgálták az afroamerikaiak és a latinosok közötti közelmúltbeli cukorbetegség és hasnyálmirigyrák közötti kapcsolatot. Ez a két populáció azok, akiknek magas a cukorbetegség kockázata.

A diabéteszeknél a hasnyálmirigyrák kétszeresére nőtt. A tanulmány megállapításai alátámasztják azt a hipotézist, hogy a hasnyálmirigyrákban kialakult diabétesz a hasnyálmirigyrák kialakulásának megnyilvánulása. Ugyanezt a megnyilvánulást nem találták másfajta rákos megbetegedés, prosztata, vastagbélrák és mellrák esetében is.

A hasnyálmirigy-rák gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél
Photo Credit: iStock

A 2. típusú cukorbetegséghez kapcsolódó egyéb kockázati tényezők

Magas vérnyomás, magas vér trigliceridszint (zsír), terhességi cukorbetegség vagy 4 kg-nál nagyobb súlyú csecsemő születése, magas zsírtartalmú és szénsavas táplálék, magas alkoholfogyasztás, ülő életmód, elhízás, etnikum, ahol az afrikai Az amerikaiak és az ázsiai amerikaiak hajlamosabbak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, mint a nem-spanyol fehérek és az öregedés a 2-es típusú cukorbetegség közös kockázati tényezői. A 45 év felettieknél nagyobb a kockázata a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának.

A hasnyálmirigyrák azonban más kockázati tényezőkkel rendelkezik a cukorbetegségben.

A hasnyálmirigyrák kockázati tényezői

1. dohányzás: A dohányosok 2-3-szor nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a hasnyálmirigyrákban, mint másoké.

2. Öregedés: A hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata a korral nő. A 45 év felettieknél nagyobb a kockázata a hasnyálmirigyrák kialakulásának.

3. Nemzetiség: Ez hasonlóképpen a hasnyálmirigyrákra, ahol az ázsiai, spanyol és fehér emberek hajlamosabbak a hasnyálmirigyrák kockázatára.

4. Nem: A hasnyálmirigy-rák gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél.

5. Elhízás: A magas zsírtartalmú ételek fogyasztása növelheti a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyét. Az elhízott és túlsúlyos férfiak és nők nagyobb kockázattal járnak. Az alkohol rendszeres vagy krónikus alkalmazása növelheti a hasnyálmirigy-rák kialakulását a visszatérő hasnyálmirigy-gyulladás miatt.

Az elhízás növelheti a 2-es típusú cukorbetegség és a hasnyálmirigyrák kockázatát
Photo Credit: iStock

6. Családi történelem: Időnként a hasnyálmirigyrák a családoknál is működhet. Ez ismert familiáris hasnyálmirigyrák. A 2 családtagból álló, első fokú rokonok, például szülő, gyermek vagy testvérek, vagy legalább 3 családtagja van hasnyálmirigy-rákkal.

7. Diabétesz: Azok, akik sok éve cukorbetegségben szenvednek, nagyobb a kockázata a hasnyálmirigyrák kialakulásának. A hirtelen kialakuló cukorbetegség későbbi felnőttkorban is előfordulhat a hasnyálmirigyrák korai tüneteivel. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy nem minden cukorbetegségben szenvednek hasnyálmirigy-rákot.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!