Wofulo

Bőr rák

Bőr rák

Bowen-betegség

A Bowen-kór egyfajta bőrrák, többet tudhat meg a diagnosztizálásról és arról, hogy milyen kezelésre számíthat.

A Bowen-kór a pikkelysejtes bőrrák nagyon korai formája. Úgynevezett squamous cell carcinoma in situ. Az orvosok előzetesen invazívnak nevezik a Bowen-betegséget. Ez azt jelenti, hogy vannak rákos sejtek, de csak a bőr legkülső rétegében, az epidermiszben vannak. Néha a bőrfelületen terjedhet.

Ha nem kezelik, akkor kis esély van arra, hogy Bowen betegsége terjedhet a bőr mélyebb rétegeibe. Ez azt jelenti, hogy invazív rákká vált, és ezután terjedhet a nyirokrendszerbe. A Bowen-betegség hosszú időt vesz igénybe invazív rák kialakulásához. De a rák kialakulásának veszélye addig marad, amíg a Bowen-t nem kezelik.

A bolygó laphámrákhoz hasonlóan a Bowen-betegség bárhová nőhet. A leggyakoribb a következő:

A kifejezést a Bowen-betegség gyakran a squamous-sejtes karcinóma esetében alkalmazzák in situ a nemi szervek vagy anus körül.

Kockázatok és okok

Bowen-betegség sok esetben nem tudjuk, mi okozta. Általában köze van a naphoz. De mivel ez a test olyan területein is előfordulhat, amelyek általában nem a napnak vannak kitéve, ez nem az egyetlen ok.

A Bowen-betegség egyik típusát bowenoid papulózisnak nevezik. Ez a HPV 16 néven ismert genitális szemölcsvírussal járó fertőzéshez társul. Ez a vírus egyik típusa, amely szintén a méhnyakrákhoz és a pénisz rákához kapcsolódik.

A Bowen általában vöröses foltként jelenik meg. Néha ezek foltok, vagy szemölcsök lehetnek. Gyakran az érintett bőr piros és fájó. A bowenoid papulózis általában a férfiaknál és a nőknél jelentkezik a pubicus vagy genitális területeken. Ez barna vagy sötétbarna foltként jelenik meg. Amikor a Bowen-t a vulva-körzetben (a női nemi szervek külső részein) vagy a szájban találják, fehér bőrfoltok lehetnek a leukoplakia nevű bőrön.

Bowen egyik gyakori tünete a viszketés. De gyakran nincsenek tünetek, csak a bőrön lévő tapasz. Bizonyos esetekben az érintett bőr fájdalmas lehet és vérzik.

Vannak néhány kezelés a Bowen-betegség, mint például:

  • imiquimod krémet
  • kemoterápiás krémek, amelyek közvetlenül az érintett bőrre kerülnek
  • fagyasztva folyékony nitrogénnel
  • sebészet

Mindezek a kezelések jól működhetnek. Az alkalmazott kezelés gyakran attól függ, hogy a test melyik része érintett. Mivel sok kezelés van, és mivel ez egy nagyon korai típusú bőrrák, a gyógyulási arányok magasak.

Bowen betegsége

A beteg a
Az információs szabvány

Értékelte:
Dr. John Cox, 2016. augusztus 08

Ebben a sorozatban

Bowen-betegség egy vagy több kisméretű piros bőrfoltot okoz. Ez akkor fordul elő, ha az érintett területen a bőr külső rétegében (epidermisz) abnormális sejtek növekednek. Ez nem bőrrák, de azért fontos, mert néha bőrrák alakulhat ki. Emiatt általában a kezelést javasolják. A kezelést követően szoros nyomon követésre van szükség a Bowen-betegség bármilyen visszatérésének (megismétlődésének) ellenőrzéséhez.

Ebben a cikkben

  • nyíl lefeléA bőr megértése
  • nyíl lefeléMi a Bowen-betegség?
  • nyíl lefeléMik a Bowen-kór tünetei?
  • nyíl lefeléMi okozza a Bowen-betegséget?
  • nyíl lefeléMilyen gyakori a Bowen-kór?
  • nyíl lefeléKi alakul Bowen-betegség?
  • nyíl lefeléHogyan diagnosztizálják a Bowen-betegséget?
  • nyíl lefeléMi a Bowen-kór kezelésére?
  • nyíl lefeléMi a kilátások (prognózis)?
  • nyíl lefeléLehetséges a Bowen-betegség megelőzése?

Bowen betegsége

Ebben a cikkben

A bőr megértése

A bőrnek két rétege van – a külső réteg (epidermisz) és a belső réteg (dermis). A dermis alatt a zsírréteg, majd a mélyebb szerkezetek, mint az izmok és az inak.

Az epidermisznek három fő sejtje van:

  • Basális sejtek. Ezek a sejtek alsó rétegei az epidermiszben.
  • keratinocitákat. Ezek a sejtek a bazális réteg felett helyezkednek el. Keratin nevű anyagot készítenek, amely kemény viaszos anyag. A keratinociták folyamatosan el vannak osztva, és bizonyos számú halnak meg egy adott időpontban. Az epidermisz felső (hornyos) rétege keratinocitákat tartalmazó halott keratinocytákból áll. A bőr tetejét folyamatosan elöntik és helyettesíti a keratin tartalmú új halott sejtek.
  • A melanociták. Ezek a sejtek az epidermisz alján vannak szaggatva. Melaninnak hívják a pigmentet, amikor a bőr napfénynek van kitéve. A melanin átjut a közeli bőrsejtekre, hogy megóvja őket a napsugaraktól. A melanin a bőrt barnás bőrűekké teszi. A sötét bőrű emberek aktívabb melanocyták.

Mi a Bowen-betegség?

A Bowen-betegség a bőrtani szakember (bőrgyógyász) után kapta meg nevét, aki először 1912-ben írta le. Ez akkor fordul elő, ha a bőr külső rétegében (epidermisz) abnormális sejtek növekednek. Ezek a kóros sejtek csak az epidermiszben vannak, és nem terjedtek el máshol.

Nem bőrrák, hanem néha bőrrák alakulhat ki. Egyes orvosok a Bowen-kórra utalnak, mint rákos megbetegedés, mert rák kialakulásának lehetőségei vannak. Ezt a “carcinoma in situ” típusúnak is nevezhetjük. A “karcinóma” a rákot jelenti, és “in situ” a “helyén” latinul. Vagyis az abnormális sejtek nem terjednek tovább, mint az epidermisz, így nincs jele a behatoló ráknak.

Becslések szerint a Bowen-betegség kb. 3-ból 100 foltban valódi bőrrák alakulhat ki, amelyet squamous cell carcinomának neveznek, ha nem kezelik.

Mik a Bowen-kór tünetei?

A Bowen-betegség tipikusan egy vörös arcú bőrpakolás, amelynek szabálytalan alakja van. Úgy néz ki, hogy ropogós vagy pikkelyes. Néha a Bowen-féle tapasz repedt vagy fekélyes lehet, és vérzik. A javítások lassan megnőhetnek. A Bowen-kór patches lehet néhány milliméter átmérőjű, de egyes esetekben akár több centiméterre is nőhet. Néha korai stádiumaiban a Bowen-betegség téveszti más bőrproblémák, mint a gyűrűgyulladás, pikkelysömör vagy discoid ekcéma. A kép egy tipikus Bowen-féle tapaszt tapaszt.

A Bowen-betegség gyakoribb a napsütéses bőrfelületeken. Az Egyesült Királyságban az esetek mintegy háromnegyedében a lábszár a térd alatt található. Az is megjelenhet a nyakon vagy az arcon, ami gyakoribb Ausztráliában és az USA-ban. A köröm alatti vagy köré található. Található a tenyéren, a talpokon, a hátsó folyosón (anus) és a nemi szerveken.

A genitális területeken előforduló Bowen-kórtípusú bőrfoltok különböző neveket kaphatnak. Például Bowen-féle betegség, amely a péniszen fordul elő, az úgynevezett “Queries-i erythroplázia”.

A legtöbb embernek csak egy patchja van a Bowen-betegségnek, de 10-ből egy-két embernek egynél több patchja lehet egyszerre

Ha Bowen-betegség tapaszja kezd fekélyessé válni, vérzik, vagy ha egy apró bukás jelentkezik, akkor ez valószínűleg arra utaló jel, hogy kezdett megváltozni bőrrákban. Ha ez történik, kérdezze meg kezelőorvosát minél előbb. A nemi szerveken vagy anuson ható Bowen-betegség nagyobb valószínűséggel alakulhat ki bőrrákban, mint más helyeken a Bowen-kór.

Mi okozza a Bowen-betegséget?

A Bowen-betegség tapaszja látható ok nélkül jelentkezhet, és senkit érinthet. Vannak azonban különböző dolgok, amelyekről azt gondolják, hogy növelik a Bowen-betegség kialakulásának kockázatát. Ezek tartalmazzák:

  • Hosszú távú napozás. Szintén használják a napágyakat.
  • Előző radioterápiás kezelés – például a rák esetében.
  • immunszuppresszió. Ha az Ön immunrendszere valamilyen okból nem működik jól, ez növelheti a Bowen-betegség kockázatát. Például, ha AIDS-es vagy rákos kezelésben részesül. Szintén ha szervtranszplantálták, például veseátültetést, és olyan gyógyszerekkel rendelkeztek, amelyek elnyomják az immunrendszert a szerv elutasításának megelőzése érdekében.
  • Fertőzés az emberi papillomavírussal (HPV). Ez egy csíra (vírus), amely hatással lehet a bőrére és a nedvszívó membránokra (nyálkahártyára), amelyek a test különböző részeit vonják be, beleértve a száját, a torkát és a nemi szervet. Több mint százféle HPV van. Egyes HPV-típusok bőrsérüléseket és vérzéseket okozhatnak; mások genitális szemölcsöket okozhatnak. Azonban sok típus nem okoz problémát egyáltalán. Egyes HPV-típusokról ismert, hogy növelik a rákos megbetegedések, köztük a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Úgy gondolják, hogy a HPV részt vehet mind a nemi Bowen-betegség, mind a Bowen-betegség kialakulásában a bőr más részein. A 16-os HPV-típus a leggyakrabban társult. Azonban nem mindenki, aki Bowen-kórral rendelkezik, HPV-fertőzéssel jár. A HPV immunizálás védelmet nyújt a HPV legtöbb rákot okozó törzsével szemben.
  • A bőr korábbi sérülése. Ha sérült a bőrén, amely tartós (krónikus) bőrkárosodást vagy hegesedést okozott, ez növelheti a Bowen-betegség kialakulásának kockázatát ezen a területen.
  • Gyulladásos bőrelváltozások. Ritkán előfordulhat, hogy krónikus bőrgyulladási problémákkal küzdő emberek, mint például az ekcéma, Bowen-kór kialakulásához vezethetnek.

Milyen gyakori a Bowen-kór?

Az egyesült királyságbeli 100 ezer ember körül körülbelül 15 embert gondolnak Bowen-betegség kialakítására.

Ki alakul Bowen-betegség?

Bowen-betegség gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. Az esetek mintegy háromnegyede nők. Leggyakrabban a hatvanas években szenvedő embereket érinti. Ez gyakoribb a fehér bőrű embereknél és a testrészeken, ahol a bőr napfénynek van kitéve.

Lehetséges, hogy nagyobb valószínűséggel fejleszti Bowen-betegségét, ha korábban egy nem-melanoma bőrrákos megbetegedés egy csoportja volt. Ezek a bőrrákok, amelyek nem rosszindulatú melanoma. Ezek közé tartoznak a bázissejtes karcinóma és a laphámsejtes karcinóma. Bővebb információért lásd a különálló betegtájékoztatót, a Skin Cancer – Non melanoma című kiadványt.

Nagyon valószínű, hogy nem melanoma bőrrákot alakít ki, ha Bowen-kórban szenved. Ez valószínűleg a túlzott napi expozíciónak tulajdonítható, ami mind Bowen-betegség, mind nem-melanoma bőrrák esetén kockázati tényező.

Hogyan diagnosztizálják a Bowen-betegséget?

A Bowen-betegséget rendszerint a bőrön való tipikus megjelenése gyanítja. Azonban, hogy a diagnózist, egy kis mintát a bőr (a biopszia) lehet venni. Ezt egy laboratóriumban vizsgálják. A Bowen-betegség jellemzően mikroszkóp alatt vizsgálva lesz.

Mi a Bowen-kór kezelésére?

Ha Bowen-kórban szenved, rendszerint orvoshoz kell fordulni, aki bőrgyógyász (bőrgyógyász). Képesek lesznek megbeszélni veled a kezelési lehetőségeket. Nincs egyértelmű “helyes út”, hogy minden embert, aki Bowen-betegségben szenved. A kezelés számos különböző dologtól függhet, beleértve a Bowen-folt tapasz helyét, annak méretét és vastagságát, és hány Bowen-féle tapaszt tapaszt.

A kezelési lehetőségek:

Megfigyelés (“nézés és várakozás”)

Ez egyes emberek számára lehet opció. Például ez akkor lehet tanácsos, ha Ön egy lassan növekvő, vékony patch Bowen-kórban van a testében, ahol nehéz lehet a bőr gyógyulása (például a cumisüveg). A bőrén a bőr nagyon vékony és finom, ami azt jelenti, hogy a gyógyulás tovább tarthat.

A bőrre alkalmazott krémek

Bizonyos krémek használhatók a Bowen-kór kezelésében. Ezek segíthetnek bizonyos esetekben megölni és megszabadulni a kóros sejtektől. Az ilyen krémek közé tartozik az 5-fluorouracil (5-FU). Az 5-FU krémet naponta egyszer vagy kétszer kell alkalmazni három-négy hétig, és néha hosszabb ideig. A krém könnyen alkalmazható. A probléma az, hogy nagyon bosszantó lehet a bőrre. A bőre pirosra válhat, és valójában rosszabbá válhat, ha a kezelést használja

A kezelést meg kell ismételni egy későbbi időpontban, ha a Bowen-féle tapasz jön vissza. Az 5-FU kezelés különösen akkor hasznos lehet a Bowen-betegség nagyméretű tapaszjaiban vagy olyan területeken, ahol a bőr gyógyulása gyenge lehet, például a lábszár (a fentiekben leírtak szerint). Néha alkalmazható olyan személyeknél is, akiknek számos különböző Bowen-folt van.

Egyéb kezelések az 5-FU krémmel történő kezelés előtt adhatók meg. Ez az, hogy a krémet könnyebben felszívja a bőröd. Ezek közé tartoznak az iontoforézisnek nevezett folyamat, ahol elektromos áram vezet a krémet a szövetekbe vagy a bőr lézeres kezelésére.

Imiquimod krémet néha Bowen-kór kezelésére is használnak.

krioterápia

A krioterápia egyes esetekben kezelési lehetőség lehet. Ez egyfajta “fagyasztásos” kezelés, és általában folyékony nitrogént használnak. A kezelés néha kényelmetlen lehet, és a bőröd fekélye lehetséges mellékhatás.

Curettage kezelés

A Curettage azt jelenti, hogy a Bowen-féle tapaszt “kaparják” a bőrén. A helyi érzéstelenítőt arra használják, hogy megakadályozzák a bőrét, hogy a curettage elvégezhető legyen. A bőrt természetesen meggyógyítja, és általában a kezelés után megrántja a formát, majd leesik. Kevesebb fájdalmat okozhat a curettage kezelés alatt, mint a krioterápia során.

Bizonyos esetekben javasolható a Bowen-féle tapasz eltávolítására irányuló műtét. Például a műtétet rendszerint Bowen-betegségre végzik a hátsó folyosón (anus). A Bowen-féle tapaszt kivágják a bőrödből, és az öltések a bőrt újra felszívják. A bőrgyógyulás néha nehéz lehet, különösen akkor, ha a műtétet a Bowen-betegség tapaszok eltávolítására használják a térd alatti lábakon.

Fotodinamikus terápia

Ezt a Bowen-betegség kezelésére sikerrel alkalmazták. A fotodinámiás terápiát a Bowen-féle tapaszt speciális vegyszer alkalmazásával végezzük. A kémia fényérzékeny, ami azt jelenti, hogy a fényre reagál. Ezután speciális fényforrást irányítanak az érintett bőrápolóra, hogy aktiválják a fényérzékeny anyagot. Ez aztán megégeti és elpusztítja a Bowen-betegség tapaszt. Előfordulhat, hogy a kezelendő bőrfelület égése és szúrása előfordulhat, és bőröd irritálódhat. Ritkán a bőr színe elveszhet, vagy egyes esetekben sötétebbé válhat a kezelési területen.

Sugárkezelés

A radioterápia röntgenfelvétel. Bowen-kór kezelésének másik módja, de kevésbé általánosan alkalmazzák, mint más kezelések. Ismételten a radioterápia nem alkalmas arra, hogy a Bowen-betegséget a térd alatt kezelje, mivel a kezelés után a bőrt gyógyító problémák merülnek fel.

Lézeres kezelés

Ezt néha Bowen-féle tapaszok kezelésére is használják.

Mi a kilátások (prognózis)?

A legtöbb Bowen-kór kezelése esetén valószínűleg körülbelül egy 10-es esély van arra, hogy a Bowen-kór a kezelés után visszatér (újra). Ezért rendszeres nyomon követésre van szükség annak érdekében, hogy megkeresse az ismétlődő jeleket. További kezelésre lehet szükség, ha ez megtörténik.

A Bowen-betegség legtöbb emberének kilátása nagyon jó. Azok az emberek túlnyomó többsége, akiknek Bowen-kórja van, amelyet felismertek és kezeltek, nem okoznak bőrrákot.

Lehetséges a Bowen-betegség megelőzése?

Mivel a Bowen-betegség kialakulásának legfontosabb kockázati tényezője a túlzott napsugárzás, mindannyiunknak korlátozni kell a napfényt a nyári hónapokban (vagy egész évben, amikor a forró országokban az egyenlítőhöz közelebb):

  • A zárt térben vagy az árnyékban, amennyire csak lehet, 11: 00-15: 00 között.
  • Felöltözött ruhával és széles karimájú kalappal, amikor napfényben.
  • Legalább SPF 15 (SPF 30 gyermekek vagy halvány bőrűek) fényvédő alkalmazása, amely szintén magas UVA-védelemmel rendelkezik.

Ha Bowen-kórban szenvedett, gondoskodjon róla, hogy rendszeresen ellenőrizze a bőrét a változtatások során.

Nem melanoma bőrrák

Hasznosnak találta ezeket az információkat? igen nem

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!