Wofulo

Van testzavar

Van testzavar?

Azok a férfiak, akik észre veszik a csomókat, duzzanatot vagy fájdalmat az ágyékban vagy a koponyatban, aggódhatnak, hogy testicularis rákban szenvednek. Itt ismertetjük a hererák rákos tüneteit és néhány egyéb problémát, amelyek tüneteket okozhatnak ebben a testrészben. Ezenkívül információkat is találunk arra vonatkozóan, hogy hogyan kell elvégezni a herék öntanulmányát olyan férfiak számára, akik ezt szeretnék tenni.

Ez nem azt jelenti, hogy teljes körű útmutatást nyújt a herék tüneteihez, sem orvosi tanácsadáshoz, vagy az egészségügyi szakember szakértelme és megítélése helyett. Ha észrevesz bármilyen változást a herékben, látnia kell egy szolgáltatót, hogy szükség esetén megtalálhassa és kezelje az okot.

A herék

A herék a férfi reproduktív rendszer része. Felnőtt férfiakban ez a két szerv általában egy kicsit kisebb, mint egy golflabda. Ezek egy bőröndben találhatóak herezacskó, amely a pénisz alapja alatt lóg.

A heréknek két fő funkciója van:

  • Hím hormonokat termelnek, mint a tesztoszteron.
  • A spermiumot, a hímivarú sejtek megtermékenyítik a női tojást, hogy terhességet kezdjenek.

Spermsejtek alakulnak ki a tojóban, majd a mellékhere (EP-ih-DID-uh-mus), egy kis tekercses cső minden egyes testcse mögött, ahol érett.

Amikor egy férfi ejakulál (van orgazmusa), a spermium sejtek az epididimussal a vas deferens (vass DEF-er-ens) a sertéshólyagok (SIM-uh-nul VES-ih-kuls), ahol összekeverik a hólyagok, a prosztata és egyéb mirigyek által termelt folyadékokkal, hogy spermát képezzenek. Ez a folyadék ezután a húgycső (yoo-REE-thruh) és a péniszen keresztül.

A csontritkulásról szóló tények

  • Minden korú férfiak testicularis rák kialakulhatnak, beleértve a csecsemőket és idős embereket.
  • A herékrák esetek mintegy felében a 20 és 34 év közötti férfiak vannak.
  • A csontritkulás nem gyakori; egy ember élettartamának esélye arra, hogy megkapja, körülbelül 263-ból. A rákos megbetegedés kockázata körülbelül 5 000 ember.
  • A testicularis megbetegedések kezelhetők és általában gyógyulnak, különösen akkor, amikor korai állapotban találjuk – amikor kicsi és nem terjedt el.

Részletesebb információkért lásd: Testicularis rák.

Tüdőrák tünetei

Nem lehet biztos abban, hogy csak a tünetek jelentkeznek testicularis rákban, ezért fontos, hogy az egészségügyi szolgáltató tájékoztatást nyújtson az esetleges tünetekről. Ne várj.

  • A hererák leggyakoribb tünete a fájdalommentes csomó vagy egy herékben.
  • Néha a a herék duzzadt vagy nagyobb lehet, csomó nélkül. (Normális, ha az egyik herék kissé nagyobbak, mint a másik, és az egyiknél alacsonyabb a másiknál.)
  • Egyes herékdaganatok okozhatnak fájdalom, de legtöbbször nem. A testicularis férfiaknak is lehetnek a súlyos vagy fájdalmas érzés az alsó hasban vagy a herezacskóban.
  • Mellnövekedés vagy fájdalom: Ritkán, a herékrák okozhat férfi melleket, hogy növekedjen vagy fájdalmas. Ez azért van, mert bizonyos típusú hererák okozhat magas hormonokat, amelyek befolyásolják a melleket. Egyes férfiak is észlelhetik a szexuális vágy elvesztését.
  • Fiatalkorú pubertás jelei: Egyes hererák okozzák a férfi nemi hormonokat. Ez nem okozhat specifikus tüneteket a férfiakban, de a fiúkban pubertás jelei lehetnek, például a a hang mélyítése és a az arc- és testszőrzet növekedése, korán.

A tüdőrák tünetei terjedtek

Ha a hererák nem korán megtalálható, akkor terjedhet a test más részeire is. Még akkor is, ha a hererák elterjedtek, még mindig nem lehetnek tünetek. De néhány embernek lehetnek a következők:

  • Derékfájdalom a hasi nyirokcsomókban terjedő rákból. (A nyirokcsomók az immunsejtek babméretű gyűjteményei.)
  • Légszomj, mellkasi fájdalom, vagy a köhögés (még a vér köhögését is) a tüdőben elterjedt rákos megbetegedésekből.
  • Hasi fájdalom, akár a megnagyobbodott nyirokcsomókból, akár azért, mert a rák terjedt a májra.
  • fejfájás vagy zavar a rák terjedése az agyba.

A testicularis vagy scrotal tünetek nem rákos okai

A rákon kívül más problémák is tüneteket okozhatnak. Mivel nehéz egyedülálló tüneteken alapulni, ezért fontos, hogy a testicularis vagy a súrlódás megváltozása ellenőrizze az egészségügyi szolgáltatót.

Néhány olyan körülmény, amely a hernyót, duzzadást és / vagy fájdalmat okozhatja:

  • A herék torzítása
  • Sérülés
  • Fertőzés
  • hydrocele
  • varicocele
  • Epididimális ciszta / spermatocele
  • Lágyéksérv
  • Vesekövek

A herék torzítása

A testicularis torzióban (TOR-shun) az egyik herék a csontvázba csavarodik. Ez kiküszöböli a herék vérellátását, epididimizmust és más struktúrákat, ami hirtelen, súlyos fájdalmat okoz a herezacskóban, duzzanattal és vörösséggel együtt. Ez is okozhat hasi fájdalmat, hányingert és hányást.

A testvér torzítás gyakran a tinédzsereknél fordul elő, de később fordulhat elő az életben. Gyakran diagnosztizálják a testcukor / scrotum ultrahang használatával. A torzió olyan orvosi vészhelyzet, amelyet azonnal kezelni kell. Kirívásra van szükség ahhoz, hogy megkerüljék a heréket, ami visszaállítja a vérellátást. Ha a torzítást több órán belül nem kezelik, akkor a testcse meghalhat, és azt el kell távolítani.

A koponya vagy a testcukor fizikai sérülése a fájdalmat helyesen okozhatja, vagy lassan rosszabbodhat a fájdalomtól és duzzanatot követően, amikor a koponyatér megtelik vérrel. (Ezt nevezik a hematocele [hee-MAT-oh-seel].) Néha kezelésre lehet szükség a vérzés megállításához, de a probléma önmagában is jobb lehet.

A hasi sérülés nagyon fájdalmas lehet, de nem okoz rákot.

A sertésfélékben előforduló fertőzések általában baktériumok vagy vírusok okozzák.

epididymitis (EP-ih-did-ih-MY-tis) az epididim gyulladása, a spermiumot tároló minden egyes testcse mellett. Ezt szexuális úton terjedő fertőzés okozhatja, de más típusú fertőzések is okozhatnak. Epididymitis okozhat:

  • Fájdalom és duzzanat a koponya egyik oldalán. A fájdalom lassan jön, és oldalra vagy hátra is terjedhet.
  • Fájdalom a vizelet átadásakor
  • Láz
  • Tejes kibocsátás a péniszből

Ha a fertőzést baktériumok okozzák, akkor az antibiotikumok gyakran tüneteket szenvednek. De ha ezek a problémák az antibiotikumot követően is folytatódnak, vissza kell térned az egészségügyi szolgáltatóhoz.

orchitis (vagy-KIE-tis) akkor fordul elő, amikor a herék (eke) gyulladnak. Fájdalmas duzzanatot okozhat egy vagy mindkét herékben. Ez is károsíthatja a termékenységet (megnehezíti, hogy egy nő terhes legyen).

Az orrgyulladást baktériumok okozhatják, beleértve azokat is, amelyek szexuális úton terjedő fertőzésekhez és epididymitishez vezethetnek. Tény, hogy epididymitis és orchitis is történhet egyszerre. A mumpszvírus is orchitis okozhat.

Néha a herék érezhetően megnagyobbodnak, mert a folyadék összegyűjtötte körülötte. Ezt nevezik a hydrocele (HI-DRO-Seel). Általában fájdalommentes, hacsak nem túl nagy. Néha a fájdalom az alsó hasra vagy hátra terjed. A hidrokémáknak sok oka lehet. Általában ártalmatlanok és ritkán kell kezelni. A hidrokéleseket gyakran diagnosztizálják a testcukor és a herezacskó ultrahangvizsgálatával.

varicocele

A varicocele-ben (VAR-ih-ko-seel) a hasüregben a vénák nagyon nagyok (tágul). Ez duzzanatot és nyálkahártyát okozhat a herékben. Úgy írják le, mint a zsákvölgy, mint egy “zsák féreg”. Általában fájdalommentes, de ez súlyos érzést okozhat a herezacskóban. A varicoceleseket fizikális vizsgálattal vagy ultrahangvizsgálattal lehet diagnosztizálni a herék és a herezacskó között. Általában nem kell őket kezelni.

Epididimális ciszta / spermatocele

Az epididimális cisztát (EP-ih-DID-ih-mul ciszt) spermatocele-nek is nevezhetjük (spur-MAT-oh-seel). Ez egy folyadékkal töltött zsák, mint egy hidrocele, de a benne lévő folyadék spermiumokat tartalmaz. Ez általában egy kicsi, fájdalommentes csomó a koponyában, amely nem kapcsolódik a herékhez. Ezek a ciszták nagyon gyakoriak, és ritkán kell kezelni. Gyakran diagnosztizálják a testcukor és a herezacskó ultrahangos vizsgálatát.

Lágyéksérv

Az inguinális hernia (ING-gwin-uhl her-NEE-uh) az ágyékban van. Ezeket a herniákat az alsó has (az hasfal) izmainak hiánya vagy gyenge pontja okozza, amelyek lehetővé teszik, hogy a hasban lévő struktúrák, például a zsíros szövetek és / vagy a belek hurokja megkerüljenek a herezacskóba. Előfordulhat, hogy az ágyékban vagy a koponyatestben enyhe csomók vagy dudorok jelentkeznek. A gránátot könnyebben lehet látni vagy érezni, amikor feláll. Néha fájdalmas, különösen, ha hajlítás közben felemel valami nehézséget, köhögést vagy húzódást, hogy a vizeletet elhagyja vagy bélmozgást végezzen.

Legtöbbször a sérv nem veszélyes, de orvosa javasolhatja a műtétet a javításhoz, különösen ha fájdalmat okoz vagy nagyobb lesz. A sebészet segíthet megakadályozni a problémát megfojtás (Strang-you-lay-Shun). Ez az, amikor a bél egy része az ágyékba csapódik le, és levágja a vérellátását. Ez súlyos fájdalmat, hányingert és hányást okoz, és azonnal kezelni kell, mert életveszélyes lehet.

Vesekövek

A vesekövek kisméretű kristályok, amelyek a vesékben képződnek, és amelyek a hólyagba vezető csövekben ( ureters [YUR-uh-ters]). A kövek súlyos fájdalmat okozhatnak, leggyakrabban a háton vagy a hasán. Ez a fájdalom kiterjedhet a hasüregére. Sok férfi is hányingert és hányt. Vér gyakran megtalálható a vizeletben, de szabad szemmel nem látható. A nagy kövek eltávolítása műtét vagy egyéb eljárások alkalmazásával történhet.

Ellenőrizze magát: Vizsgálat önvizsgálat

A legtöbb egészségügyi szolgáltató egyetért abban, hogy az ember herékének ellenőrzése részévé kell tenni egy rutinszerű fizikai vizsgát. Egyes orvosok azt javasolják, hogy minden férfi megvizsgálja a herétet havonta pubertás után.

Ez az, ha úgy döntesz, hogy az önálló vizsga megfelelő az Ön számára.

Hogyan csináljunk egy herék önvizsgálatot?

A legjobb idő az önvizsgálatra a fürdés vagy a zuhanyzás alatt vagy után történik, amikor a koponyatest bőrét lazítja.

  • Tartsa a péniszét az útból, és ellenőrizze egy testüket egy időben.
  • Tartsa a heréket a hüvelyk és a két kéz ujjai között, és óvatosan forgassa az ujjaid között.
  • Nézd meg és érezd magad bármilyen kemény csomók vagy sima, lekerekített dudorok, vagy bármilyen változás a herék méretében, alakjában vagy konzisztenciájában.

Normális, ha az egyik herék kissé nagyobbak a másiknál, és az egyiknél alacsonyabb, mint a másik. Azt is tudnod kell, hogy minden normális testcse kicsi, tekercselt cső (epididim), amely úgy érezheti magát, mint egy kis bump a felső vagy középső külső oldalán a herék. A normális heréknek véredényei is vannak, szöveteket és csöveket hordoznak, amelyek spermát hordanak. Előfordulhat, hogy egyesek először összetévesztik ezeket kóros csomókkal. Ha bármilyen aggodalomra ad okot, forduljon egészségügyi szolgáltatójához.

Ha rendszeresen ellenőrzi a herékeket, idővel megtudhatja, mi a normális az Ön számára, és képes lesz megmondani, ha valami más.

Mi van, ha valami másra találsz?

Ha valami szokatlan dolgot vagy valamit, amit nem vagy biztos benne, akár önvizsgálat közben, akár más időpontban, azonnal nézze meg az egészségügyi szolgáltatót.

A szolgáltató megkérdezi, hogy bármilyen tünet (pl. Fájdalom) van-e, és mennyi ideig tartottál őket. A fizikai vizsga során a szolgáltató érezni fogja a herékedet a duzzadásra vagy gyengédségre, valamint a csomók méretére és helyére. A szolgáltató megvizsgálhatja is a hasát (has), az ágyék területét és más testrészeit, és rákos megbetegedések esetleges jeleit keresheti.

Ha valami rendellenességet talál, ultrahangot végezhet a hasüreg és a herék ellen. Ez egy könnyű és fájdalommentes módszer annak megállapítására, hogy van-e tumor vagy más probléma. Más tesztek is elvégezhetők. (Azon tesztekről, amelyeket az orvosok a hererák rák diagnosztizálására használnak, lásd a Testicularis Rákot.)

Testületi csomók és duzzanat

Bevezetés

A herékben jelentkező csomók és duzzanat viszonylag gyakori tünet a fiúknál és a férfiakban, és számos különböző oka lehet.

A hasnyálkahártyák és duzzanat túlnyomó többségét jóindulatú (nem rákos) állapotok okozzák, amelyek esetleg nem igényelnek kezelést, de fontos tudni, hogy mi normális az Ön számára és látni a GP-t, ha észrevesz bármilyen változást a herékben, hogy kipróbálhassák hogy azonosítsák az okot.

Mi okozza a nyálkahártyákat és a duzzanatokat?

Sok lehetséges oka lehet annak, hogy a herék megduzzadnak, vagy kialakulnak egy csomó. Néhány fő oka van:

  • here-visszértágulat duzzadt és megnagyobbodott vénák által okozott duzzanat
  • hydroceles duzzanatok, amelyek a herék körüli folyadék felhalmozódásával jönnek létre
  • epididimális ciszták az epididymisben lévő folyadékgyűjtemény által okozott csomók (a herék mögött tekercselt cső)
  • Epididymo-orchitis – epididymis és herék gyulladása
  • hüvelyi hüvelyek – ahol a zsírszövet vagy a bélrész átszúrja az ágyékot, ami a koponya fokozódásához vezethet

A herékben fellépő hirtelen és súlyosan fájdalmas duzzanat lehet a testicularis torziós állapotnak a jele, amely megakadályozza a herék vérellátását.

Ritka esetekben a testicularis csomók a hererák rákjainak jelei lehetnek. A Cancer Research UK becslései szerint minden 100 testüregben kevesebb, mint négy rákos.

Látja a háziorvosát

Látnia kell a háziorvost, ha észrevesz bármilyen csomót, duzzanatot vagy változást a herékben.

A GP kérni fogja Önt a tüneteiről, és megvizsgálja a herékeket, hogy megpróbálja azonosítani a probléma okait.

Bizonyos esetekben további vizsgálatokra, például ultrahang vizsgálatára utalnak, a diagnózis megerősítéséhez.

Ha hirtelen vagy súlyos fájdalmat észlel a herékben, fontos, hogy azonnal forduljon a háziorvoshoz, vagy a lehető leghamarabb keresse fel a legközelebbi baleset- és vészhelyzeti (AE) osztályát, mert sürgős kezelésre van szükség.

Hogyan kezelik a testicularis csomókat és duzzanatokat?

A testüregek és duzzanatok kezelése az alapul szolgáló októl függ. Számos körülményt nem kell kezelni, ha nem okoznak sok problémát, és nem rák.

Néhány csomó és duzzanat javulhat az idő múlásával, és az egyszerű intézkedések, mint például az over-the-counter fájdalomcsillapítók vagy a támogató alsónadrág viselése elég lehet ahhoz, hogy időközben enyhítsék a fájdalmat vagy kellemetlenségeket.

A műtétet javasoljuk a folyadék leeresztésére vagy a szilárd csomók eltávolítására, ha a probléma rosszabbodik.

A testes torzítás sürgős sebészeti beavatkozást igényel, hogy helyreállítsa a véráramlást az érintett herékre, mert a herék elkezdenek meghalni, ha nem kezelik a probléma kialakulását követő néhány órán belül.

A legtöbb nyálkahártyát és duzzanatát jóindulatú (nem rákos) állapotok okozzák, bár alkalmanként a hererák rákos tünetei lehetnek.

Fontos látni a háziorvosát, ha egy hernyó vagy duzzanatot észlel az egyik herékben, hogy megpróbálják azonosítani az okot, és szükség esetén további vizsgálatokat szervezni. Tudjon meg többet a herezacskó és duzzanat diagnosztizálásáról.

Az alábbiakban vázoljuk a hernyócsomók és duzzanatok főbb típusát.

Jóindulatú nyaki csomók és duzzanat

Számos különböző jóindulatú ok a csomók és duzzanatok.

A legtöbb ilyen feltétel nagyrészt ártalmatlan, és nem igényel kezelést, bár azonnal orvoshoz kell fordulnia, ha gyanítja, hogy a herék torzítása (lásd alább), mert gyorsan kell kezelni.

here-visszértágulat

A varicoceles puha csomók, amelyek általában fokozatosan fokozatosan fejlődnek a hernyó fölött és főként a koponyasér bal oldalán (a herékben lévő laza bőrzsák). Néha úgy írják le, mintha egy “zacskó férgek” lennének.

A varikokél pontos oka nem egyértelmű, de széles körben elterjedtnek tartják, hogy azok a herék ereiben jelentkező rendellenességek következtében alakulnak ki, ami a vérben lévő vér emelkedését eredményezi, ami megduzzad.

A varikokelek mérete változó lehet. Néhányan csak akkor lehet észrevenni, ha megérinti őket. Mások nagyobbak lehetnek, és könnyedén láthatók. A varroszkópokat tartalmazó koponya oldala kissé alacsonyabb, mint a másik oldalon.

A nyálkahártya mellett a varicoceles általában nem okoz más tüneteket, bár néhány férfi, akinek érezte őket, súlyos érzést vagy fájdalmat érez a koponyájában vagy az ágyékban.

Néhány esetben a varikokelek a férfiaknál a meddőséghez kapcsolódnak. Azonban nincs bizonyíték arra, hogy a sebészi eltávolítás növeli az esélyeit arra, hogy képes legyen apának lenni.

Hydroceles

A szénhidrát a hasnyálkahártyában a folyadék felhalmozódásával járó duzzanat.

Gyakran érintik az újszülötteket, általában csak egy vagy mindkét herék fájdalommentes duzzadását okozzák, bár időnként befolyásolhatják az idősebb fiúkat vagy embereket, akik kellemetlen érzést kelthetnek a herezacskóban.

A terhesség alatt a hasi testén belül kialakuló férfi baba herék alakulnak ki, és a passzán keresztül a hasüregbe jutnak, mihelyt kialakulnak. Ez a rész általában a születés előtt zárul, de egyes esetekben nyitva marad. Ha a folyadék nyitva marad, a folyadék áthaladhat a hasról a herezacskóba, ami a hidrocele által okozott duzzanatot okozhatja.

A legtöbb esetben a csecsemőket érintő hatás miatt a folyadék a gyermek első életévében vagy az élet során a környező szövetbe szívódik fel, és a hidrocele eltűnik.

A férfiaknál vagy idősebb fiúknál kialakuló hidrokémák okozhatnak a koponya gyulladását (duzzanatát), amely olyan problémák, mint például sérülés vagy fertőzés okozta.

Epididimális ciszták

Az epididimális ciszta egy kis, sima, folyadékkal töltött duzzanat, amely lassan fejlődik az epididimisben (a herék mögött egy tekercsszerű szerkezet, amely segít a spermiumok tárolásában és szállításában).

Gyakran fájdalommentesek, de az érintett herék néha fájnak vagy súlyosnak érezhetik magukat. Ön is tapasztalhat fájdalmat és kényelmetlenséget, ha a ciszta nyomást gyakorol a testén vagy annak környékén lévő egyéb struktúrákon.

Nem egyértelmű, hogy mi okoz epididimális cisztákat, de általában középkorú férfiaknál gyakoribbak.

Epididymo-orchitist

Az epididymo-orchitis az epididimus és a herék gyulladása, melynek következtében az érintett herék duzzadt, fájdalmas és gyengéd, több órán vagy nap alatt.

Nem mindig világos, hogy mi okoz epididymo-orchitiset, de az állapot gyakran összefüggésbe hozható fertőzéssel, beleértve:

Az epididymo-orchitis néha az érintett férfiakban csökkent spermaszámot eredményezhet, bár ez ritkán elegendő ahhoz, hogy meddőséget okozzon.

Inguinális herniák

Lenyugvó hernia akkor fordul elő, amikor a zsírszövet vagy a bél egy része, mint például a bél, a belső combján túljut az ágyékába.

A sérv akkor jelentkezhet, mint egy duzzanat vagy csomó az ágyékban, vagy a megnagyobbodott kopott. A csomó gyakran fájdalommentes, de hirtelen és súlyos fájdalomgá válhat, ha a kúpba csapódott szerv- vagy szövetdarab vérellátása megszűnik (fulladás).

Ha úgy gondolja, hogy a sérvje megfojtottá válik, a legközelebbi baleset- és vészhelyzeti (AE) osztályt a lehető leghamarabb meg kell látogatnia, mert sürgős műtétre lehet szükség.

Az inguinalis herniák akkor fordulnak elő, amikor a szövet vagy a bél a környező izom falán (a hasfalon) lévő gyenge ponton áthalad a hasnyálmirigy csatornájába. A lágyítócsatorna egy olyan csatorna, amelyen keresztül a herékben lévő erek áthaladnak a férfiakban, és amelyen keresztül a körkörös ínszalag (a méh körüli szalag) áthalad nőkön.

Az inguinális herniák főként férfiakban fordulnak elő. A legtöbbet az öregedés miatt gondolják. Ez azért van, mert ahogy idősebb lesz, a has körül lévő izmok gyengülhetnek. Néha előfordulhatnak hirtelen a hasra való törés miatt is, például a WC-ben történő feszültség, ha székrekedés vagy súlyos terhelés és nyomást gyakorol.

Testületi torzió

A testvari torzió jóindulatú, de súlyos állapot, amelyet a spermiás zsinór okoz (a zsinórt, amely a heréket vérrel táplálja).

A jóindulatú testüregek és duzzanatok egyéb típusától eltérően a herék torzítása orvosi vészhelyzet. Közvetlenül lépjen kapcsolatba a háziorvosával, vagy a lehető leghamarabb keresse fel a legközelebbi baleset- és sürgősségi (AE) osztályát, ha gyanítja, hogy hasi torzulása van.

A herék torziós jelei és tünetei a következők:

  • hirtelen, súlyos fájdalom az egyik herékben
  • a koponya duzzanata
  • hányinger
  • hányás
  • hasi (hasi) fájdalom

Ha a spermatikus zsinór súlyosan megcsavarodik, az érintett herék vérellátása megszakítható. Ha ezt a műtétet nem kezelik gyorsan, fennáll annak a kockázata, hogy elveszíti az érintett herétet.

A testvér torzítás bármely életkorban előfordulhat, de a leggyakoribb a 13-17 éves fiúknál, és a 30 év feletti férfiaknál ritka. Az újszülötteket és még a magzatot is magában hordozza.

A legtöbb eset nyilvánvaló ok nélkül történik meg, bár a probléma olyan fiúknál fordulhat elő, akik szokatlanul laza spermiás kábellel születtek, és ez a herék sérülése után is kialakulhat.

A testvér torzulásának kialakulásának kockázata akkor is nagyobb lehet, ha előfordulása a leomlott herék (ahol a fiú születése nélkül mindkét herék a haskocskában vannak).

Hererák

Bár a herék és a dagadások túlnyomó többsége jóindulatú, egy herékben az egyik a herékben néha a hererák rákja.

A Cancer Research UK becslése szerint minden 100 db testtörmelék kevesebb mint négyét okozza a rák.

A herékrákhoz kapcsolódó csomók általában lassan fejlődnek a testén (szemben a herezacskóval) általában:

  • fájdalommentes (bár egyes férfiak fájdalmat vagy kényelmetlenséget tapasztalnak)
  • szilárd és szilárd
  • nem ajánlatos hozzáérni

Ellentétben sok más típusú rákkal, a hererák kialakulásának kockázata nem növekszik, ahogy idősebb lesz. Az állapotot leggyakrabban fiúk és férfiak diagnosztizálták 15 és 49 év közötti korosztályban, és nem gyakori a régebbi férfiakban.

Látogassa meg a GP-t, ha bármilyen változást észlel a herékben.

A legtöbb testicularis csomó nem a hererák okozta, és sokan nem feltétlenül igénylik a kezelést, de a legjobb, ha kivizsgálják őket.

A háziorvosa megkérdezi, hogy van-e Ön:

  • fájdalmat érezni, és ha igen, hol volt, milyen súlyos volt, milyen hirtelen alakult ki és mennyi ideig tartott
  • bármely egyéb tünet, például fájdalom, amikor vizeletet vagy bármilyen kisülést a péniszedről, ami fertőzés jele lehet
  • a trauma története, például a sportág sérülése az ágyékodban

Azt is meg akarják vizsgálni a herékeket, hogy ellenőrizze:

  • a herék méretét
  • a csomó vagy duzzanat helyzete
  • hogy a csomó bármilyen fájdalmat okoz-e, amikor megérinti
  • hogy a csomó szilárd vagy puha

A háziorvos kisgyertyát vagy fáklyát tarthat a herékben levő csomókkal szemben, hogy megnézze, hogy a fény áthalad-e rajta. Ez segíthet megkülönböztetni a szilárd csomók és a csomók által okozott felhalmozódása folyadék (mint a szénhidrát).

További vizsgálatok

Attól függően, hogy a háziorvosa szerint a tünetei oka lehet, előfordulhat, hogy a szakember – például urológus (a húgyúti rendszert érintő betegeket szakosodó orvos) – a további értékeléshez vagy a GP elvégezhet további vizsgálatokat.

Ha a herék torzítása gyanúja merül fel, rendszerint a kórházba küldik sürgősen, hogy szükség van-e azonnali kezelésre.

A fertőzések vizsgálata

A véradó vizeletmintát vehet fel, ha gyanítja, hogy a csomó vagy duzzanatot fertőzés okozhatja. Használhatnak egy tampont is (kis pamutrügy), hogy összegyűjtsék a sejtekből és folyadékból származó mintát a húgycsövéből (a cső, amely a vizeletből a vizet hordozza). Ez a minta is tesztelhetõ annak ellenõrzésére, hogy fertõzése van-e.

Önt egy genitourinary medicine (GUM) klinikára lehet utalni, ha azt gondolják, hogy szexuális úton terjedő fertőzés (STI) lehet.

Ultrahang vizsgálat

Az ultrahangvizsgálatot akkor alkalmazzák, ha bizonytalanság áll fenn a csomó vagy duzzanat okaival kapcsolatban. Ez egy fájdalommentes beolvasás, amely nagyfrekvenciás hanghullámokat használ, hogy létrehozzon egy képet a testvér belsejéből.

Az ultrahangvizsgálat segíthet abban, hogy egyértelműbb jelzést adjon arról, hogy a csomó szilárd vagy folyadékkal van-e töltve, és segíthet meghatározni annak valószínűségét, hogy a csomó rákos.

A testicularis csomó vagy duzzanat kezelése az alapul szolgáló októl függ. Egyes csomókat esetleg egyáltalán nem kell kezelni, ha nem okoznak problémát.

Varicoceles kezelése

A legtöbb esetben a varicocele nem igényel kezelést. Általában nem okoznak más tüneteket vagy hosszú távú problémákat.

Bár a varicoceles esetenként a meddőséghez kapcsolódik, a legtöbb férfi termékenységét nem befolyásolja, és jelenleg nincs elég bizonyíték arra utalni, hogy a varicocele kezelésével javítani lehet a gyermek apasági esélyeit.

Ha van olyan varicocele, ami fájdalmat vagy kényelmetlenséget okoz, egyszerűen fájdalomcsillapítók, például paracetamol és támogató alsóneműk viselése segíthet először.

A háziorvosa utalhat egy urológusra (a húgyúti rendszert befolyásoló orvosra), aki megbeszélheti veled a műtét lehetőségét, ha a varicocele továbbra is problémákat okoz.

Sok esetben a varicocele embolizációnak nevezett technikát alkalmazhatjuk a problémás varicoceles kezelésére.

Egy kis csövet helyeznek be a vénába az ágyékban vagy a nyakában, és röntgenkészülékeket használnak arra, hogy irányítsák az érintett ereket a herékben. Fémtekercseket vagy speciális folyadékot vezetnek át a csőben, hogy megakadályozzák az érintett ereket. Ezután a vér megkerüli a blokkolt vénákat, csökkentve a varicocele duzzadását.

A legtöbb varicocele embolizációs eljárást járóbeteg-alapon végzik, ami azt jelenti, hogy egyik napról a másikra sem kell kórházban maradnia. Általában helyi érzéstelenítés alatt kerülnek végrehajtásra (az eljárás során ébren leszek, de az érintett terület megduzzad).

A varicocele embolizáció biztonságos és hatékony eljárás, bár némi duzzadást vagy zúzódást tapasztalhat, amikor a csövet néhány napig behelyezzük. Van egy kis fertőzésveszély is, amely antibiotikumokkal kezelhető, és fennáll annak a lehetősége, hogy a varicocele később újra felléphet.

Egyes varicoceleseknek műtétre van szükségük az érintett vénák közvetlen összekapcsolásához vagy eltávolításához. Ez általában általános érzéstelenítés alatt történik (ahol alszik), és magában foglalja a bemetszéseket (vágások) az ágyékban vagy a hasban.

A szénhidrátok kezelése

Az újszülötteknél a hidrokémák általában eltűnnek, amikor a csecsemő eléri a két évet. A kezelés általában csak akkor szükséges, ha hosszabb ideig fennállnak, vagy fájdalmat vagy kényelmetlenséget okoznak.

A kezelés ajánlott fiúknál vagy felnőtteknél is, különösen nagyméretű hidrocele esetén, vagy egyéb tüneteket okoz. Ilyen esetekben orvoshoz lehet fordulni, hogy megvitassák az opcióit.

Gyakran ajánlott a hidrocelectomy számára ismert sebészeti eljárás.

Gyermekeknél a hasba behatol a metszés, mielőtt lezárja a hasrészt és a hasüregtestet, amely lehetővé teszi a folyadéknak a herezacskóba való bejutását. Felnőtteknél a bemetszést a hasnyálkahártyában végezzük, a folyadék lecsapódik, és a bemetszést leoldó öltésekkel lezárjuk.

Mindkét eljárást rendszerint általános érzéstelenítéssel végzik, és a legtöbb ember hamarosan hazatérhet a mûtét után.

Néhány kellemetlenséget, duzzanatot és folyadékszivárgást észlelhet a seb után az eljárás után, de ez csak néhány napig tarthat. Az egyszerű fájdalomcsillapítók és a szoptató alsónemű viselése segítheti a kényelmetlenség csökkentését időközben.

Mint egy varicocele embolizáció esetében, a hidrocelectomy után kis fertőzésveszély áll fenn, és fennáll annak a lehetősége, hogy a hydrocele visszatérhet.

Epididimális ciszták kezelése

Az epididimális ciszták általában nem igényelnek kezelést, mivel általában ártalmatlanok és nem okoznak más tüneteket. Ha azonban cisztája egyre nagyobb vagy fájdalmat vagy kellemetlenséget okoz, akkor egy urológusra hivatkozhat, hogy megvitassák a műtét lehetőségét.

Az epididimális ciszta eltávolítására szolgáló eljárást általános érzéstelenítésnek vetik alá, és a cisztákat egy kis bemetszésen keresztül távolítják el a hasvízszövetben, amely feloldható öltéssel van lezárva.

Bizonyos esetekben szükség lehet az epididim eltávolítására is (a herék tárolására és szállítására szolgáló heréknek a tekercsszerű szerkezete), hogy megakadályozzon egy másik cisztát.

Mint más eljárásokhoz is, néhány nappal az eljárás után kellemetlen érzést, duzzanatot és folyadékszivárgást észlelhet a sebből, de ez csak néhány napig tarthat. Az egyszerű fájdalomcsillapítók és a szoptató alsónemű viselése segíthet csökkenteni a kellemetlenségeket.

Van is egy kis kockázata annak, hogy a seb fertőzött lesz, és fennáll annak a lehetősége, hogy a ciszták visszatérnek, ha az epididim nem távolítható el.

Epididymo-orchitis kezelése

Mivel az epididymo-orchitis gyakran a bakteriális fertőzések, például a szexuális úton terjedő fertőzések (STI) és a húgyúti fertőzések (UTI) okozta, a kezelés általában 10-14 napos antibiotikum-tablettát jelent.

Ha a GP azt gyanítja, hogy az epididymochychitis a mumpszfertőzés szövődménye, az antibiotikumokat nem használják, mert a mumpszot vírus okozza.

Ezekben az esetekben a herékben fellépő duzzanat és fájdalom általában egy-két héten belül megoldódik. A támogató alsónemű viselése hideg vagy meleg csomagolással a herékhez, és az egyszerű fájdalomcsillapítók használata segíthet csökkenteni a kényelmetlenséget időközben.

Lenyugvó hüvelyek kezelése

Lehet, hogy orvoshoz fordulnak, hogy megbeszéljék azt az opciót, hogy a duzzanatot visszahelyezzék a helyére, és erősítik a hasfal gyengeségét.

Ez a művelet sürgősen megtörténik, ha vannak olyan jelek, hogy a csomók szöveteinek vérellátása megszűnt (fojtott), mert ez az érintett szövet elpusztulását eredményezheti.

Két módon lehet inguinalis herniát javítani:

  • nyitott műtét – ahol egy vágás történik, hogy lehetővé tegye a sebésznek, hogy a csontot a hasba nyomja
  • kulcslyuk (laparoszkópos) műtét – kevésbé invazív, de sokkal nehezebb technika, ahol több kisebb vágás történik, lehetővé téve a sebész számára, hogy a különféle speciális eszközöket használjon a sérv javítására

Mindkét módszer előnyei és hátrányai vannak. A műtét típusa attól függ, hogy melyik módszer megfelel Önnek és sebészének tapasztalatainak. Mindkét típusú műtét esetén ugyanazon a napon vagy az azt követő napon hazamenni kell.

A hüvelyi hernia javítás rutinszerű működés, nagyon kevés kockázattal. Bár nem ritka, hogy a sérv a műtét után valamikor megismétlődik.

Testinsor torzió kezelése

Ha hasi torzussal rendelkezik, a lehető leghamarabb műtétre lesz szüksége, hogy megkerülje a testcitust. A testcén károsodása a testcilla torzulását követő néhány órán belül jelentkezhet, ami befolyásolhatja a termékenységet vagy a testcukor elvesztését.

A heréi torziós sebészeti beavatkozás általános érzéstelenítés alatt történik. A sebész bepermetezést végez a koponyájába, mielőtt megkerülné a spermiás zsinórt (a zsinórt, amely a herékeket vérrel szállítja). A herétet (vagy a herétet) a koponyatér belsejébe varrják, hogy megakadályozzák a spermiatábla csavarását.

Minél hosszabb várakozás a műtét előtt, annál nagyobb a kockázata, hogy a sebész nem fogja tudni menteni a csapdába esett testcut. A kutatások azt mutatták, hogy ha férfiak műtét után hat órán belül a testicularis torzussal fordulnak elő, 10 csavaros herék közül kilenc megmarad. Ha azonban a műtétet 24 órán át késleltetik, 10 csavaros herék közül csak egy lesz megmentve.

Ha az érintett herék megmentése nem lehetséges, akkor a sebésznek el kell távolítania és le kell zárnia a spermatopoietet. Ezekben az esetekben egy másik művelet elvégezhető egy későbbi időpontban, hogy egy helyettesítő mesterséges (protézis) testcse legyen.

A hererák kezelésére

Ha diagnosztizálták a hererákot, akkor orvosok válogatnak, akik segítenek a legjobb kezelés eldöntésében.

Ez függ attól a tényezőktől, mint az adott típusú hererák, és milyen mértékben terjedt el, mielőtt diagnosztizálnánk.

A legtöbb esetben az érintett hasnyálmirigy eltávolítását célzó műtétet javasolják, és ezt néha kemoterápia vagy radioterápia követheti.

Ha akarod, akkor egy protézis testcse beilleszthető a koponyájába, hogy a herék megjelenését ne érje nagy mértékben.

Ritka esetekben, ahol mindkét herék eltávolítása szükséges, akkor terméketlen leszel. Azonban lehet, hogy a mûvelet elôtt bankolhat a spermájával, hogy a jövôben gyermeket nevelhess.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!